Będzie bolało

Adam Kay
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 84 ocen kanapowiczów
Książka Będzie bolało
Książka Będzie bolało
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 84 ocen kanapowiczów

Opis

Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji o życiu i śmierci. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych. W świecie, w którym zarabiasz dziennie mniej niż szpitalny parkometr. Pożegnaj się z przyjaciółmi i bliskimi związkami… Witaj w świecie lekarza stażysty. Spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka komika i byłego stażysty Adama Kaya to dotkliwie szczery opis czasu, który spędził na linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Na zmianę zabawne, przerażające i wzruszające zapiski omawiają wszystko, co chcieliście wiedzieć – i sporo rzeczy, o których wolelibyście nie wiedzieć – o życiu lekarzy na oddziale i poza nim. Uwaga, lektura może pozostawić blizny.
Data wydania: 2018-06-06
ISBN: 978-83-66071-02-5, 9788366071025
Wydawnictwo: Insignis
Stron: 312

Autor

Adam Kay Adam Kay
Urodzony 12 czerwca 1980 roku w Wielkiej Brytanii (Brighton)
Adam Richard Kay – brytyjski pisarz komediowy, komik i były lekarz. Kay dorastał w żydowskiej rodzinie, a swoją początkową karierę medyczną wybrał z powodu praktykowania tego zawodu przez swojego ojca. Pisarz jest gejem i życiowym partnerem produce...

Książki Adam Kay

Wszystkie książki Adam Kay

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Trudny zawód lekarza

{} WYBÓR REDAKCJI
26.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

" Zawód lekarza to ciężki kawałek chleba, wymagający poświęcenia mnóstwa czasu, energii i nerwów." (str. 229) Autor po sześciu latach pracy w służbie medycznej zrezygnował z zawodu. Likwidując dokumentację medyczną natknął się na swój dziennik zawierający jego zapiski z pracy w szpitalu. Cofa się do przeszłości. Wymienia czynniki, które zadecydow... {} Recenzja książki Będzie bolało

@asach1@asach1 {}× 11

Oj, bolało...

{} WYBÓR REDAKCJI
12.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Będzie bolało” można swobodnie potraktować jako notatnik, bo to nic innego jak zbiór luźnych, chronologicznie po sobie następujących zapisków z wydarzeń mających miejsce podczas dyżurów na oddziale ginekologii. Treść podzielona jest na kilka rozdziałów według kolejnych stopni rozwoju zawodowego i o ile same wprowadzenia do tychże rozdziałów nios... {} Recenzja książki Będzie bolało

@Asamitt@Asamitt {}× 11

Będzie bolało? Tak, brzuchy ze śmiechu!

{} WYBÓR REDAKCJI
20.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

@Link „O Chryste- z moich ust wyrywa się stłumiony okrzyk. - Michael Jackson nie żyje!" Jedna z pielęgniarek wzdycha j podnosi się z krzesła, pytając: " Które to łóżko?". 👨‍⚕️👨‍⚕️👨‍⚕️👨‍⚕️ „Kończę przekonywać pewną parę do wyrażenia zgody na zabieg cesarskiego cięcia. -Czy mają państwo pytania? -Tak -odzywa się ich sześcioletnie dziecko, które towa... {} Recenzja książki Będzie bolało

Nie wiem, jak ją ocenić

29.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Będzie bolało" to pamiętnik młodego lekarza, który rozpoczyna swoją przygodę z położnictwem i ginekologią. Przechodzi przez różne etapy kariery, które przybliżają go do uzyskania tytułu specjalisty. Opowiada historie, jakie przydarzyły mu się podczas pracy, zarówno te wesołe, jak i przygnębiające. Wszystko podszyte jest sporą dawką ironii i humor... {} Recenzja książki Będzie bolało

Moja opinia o książce

Opinie

@Johnson
2020-05-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane 📚2020 Posiadam Opiniotwórcze/Naukowe/Opracowania Biograficzne

Czytanie bolało.

Nie wiem w którym miejscu procesu decyzyjnego „zamów tą książkę” ubzdurało mi się, ze to humorystyczny pamiętnik angielskiego lekarza, pełny ciekawych i zabawnych wręcz boki zrywać anegdot niczym z kolejnej książki Malolma X czy innego autora zabawnych past. Czy to opinie czytelnicze, recenzje czy inne urojone incepcje nie wiem. Być może blurby nazywające książę „przezabawną”?

Tak do połowy tej publikacji chciałem wylać wiadro pomyj na niewybredne żarty dotyczące kobiet jako takich, ich wagin, odbytów, narządów rodnych w takim ujęciu czy setce przykładów co można sobie wsadzić w ww. (a co nie można ale i tak się wsadza). Miejscami zabawne anegdotki po pewnym czasie stawały się po prostu odpychające. I to już nawet nie to że Autor wyciągnął z pochwy prostytutki gąbkę tamującą przez kilka miesięcy okres i wciągnął zapach bijący z tego permanentnego tamponu (omal nie zemdlał), to akurat było zabawne. Po prostu cała książka wydaje się być… niczym hermetyczny żart środowiskowy adresowany tylko do innych lekarzy, którzy go zrozumieją, a i uśmiechną się czytając przedstawione historie. Jakoś tak po 1/3 książki historie rozpoznane przeze mnie jako niesmaczne żarty okazują się być śmiechem przez łzy. Po połowie książki to już galopująca czarna rozpacz.

Ta książka, powtórzę raz jeszcze, nie zawiera elementów komediowych. Nie jest śmieszna ani zaba...

{}× 35 | Komentarze (8) | link |
@Ewik
2019-01-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Dobrze czytało mi się tę książkę. Była zabawna, pełna różnych ciekawostek z życia lekarza. Przy nie których anegdotkach można było się pośmiać i zastanawiać "jak to możliwe???". Podobała mi się szczerość na temat zawodu lekarza, pokazania tego zawodu trochę od kuchni oraz samego szpitala jako miejsce pracy. Polecam.

{}× 6 | Komentarze (2) | link |
@wiedzma.sol
2019-12-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Mam na półce II Wyzwanie 52 książki w 2019

Myślałam, że będzie to lekka lektura przy której się pośmieję, odprężę i wyluzuję. Że jest to zbiór anegdot z lekarskiego życia, same blaski tego fachu.
No nie. Są też cienie, liczne cienie, przysłaniające wszelki optymizm i radość z ratowania życia.
Ale nie będę Wam dokładnie opowiadać, to za dobra pozycja by z jakiegokolwiek powodu ją pomijać.

Jako nastolatka miałam wizję, że zostanę lekarzem. Chciałam, marzyłam, ale w zasadzie... Dobrze, że tak się nie stało.
Aby leczyć ludzi trzeba mieć nerwy ze stali, mieć ogrom sympatii i cierpliwości. Do pacjentów to wiadomo, ale też do pracodawców. Trzeba bardzo chcieć by tym lekarzem być.
Bo będąc naprawdę wiele rzeczy boli.

Wchłonęłam pamiętnik Adama Kaya. Dosłownie przeczytał się sam i wywarł na mnie ogromne wrażenie.
Faktycznie uśmiechnęłam się niejednokrotnie, nie raz też wybuchnęłam śmiechem. Ale za chwilę działo się coś takiego, że w oczach stawały łzy.
Książka jest baaaardzo słodko-gorzka. Czasem nawet bardziej gorzka i pełna wspomnień o wyrzeczeniach naszego ginekologa-położnika, który sam mówi, że ten czas w jego życiu był zarazem najlepszym i najgorszym. I to widać.
Kay ma niesamowity dar opowiadania. Niektóre wpisy to zaledwie dwa zdania, ale ukazują prawdziwy i przejmujący obraz angielskiej służby zdrowia. Która wcale nie odbiega mocno od naszej rodzimej, znajomej i tak wyklinanej niejednokrotnie.

Warto sięgnąć po 'Będzie bolało'. Przekonać się jak szpital wygląda od...

{}× 4 | link |
@Uliba
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2019

1. Bardzo słodko-gorzka pozycja. 
2. Historia o poświęceniu, o pasji, o trudnych decyzjach u wyborach. Opowieść o tym jak system może zabijać miłość do pracy. 
3. Bolesny obraz systemu który ma nam pomagać, a niszczy tych, którzy trzymają nasze życie w swoich rękach.
4. Bolesna historia o małych radościach i ogromnych smutkach... 
5. Bardzo wstrząsające zakończenie, niech Was nie zwiedzie radosny i humorystyczny tom książki, czytajcie do końca!
  

{}× 4 | link |
@Wwerka1010
2018-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Moja półka

Ewidentnie książka, przy której człowiek z czarnym humorem może ubawić się do łez (mówię Wam, bałam się, że zaraz przyjdzie sąsiad zapytać, czy wszystko ze mną okej)

{}× 4 | Komentarze (1) | link |
@Paulka
2019-05-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Czytając książkę często otwierałam szeroko oczy ze zdumienia, a czasem robiło mi się trochę słabo. Szczerze, to kobiecie w wieku produkcyjnym bądź w ciąży, może się ciężko czytać. Ale warto, można się sporo dowiedzieć. Nie tylko wpaść w zdumienie,ale też pośmiać...

{}× 3 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2019 Audiobooki

No cóż, jest to rodzaj książki, która łatwo się czyta, budzi emocje, momentami bawi, a czasami skłania do refleksji, wreszcie, po dwóch tygodniach, wylatuje z pamięci. Sama lektura tego pamiętnika z życia angielskiego rezydenta przypadła mi do gustu. Lubię okołomedyczne klimaty, byłam przez jakiś czas fanką dr House'a i krew i jelita mnie nie odrzucają. Słuchało mi się więc gładko mrożących krew w żyłach historii przypadków. Autor z jednej strony puszcza oko do czytelników z typowym brytyjskim humorem, z drugiej strony uzmysławia realia pracy młodego lekarza i absurdy, których pełen jest system nauczania począwszy od kryteriów rekrutacji na studia, przez zmiany miejsc odbywania stażu, nie mówiąc o godzinach pracy. Najbardziej jednak zapadły mi w pamięć anegdoty o pacjentach po prostu głupich, oczytanych w internetowych bzdurach, głuchych na argumenty, gotowych na ryzykowanie życiem swoim lub bliskich z powodu mody, zachcianek (Doktorze, mogę zjeść moje łożysko po porodzie?), przekonań. I drugą myślą, która mnie nie chciała opuścić było pytanie: jak doszło do takiego zwyrodnienia służby zdrowia i systemu kształcenia lekarzy?
Czy warto przeczytać? Jeśli jesteś fanem/fanką "Chirurgów" i brytyjskiego humoru - tak.

{}× 2 | link |
@napisaneslowa
2019-09-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Słodko-gorzki opis lekarskiej rzeczywistości.
Adam Kay to satyryk, który świat lekarski poznał od podszewki, bo sam był lekarzem i świadomie zrezygnował z zawodu. W swojej książce opowiada o tym, jak wyglądały jego miejsca pracy i jak pracują młodzi lekarze. Mimo że akcja dotyczy lekarzy angielskich przedstawia zawód lekarza w ogóle.
Zadziwia, szokuje ale i wprawia w zakłopotanie. Pokazuje, bez ogródek jak wygląda dzień z życia lekarza, ile trzeba poświecić i z jakich rzeczy trzeba zrezygnować.
Prawdziwa i poruszająca. Polecam serdecznie

{}× 2 | link |
@jasia_
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Dziennik młodego ginekologa, który zawiera, mniej lub bardziej zabawne, anegdotki z pracy w szpitalu. Obrazują dobrze, że praca lekarza nie jest łatwa, a sam lekarz to nie Bóg.
Mimo, że czyta się lekko i szybko, przebrnęłam przez 67 stron. Resztę przekartkowałam, rzucając tylko okiem na niektóre fragmenty. Po drugim rozdziale żarty robią się nużące, a same historie do przewidzenia.
Polecam jako przerywnik pomiędzy książkami większego kalibru lub do przeczytania w gorszy dzień, bo książka ta nie wymaga od czytelnika zbyt intensywnego myślenia.

{}× 2 | link |
@emilusienka5
2020-04-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Super pozycja dla każdego kto chciałby poznać życie lekarzy od podszewki. Przenieść się na chwilę na tę drugą stronę, gdzie jest pot, krew i są łzy. Czasem te łzy są ze śmiechu. Sytuacje opisane przez autora są zabawne, czasem przerażające i dajace do myślenia. Fajna książka na jeden ewentualnie dwa wieczory.

{}× 2 | link |
@monica
2019-08-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Książkę czyta się szybko i jest pełna czarnego humoru. Jeśli wybieracie się na medycynę, nie sięgajcie po nią :) Ubawiłam się przy lekturze i poszerzyłam znacznie swoją wiedzę medyczną.... Polecam !

{}× 1 | link |
@Edyta_09
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2019 Wyzwanie 2018/2019 (50) NPRCz

Słodko-gorzki obraz brytyjskiej służby zdrowia i lekarza ginekologa na początku swojej kariery. Autor w bardzo zabawny i lekki sposób pisze o trudnych sprawach, a jego błyskotliwe uwagi zazwyczaj trafiają w sedno i wywołują śmiech. To poczucie humoru jest jak odzież ochronna, która pomaga przeżyć w szpitalnych warunkach.
Momentami wydawało mi się, że czytam te same fragmenty, które pojawiły się w książce "Mali bogowie" - ciągłe niewyspanie, wykorzystywanie młodych lekarzy przez starych wyjadaczy, katastrofa w sferze życia osobistego i tzw. system, który jest bezduszny i dla lekarzy, i dla pacjentów. Najwyraźniej problemy nie znają granic i w różnych krajach panoszą się w ten sam sposób.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie prawie do samego końca. Ostatnie strony to wyjaśnienie jak doszło do tego, że autor porzucił swój zawód.
W tym fragmencie wyraźnie czułam smutek autora z powodu porzucenia zawodu, ale i mnie zrobiło się smutno jak sobie uświadomiłam, że człowiek, który poświęcił tyle czasu i wysiłku, żeby skończyć studia, który czuje powołanie do niesienia pomocy innym szuka szczęścia zupełnie gdzieś indziej. Szkoda.
Spojrzenie na siebie z perspektywy lekarza jest interesującym doświadczeniem.

{} | link |
@Brzezinkowa
2020-06-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Rewelacyjna! Nie pamiętam już ile razy się śmiałam. Zabawna, ale też prawdziwa. Historia lekarza z brytyjskiego szpitala, który prowadzi swój "pamiętnik". Pisząc go, pewnie nie sądził, że kiedyś będą go czytać miliony. Książka pokazuje jak dobry kawał roboty wykonują lekarze. Mimo, że akcja toczy się w UK, to obstawiam, że nie odbiega ona aż tak bardzo od polskich realiów. Trzeba rozróżnić tutaj pracę lekarzy, ale też personelu szpitalnego. Jestem za tym, aby nie uogólniać ludzi, ale patrzeć z różnych perspektyw. Lekkość pióra autora bardzo przypadła mi do gustu. Miły, zabawny człowiek. Mimo wszystko zakończenie ma głębsze przesłanie i przemyślenia. Naprawdę warto dotrwać do końca, choć z tą książką nie jest to trudne.

{} | link |
@axior815
2020-05-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2018

Adam Kay w swoim pamiętniku przenosi czytelnika w świat medycyny. Jest to jednak świat przede wszystkim przepełniony nieprzespanymi nocami, wielogodzinnymi dyżurami, stresem i brakiem życia prywatnego. Autor szczerze opisuje jak działa system służby zdrowia oraz jak łatwo pomimo ciężkiej pracy być niedocenionym w swoim zawodzie.
Książka ta jest momentami przygnębiająca i smutna. Pomimo tego czyta się ją lekko - to zasługa autora, który ma duży dystans do siebie, a swoje poczucie humoru potrafił przelać na papier. Podoba mi się również to, że wszystkie trudne i niekonieczne zrozumiałe terminy Pan Adam wyjaśnił i to w humorystyczny sposób.

{} | link |
IW
2020-02-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

 Ta książka to zbiór zabawnych i sympatycznych, a zarazem smutnych i rozdzierających serce wydarzeń z pracy lekarza. Autor poprzez wpisy do dziennika przekazał nam w ciekawy sposób swoją wspinaczkę od stażysty do bycia konsultantem specjalizującym się w ginekologii. Książka do przeczytania dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć co dzieje się za kulisami i z twoim lekarzem na co dzień. 
 Jeśli lubisz książki związane z medycyną i trochę humoru z non-fiction, powinieneś z pewnością dodać te lekturę do swojej listy. 

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nie ma lepszej i gorszej rozpaczy, tak jak nie ma jednego właściwego sposobu na jej przeżywanie.”
{}× 2
#
“Pacjenci nie potrafią też zaakceptować tego, że ich lekarz może być omylny. To druga strona tego samego medalu. Odmawiają nam prawa do błędu. Nie myślą o medycynie jak o zbiorze pewnej wiedzy,...”
{}
#
“Próbuję się dowiedzieć, ile alkoholu konsumuje pewna starsza pani, żeby wpisać to do jej karty. Ustaliłem już, że jej ulubionym napitkiem jest wino. Ja: Jaką ilość wina wypija pani w ciągu jed...”
{}
#
“„W którym jest pani obecnie tygodniu?” – pytam pacjentkę poradni położniczej. Zapada długie milczenie. Niemal słyszę, jak pracują trybiki w jej głowie. Mam wrażenie, jakby kamera przesuwała si...”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe