Balladyna

Juliusz Słowacki
7.0 /10
Ocena 7.0 na 10 możliwych
Na podstawie 265 ocen kanapowiczów
Balladyna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.0 /10
Ocena 7.0 na 10 możliwych
Na podstawie 265 ocen kanapowiczów

Opis

Dramat ten nie jest tylko baśniową historią o zawodach w zbieraniu malin, zakończonych zabójstwem dobrej siostry przez złą, ale także studium zbrodni dla zdobycia władzy oraz pierwszą z cyklu kronik opowiadających o bajecznych początkach państwa polskiego.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7389-580-5, 9788373895805
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Stron: 150
Mamy 40 innych wydań tej książki

Autor

Juliusz Słowacki Juliusz Słowacki
Urodzony 4 września 1809 roku w Polsce (Krzemieniec)
Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809r. w Krzemieńcu. Jego rodzice - Euzebiusz i Salomea - byli ludźmi za pan brat z literaturą. W domu Słowackich uwielbiało się twórczość klasycystów. Gdy Juliusz miał 8 lat, jego matka wyszła za mąż po raz dr...

Pozostałe książki:

Balladyna Kordian Lilla Weneda Beniowski Grób Agamemnona O Janku, co psom szył buty Godzina myśli Ksiądz Marek Anhelli Fantazy Horsztyński Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy Lambro. Powstańca grecki. Powieść poetyczna w dwóch pieśniach Ojciec Zadżumionych Sen srebrny Salomei Balladyna. Kordian Dramaty Tom I i II Kobieto! Boski diable Król-Duch Samuel Zborowski Testament mój Balladyna / Lilla Weneda / Mazepa Dramaty Dziennik niektórych dni mego życia. Antologia zapisów diariuszowych Genezis z Ducha Kordian. Beniowski Kuferek pełen wierszy Liryki najpiękniejsze Najpiękniejsze wiersze O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Złota księga wierszy polskich Bieniowski. Kordian. Anhelli Dzieła wybrane, tom 5. Dramaty. Ksiądz Marek, Sen srebrny Salomei, Książę Niezłomny, Fantazy Mazepa Mindowe Muzyka płynąca z wierszy Niezapomniane wiersze dla dzieci O ty, piękno konia Oda do wolności Ojciec zadżumionych; W Szwajcarji Powieści poetyckie Wiersze i poematy Wybór liryk i listów Żmija Album rysunkowe z podróży na Wschód Anhelli. Kordian Antologia Antologia dramatu polskiego. Od Jana Kochanowskiego do Zygmunta Krasińskiego Arab Bajki polskie Bajki w ilustracjach Jana Marcina Szancera Ballady polskie Beniowski. Poema Boże Narodzenie w poezji wybitnych poetów Był sobie król ... Dla zakochanych. Wiersze poetów polskich Do emigracji o potrzebie idei Duma o Wacławie Rzewuskim Dziennik z lat 1847-1849 Dzieła t.13. Listy do matki. Dzieła wybrane. Tom 1. Wiersze i poematy Dzieła wybrane. Tom 2. Dramaty . Część pierwsza Dzieła wybrane. Tom 3. Dramaty Dzieła zebrane. Tom XVII. Korespondencja Dzieła zebrane. Tom XVIII. Korespondencja Klasycy dzieciom Klasyka mistrzów. Juliusz Słowacki. Wybór poezji Kolęda Król-Duch. Rapsod I Krąg pism mistycznych Liryki Liryki Maria Stuart Marsz w przyszłość. Polska poezja rewolucyjna 1844-1944 Mnich Niech żywi nie tracą nadziei Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu Podróż na Wschód Poeci i morze. Antologia poezji o morzu Poematy Poeta i natchnienie Poezje Przed Pańską błyskawicą Szanfary Utwory wybrane. tom drugi Ułamki Warszawa Twoje miasto. Antologia. Wieszcze wieszczą. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Wieszcze wieszczą. Wiersze dla dzieci Zachwycenie i inne utwory Złota czaszka
Wszystkie książki Juliusz Słowacki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Balladyna

17.11.2020

"Zazdroszczę tej, co dzisiaj rano Mną była." Czy każda lektura szkolna musi odstraszać? Oczywiście że nie, dlatego mam dla was jeden z najbardziej znanych dramatów Juliusza Słowackiego. "Balladyna" to opowieść o dwóch skrajnie od siebie różnych siostrach: tytułowej Balladynie oraz Alinie. Tej drugie nie jest jednak dany długi żywot. "Zazdroszczę... Recenzja książki Balladyna

@intheheavenofbook@intheheavenofbook × 2

Czas na Juliusza...

19.02.2021

Balladyna jest opowieścią o dwóch siostrach - Alinie i tytułowej Balladynie, które zakochują się w księciu Kirkorze. Ten natomiast nie potrafi się zdecydować którą wybrać. Matka dziewcząt - wdowa wpada na pomysł aby urządzić konkurs. Ta z córek która nazbiera więcej malin w lesie wygra rękę księcia. Wciągającą zdecydowanie tej książki bym nie okre... Recenzja książki Balladyna

@AgaCeee@AgaCeee × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Chantal
@Chantal
2011-01-04
Przeczytane

przeczytałam, jako lekturę, nie zachwyciła mnie, ale nie powiem również, że jest najgorszą książką jaką przeczytałam, ale do czego zmierzam to, to że czytając poniższe komentarze stwierdziłam, że to okropne, że lektury zniechęcają młodzież do czytania. Te książki powinny zachęcać do sięgania po kolejne pozycje. Ile razy słyszę od znajomych, że nie czytają, bo lektury są nudne. Teraz lektury powinny opowiadac o rzeczach znanym młodym ludziom, a nie o problemach, z którymi my teraz się w ogóle nie borykami. Wiem,że korzenie, klasyka to wszystko jest bardzo ważne,a le uważam, że do kanonu lektur szkolnych powinny zostać wprowadzone zmiany, duże zmiany.

× 1 | link |
@blackmoth
@blackmoth
2011-11-16
5 /10
Przeczytane

Podobało mi się, mimo to zdecydowanie wolę komedie. Plusy: postacie Chochlika i Skierka, Pustelnik Minusy: końcowa scena, gdy [spoiler]Balladyna umiera rażona piorunem. Bardziej banalnej to się chyba nie dało. I wiem, że miał być to symbol, ale mimo wszystko. Już wolałabym, gdyby zabiła ją Wdowa.[/spoiler]

× 1 | link |
@Aiwlys
@Aiwlys
2010-01-22
8 /10
Przeczytane Lektury

Mimo, że lektura, to mamy tutaj ciągłą akcję i dosyć szybko się czyta ;)

× 1 | link |
@Da-Nutka
@Da-Nutka
2009-09-11
8 /10
Przeczytane

Ciekawe, ile takich Balladyn znajduje się w naszym otoczeniu...

× 1 | link |
EK
@EwaK.
2022-05-29
8 /10
Przeczytane

Wróciłam do lektury po latach, bo na półce już czekał zbiór opowiadań na motywach „Balladyny” napisanych przez 8 polskich autorów.
Przeniosłam się na kilka godzin w pradzieje, trochę do baśniowej krainy, przypomniałam sobie ( a może odkryłam) jak mądre i uniwersalne to dzieło, tajemnicze, trochę szekspirowskie, ponadczasowe. Czytanie „Balladyny” po latach, szczególnie przed lekturą wariacji na ten temat to dla mnie mądre posunięcie.
Nie będę tu oceniać wieszcza Słowackiego, ani nie pokuszę się o analizę dramatu, czy opinię, bo uczyniło to mnóstwo osób przede mną. Pozwolę sobie tylko na takie spostrzeżenie.
„Balladyny” wysłuchałam na YT, a potem poczytałam sobie komentarze pod nagraniem. Pisze kilkuset zniechęconych, załamanych lekturą i przysypiających uczniów, którzy w nieszczęściu konieczności słuchania łączą się ze sobą w bólu i pozostawiają wpisami ślad dla potomnych. Muszą słuchać, bo jutro klasówka, trzeba napisać wypracowanie… Nie są w stanie przezwyciężyć niechęci do książki i znudzenia, nie rozumieją anachronicznego języka i poetyki dramatu. Jeśli cokolwiek jest w stanie ich na chwilę ożywić, to nagłe zwroty akcji i zbrodnie, których w „Balladynie” na szczęście niemało. Rozumiem ich doskonale, ja też kilkadziesiąt lat temu nie byłam zachwycona. Teraz jestem, ale dopiero z pozycji dorosłego człowieka. Myślę sobie, że to nie jest lektura dla 13-14 latków, tę granicę wieku należałoby przesunąć choć o kilka lat. W tym wieku mogą całkowicie zniechęcić si...

| link |
@Tanashiri
2019-11-13
9 /10
Przeczytane Polscy autorzy Historyczne,... Mistrzowie literatury Ciekawe, wciągające,...

Dwie siostry- Alina i Balladyna współzawodniczą w zbieraniu malin. Ta która zwycięży ma zostać żoną bogatego księcia Kirkora.
Gdy okazuje się, że Alina jest szybsza od siostry i jej dzbanek jest pełny zazdrosna Balladyna rani ją śmiertelnie nożem. Alina umiera.
Balladyna zostaje żoną Kirkora i w miarę rosnącej władzy wypiera się rodzonej matki, staje się coraz bardziej zachłanna i mściwa.

Wspaniała, wybitna, to tylko niektóre cechy które cisną mi się na usta po przeczytaniu Balladyny.
Słowacki udowadnia, że był wielkim poetą. Dramat bardzo klimatyczny bo mamy tu postacie fantastyczne jak choćby królową jeziora Gopło Goplanę a także jej pomocników- Skierkę i Chochlika.
Świat realny miesza się z tym bajkowym. Ogromną rolę odgrywa tu królowa Goplana, zakochana w Grabcu, nieszczęśliwe (Grabiec darzy uczuciem Balladynę) knuje podstęp w którym umiera Alina. Faktem jest, że Alinę zabija zła i okrutna siostra, opętana rządzą władzy i chęcią wygodnego życia.
Dramat ma to do siebie, że postacie nierzeczywiste mają wpływ na losy śmiertelników.
Podobnego zabiegu dokonał ponad 200 lat wcześniej William Szekspir w swojej komedii "Sen nocy letniej", ponieważ tak również postanie fantastyczne mają wpływ na życie zwykłych śmiertelników.

| link |
@vivien
@vivien
2010-08-02
10 /10
Przeczytane

Ja dziś, po latach, przypomniałam ją sobie, siedząc u babci w ogrodzie. Czytało mi się świetnie, jeszcze lepiej niż te (ładne) kilka lat temu w podstawówce. Język, fabuła, magiczne wstawki, wszystko jest przepiękne. Sceny z Goplaną, Chochlikiem i Skierką naprawdę przemawiają do wyobraźni. Ogólnie w Słowackim zakochałam się dopiero w liceum, czytając "Kordiana", ale teraz, z perspektywy czasu stwierdzić mogę, iż to "Balladynie" należy się zaszczytne pierwsze miejsce jeżeli o tego autora chodzi.

| link |
@Kamcio95
@Kamcio95
2010-09-20
8 /10
Przeczytane

Bardzo żałuję że nie mogłem przeczytać tej książki w całości. Na pewno kiedyś do niej wrócę. Zdążyłem przeczytać ją do 80 którejś strony, dalej streszczenie, ale przeczytałem zakończenie, byłem bardzo ciekawy jak cała opowieść dobiegnie końca. Bardzo wzruszyła mnie scena gdy Wdowa nie chciała wydać Balladyny, pokazała prawdziwą miłość jaką matka powinna darzyć córkę. Szczerze to prawie się poryczałem ;P Książka bardzo dobra, trochę trudne słownictwo, ale dla chcącego nic trudnego. Polecam!

| link |
@wzbook
@wzbook
2021-02-15
8 /10
Przeczytane

Jest to książka, która uczniowie szkół podstawowych uznają za trudną, lecz jest warto ją przeczytać, ponieważ opisuje ciekawą historię i pozwala bardziej wtajemniczyć się w świat literatury w tamtym czasie. Lubię tę książkę bardziej niż "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, ponieważ bardziej podoba mi się główny wątek między bohaterami. To, że jest świetna fabuła i piękne wyjaśnienie.

| link |
@Sun.shine
@Sun.shine
2011-03-05
1 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach

Musiałam przeczytać tę książkę jako jedną z lektur na prezentację maturalną. Pomyślałam: motywy Szekspira, romantyzm, będzie miło się czytało. Ale szybko przekonałam się, że akcja się dłuży, Słowacki bardziej skupia się na dogryzaniu Mickiewiczowi, a całą historię można by było spokojnie zamknąć w dwóch aktach. Jedno z gorszych dzieł polskiego romantyzmu.

| link |
@Darcy
@Darcy
2011-07-06
8 /10
Przeczytane

Pamiętam, że grałam Balladynę w podstawówce i szczerze powiedziawszy niezmiernie wczułam się w tą postać. Myślę, że przy odrobinie wysiłku możemy znaleźć wokół siebie problematykę podobną do tej przedstawionej w książce.

| link |
@Vinna
@Vinna
2010-04-11
5 /10
Przeczytane

Może i lektura, ale za to nie była nudna i naprawdę miło mi się ją czytało. Szczególnie podobało mi się dobre wykreowanie dwóch przeciwnych postaci - Aliny i Balladyny. Zarówno fabuła, jak i język, przypadły mi do gustu.

| link |
@Anusiekkk
@Anusiekkk
2008-10-18
3 /10
Przeczytane

Mi się nie podobało. Jedna z gorszych lektur według mnie ;) Odniosłam wrażenie, że Słowacki miał dobry plan na dramat, ale potem na siłę przedłużał treść, dodając kolejnych bohaterów i bezsensowne historyjki...

| link |
@AnnMarie
@AnnMarie
2009-03-14
8 /10
Przeczytane

Czytałam ją w V klasie i wtedy mi się nawet podobała. Teraz przeczytałam ją ponownie i znowu mi się spodobała:) Żeby inne dramaty romantyczne były równie przyjemne w czytaniu...

| link |
@girls1394
@girls1394
2010-11-07
Przeczytane

Jak każdy nastolatek przeczytałam ją z przymusu. ( po prostu miałam ją w szkole omawiać) i niezbyt mi przypada do gustu styl pisania Słowackiego.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Na niebie
Jest Bóg... zapomnę, że jest, będę żyła,
Jakby nie było Boga.
Zazdroszczę tej, co dzisiaj rano
Mną była.
Cierpienie myśli jest kolącym ostem,
Lecz rzeczywistość... o! ta jak żelazo
Rani, zabija...
Ileż to rodzajów nędzarzy na świecie -
ziemia to szalona matka szalonych.
Dziwne że się ludzie boją
Ludzi jak Boga i więcej niż Boga.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl