Nietypowe zawody popularnych pisarzy

Autor: a.boniecka ·4 minuty
2021-02-23 17 komentarzy 33 Polubienia
Nietypowe zawody popularnych pisarzy
Praca pisarza to marzenie wielu osób. Niestety, nie zawsze przynosi ona takie dochody, jakich można by oczekiwać. Wielu pisarzy zanim zaczęło zarabiać na swojej twórczości, było zmuszonych do pracowania w zupełnie innych zawodach. Jakich? Odpowiedź na to pytanie potrafi zaskoczyć.

Harlan Coben – zanim na poważnie rozpoczął swoją karierę pisarza, pracował jako przewodnik turystyczny. Jego dziadek miał firmę turystyczną, w której Coben zaczął pracować po ukończeniu studiów (politologii na Amherst College). Oprowadzał turystów między innymi po szlaku Costa del Sol w Hiszpanii.

Olga Tokarczuk – noblistka jest z wykształcenia psycholożką. Swoje studia ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim. Jako absolwentka rozpoczęła pracę w Poradni Zdrowia Psychicznego w Wałbrzychu.

Joanna Chmielewska – rodzice królowej polskiego kryminału chcieli, by ta została lekarką. Jej zainteresowania okazały się jednak zupełnie inne i zdecydowała się na studiowanie architektury na Politechnice Warszawskiej. Po studiach pracowała w różnych pracowniach projektowych oraz budowlanych. Joanna Chmielewska brała udział między innymi w projektowaniu hotelu „Dom Chłopa”. Dziś w tym budynku mieści się kasyno oraz hotel Gromada.

James Joyce – miał on bardzo szerokie doświadczenia zawodowe. Pracował między innymi jako śpiewak, pianista, a także nauczyciel języka angielskiego za granicą. Ciekawym epizodem z jego życia jest fakt, że wraz ze swoją dziewczyną (później żoną) otworzył pierwsze w Dublinie kino pod nazwą “The Volta”. Niestety, to przedsięwzięcie nie okazało się sukcesem i już po roku Joyce i Nora Barnacle musieli zamknąć kino.

James Joyce z gitarą. Źródło: www.openculture.com


Janusz Leon Wiśniewski – jego kariera naukowa i zawodowa nikomu nie kazałaby przypuszczać, że pewnego dnia zasłynie, jako autor bestsellerowej powieści o miłości. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika uzyskał tytuł magistra fizyki oraz magistra ekonomii, na Politechnice Warszawskiej zdobył tytuł doktora informatyki, natomiast na Politechnice Łódzkiej tytuł doktora habilitowanego chemii. Pracował jako wykładowca akademicki, rybak dalekomorski, a także zajmował się pisaniem oprogramowania dla chemików.

Agatha Christie – czym zajmowała się słynna mistrzyni kryminału? W momencie rozpoczęcia pierwszej wojny światowej szybko zaczęła działać w organizacji Voluntary Aid Detachment, gdzie została wyuczona na pielęgniarkę. Dzięki temu później przez cztery lata pracowała jako pielęgniarka w szpitalu w Torquay. Agatha Christie pracowała później również jako asystentka farmaceuty.

Agatha Christie jako pielęgniarka. Źródło: www.pinterest.com


Joseph Heller – zanim powstała jego bestsellerowa powieść „Paragraf 22”, Heller działał w różnych zawodach. Po szkole średniej przez rok pracował jako asystent kowala. Pracował również w agencji reklamowej i jako nauczyciel kreatywnego pisania.

Harper Lee – pisarka studiowała prawo, lecz go nie ukończyła. Rzuciła studia, a żeby zarobić na życie pracowała w liniach lotniczych Eastern Airlines i BOAC. Pracowała tam przez siedem lat, jako agentka do spraw rezerwacji linii lotniczych. Dopiero wsparcie, które dał jej przyjaciel Michael Brown pozwoliło jej na całkowite zajęcie się pisaniem. Pewnego dnia podarował jej równowartość rocznej pensję z listem “Masz rok wolnego od pracy, żebyś mogła napisać, co będziesz chciała. Wesołych świąt.”

Vladimir Nabokov – jedną z pasji rosyjskiego pisarza było kolekcjonowanie motyli. Swoją pasję na pewien czas przekuł również w pracę. Pracował on jako kurator ekspozycji w Muzeum Zoologii na Uniwersytecie Harvarda. W jego dorobku twórczym oprócz “Lolity” można również znaleźć opisy kilkuset gatunków motyli. Nabokov jest też twórcą teorii ewolucji motyli z gatunku modraszków. Jego teoria została po latach zweryfikowana i potwierdzona przez naukowców.

Motyle skrzydła– Vladimir Nabokov. Źródło: www.ft.com


Marek Hłasko – ten polski pisarz już w wieku szesnastu lat pracował jako kierowca ciężarówki. Miejscem jego pracy była Baza Transportowa w Bystrzycy Kłodzkiej. Doświadczenia z tego okresu w jego życiu przydały mu się później przy tworzeniu powieści „Następny do raju”.

Bolesław Prus – zanim jego praca pisarska zaczęła przynosić odpowiednie dochody, Prus pracował na przykład jako guwerner oraz korepetytor. Działał również jako fotograf, kasjer w banku, ślusarz, a nawet uliczny mówca.

Douglas Adams – czasami zdarza się tak, że nawet kiedy jest się już twórcą, uzyskiwane dochody nie są wystarczające. Douglas pisał scenariusze dla programów radiowych i współtworzył ostatni odcinek Latającego cyrku Monty Pythona, a w międzyczasie pracował jako ochroniarz. Kogo ochraniał autor „Autostopem przez galaktykę”? Pewną zamożną arabską rodzinę.

Douglas Adams na planie filmu Autostopem przez galaktykę. Źródło: www.bbc.co.uk


Zbigniew Herbert – ten artysta również ma na swoim koncie wiele prac w żaden sposób nie związanych z literaturą. Pracował między innymi w Narodowym Banku Polskim w Gdyni i w Muzeum Okręgowym w Toruniu, przez krótki czas był również nauczycielem w szkole podstawowej. Herbert był także płatnym krwiodawcą, sprzedawcą w sklepie z materiałami metalowymi, a nawet pracował jako kalkulator chronometrażysta w Inwalidzkiej Spółdzielni Emerytów Nauczycieli „Wspólna Sprawa”. Jednak pracą, która budzi największe zainteresowanie wśród jego czytelników, jest praca karmiciela wszy zdrowych. Działo się to w czasie okupacji, kiedy to zatrudnił się w instytucie produkującym szczepionki przeciw tyfusowi.

Stephen King – czy król grozy zawsze pracował w branży pisarskiej? Ależ skąd! Wśród zajęć, którymi parał się King zanim został znanym pisarzem, można wymienić chociażby bycie woźnym w jednej ze szkół średnich.

Charles Dickens – niejednokrotnie zdarza się tak, że to proza życia najbardziej pobudza kreatywność wielkich artystów. Być może i tak było w przypadku Dickensa. Swego czasu pracował on w fabryce pasty do butów zajmując się oznakowaniem słoików.

Czyje doświadczenia zawodowe zdziwiły Was najbardziej?

Aleksandra Boniecka


[A propos zawodów, pamiętajcie, że czeka na Was nasz nowy >>KONKURS<<]

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Mariusz Czubaj- Profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Isaac Asimov w 1948 obroniłdoktorat z biochemii. Po ukończeniu doktoratu Asimov rozpoczął pracę na wydziale Szkoły Medycyny Uniwersytetu Bostońskiego, z którym pozostał związany także później. Począwszy od roku 1958 nie była to już praca dydaktyczna, ponieważ zajął się pisaniem na pełny etat (już wtedy dochody z pisarstwa przewyższały jego pensję akademicką). Mając stałe zatrudnienie na uczelni zatrzymał jednak tytuł associate professor (odpowiednik adiunkta), a w roku 1979 uniwersytet w uznaniu dla jego twórczości przyznał mu tytuł profesora biochemii.
Antonii Czechow i Tadeusz Boy- Żeleński byli lekarzami.
Frank Herbert -Po wojnie pracował m.in. jako operator telewizyjny, fotograf, komentator radiowy, reporter i redaktor gazet, był również poławiaczem małży i degustatorem win.
Jonathan Samuel Carroll- W 1973 roku zaproponowano mu etat wykładowcy w Międzynarodowej Szkole Amerykańskiej w Wiedniu. Tam też osiadł na stałe i mieszka do dzisiaj. Wiedeń stał się miejscem akcji wielu jego powieści.

× 11
@ziellona
@ziellona · około rok temu
O widzisz. Skoro czubaj był antropologiem, ... To ja go biore😝❤️😝❤️
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Dlatego też sama też sięgnęłam po jego książki.
@Vernau
@Vernau · około rok temu
Bardzo fajny artykuł, przy okazji chętnie przeczytałabym artykuł na temat pisarzy, którzy zadebiutowali na emeryturze lub nawet później i odnieśli sukces. Ku pokrzepieniu serc, że zawsze warto próbować czegoś nowego, nie patrząc na swój wiek 😊
× 10
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Tak, to byłoby ciekawe!
× 2
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · około rok temu
U nas chyba Janina Lesiak należy do takich pisarzy...
× 2
@Vernau
@Vernau · około rok temu
Hanna Greń, autorka kryminałów też zadebiutowała na emeryturze.
× 3
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Wielu pisarzy późno debiutowało. Może nie w wieku emerytalnym, ale na pewno już jako doświadczone życiowo osoby.
× 1
@Vernau
@Vernau · około rok temu
Vincent V. Severski - agent polskiego wywiadu, przeszedł na emeryturę i zaczął pisać świetne thrilery szpiegowskie.
Ostatnio odkryłam Jasona Matthewsa, agent CIA, też po przejściu na emeryturę zaczął pisać świetne książki szpiegowskie. Widać, praca w wywiadzie, dobrze potem robi karierze literackiej 😁
× 2
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Lee Child też zaczął późno pisać, to samo chyba Marek Krajewski, kilku się znajdzie :)
× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Szpiegiem co prawda nie jestem ani inną kryminalistką, ale może to dobry pomysł na emeryturę - zadebiutować książkowo. ;-)
× 4
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Jakbym miał czym zadebiutować, to nie czekałbym do emerytury :D
× 2
@Renax
@Renax · około rok temu
To jeszcze panteon przede mną :)
× 4
@tsantsara
@tsantsara · około rok temu
Květa Legátová jest przykładem debiutu po latach. Całe życie była nauczycielką i pisywała dla dzieci, ale potem miała 40 lat przerwy i w wieku 81 lat wyszły jej pierwsze opowiadania Żelary, które z miejsca stały się sensacją.
× 4
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Żelary dobrze się zapowiadają, dodane do chcę przeczytać.
× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
A Reymont przez jakiś czas był wędrownym aktorem i pracownikiem kolei. :)
× 10
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · około rok temu
A Sigrid Undset przez chyba 10 lat, po szkole handlowej, pracowała w Kristianii kantorze handlowym w kancelarii zanim zdecydowała się na poświęcenie się pisaniu.
Przy okazji szczerze polecam jej biografię napisaną na kilka miesięcy przed jej śmiercią przez Andreasa H. Winsnesa pt. Sigrid Undset a wydaną przez PAX w 1959 roku.
× 7
@Fredkowski
@Fredkowski · około rok temu
Prus to podobno też był przewodnikiem... w Egipcie :P
× 6
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Po mumiach oprowadzał? ;-)
× 3
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
O klątwie Tutenchamona i mrówkach faraonkach :P
× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
@Mackowy, opowiadał o nich wszystkim napotkanym osobą. ;-)
× 2
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
i osobą i osobom, do zależy jak mu się końcówka ułożyła :P
× 1
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Prawda, nie pomyślałam. :D
× 2
@jorja
@jorja · około rok temu
Herbert niezwykle ciekawy, a Harper Lee nic tylko pozazdrościć!
× 5
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Sergiusz Piasecki był z zawodu przemytnikiem.
× 5
@Renax
@Renax · około rok temu
A Newerly szklarzem.
× 3
@Renax
@Renax · około rok temu
Pamiętam jak jednej z ręki wróżyłam... "Pani to ma dwie linie zawodowe"... Też mi tak palnęła.
× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
A może jeszcze należałoby dodać, że Radek Rak jest weterynarzem. No, tylko on nie porzucił tego zawodu dla pisania, przynajmniej póki co. :)
× 4
@Possi
@Possi · około rok temu
Ojej, niesamowite jak się ludziom różnie życie układa. To był bardzo ciekawy artykuł.
× 4
@Airain
@Airain · około rok temu
Chmielewska chyba architekturę, a nie archeologię studiowała...
× 4
@kazal_ka
@kazal_ka · około rok temu
dzięki za zwrócenie uwagi, poprawiłam
× 1
@nika.mail
@nika.mail · około rok temu
Berenika Miszczuk i Ałbena Grabowska to z wykształcenia lekarki, I z tego co kojarzę praktykujące w zawodzie.
× 3
@Renax
@Renax · około rok temu
King jako woźny.
× 3
@frodo
@frodo · około rok temu
Pomiędzy jednym a drugim piwem, bo w młodych latach był niezłym zawodnikiem. Dodam jeszcze że super o jego życiu pisze się w dość starej książce Dance macabre.
× 4
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
King był też nauczycielem angielskiego w szkole średniej.
× 4
@Renax
@Renax · około rok temu
Z woźnego na nauczyciela? Lubię woźnych i czessto z nimi rozmawiałam, bo oni przeżyli niejedną zmianę władz szkolnych i nie bali się jak nauczyciwle. No i byli fajni.
× 1
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
King normalnie uniwerek skończył i uczył dzieciaki w liceum i jak napisał w swojej niby biografii pt jak pisać, to go zmotywowało do zostania pisarzem :)
× 3
@Renax
@Renax · około rok temu
I pisania horrorów... Nawet zrozumiałe :)
× 2
@Renax
@Renax · około rok temu
Mi zawsze imponował Jan Kochanowski.... Dworzanin, a jsk mu się znudziło to pod lipę się " wymiksował"....
× 2
@Anna30
@Anna30 · około rok temu
Bardzo ciekawie napisany artykuł na temat nietypowych zawodów popularnych pisarzy.

@potarganerude
@potarganerude · około rok temu
Gdybym dostała taką szansę, jak Harper Lee, to czuję, że i ja dałabym radę coś napisać ;)
@Meszuge
@Meszuge · około rok temu
Agatha Christie – mistrzyni
Joanna Chmielewska – królowa

Mocne!
@anetakul92
@anetakul92 · około rok temu
King też pracował w pralni i fabryce.

Zobacz także:

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Mariusz Czubaj- Profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Isaac Asimov w 1948 obroniłdoktorat z biochemii. Po ukończeniu doktoratu Asimov rozpoczął pracę na wydziale Szkoły Medycyny Uniwersytetu Bostońskiego, z którym pozostał związany także później. Począwszy od roku 1958 nie była to już praca dydaktyczna, ponieważ zajął się pisaniem na pełny etat (już wtedy dochody z pisarstwa przewyższały jego pensję akademicką). Mając stałe zatrudnienie na uczelni zatrzymał jednak tytuł associate professor (odpowiednik adiunkta), a w roku 1979 uniwersytet w uznaniu dla jego twórczości przyznał mu tytuł profesora biochemii.
Antonii Czechow i Tadeusz Boy- Żeleński byli lekarzami.
Frank Herbert -Po wojnie pracował m.in. jako operator telewizyjny, fotograf, komentator radiowy, reporter i redaktor gazet, był również poławiaczem małży i degustatorem win.
Jonathan Samuel Carroll- W 1973 roku zaproponowano mu etat wykładowcy w Międzynarodowej Szkole Amerykańskiej w Wiedniu. Tam też osiadł na stałe i mieszka do dzisiaj. Wiedeń stał się miejscem akcji wielu jego powieści.

× 11
@ziellona
@ziellona · około rok temu
O widzisz. Skoro czubaj był antropologiem, ... To ja go biore😝❤️😝❤️
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Dlatego też sama też sięgnęłam po jego książki.
@Vernau
@Vernau · około rok temu
Bardzo fajny artykuł, przy okazji chętnie przeczytałabym artykuł na temat pisarzy, którzy zadebiutowali na emeryturze lub nawet później i odnieśli sukces. Ku pokrzepieniu serc, że zawsze warto próbować czegoś nowego, nie patrząc na swój wiek 😊
× 10
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Tak, to byłoby ciekawe!
× 2
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · około rok temu
U nas chyba Janina Lesiak należy do takich pisarzy...
× 2
@Vernau
@Vernau · około rok temu
Hanna Greń, autorka kryminałów też zadebiutowała na emeryturze.
× 3
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Wielu pisarzy późno debiutowało. Może nie w wieku emerytalnym, ale na pewno już jako doświadczone życiowo osoby.
× 1
@Vernau
@Vernau · około rok temu
Vincent V. Severski - agent polskiego wywiadu, przeszedł na emeryturę i zaczął pisać świetne thrilery szpiegowskie.
Ostatnio odkryłam Jasona Matthewsa, agent CIA, też po przejściu na emeryturę zaczął pisać świetne książki szpiegowskie. Widać, praca w wywiadzie, dobrze potem robi karierze literackiej 😁
× 2
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Lee Child też zaczął późno pisać, to samo chyba Marek Krajewski, kilku się znajdzie :)
× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Szpiegiem co prawda nie jestem ani inną kryminalistką, ale może to dobry pomysł na emeryturę - zadebiutować książkowo. ;-)
× 4
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Jakbym miał czym zadebiutować, to nie czekałbym do emerytury :D
× 2
@Renax
@Renax · około rok temu
To jeszcze panteon przede mną :)
× 4
@tsantsara
@tsantsara · około rok temu
Květa Legátová jest przykładem debiutu po latach. Całe życie była nauczycielką i pisywała dla dzieci, ale potem miała 40 lat przerwy i w wieku 81 lat wyszły jej pierwsze opowiadania Żelary, które z miejsca stały się sensacją.
× 4
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Żelary dobrze się zapowiadają, dodane do chcę przeczytać.
× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
A Reymont przez jakiś czas był wędrownym aktorem i pracownikiem kolei. :)
× 10
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · około rok temu
A Sigrid Undset przez chyba 10 lat, po szkole handlowej, pracowała w Kristianii kantorze handlowym w kancelarii zanim zdecydowała się na poświęcenie się pisaniu.
Przy okazji szczerze polecam jej biografię napisaną na kilka miesięcy przed jej śmiercią przez Andreasa H. Winsnesa pt. Sigrid Undset a wydaną przez PAX w 1959 roku.
× 7
@Fredkowski
@Fredkowski · około rok temu
Prus to podobno też był przewodnikiem... w Egipcie :P
× 6
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Po mumiach oprowadzał? ;-)
× 3
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
O klątwie Tutenchamona i mrówkach faraonkach :P
× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
@Mackowy, opowiadał o nich wszystkim napotkanym osobą. ;-)
× 2
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
i osobą i osobom, do zależy jak mu się końcówka ułożyła :P
× 1
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Prawda, nie pomyślałam. :D
× 2
@jorja
@jorja · około rok temu
Herbert niezwykle ciekawy, a Harper Lee nic tylko pozazdrościć!
× 5
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Sergiusz Piasecki był z zawodu przemytnikiem.
× 5
@Renax
@Renax · około rok temu
A Newerly szklarzem.
× 3
@Renax
@Renax · około rok temu
Pamiętam jak jednej z ręki wróżyłam... "Pani to ma dwie linie zawodowe"... Też mi tak palnęła.
× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
A może jeszcze należałoby dodać, że Radek Rak jest weterynarzem. No, tylko on nie porzucił tego zawodu dla pisania, przynajmniej póki co. :)
× 4
@Possi
@Possi · około rok temu
Ojej, niesamowite jak się ludziom różnie życie układa. To był bardzo ciekawy artykuł.
× 4
@Airain
@Airain · około rok temu
Chmielewska chyba architekturę, a nie archeologię studiowała...
× 4
@kazal_ka
@kazal_ka · około rok temu
dzięki za zwrócenie uwagi, poprawiłam
× 1
@nika.mail
@nika.mail · około rok temu
Berenika Miszczuk i Ałbena Grabowska to z wykształcenia lekarki, I z tego co kojarzę praktykujące w zawodzie.
× 3
@Renax
@Renax · około rok temu
King jako woźny.
× 3
@frodo
@frodo · około rok temu
Pomiędzy jednym a drugim piwem, bo w młodych latach był niezłym zawodnikiem. Dodam jeszcze że super o jego życiu pisze się w dość starej książce Dance macabre.
× 4
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
King był też nauczycielem angielskiego w szkole średniej.
× 4
@Renax
@Renax · około rok temu
Z woźnego na nauczyciela? Lubię woźnych i czessto z nimi rozmawiałam, bo oni przeżyli niejedną zmianę władz szkolnych i nie bali się jak nauczyciwle. No i byli fajni.
× 1
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
King normalnie uniwerek skończył i uczył dzieciaki w liceum i jak napisał w swojej niby biografii pt jak pisać, to go zmotywowało do zostania pisarzem :)
× 3
@Renax
@Renax · około rok temu
I pisania horrorów... Nawet zrozumiałe :)
× 2
@Renax
@Renax · około rok temu
Mi zawsze imponował Jan Kochanowski.... Dworzanin, a jsk mu się znudziło to pod lipę się " wymiksował"....
× 2
@Anna30
@Anna30 · około rok temu
Bardzo ciekawie napisany artykuł na temat nietypowych zawodów popularnych pisarzy.

@potarganerude
@potarganerude · około rok temu
Gdybym dostała taką szansę, jak Harper Lee, to czuję, że i ja dałabym radę coś napisać ;)
@Meszuge
@Meszuge · około rok temu
Agatha Christie – mistrzyni
Joanna Chmielewska – królowa

Mocne!
@anetakul92
@anetakul92 · około rok temu
King też pracował w pralni i fabryce.
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl