Wakacje w pensjonacie

Autor: dora53 ·7 minut
2021-08-02 4 komentarze 14 Polubień
Wakacje w pensjonacie

Lato w pełni, na pewno wielu z Was szykuje się na wakacyjne wojaże. Dlatego trochę z przymrużeniem oka przygotowałam dla Was przegląd literackich pensjonatów, których na rynku księgarski znajdziemy co niemiara i które w ten wakacyjny czas zapewnią nam wiele rozrywki oraz emocji.


Pensjonat samotnych serc”, Zofia Ossowska

Pensjonat ten znajduje się w pobliżu jednego z mazurskich jezior, pośród drzew i krętych alejek. Jeżeli zdecydujecie się tam wybrać, jego gospodyni, pani Wiesia, poczęstuje Was najlepszą na świecie szarlotką i zadba, aby podczas pobytu u niej nic Wam nie zabrakło. Spotkacie tam również Matyldę, która trafiła tu w nie najlepszym nastroju, codziennie płacze w poduszkę i skrywa pewną tajemnicę, której nie chce nikomu wyjawić. Myślę, że jej historia naprawdę Was zaintryguje i miło spędzicie czas w „Pensjonat samotnych serc”.

Pensjonat marzeń”, Magdalena Witkiewicz

Julia, Jadwiga, Michalina i Marta miały okazję przebywać w pewnym spa, nazywanym również „Szkołą żon”. Pomne wyniesionych stamtąd nauk postanawiają zamienić podupadły hotel położony w samym sercu kaszubskich lasów na Pensjonat marzeń i zapraszają nas tam serdecznie, gwarantując seksowną, nastrojową i... bardzo kobiecą atmosferę. To jak, reflektujecie?

Niełatwe powroty. Pensjonat na wzgórzu”, Aleksandra Rak

W Bieszczady z kolei zapraszają nas trzy siostry. Właśnie tam Klaudia i jej ojciec prowadzą tytułowy pensjonat. Jej sióstr nie interesuje takie życie. Patrycja układa je sobie w Irlandii, a Martyna rozwija własne biuro architektoniczne. Na co dzień nie utrzymują ze sobą kontaktów, jednak choroba ojca zmusza je do spotkania i podjęcia walki o rodzinny pensjonat. Macie ochotę towarzyszyć im w malowniczych Bieszczadach? Ruszajcie, one już na Was czekają.

Pensjonat na wzgórzu”, Erica James

Skoro jesteśmy już przy pensjonatach umiejscowionych na wzgórzu, mam dla Was jeszcze jedno zaproszenie do takiego przybytku. Tym razem udamy się do Angel Sands, nadmorskiego kurortu gdzie pomiędzy domkami do wynajęcia, willami i kafejkami mieści się tytułowy pensjonat prowadzony przez „dziewczyny Baxterów”. Trafimy tam w znamiennym momencie, kiedy to seniorka rodu, pani Baxter postanawia opuścić ten malowniczy kurort i w jakimś zacisznym zakątku przemyśleć od nowa swoje życie. Samodzielnego poprowadzenia pensjonatu podejmie się jej najstarsza córka Genevieve i uwierzcie mi, nie będzie to łatwe zadanie. I jak macie ochotę udać się do Angel Sands i trochę pomóc pannie Baxter?

Pensjonat na Kaczym Wzgórzu”, Paulina Kozłowska

Pensjonat na Kaczym Wzgórzu to miejsce niezwykłe. To tutaj kobiety poturbowane przez los i miłość leczą złamane serca, powoli dochodzą do siebie i znowu zaczynają wierzyć w lepsze życie. Pod swoje opiekuńcze skrzydła bierze je właścicielka tego miejsca, trzydziestoletnia Łucja, która dobrze wie, co one czują. Niestety nad pensjonatem zbierają się czarne chmury. Dosłownie tuż za płotem, pewien biznesmen, Robert Sęp, buduje Samotnię – oazę męskiej rozpusty. Jak się już domyślacie, ciężko doświadczone przez życie kobiety i żądni wrażeń mężczyźni, to nie wróży nic dobrego. Jesteście ciekawi, jak ta historia się skończy? Zapraszam na Kacze Wzgórze i gwarantuję, że emocji Wam tam nie zabraknie.

Pensjonat Leśna Ostoja”, Joanna Tekieli

W maleńkiej wiosce Drzewie, w samym sercu puszczy znajduje się pensjonat zakupiony przez pewną korporację. Zostaje tam oddelegowana Justyna, która ma zająć się jego rozkręceniem. Nawet się nie spodziewa, jak bardzo odmieni się jej życie... A Wy, Moi Drodzy Czytelnicy, jeżeli zdecydujecie się tam udać, również tego nie pożałujecie. Spędzicie tam przemiłe chwile, poznacie pewną mroczną tajemnicę z czasów II wojny światowej i romantyczną historię nieszczęśliwej miłości, spotkacie niezwykle przystojnego księdza i... żubra, z którym spotkanie również zapewni Wam wiele wrażeń. Pensjonat Leśna Ostoja to must have tego sezonu:)

Pensjonat muszelka”, Fanny Joly

Do Pensjonatu Muszelka zapraszam przede wszystkim dzieci. A dokładnie rzecz ujmując, zapraszają je ich rówieśnicy: Jan Albert i Rózia. Podczas pobytu zapewniają niezapomniane przygody, miłą obsługę, pyszne wyżywienie: szczególnie ciasto czekoladowe pani Stasi (palce lizać!), malowniczą lokalizację, niewygórowaną cenę i wakacje marzeń. Myślę, że już bardziej przekonywać Was nie trzeba do spędzenia rodzinnych wakacji w Pensjonacie Muszelka.

Pensjonat na wrzosowisku”, Anna Łajkowska

Tym razem do Anglii zaprasza Was Basia, Polka mieszkająca tam z rodziną. Gdy zdecydujecie się jej towarzyszyć, zabierze Was ona do pensjonatu prowadzonego przez tajemniczą Charoll. Tam jej życie odmieni się raz na zawsze, a Wy wraz z nią spędzicie miło czas w pięknych okolicznościach angielskiej przyrody


Pensjonat Miramar”, Nadźib Mahfuz

Jeżeli mglista Anglia i piękne wrzosowiska nie do końca do Was przemawiają, mam bardziej egzotyczną propozycję. Zapraszam do Egiptu, do pensjonatu Miramar znajdującego się w Aleksandrii. Prowadzi go piękna Zahra, która z chęcią opowie Wam historię swojej rodziny i przybliży meandry życia w tym kraju.

Lato w pensjonacie pod Bukami”, opracowanie zbiorowe

Wróćmy na chwilę do Polski, rzućmy wszystko i udajmy się w Bieszczady, do Pensjonatu pod Bukami, który posiada niespotykaną moc przyciągania do siebie wszelkich zagubionych dusz. Prowadzi go dystyngowana starsza pani Róża i co roku gości w nim osoby poszukujące swego miejsca w życiu i nieustannie próbujące odnaleźć szczęście. Może i Wam się to uda w tym niezwykłym miejscu, gdzie każdy pokój zdobi grafika z cytatem wiersza Edwarda Stachury lub piosenki Starego Dobrego Małżeństwa?

Pensjonat Sosnówka” Maria Ulatowska

Z kolei na Kujawy trafiła Anna Towiańska, która w niespodziewanie odziedziczonym dworku postanowiła otworzyć tytułowy pensjonat. Kiedy zdecydujemy się tam udać, spotkamy w nim dobrych i nietuzinkowych ludzi: Dyzia, Florka, Irenkę, Jacka i przeuroczą suczkę Szyszkę. Zapewniam Was, że z Sosnówki wcale nie będziecie mieli ochoty wracać do codzienności.

Pensjonat wśród róż”, Debbie Macomber

Czas teraz udać się za ocean. W Stanach Zjednoczonych czeka już na nas Jo Marie Rose, młoda wdowa po żołnierzu z Afganistanu, która po ciężkich przeżyciach postanawia opuścić Seattle i poprowadzić dom gościnny na prowincji. Gwarantuję Wam, że w tym dalekim zakątku w towarzystwie gościnnych amerykanów, będziecie się czuć równie dobrze i swobodnie, jak w naszych rodzimych Sosnówkach i innych Leśnych Ostojach.

Pensjonat na wyspie”, Coleen Coble

Pobyt w Pensjonacie na wyspie zagwarantuje nam odpoczynek z sensacyjną intrygą w tle. Jego właścicielka, Libby zostanie oskarżona o popełnienie przestępstwa, a my będziemy jej dzielnie w tych perypetiach towarzyszyć. Co powiecie na taki rodzaj „pensjonatowego” wypoczynku?

Pensjonat Maggie”, Jayne Anne Krentz

Jeżeli macie ochotę na sensacyjne przygody, o których wspomniałam wyżej to zapraszam Was również do Pensjonatu Maggie. Traficie tam razem z Joshem Januarym, prywatnym detektywem, który próbuje wyjaśnić, dlaczego ktoś próbuje doprowadzić pensjonat uroczej Maggie do bankructwa i zaczyna przy tym stosować coraz brutalniejsze metody. Mocnych wrażeń na pewno Wam tam nie zabraknie.

Pensjonat nad Wierzbowym Jeziorem”, Susan Wiggs

Kiedy z kolei udacie się do pensjonatu Nad Wierzbowym Jeziorem, będziecie świadkami zaciekłej walki między Niną Romano, która pragnie zostać jego właścicielką, a Gregiem Bellamy, nowym nabywcą pensjonatu, który kupił wraz z kontraktem Niny. Będzie to nieustępliwa walka pełna wspomnień z dawnych lat i głęboko skrywanych namiętności. Nudzić się z nimi na pewno nie będziecie.

Pensjonat”, Piotr Paziński

Piotr Paziński zaprasza nas do starego, żydowskiego domu wypoczynkowego pod Warszawą zaludnionego duchami przeszłości. Przebywając tam, zadumacie się nad trwaniem, przemijaniem i rozpadem, a zarazem przeżyjecie literacki obrzęd wskrzeszania pamięci. Nie wątpię, że i na taką pełną nostalgii i zadumy wyprawę znajdzie się niejeden chętny.

Pani Henryka i morderstwo w pensjonacie”, Katarzyna Gurnard

Nad tym czy macie ochotę udać się z panią Henryką do pensjonatu o oryginalnej, jak na nasze zwyczaje nazwie – Yorkshire, położonego na południu Polski musicie już zdecydować sami. Ja mogę wam tylko obiecać pełne czasem niebezpiecznych przygód poszukiwania mordercy tamtejszej pokojówki. No i jak decydujecie się?

Maigret w pensjonacie”, Georges Simenon

Jeżeli osoba pani Henryki nie do końca Was przekonuje, to może zdecydujecie się towarzyszyć słynnemu detektywowi Maigretowi w śledztwie prowadzonym w pensjonacie panny Clement. Będziecie się tam czaić wraz z Maigretem na Paulusa, sprawcę napadu na bar. I nikt Wam nie obieca, że będzie łatwo...

Pensjonat Ewa”, Andrea Camilleri

To propozycja dla prawdziwych śmiałków. Tytułowy pensjonat to bowiem... dom publiczny położony w sycylijskim miasteczku Vigata. Kiedy już jednak zdecydujecie się na tę podróż, będziecie mieć jedyną i niepowtarzalną okazję towarzyszyć pewnemu młodemu człowiekowi o imieniu Nene w wysłuchiwaniu zwierzeń tamtejszych prostytutek. Przygotujcie się na pełną nostalgii literacką ucztę w klimacie filmów Felliniego czy Tornatore.

Mogę tak bez końca. Uwierzcie mi lista pensjonatów, o których chciałam Wam napisać, jeszcze się nie skończyła. Mam jednak nadzieję, że coś sobie wybierzecie z pozycji wyżej wymienionych. Jestem ciekawa, czy Was zachęciłam i gdzie się udacie. Czekam na Wasze wrażenia, ale też propozycje, w komentarzach. Miłej podróży!

Dorota Skrzypczak
× 14 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Czasami zamiast w pensjonacie zatrzymujemy się w mały hotelu, a więc niepokojąca książka:
Biały hotel Donald Michael Thomas
Królowa kryminałów też umieszczała akcję swoich kryminałów w pensjonatach i hotelach:
Hotel Bertram Agatha Christie
Karaibska tajemnica Agatha Christie
Pułapka na myszy Agatha Christie

× 2
@LiterAnka
@LiterAnka · ponad 2 lata temu
Ja bym chciała na Mazury! Ktoś coś zaproponuje?
× 2
@kat.czyta
@kat.czyta · ponad 2 lata temu
Może zbiór opowiadań "Mazurskie Lato"? Wprawdzie to nie pensjonat, ale tytułowe miejsce też ma cudowny klimat!
× 2
@dominika.nawidelcu
@dominika.nawidelcu · ponad 2 lata temu
A to koniecznie Prowincja pełna marzeń: https://nakanapie.pl/ksiazki/prowincja-pelna
@LiterAnka
@LiterAnka · ponad 2 lata temu
Mam Prowincję pełną marzeń i gwiazd, nie ogarniam tej serii, a Enerlich bardzo lubię, pisze klimatycznie
@pardobicka
@pardobicka · ponad 2 lata temu
Ja mieszkam na Mazurach, ale chyba nie tego dotyczyło pytanie 😅
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Bardziej na zimę ale jest jeszcze pensjonat na Śnieżnej Grani w dylogii Izabelli Frączyk :)
× 1
@reniarenia
@reniarenia · ponad 2 lata temu
Jest trochę tych pensjonatów... Kilka z wyżej wymienionych książek przeczytałam..
© 2007 - 2024 nakanapie.pl