"Nasza Księgarnia" jest jedną z najstarszych oficyn wydawniczych w Polsce. Założone zostało przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w 1921 roku i od tego czasu wydało kilka tysięcy książek dla młodego czytelnika, we wszystkich przedziałach wiekowych.
W okresie międzywojennym przewagę w produkcji wydawniczej stanowiły książki metodyczne dla nauczycieli oraz podręczniki szkolne
W latach 1939–1945, w czasie II wojny światowej „Nasza Księgarnia” nie przerwała swej działalności wydawniczej, zmieniła tylko jej formy, przystosowując je do warunków pracy konspiracyjnej.
Po wojnie, 10 czerwca 1945 r., Wydawnictwo zostało przekształcone w spółdzielnię pod nazwą Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”.
1 stycznia 1954 r. Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia” został przekształcony ze spółdzielni na przedsiębiorstwo państwowe. Początkowo nazwa firmy brzmiała Państwowe Wydawnictwo Literatury Dziecięcej Nasza Księgarnia. W lutym 1960 r. decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki nazwa została zmieniona na Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia.
Kolejny etap w dziejach „Naszej Księgarni” to lata 1990-1992, kiedy doszło do likwidacji przedsiębiorstwa państwowego i jego przekształcenia w spółkę z. o.o. Spółka rozpoczęła działalność gospodarczą w grudniu 1992 r. pod nową nazwą Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”.
Dużą rolę w kształtowaniu planów wydawniczych odgrywają przekłady. „Nasza Księgarnia” utrzymuje szerokie kontakty z wydawnictwami zagranicznymi praktycznie w całej Europie, a także w USA i Kanadzie. NK posiada wyłączne prawa do publikacji w języku polskim takich bestsellerów światowych, jak książki Astrid Lindgren, 9-tomowy cykl o Muminkach Tove Jansson, „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka” A.A. Milne´a z oryginalnymi ilustracjami Ernesta Sheparda, cykl o Mikołajku Sempé i Goscinnego.
Z wydawnictwem przez wiele lat związani byli tacy autorzy, jak Alina i Czesław Centkiewiczowie, Hanna Ożogowska, Czesław Janczarski, Jan Brzechwa, Adam Bahdaj, Helena Bechlerowa, Irena Jurgielewiczowa, Edmund Niziurski, Janusz Domagalik, Ewa Szelburg-Zarembina, Hanna Januszewska, Irena Tuwim, Anna Kamieńska, Ludwik Jerzy Kern, Wanda Chotomska, Ewa Nowacka, Małgorzata Musierowicz oraz ilustratorzy Bohdan Butenko, Hanna Czajkowska, Bożena Truchanowska, Maria Orłowska-Gabryś, Zbigniew Rychlicki, Jan Marcin Szancer, Olga Siemaszko i Zdzisław Witwicki.