Książki po „tuningu”

Autor: dora53 ·4 minuty
2021-06-28 11 komentarzy 22 Polubienia
Książki po „tuningu”

„Mnie się podobają melodie, które już słyszałem” – ten nieśmiertelny cytat znacie na pewno. Tak już jest, że wracamy z wielkim sentymentem do tego co znamy. Tak jest z piosenkami i tak samo jest z książkami. Czy na swoich półkach nie posiadamy do cna sczytanych egzemplarzy swoich ulubionych powieści, których fragmenty znamy już na pamięć, a i tak choć raz w roku do nich wracamy?


Wydawcy też ludzie, dlatego dobrze znają to zjawisko. I dlatego co jakiś czas na rynku księgarskim ukazują się nowe wydania dobrze znanych utworów, w nowej szacie graficznej, czasami w nowym przekładzie, a my wtedy możemy pozwolić odetchnąć tym starym egzemplarzom po przejściach i z radością nabyć nowe wydanie ukochanej książki.

Chciałabym Wam właśnie przedstawić krótką listę dobrze znanych tytułów, które niedawno „po tuningu” trafiły do księgarń.

Przeminęło z wiatrem”, Margaret Mitchell, Wydawnictwo Albatros

Scarlett O'Hary przedstawiać nikomu nie trzeba. Jej „pomyślę o tym jutro”, nie raz i nie dwa powtórzyła każda z nas. I niejedna z nas do jej perypetii miłosnych wraca chociaż kilka razy. Dla jej wielbicielek Wydawnictwo Albatros przygotowało nie lada prezent i w listopadzie ubiegłego roku wypuściło najnowsze wydanie „Przeminęło z wiatremwzbogacone o piękne, klimatyczne ilustracje autorstwa Anny Halarewicz.Ojciec chrzestny. Trylogia”, Mario Puzo, Wydawnictwo Albatros

Tak jak Scarlett nie trzeba nikomu przedstawiać, tak samo Vito Corelone to postać, którą zna każdy miłośnik dobrej literatury. Wspomniane wyżej Wydawnictwo Albatros nie zapomniało również o jego wielbicielach. Pozycja, która ukazała się w 2019 roku to nie lada gratka dla wszystkich. W opasłym tomie, w pięknej twardej oprawie dostajemy wszystkie trzy powieści opowiadające o losach rodziny Corleone, co sprawi, że teraz już nic nas nie oderwie od lektury. Wydawcy przygotowali dla czytelników niemały prezent. Trylogię poprzedza wstęp pióra Francisa Forda Coppoli, reżysera ekranizacji serii.


Lalka, Bolesław Prus, Wydawnictwo Mg

Tej książki nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć. To jedna z ważniejszych lektur w moim życiu. To ona uświadomiła mi, że do książek się po prostu dorasta i po kilku latach czyta się je zupełnie inaczej. W liceum przebrnęłam przez nią bez większych emocji, kolejna lektura do odhaczenia i tyle. Za to na studiach... Czytałam ją z zapartym tchem, Wokulski mnie zauroczył, a Izabela... No cóż, chyba nie ja jedna miałam ją ochotę udusić? Dlatego bardzo cieszy mnie fakt, że wśród wielu zwykłych, broszurowych, lekturowych jej wydań od czasu do czasu trafia się jakaś perełka. Mam nadzieję, że taką właśnie perełką będzie jej najnowsze wydanie, które ukaże się 1 września nakładem Wydawnictwa Mg. Zdjęcie pięknej, twardej, kolorowej okładki umieszczone na stronie z zapowiedziami już cieszy moje oczy.


Muminki zebrane” tom I i II, Tove Jansson, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Jestem przekonana, że większość tych do cna sczytanych egzemplarzy, do których wracamy od czasu do czasu, to książki z naszego dzieciństwa. One też już mogą trochę odpocząć, bo wiele wydawnictw chętnie wznawia kultowe tytuły z naszych młodzieńczych lat. Wydawnictwo Nasza Księgarnia z okazji obchodzony setnych urodzin postanowiła wydać wszystkie dziewięć książek „muminkowego cyklu” w dwóch eleganckich tomach wzbogaconych o ilustracje autorki.


Mała księżniczka”, „Tajemniczy ogród, Frances Hodgson Burnett
Małe kobietki”, „Dobre żony”, „Mali mężczyźni” , „Chłopcy Jo, Louisa May Alcott , Wydawnictwo Mg

O tym wydawnictwie wspominałam już wyżej, bo ono wydaje w przepięknej szacie graficznej wiele wznowień dobrze znanej klasyki. W tym miejscu chciałabym zwrócić Waszą uwagę na ilustrowane pozycje, które dobrze znamy z dzieciństwa. Któż z nasz nie czytał „Małej księżniczki” lub „Tajemniczego ogrodu” czy z zapartym tchem nie śledził losów sióstr March. Dzięki wydawnictwu mamy okazję jeszcze raz przypomnieć sobie tak przecież niedawne czasy młodości.


Świat Książki, edycja „Angielski ogród

W serii tej znajdziemy tytuły Jane Austen, Elizabeth Gaskell, Emily Bronte i Charlotte Bronte. Wszystkie te książki mają piękną okładkę z delikatnymi kwiatami. Ich lektura może stać się niezapomnianą, luksusową, a zarazem sentymentalną podróżą w ukochane literackie światy. A wyobraźcie sobie, jak one będą się prezentować na półkach.:)


Cykl Harry Potter, J.K. Rowling, Wydawnictwo Media Rodzina

Podejrzewam, że miłośnicy tej serii mają już całe regały przyozdobione we wszystkie możliwe wydania „Harry'ego...”, a trzeba przyznać, że było ich sporo. Teraz Wasza kolekcja ma niepowtarzalną okazję wzbogacić się o kolejne tomy. Z okazji dwudziestej rocznicy pierwszego wydania książki „Harry Potter i komnata tajemnic” wydawnictwo wypuściło na rynek edycję specjalną z barwionymi brzegami wzbogaconą o dodatkowe materiały dla fanów domów Szkoły Magii i Czarodziejstwa.


Jubileuszowy cykl Herkules Poirot, Agatha Christie, Wydawnictwo Dolnośląskie

W 2020 roku minęło dokładnie sto lat od wydania powieści „Tajemnicza historia w Styles”, w której Herkules Poirot pojawia się po raz pierwszy. Z okazji tej rocznicy Wydawnictwo Dolnośląskie postanowiło zaprezentować czytelnikom najlepsze teksty Agaty Christie z detektywem w roli głównej. Twarda oprawa i okładki w stylu ponadczasowej elegancji będą ozdobą niejednej biblioteczki. Kolekcja miała składać się z jedenastu tomów, jednak wydawnictwo pomne próśb czytelników zachwyconych tym projektem podjęło decyzję o poszerzeniu kolekcji.


Mogłabym tak pisać bez końca. Klasyka na rynku księgarskim ma się dobrze i nie ma dnia, aby nie ukazało się wznowienie którejś z kultowych powieści. Mam nadzieję, że Was trochę zainspirowałam tym krótkim przeglądem. Jak to jest z Wami? Wracacie do starych wydań, kusicie się na nowe? Jakimi sczytanymi egzemplarzami możecie się pochwalić? Czekam na komentarze.

Dorota Skrzypczak
× 22 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Mam stare wydanie całej serii "Ani z Zielonego Wzgórza", które czytała jeszcze moja Mama, a ja "męczyłam" kilka lat z rzędu w każde wakacje. Szczególnie stan pierwszej części ma wiele do życzenia, ale nie zamierzam zmieniać książek :) Czasem lubię wrócić do przeczytanych już powieści, ale nie robię tego często, bo wiem ile jeszcze ciekawych pozycji przede mną. Nie gra dla mnie roli jakie to wydanie, często czytam książki wydane bardzo dawno, a często wznowienia, czy dodruki :D
× 7
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Też mam stare wydanie "Ani z Zielonego Wzgórza", oprawioną w płótno i przekażę je wnuczce. Tak jak mam z ilustracjami Jerzego Srokowskiego "W pustyni i puszczy" i " Opowieści z zaczarowanego lasu", "Gałązka z Drzewa Słońca" - Ilustracje Olgi Siemaszko, czy "Krzyżacy" -ilustracje Marek Szyszko. Dla mnie też nie odgrywa roli jakie to wydanie, często starsze wydania mogę dostać za darmo lub przysłowiową złotówkę.
× 3
@ania_gt
@ania_gt · ponad 2 lata temu
Klasyka zawsze się obroni. Jako mama dzieci "szkolnych" doceniam wydania wydawnictwa GREG z solidnym opracowaniem.
Mam jeszcze jedną uwagę korektorską: "Jestem przekonana, że większość tych do cna szczytanych egzemplarzy, do których wracamy od czasu do czasu, to książki z naszego dzieciństwa." I drobnostka:"Klasyka na rynku księgarskim ma się dobrze i nie (ma) dnia, aby nie ukazało się wznowienie którejś z kultowych powieści."

× 6
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
doceniam wydania wydawnictwa GREG z solidnym opracowaniem.
Naprawdę???
× 3
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Hah, pamiętam wydania Grega z moich szkolnych lat, oj gonili za nie nauczyciele :D
× 4
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Nadal gonią, przynajmniej niektórzy. Ale są i tacy, co je wyjmują na lekcji normalnie, legalnie i z nich korzystają - nie mam na myśli korzystania z tekstu lektury, tylko np. dyktowanie notatek z opracowania.
× 4
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Moja pani od polskiego w gimnazjum twierdziła, że szkoda kasy na te brednie co oni wypisują w tych opracowaniach, ale nam się zawsze wydawało, że po prostu chce nas zniechęcić do takiego ułatwiania sobie życia :D
× 1
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Moim zdaniem to są wydania, które nie tylko zwalniają z czytania, ale i z myślenia. Nawet cytatu nie musisz sam szukać i sam go sobie zaznaczyć, bo ktoś to zrobił za Ciebie.
× 4
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Spokojne Wasze rozczochrane. Na nowej liście lektur są pozycje tak zajebiste, że młodzi aż się rzucą do czytania. Opracowania staną się zbędne ;)

× 7
@ania_gt
@ania_gt · ponad 2 lata temu
@LMR Naprawdę. Te wydania polecają polonistki w podstawówce moich dzieci. Prawda jest taka, że dzieciaki i tak nie czytają, znajdują pierwsze lepsze opracowanie-streszczenie w sieci z wieloma błędami merytorycznymi, więc chyba wolę GREGa. Dobór lektur szkolnych pozostawia wiele do życzenia i zachęć tu ucznia klasy 6. do czytania Kameleona Czechowa czy uczniów klas 8. do całości Pana Tadeusza. Zapędy pana Czarnka w sprawie lektur też nie napawają optymizmem. Więc chyba wolę mniejsze zło w postaci sensownego opracowania, a uwierz mi, nie każdy dzieciak potrafi skorzystać nawet z wiadomości podanych "na tacy".
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
a uwierz mi, nie każdy dzieciak potrafi skorzystać nawet z wiadomości podanych "na tacy".
To akurat bardzo dobrze wiem (i korzystanie z GREG-a na pewno tego stanu rzeczy nie zmieni). Ale okej, każdy ma swoje argumenty. Wg mnie GREG szkodzi, nie pomaga.
× 3
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Wydawnictwo MG to już raz "ztjunigowało" Braci Karamazow nie informując o tym czytelników, także tego ...

https://kultura.onet.pl/ksiazki/bracia-karamazow-wydawnictwa-mg-niekompletna-ksiazka-dlaczego/8zyz992.amp
× 6
@Chassefierre
@Chassefierre · ponad 2 lata temu
Ależ byłabym zła, gdybym kupiła taką książkę...
× 1
@almos
@almos · ponad 2 lata temu
Wydawnictwo MG w ogóle to wydaje klasykę w starych i słabych przekładach...
× 1
@Chassefierre
@Chassefierre · ponad 2 lata temu
Boh, a ja sobie wzięłam z Klubu ,,Idiotę" Dostojewskiego od MG... :( Mam nadzieję, że nic z nim nie zrobili.
× 1
@almos
@almos · ponad 2 lata temu
Chyba 'Idiota' jest Ok jeśli chodzi o przekład Heleny Grotowskiej, zresztą, o ile wiem, nie ma nowego przekładu.
× 3
@almos
@almos · ponad 2 lata temu
Wracam do klasyki, ale w nowych przekładach, tu kłaniam się wydawnictwu Znak za nowe przekłady Haska, Dostojewskiego, Bułhakowa i wielu innych. Czekam na świeże translacje Dickensa (Dawid Copperfield!) czy Czechowa.
× 5
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Nie wracam do przeczytanych książek, jeszcze tyle ciekawych, a mnie nieznanych jest do przeczytania. Może parę razy przeczytałam coś powtórnie. Oczywiście z wyjątkiem książek dla dzieci, które najpierw sama czytałam, później córce, a teraz może będę czytać wnuczce.
× 4
JU
@Justyna_6 · ponad 2 lata temu
Uwielbiam klasykę i wielokrotnie skusiłam się na nowe wydania mając stare w domu. Ja akurat lubię wydania z Bellony z serii "Perły literatury". Na wydawnictwo MG lepiej uważać, bo chociażby "Nędznicy" Victora Hugo są o połowę skrócone, tak samo "Mała Dorrit" Dickensa i niektóre rosyjskie klasyki, ale okładki mają rzeczywiście przepiękne.
× 2
· ponad 2 lata temu
Potwierdzam, aczkolwiek Bellona też nie pokusiła się o pełne wydanie Nędzników.
JU
@Justyna_6 · ponad 2 lata temu
Wydanie z Bellony ma prawie 1900 stron drobną czcionką, to ile ma pełne wydanie?
@reniarenia
@reniarenia · ponad 2 lata temu
A ja nie wracam do przeczytanych już książek, wiem jak się skończy, więc nie ma już dreszczykiem emocji. Jest wiele innych książek do przeczytania, zwlaszcza, że klasyką jestem ciut na bakier🙄🤔😉🥴
× 2
@Antoniowka
@Antoniowka · ponad 2 lata temu
Małe sprostowanie - seria ze Świata Książki "Angielski ogród" była wydawana kilka lat temu. To, o czym pisze Autorka to "Ekskluzywna kolekcja klasyki", tzw. setaluxy.
× 1
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · ponad 2 lata temu
Cieszę się zawsze na wieść o wznowieniach - one reklamują się DLA WIELU same. Każdy znajdzie coś dla siebie - Muminki, Ojciec Chrzestny czy właśnie to najbardziej wymarzone w tej tej wymarzonej okładce - Przeminęło z Wiatrem. Uczta dla oka, dla rąk, dla zmysłów wszystkich...
pozostaje tylko udać się na łowy do księgarni
@milena9
@milena9 · ponad 2 lata temu
Najbardziej sczytane egzemplarze w moim przypadku to bajki, Jednak mimo upływu lat trzymają się nieźle.