Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku recenzja

Jeśli Bóg istnieje...

Autor: @Chassefierre ·3 minuty
2023-03-22
7 komentarzy
...to patrzy w inną stronę.

Pamiętam, kiedy czytałam w liceum literaturę obozową, jak mną to wstrząsnęło. To, że ludzie są zdolni do takich rzeczy. I że potrafią takie rzeczy nie tylko przeżyć, ale i o nich opowiedzieć.
Pamiętam, że kiedyś na języku polskim - chyba przy omawianiu Nałkowskiej - padło stwierdzenie, że te teksty, świadectwa i opowiadania są przestrogą dla nas wszystkich. Żeby to się nie powtórzyło.

Tymczasem się powtarza. Od 2014 roku w Donbasie. Od 2022 roku w reszcie Ukrainy. W różnych miejscowościach, rozsianych tu i tam. Wszędzie, gdzie jest jakaś wolna piwnica i gdzie może wkroczyć ruskij mir.

,,(...) jeżeli Bóg jest wszechobecny, to znaczy, że teraz siedzi w monitorce obok tego chłopaka i z uśmiechem obserwuje tortury.''

To, o czym pisze Asiejew, jest niewyobrażalne, przerażające i monstrualne. To zło w czystej postaci. Coś niezrozumiałego, coś co zawiesza nasze mózgi gdy uświadamiamy sobie, że nie czytamy o czymś, co wydarzyło się gdzieś-kiedyś kilkadziesiąt lat temu. Kiedy uświadamiamy sobie, że czytamy o sytuacjach, które wciąż mają miejsce.
Teraz.
W XXI wieku.
Za naszą granicą.
W tej chwili historii gdy już doskonale wszyscy wiemy do czego prowadzi totalitaryzm. Jak nieludzkie i potworne są obozy koncentracyjne.

A Izolacja właśnie tym jest - donieckim obozem koncentracyjnym. Tajemnicą poliszynela, miejscem o którym mówi się trwożliwym szeptem. Budynkiem stojącym przy ulicy Świetlanej Drogi 3, ale nie mającym ze światłem nic wspólnego.
Chyba, że to, że ono nigdy w celach nie gaśnie.

,,Gdzieś w głębi duszy mam nadzieję, że jednak Bóg istnieje. Poczułbym się lepiej, gdyby istniał i uczciwie przyznał, że tamtej nocy stał zarówno przy torturowanym chłopaku, jak i przy mnie, tak samo jak każdej z dziewięciuset sześćdziesięciu nocy mojej niewoli.''

Asiejew pisze o torturach - o rażeniu prądem, o gwałtach, o znęcaniu się fizycznym i psychicznym. Pisze o upodleniu więźniów. O konieczności noszenia worków na głowie. O karach. O szczekaniu pod łóżkiem. O wyzwiskach i o tym, jak Izolacja łamie ludzi.
Pisze o tym, że nic nie ma tam sensu. Porządek świata zostaje zawieszony, rozmywa się. Siedzą tam i Ukraińcy popierający Ukrainę, i Ukraińcy popierający istnienie DRL. Siedzą tam ,,polityczni'' i ,,kryminalni''. Siedzą ludzie przypadkowi. Ale na każdego znajdzie się paragraf.
I nawet kryminalni - ludzie, którzy pół życia spędzili w różnych zakładach karnych - nie są w stanie połapać się o co w tym wszystkim chodzi. Jak się zachowywać. Dlaczego reguły, które znali obowiązują wybiórczo. Albo wcale.

Poza tym Izolacja istnieje ale nie istnieje. Oficjalnie nikt się do niej nie przyznaje.

Pisze też Asiejew o samobójstwie. O tym, jaką huśtawką emocjonalną jest pobyt w takim miejscu. Czekanie. Ciągłe czekanie na to, że ktoś załomota w drzwi. Że każą śpiewać, żeby zagłuszyć krzyki torturowanych. Że będą bić. Czekanie na to, żeby odpowiednio szybko zeskoczyć z pryczy i wciągnąć worek na głowę.
Czekanie na kolejny dzień.
Na widzenie z matką.
Na list.
Na paczkę.
Na wymianę.
Na przeniesienie do zwykłego więzienia.

,,Dotarło do mnie, że nikt tu nie zna naszych doświadczeń; mało tego, cierpieliśmy po nic. Ludzie nie chcą żyć torturami i piwnicą, muszą ubrać dzieci.''

To chyba jedno z najbardziej przejmujących zdań tej książki. Choć cała książka była taka - przejmująca, bolesna i przerażająca. Zimna i okrutna.
,,Świetlista Droga'' jest świadectwem istnienia okrutnego i potwornego zła. Zła, o którym myśleliśmy, że odeszło w niebyt wraz z końcem II Wojny Światowej.
Myliliśmy się.
I nie wyciągnęliśmy z tego najwyraźniej żadnej lekcji.

Data przeczytania: 2023-03-20

Stanisław Asiejew

Ukraiński pisarz i dziennikarz z Doniecka, uznany przez zwolenników Rosji za szpiega, terrorystę i ekstremistę, opowiada historię, której nie chcieliśmy usłyszeć. W Europie XXI wieku ludzi o odmiennyc...

@almos
@almos · około rok temu
Porażające, brak słów...
@Chassefierre
@Chassefierre · około rok temu
Tak. To oficjalnie najcięższa książka jaką przeczytałam od lat.
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Dzięki za recenzję, za te cytaty. Porażające to jest, za bardzo jak dla mnie.
@Lorian
@Lorian · około rok temu
Ludzie potrafią być potworami. I w imię czego? W zasadzie nie wiadomo.
@Meszuge
@Meszuge · około rok temu
Wstrząsające...
@margota13
@margota13 · około rok temu
To przerażające ZŁO, które już NIGDY nie miało się powtórzyć , powtórzyło się już wcześniej bo w latach 90-ych na Bałkanach. Musimy pamiętać choćby Srebrenicę ! I znowu powtórka z historii, tym razem na Ukrainie. Niczego się nie uczymy, niczego :-(
@margota13
@margota13 · około rok temu
"Pocztówki z grobu" Emir Suljagić. Przypomnij sobie co robiłeś 11 lipca 1995 roku. To zdanie wbija mnie w fotel.
@MichalL
@MichalL · około rok temu
Łooo... świetna recenzja.
Stanisław Asiejew

Pozostałe recenzje @Chassefierre

Restauracja na końcu wszechświata
,,Na początku stworzono wszechświat.

Zezłościło to mnóstwo ludzi i zostało powszechnie uznane za błąd.'' ,,Restauracja na końcu wszechświata'' nie podobała mi się tak bardzo, jak ,,Autostopem przez galakty...

Recenzja książki Restauracja na końcu wszechświata
Kornik
Chrobot

Kornik. Chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Szkodnik wtórny, bo zasiedla zazwyczaj drzewa już chore i osłabione. Kornik. Albo jeden z aniołów, które widuje babka? ...

Recenzja książki Kornik

Sekret Tamary
Warto przeczytać
@Izzi.79:

Nie lubię stawać przed trudnymi wyborami, które zmuszają mnie do podjęcia właściwej decyzji, a właśnie to spotkało głów...

Recenzja książki Sekret Tamary
Czas milczenia
Fascynujące średniowieczne klasztory
@Remma:

Patrick Leigh Fermor jest miłośnikiem podróży, zwiedzania i opisywania. Fascynują go średniowieczne klasztory, które pr...

Recenzja książki Czas milczenia
Noc Upadku
Mieszanka dark fantasy i romansu

W przepięknie wydanej "Nocy upadku" Magdalena Szponar zanurza czytelnika w mrocznym, pełnym tajemnic świecie, gdzie pot...

Recenzja książki Noc Upadku