Harry Potter ponownie w ogniu krytyki

Autor: Dominika Róg-Górecka ·1 minuta
2022-12-27 7 komentarzy 15 Polubień
Harry Potter ponownie w ogniu krytyki

Od premiery Harrego Pottera minęło już ponad dwadzieścia lat, jednak cykl ten wciąż budzi wiele kontrowersji. Tym razem Rowling oberwało się od Katolickiego wydawnictwa z Gliwic.

 

Na przełomie listopada i grudnia do szkół z województwa śląskiego rozesłano broszurę „Niebezpieczne przesunięcia kulturowe”. Nadawcą była Szkoła Nowej Ewangelizacji Jezusa Zmartwychwstałego z Gliwic, a w treści dokumentu autorzy powołali się na zgodę udzieloną przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Co ciekawe, instytucja ta odcina się od samej broszury.

 

Przed czym jesteśmy przestrzegani?

 

Broszura ostrzega przed wszelkiego rodzaju magią, w tym... magią świąt. Wskazują, że bożonarodzeniowa choinka na Wigilię, czy króliczki na Wielkanoc odciągają od duchowego przeżywania uroczystości.

 

Oberwało się również Harremu Potterowi. Zdaniem autorów broszury książki promują świat magi jako coś dobrego i bezpiecznego, a w kontraście stawia złą, pełną zagrożeń rzeczywistość pogardzanych mugoli. Oto jak prezentują się w punktach wspomnie zarzuty:

 

„W powieści tej podawany jest wypaczony obraz świata:

  1. Codzienność, w której żyje bohater ukazywana jest jako zła (niekochający opiekunowie, wrogi świat), a niebezpieczny świat magii przedstawiany jest jako absolutnie dobry. Ten kontrast fałszuje prawdę.
  2. Sugeruje się, że kto nie wróży, nie czaruje, itd. jest postacią negatywną (mugol), wyśmiewaną, nielubianą.
  3. W powieści rzeczywistość naszego życia jest bezbarwna i ciężka, magiczna fikcja – ciekawa i pociągająca.
  4. Pokazywany i promowany jest schemat: w trudnościach należy sięgać po magię”.

 

Książkom zarzucane jest też promowanie fatalizmu (w postaci lekcji wróżbiarstwa czy astrologii), praktykowanie okultyzmu, a nawet „wdrukowanie magicznej mentalności”. Cały cykl nazywany jest też „okultystyczną literaturą dla młodzieży”.

 

Mnie jednak najbardziej zaintrygowało przypisywanie głównemu bohaterowi depresji. Zdaniem autorów broszury w książce można znaleźć wszystkie kliniczne objawy, łącznie z myślami morderczymi i samobójczymi. Muszę przyznać, że sama inaczej to wszystko wspominam.

 

Fascynuje mnie to, że moda na krytykowanie Harrego Pottera wciąż nie przemija. Czy od tego czasu nie powstało nic bardziej oburzającego? Co sądzicie o broszurze i czy cykl o małym czarodzieju również budzi Wasze obawy?

 

Źródło: https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/broszura-pietnujaca-czytanie-przygod-harryego-pottera-rozeslana-do-szkol/

× 15 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Chassefierre
@Chassefierre · około rok temu
Książkom zarzucane jest też promowanie fatalizmu
No. W przeciwieństwie do Apokalipsy i czasów ostatecznych, które nadchodzą od kiedy pamiętam.
× 11
@Antoniowka
@Antoniowka · około rok temu
Niestety "Harry Potter" stał się trochę takim chłopcem do bicia - wielu chce się ogrzać w blasku jego sławy (sławy Autorki). Rowling stworzyła taki świat, takie są reguły sztuki i nikomu nic do tego - jak się komuś nie podoba, to nie musi czytać.
× 8
@OutLet
@OutLet · około rok temu
Problem w tym, że ci, którym się nie podoba chcieliby, żeby innym też się nie podobało i żeby nie czytali. ;-)
× 8
@Lorian
@Lorian · około rok temu
Czego ci ludzie nie wymyślą! Niedługo będą przestrzegać przed fantastyką w ogóle, ponieważ za dużo tam magii. Właśnie wznowiono "Młot na czarownice", jak nic przyda się, żeby ruszyć za Rowling...
× 8
@LiterAnka
@LiterAnka · około rok temu
Chyba musze w końcu przeczytać tego Pottera, bo mnie fascynuje, czemu tak uparcie jest krytykowany, choć magii jest pełno w tysiącach innych książek dla dzieci.
× 6
@meryluczytelniczka
@meryluczytelniczka · około rok temu
Zapewne wkrótce ktoś zaproponuje, żeby słowo "magia" było zakazane. A gdzie tolerancja? Wolność czytania? Niektórzy uwielbiają narzucać innym - jedyne według nich - słuszne zdanie. I pewnie w trudnościach zamiast po po magię mamy sięgać po modlitwę - sęk w tym, że obie są jednakowo nieskuteczne i wymyślone. Na świecie jest wiele poważniejszych problemów niż Harry Potter.
× 4
@OutLet
@OutLet · około rok temu
Celnie!
@ania_gt
@ania_gt · około rok temu
Miałam nieprzyjemność zapoznać się z tą broszurą. Otrzymaliśmy ostrzeżenie na zebraniu rodziców i z tego co mi wiadomo kuratorium nie tylko wydało zgodę, ale także zachęcało do propagowania ulotki. Niektórzy zostali mocno "zachęceni" i można ją znaleźć na stronach szkół.
https://zssp9.jastrzebie.pl/files/1150/niebezpieczne-przesuniecia-kulturowe.pdf
× 4
@OutLet
@OutLet · około rok temu
To straszne, ale w ogóle mnie to nie dziwi. Polandia to taki piękny kraj...
× 3
@marksia
@marksia · około rok temu
Dla mnie książka o Harrym Potterze to powieść o walce dobra ze złem, w której przecież ostatecznie zwycięża dobro. Jestem praktykującą katoliczką i szczerze- nie rozumiem faktu piętnowania tej lektury przez Kościół. Owszem, jest tam magia, elementy opętania ( gdy Voldemort wnika niejako w Harrego), ale przecież jest to powieść fantastyczna, a w takiej jest miejsce i na magię. Z kolei przypisywanie Harremu Potterowi depresji to gruba przesada; jest po prostu dorastającym nastolatkiem, wychowującym się u nieżyczliwie nastawionych do niego krewnych, więc nikogo nie powinny dziwić skrajne emocje i uczucia bohatera, tym bardziej, że takie są domeną wieku dorastania.
× 2
© 2007 - 2024 nakanapie.pl