Bezcenny

Zygmunt Miłoszewski
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 51 ocen kanapowiczów
Bezcenny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 51 ocen kanapowiczów

Opis

1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach. 1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z Damą z gronostajem Leonarda da Vinci na czele. Brakuje Portretu Młodzieńca Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama. Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia. Bezcenny to międzynarodowy thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego. Bezcenny to pełne błyskotliwej erudycji kompendium wiedzy o sekretach historii sztuki. O genialnych artystach, o szalonych kolekcjonerach, o chciwych marszandach, o wielkiej grabieży z czasów okupacji, a także o szwindlu, jakim jest dzisiejszy rynek sztuki. Bezcenny to także komentarz do rzeczywistości w ironicznym, prześmiewczym i bezkompromisowym stylu, do którego przyzwyczaił nas autor Uwikłania i Ziarna prawdy.
Data wydania: 2013-06-26
ISBN: 978-83-7747-888-2, 9788377478882
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 496
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Zygmunt Miłoszewski Zygmunt Miłoszewski
Urodzony 8 maja 1976 roku w Polsce (Warszawa)
Polski powieściopisarz i publicysta, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, laureat Paszportu „Polityki” (2014). Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim.

Pozostałe książki:

Uwikłanie Ziarno prawdy Domofon Gniew Bezcenny Jak zawsze Kwestia ceny Uciekaj. Hydropolis Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści Góry żmijowe Walcz. Hydropolis 2012 Mierzeja Autor przychodzi wieczorem Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Warszawiacy jak leci. Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Warszawie ale boicie się zapytać
Wszystkie książki Zygmunt Miłoszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bezcenny

12.11.2019

Muszę przyznać, że mając w pamięci fatalne zakończenie przez Zygmunta Miłoszewskiego książki „Gniew” zabierałem się do „Bezcennego” ze sporą obawą i rezerwą. Jednak już po przeczytaniu pierwszych dwóch rozdziałów wiedziałem, że moje obawy były całkowicie bezpodstawne. Już od pierwszych stron czytelnik porwany jest przez bardzo wartka akcję, której... Recenzja książki Bezcenny

Poszukiwacze zaginionego Młodzieńca

24.05.2023

Do pisania tej recenzji zasiadam z pewną obawą, gdyż wcześniej nie przeczytałam żadnej opinii o "Bezcennym" Zygmunta Miłoszewskiego i jest to bardzo subiektywna ocena. Jest to również moje pierwsze spotkanie z Miłoszewskim, o którym wiem jedynie, że jest popularnym autorem kryminałów. Nastawiłam się na porządny kryminał, a dostałam... Na pewno ... Recenzja książki Bezcenny

przygoda z urzędniczką państwową w roli głównej

2.09.2020

„Zwlekała chwilę po to, żeby się nacieszyć wyrazem twarzy wszystkich mężczyzn, którzy zawiesili spojrzenie na jej ustach. Było to na swój sposób erotyczne doświadczenie. Wiedzieli, że jest jedyną osobą, która może odzyskać Rafaela. I pewnie się zastanawiali, czy teraz walczy w niej patriotka i pasjonatka sztuki z grzeczną dziewczynką, która nie ... Recenzja książki Bezcenny

@warsztat_dobrego_nastroju@warsztat_dobrego_nastroju × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-05-09
6 /10
Przeczytane Sensacja

Za co aż 6 gwiazdek? A za to, że czyta się książkę jednym tchem. Jest to moje pierwsze spotkanie z Miłoszewskim, i zamierzam kontynuować znajomość... 'Bezcenny' to powieść sensacyjna, który to gatunek rządzi się swoimi prawami. Jest to szybka akcja, sprawa, o którą toczy się książka, bohaterowie, którzy muszą zwyciężyć albo zginąć. Czytelnik umawia się z autorem na pewną konwencję, szuka szybkiej akcji i chce ją znaleźć.
Od powieści sensacyjnej wymaga wartkości akcji i tego, żeby zapomnieć o całym świecie. I tutaj to jest.
Wielkie brawa za wybór tematu do powieści, czyli sprawy kradzieży przez nazistów polskich dzieł sztuki. Jestem wielką fanką cyklu Bogusława Wołoszańskiego 'Skarby III Rzeszy', więc z radością powitałam tę książkę. Już dawno stwierdziłam, ze Amerykanie korzystają z powieści sensacyjnych do drążenia czy przedstawiania problemów dla nich ważnych lub kontrowersyjnych. Taki Vince Flynn pisał o Iraku, ale i Clancy, Grisham opisywali różne niepotwierdzone teorie. Zasięg takich powieści jest większy niż zasięg programu naukowego.
Świetnie się bawiłam przez te 2 dni czytania.

× 10 | Komentarze (1) | link |
@esclavo
2020-08-31
8 /10

Po przeczytaniu "Kwestii Ceny" i ogarnięciu, że jest to drugi tom cyklu, musiałam nadrobić wcześniejszy. Takim sposobem zabrałam się za "Bezcennego". Powieść to mieszanka thrillera, historii, tajemnic i spisków. Dawno temu zaczytywałam się w tym gatunku, ale w moim guście nie zaszły duże zmiany, bo "Bezcenny" bardzo mi się podobał.

Przy okazji opinii drugiego tomu wspominałam, że początek nie był łatwy. Tutaj było podobnie, jednak byłam w tej lepszej sytuacji, bo już trochę oswoiłam się z piórem autora i wiedziałam "czym to się je". Z każdą stroną jednak robiło się łatwiej i ciekawiej. Powieść mocno mnie wciągła, wydarzenia z pozoru niezwiązane, trafiały we właściwe miejsca, a rewelacyjny styl sprawił, że ciężko było się oderwać. Bohaterowie byli wyraziści, dopracowani i zróżnicowani. Opisy miejsc przedstawione zostały bardzo realnie i plastycznie.

Zygmunt Miłoszewski ma talent do wnikliwej analizy otoczenia i to świetnie czuć w jego powieściach. Dzięki temu z lekkiej przygodówki możemy wyciagnąć "więcej" i spędzić przyjemny czas. Polecam.

× 4 | link |
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-09
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2016

Dobra sensacja to na pewno atut tej książki. Tajemnica, zagubiony skarb, międzynarodowe towarzystwo, nasi specjaliści wpleceni w intrygę sięgającą II wojny światowej. Do tego autor umiejętnie zawarł informacje o malarstwie i malarzach, II wojnie światowej i jej uczestnikach - zachęcają do poznania historii. Oczywiście wyjaśnienie całej historii jakby z kosmosu, ale pisarz dość zgrabnie je wyjaśnił. Czyta się z zapartym tchem, ja polecam, odskocznia od sensacji zagranicznych autorów, równie dobra, jak i nie lepsza, gdyż dzieje się na naszym podwórku.

× 4 | link |
@jatymyoni
2020-07-23
4 /10
Przeczytane Czytadła Kryminał, sensacja, horror L. polska

Sięgnęłam po tą książkę po przeczytaniu jakiś recenzji i zachęt i to był błąd. Nie wiem gdzie tę książkę włożyć, czy do fantasy, czy do kryminału i sensacji. Dla mnie jest absurdalna tak jak książki Dana Browna. Zlepek wyrazistych postaci i ciągła ucieczka, gdzie zewsząd czyhają wrogowie, to jeszcze za mało dla dobrej książki. Po tej powieści raczej nie przeczytam jego następnej powieści

× 4 | Komentarze (1) | link |
@ejwa1960
2019-11-18
7 /10
Przeczytane do biblioteki 2015 Sensacja, thriller, horror,kryminał

Nie wiem ale wcale nie czytam polskich autorów chyba zraziłam się oglądając współczesne filmy polskie moje czytanie zakończyło się na pani Siesickiej, Rodziewiczównej.Pilotując tv natknęłam się na program "Się kręci" i tam był wywiad z panem Miłoszewskim i tak mnie zaciekawił ,że postanowiłam przeczytać jakąś jego książkę.Kupiłam,przeczytałam i nie żałuję.Książka nie jest typowym kryminałem mimo że są morderstwa bardziej przygodowa,trochę historii o sztuce.Warto przeczytać.

× 3 | Komentarze (1) | link |
@Antoniowka
2021-02-16
6 /10
Przeczytane

Nie wiem, co mi w tej książce nie zagrało: lubię powieści Miłoszewskiego (cykl o Szackim), uwielbiam książki, w których pojawia się motyw sztuki. Tymczasem „Bezcennego” od pewnego momentu czytałam już tylko po to, żeby skończyć, bez emocji.

W „Bezcennym” dzieje się bardzo dużo, Autor rzuca bohaterów co rusz w inny kraniec naszego pięknego świata. Mamy tu terroryzm, złodziei sztuki, tych co odzyskują obrazy, mamy też wojsko i spisek, knowania wielkich mocarstw. No cóż – jak dla mnie to trochę za dużo jak na jedną książkę.

× 2 | link |
@Betsy59
2019-11-18
5 /10
Przeczytane 2013

Według mnie najsłabsza z książek Miłoszewskiego, momentami jak "Pan Samochodzik". Ale poziom trzyma!

× 2 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-02-15
5 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Miłoszewski Zygmunt

 Zdecydowanie bardziej nudno niż przy okazji obcowania z prokuratorem Szackim i jego kryminalnymi przygodami . '' Bezcenny '' nieodparcie narzucał mi wspomnienia radosnej twórczości Dana Browna , tylko bardziej rozwlekle i nieciekawie . Jakoś w tym wszystkim mało pary i dynamiki . Nawet ucieczka samochodem po zamarzniętym Bałtyku , jakaś taka anemiczna . Cała intryga mocno odrealniona i wydumana i nawet że tak powiem , międzynarodowa obsada nie pomogła . Dużo '' wykładów '' na temat sztuki tej '' bezcennej '' i jej twórców . Ale też lekko kpiąco i ironicznie o tym jak to Polacy znają się na sztuce i co wieszają na swoich ścianach . Mianowicie , wieszają '' hitlery '' , nie , to nie są obrazy malowane przez Adolfa Hitlera , to są...przeczytajcie sami jeśli chcecie wiedzieć :) 

× 1 | link |
@meryluczytelniczka
2023-05-24
8 /10
Przeczytane

"Bezcenny" to niezwykle przyjemna lektura, mimo że padają strzały, są zabici i ranni, ale tak jak w "Indianie Jones", tak i tutaj wciąż pamiętałam, że to komedia. Może mylę się w swojej recenzji, może nie takie uczucia autor zamierzał obudzić w czytelnikach, ale ja jestem bardzo zadowolona po tej lekturze. Była dla mnie przyjemnością i dobrą zabawą.

× 1 | link |
MA
@malinowka
2022-02-21
6 /10
Przeczytane

Gdy już pogodziłam się z faktem, że w tej książce prokurator Szacki nie wystąpi, przyszedł moment na podziw. Przede wszystkim poraża rozmach tej łotrzykowsko -szpiegowsko - sensacyjno - historyczno - muzelanej powieści. Nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem wiedzy i przygotowania się autora do tematu. Fabuła jest szaleńcza i zwariowana, ale przy okazji też i prawdopodbna. Zdarzają się przegięcia, choćby rajd ferrari po Bałtyku, ale w większość opisanych zdarzeń byłabym skłonna uwierzyć. Plastyczne opisy i błyskotliwe dialogi sprawiają, że lektura jest niekłamaną przyjemnością od pierwszego zdania do ostatniej kropki. Wisienką na torcie jest tajemnicza piękność ze Szwecji, której wyrafinowana znajomość języka polskiego wywołuje salwy śmiechu.
Gdzieś przeczytałam, że głównym pomysłem autora na tę książkę była tak szalona i kosztowna fabuła, której nikt nie odważy się zekranizować. I chyba się udało. Czyta się znakomicie.

| link |
@dorota.sawicka
@dorota.sawicka
2020-11-11
4 /10
Chcę przeczytać

Bardzo się zawiodłam, dawno tak nie mogłam zmęczyć żadnej książki. Po kapitalnej serii z prokuratorem Szackim "Bezcenny" jest dla mnie niewypałem. Bardzo chaotyczna do połowy, a przez to przynudzająca, potem fabuła robi się bardziej zwarta, ale wyczyny głównej bohaterki, bardziej nieprawdopodobne, niż w wykonaniu MacGyvera. Dodatkowo bardzo drażnią mnie tutaj żeńskie formy zawodów: kapitanka, profesorka doktorka habilitowana, a porównania na każdym krokiem z Zandbergiem są co najmniej dziwaczne. Bardzo mocno się zastanowię, zanim sięgnę po następne książki Miłoszewskiego.

| link |
@ilonka.x
2021-10-29
4 /10
Przeczytane

Całkowita inspiracja Dan Brownem tylko w polskiej wersji... Przyznam szczerze że kilka razy zastanawialam się czy nie odłożyć tą i wziąć inną książkę ale nigdy bym do niej nie wróciła... Zdecydowanie mój klimat ale nie mój styl przekazu.

| link |
@snaky_reads
2021-02-07
4 /10
Przeczytane

Genialny pomysł na fabułę, ale, niestety, zmarnowany. Bardzo chaotyczna książka, trudno było mi się w niej odnaleźć. Niezwykle suchy, reportażowy styl.

| link |
@sun
2024-01-29
10 /10
Przeczytane Książki pożyczone od bliskiej rodziny Pożyczone-przeczytane-oddane
@Klosterkeller
2023-05-28
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

"Taką prawdziwą miłością, która się zdarza tylko raz, wszystko przed nią to zapowiedzi, wszystko po niej marne podróbki."
Zaklęła po polsku. Szwedzkie przekleństwa były naprawdę do niczego, zwłaszcza w takich chwilach, za to w polszczyźnie, po tylu wiekach polskich starań, żeby oddać stan wiecznie wkurwionej duszy, funkcjonowało kilka naprawdę ciekawych określeń.
- Nie dość, że wasz święty obraz to ruska ikona, to na dodatek Madonna jest czarna? Jeszcze mi powiedz, że była Żydówką. Polscy narodowcy o tym wiedzą?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl