Blaszany bębenek

Günter Grass
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 61 ocen kanapowiczów
Książka Blaszany bębenek
Książka Blaszany bębenek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 61 ocen kanapowiczów

Opis

Blaszany bębenek, otoczony niegdyś atmosferą skandalu, będący obiektem nienawistnych napaści, a jednoczesnie wydawany w milionowych nakładach na całym świecie, nagradzany, przeniesiony na ekran przez Volkera Schlondorffa, wszechstronnie analizowany i komentowany - jest powieścią uznaną za najważniejsze dzieło powojennej literatury niemieckiej, jedno z arcydzieł literatury swiatowej XX wieku. Poetycko - symboliczna opwieść o małym chłopcu, który - widząc wokół siebie okropieństwa hitlerowskich Niemiec - decyduje się pozostać dzieckiem, aby nie brać za ten świat odpowiedzialności.
Data wydania: 2000
ISBN: 978-83-86181-06-3, 9788386181063
Wydawnictwo: Oskar
Serie: Współczesna Proza Światowa, Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek, Dzieła Najwybitniejszych Noblistów
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 803
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Günter Wilhelm Grass (ur. 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku) – pisarz niemiecki, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego (za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemie...

Książki Günter Grass

Wszystkie książki Günter Grass

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Günter Grass „Blaszany bębenek”

„Blaszany bębenek” patrzył na mnie z półki od paru lat. Kilka razy nawet go brałam do rąk, czytałam umieszczony na okładce fragment: „Chociaż proszek dostał mi się do nosa, zrobiłem minę, jakbym skosztował czegoś bardzo smacznego(…)”. Przyznam szczerze, myślałam, że chodzi o narkotyki. Jednak, mimo... czytaj dalej »

KS
@ksiazkimojakofeina

Jednoosobowa Orkiestra Gdańsko-Düsseldorfska

Historia tworzy się w przerwach pomiędzy uderzeniami pałeczek w blaszany bębenek. Odpryski dwubarwnej politury losowo dzielą między siebie role przełomów w życiorysach - jednej, kilku lub milionów osób. Zachęcona słońcem lekka nadbałtycka bryza niesie metaliczny brzęk wydobywany przez małego dobosza... czytaj dalej »

@Lukaszeq @Lukaszeq

Moja opinia o książce

Opinie
HE
@HenriettaCorleone
2010-08-20
Przeczytane

Nikt tak nie pisze, jak Grass. Przeczytałam pierwsze pięćdziesiąt stron bardzo szybko przerzucając strony, gdy tylko zrozumiałam, że Oskar opowiada o jakichś nieważnych w moim mniemaniu szczegółach związanych z dziejami jego dziadków. Po tych pięćdziesięciu stronach stwierdziłam, że nie rozumiem nic a nic, a takie czytanie niewiele mi przyniesie i jest zupełnie bez sensu. Dlatego wróciłam do pierwszej strony i obiecałam sobie, że każde zdanie będę dokładnie analizować, żeby się nie zgubić i nic nie przegapić. Tak też zrobiłam, a przeczytanie całości zajęło mi miesiąc (w wakacje...!). Ale naprawdę warto było... Szczególnie podobało mi się zakończenie pierwszego tomu. Ale cała treść jest w zasadzie imponująca. Tylko, że bardzo wymagająca intelektualnie i miejscami męcząca... Nie warto tego czytać na hurra. W zasadzie do tej pory nie rozumiem wielu rzeczy i planuję sięgnąć po interpretacje. Bardzo podobało mi się naprawdę niekonwencjonalne podejście do tematu drugiej wojny światowej. Tak bardzo ta historia różniła się od wszystkich, które do tej pory poznałam. Na czym różnica polega, zrozumie tylko ten, kto przeczyta. A oto mój ulubiony cytat z książki: "Należałem do owych przenikliwych niemowląt, których rozwój duchowy w momencie narodzin jest już zakończony i w przyszłości musi się już tylko potwierdzać". Nie muszę oczywiście mówić, że brzmi to jak rzecz rozbrajająco oczywista i całkiem normalna.

{} | link |
@Qavtan
@Qavtan
2007-08-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

"Nie będę ukrywał, jestem pensjonariuszem szpitala dla nerwowo chorych" te pierwsze słowa utwory Guntera Grassa towarzyszą mi od chwili, kiedy przypadkiem w antykwariacie trafiłem na tę książkę i cały czas bardzo oddziałują na mą psychikę.Blaszany Bębenek czytałem z przejęciem, podnieceniem, ciekawością. Jest to bardzo dobra książka, która pokazuje trochę inny świat, młodego człowieka.Absolutnie pozycja warta polecenia.

{} | link |
@chani
@chani
2008-08-27
Przeczytane

Klasyka ma to do siebie, że zarówno wiele dobrego jak i złego zostało już na jej temat powiedziane. I niekiedy dodatkowe komentarze zdają się zbędne.

{} | link |
@Imre
@Imre
2009-08-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

część pierwsza świetna, druga bardzo mnie nużyła, trzecia momentami sięgała poziomu pierwszej, ale ogólnie, książka jest naprawdę warta przeczytania

{} | link |
@ida
@ida
2007-08-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Faktycznie. Książka ciekawa i jednocześnie głęboka. Autor umie podejść z dystansem (często także z humorem) do sytuacji bardzo trudnych.

{} | link |
@Grzybek
@Grzybek
2008-03-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Po przeczytaniu tej książki inaczej patrzę na Gdańsk. Do dziś chodząc po Wrzeszczu szukam śladów Oskarka.

{} | link |
@frodo
@frodo
2008-03-21
Przeczytane

Rzecz kanoniczna jeśli chodzi o literaturę XX wieku. A do tego intrygująca i tajemnicza w swoim wyrazie.

{} | link |
@expilo
@expilo
2008-05-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Jeżeli ktoś chce się czegoś dowiedzieć o Polsce sprzed 1989 to obowiązkowa lektura.

{} | link |
@Da-Nutka
@Da-Nutka
2009-08-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Ważna powieść dla Gdańska, jego historii. Nie potrzeba wielu słów...

{} | link |
GO
@goral
2009-07-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Pięknie opowiedziana historia przedwojennego Gdańska, czasów wojny.

{} | link |
@Actually
@Actually
2007-10-03
Przeczytane

Ważna, intrygująca pozycja niemieckiego Noblisty. Kanon.

{} | link |
@Deutschliebhaberin
2020-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Klasyka literatury niemieckiej.
UN
@undone
2008-01-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
proza
AB
@abulia
2010-10-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@tsantsara
2019-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Rankingi: Bokklubben World Library Literatura niemiecka O Niemcach, Germanach (DACH)
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Główne Miasto, Stare Miasto, Korzenne Miasto, Stare Przedmieście, Młode Miasto, Nowe Miasto i Dolne Miasto, budowane łącznie ponad siedemset lat, spłonęły w trzy dni. Nie był to pierwszy pożar...”
{}× 1
#
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}