Cesarz

Ryszard Kapuściński
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 90 ocen kanapowiczów
Cesarz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 90 ocen kanapowiczów

Opis

O „Cesarzu”, opowieści o ostatnich latach panowania cesarza Etiopii Hajle Sellasje (1930-1974), głośno było od razu po polskiej premierze (1978). Prawdziwe szaleństwo rozpętało się na początku lat 80., gdy reportaż ukazał się na Zachodzie. „Sunday Times” ogłosił „Cesarza” książką roku 1983 . John Updike nazwał utwór magiczną refleksją, która często przemienia się w poezję i aforyzm". Wystawiona w 1987 r. przez londyński Royal Court Theatre sceniczna adaptacja książki biła rekordy popularności. Bilety rozeszły się w dwa dni, a spektakl przeniesiono z małej sceny na dużą. Telewizja BBC wykupiła prawa do emisji przedstawienia, krytycy prześcigali się w zachwytach. Były też protesty czarnoskórych londyńczyków oraz rastafarian, którzy uważają Hajle Sellasje za wcielenie Boga. „Cesarz” nie budzi już kontrowersji, ale nadal jest chętnie czytany. Do dziś ukazało się prawie 30 wydań na całym świecie. Przestano też widzieć w książce metaforę komunistycznego totalitaryzmu albo doszukiwać się aluzji do rządów Margaret Thatcher. Częściej mówi się o napisanym kunsztownym, stylizowanym językiem „Cesarzu” jako o uniwersalnej alegorii dyktatury oraz moralitecie o mechanizmach władzy i ludzkich postawach. Książkę wypełniają wspomnienia kilkudziesięciu byłych dostojników z otoczenia etiopskiego cesarza, do których pisarzowi udało się dotrzeć po obaleniu dyktatora. Z opowieści wyłania się obraz otoczonego religijnym kultem satrapy, który swoją władzę opierał na terrorze, donosicielstwie, korupcji, swojej charyzmie i jednocześnie głupocie.  
Data wydania: 2005
ISBN: 83-89651-74-2, 8389651742
Wydawnictwo: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek
Seria: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek
Stron: 119
dodana przez: bookkeeper
Mamy 15 innych wydań tej książki

Autor

Ryszard Kapuściński Ryszard Kapuściński
Urodzony 4 marca 1932 roku w Polsce (Pińsk)
Reportażysta, publicysta, poeta i fotograf.

Pozostałe książki:

Szachinszach Cesarz Heban Podróże z Herodotem Imperium
Wszystkie książki Ryszard Kapuściński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Post im.Hajle Selasje I

{} WYBÓR REDAKCJI
7.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Cysorz to ma klawe życie Oraz wyżywienie klawe! Przede wszystkim już o świcie Dają mu do łóżka kawę, Prezent Gwiazdkowy od mojej matki chrzestnej (pisarki mającej na koncie dwie wydane książki) wypadało aby trafił na pierwsze miejsce poza kolejnością. A do kawy jajecznicę, I gdy już podeżre zdrowo, To przynoszą mu w lektyce Bardzo faj... {} Recenzja książki Cesarz

@fprefect@fprefect {}× 2

Na dworze Hajle Sellasje

28.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Praktycznie za każdym razem, gdy czytam jakiś reportaż, czuję się jak ignorantka, która tak niewiele wie o tym, co się dzieje na świecie. Po lekturze "Cesarza" wrażenie to się pogłębiło, jednak z innych powodów, niż to miało miejsce wcześniej. Dlaczego więc? Poczytałam trochę opinii na lubimyczytać.pl, a także na innych portalach i dowiedziałam si... {} Recenzja książki Cesarz Postscriptum

@Antoniowka@Antoniowka {}× 8

Cesarz

23.06.2010

Kapuściński świetne ukazał władzę jaką posiada cesarz, co może zrobić, jak zachowują się wobec niego ludzie. Każda z historii jest inna, każdy z rozmówców Kapuścińskiego miał inne zadanie w pałacu. Czytałam i jakoś nie mogłam uwierzyć. Niby dla nich zwykła codzienność, ale dla mnie coś niewyobrażalnego. I te ciągłe donosy. Przecież w takim kraju cz... {} Recenzja książki Cesarz

@edith@edith {}

Cesarz

10.05.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książka w formie reportażu - powieści, opowiada o cesarzu Etiopii Hajle Sellasje. Na jego temat wypowiadają się ludzie dworu, czyli jego podwładni. Można zauważyć jak ludzie z otoczenia Cesarza starali się o względy władcy, jak byli pazerni i ulegli. Co „Pan nasz” powiedział miało najwyższą cenę. Mało kto potrafił mieć odmienne zdanie niż Hajle... {} Recenzja książki Cesarz

Moja opinia o książce

Opinie

@literackiespelnienie
2020-01-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Polska Polityczny Historia

 Anty-reportaż o cesarzu z Etiopii. Skoro Orwell w ,,Roku 1984 r.'' zaznaczył, że ludzie rządzą, bo pragną władzy - no to w ,,Cesarzu'' mamy osobnika, który nie potrafi żyć bez kontroli społeczeństwa. Osobiście wolę, kiedy wyciągam samoistne wnioski - z dala od nomenklatury czy sfiksowanej rzeczywistości niepopartej niczyimi dowodami. Bardziej przestroga przed koroną monarszy i obdarowania zaufaniem królewskiego dworu niż lektura o czasach i miejscu, na tyle egzotycznego, co dla wielu niezrozumiałego czy nadto tubylczego. Etiopia sama sobie winna, że oddała panowanie w ręce jednego człowieka - który sam ustanawia, kto zawiśnie, kto się czemuś przysłuży, gdzie bieda zajrzy w oczu, a komu stół będzie zalegać od przyjemności.

Poza tym nie znoszę, kiedy do polityki wewnętrznej wtrynia się rząd z zewnątrz. Zawsze robi się burdel - wystarczy przytoczyć wkroczenie USA do Iraku. I tutaj dochodzi do podobnych absurdów - idzie pomoc, ale dostawa wędruje do spichlerzu monarchii. Przecina tym samym dopływ, do tego, co miało być dla ludu, a nie jako kaprys uzurpatora i teraz będzie sobie decydował, ile odda głodującym. Klasyczny przykład, że polityka zewnętrzna to absurd większy od osób uważających, że demokracja nas uratuje. I tak samo naiwnie jest wierzyć, że jak rządzi jeden-cudotwórca, który sobie wyrobił opinię godnego poparcia jako człowiek-autorytet - nie znaczy, że będzie, jak w królewskiej baśni. Bo nigdy nie wiesz, czy władza nie stanie się władzą dla władzy. Bo wł...

{}× 8 | link |
@mrsbookbook
2019-05-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane

Z pozoru krótka książka a dłużyła się okropnie. Ile ja się wymęczyłam czytając ją, wiem tylko ja, no i mój mąż, który widział tą walkę by ją szybciej skończyć. Tak mam, iż mimo książka nie przypadła mi do gustu to chcę ją skończyć. Lecz ta to była masakra. Tekst napisany ciurkiem znikoma ilość akapitów, nie dałam rady tego czytać. Powieść również nie zachęcała do czytania, w kółko „Pan nasz”, oraz podlizywanie się mu. Rozumiem, że książka bardziej podchodząca pod lekturę szkolną, lecz nawet one były bardziej porywające (przynajmniej niektóre). Zupełnie nie mogłam się skupić na tym co przeczytałam. Dlatego oceniam ją najniżej jak się da. Z pozoru lekka bo krótka a zarazem ciężka okropnie ciężka.

{}× 1 | link |
@Aspirynka1234
2010-04-07
Przeczytane

Aniu1408 - to przeczytaj jeszcze raz, dla przyjemności :P "Cesarz" to książka napisana zupełnie inaczej niż te, z którymi stykam się na co dzień, więc nie mi oceniać, czy jest dobra w swojej formie. Na pewno dzięki niej zmieniłam zdanie o Hajle Sellasje.

{}× 1 | link |
@suavemente
2009-07-10
Przeczytane

Bardzo mi się podobało. Wywiady w niezwykły sposób ilustrują mechanizmy władzy, skupiając się na wielu różnych jej aspektach i poprzez to budują o wiele prawdziwszy obraz. Czytało mi się bardzo przyjemnie. Książka zapadająca w pamięć.

{}× 1 | link |
@FreeSoul
2009-07-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Bardzo dobra - styl tworzenia książek przez Kapuścińskiego jest bardzo specyficzny, ale ciekawy. Wspaniale przedstawiony świat, który od dawna był wewnętrznie spróchniały i sam przez siebie dążył do upadku. Polecam;)

{}× 1 | link |
@kasiula199
2008-11-29

Czytałam tę książkę na studiach. Bardzo mi się podała, szczególnie zainteresowała mnie cesarska świta :) i czynności wykonywane przez głównego bohatera :) polecam wszystkim :)

{}× 1 | link |
@SYSTEM
2010-07-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Chcę przeczytać

jak dotąd moja ulubiona książka kapuścińskiego. świetnie opisany dwór h.s. i oddany kontrast między życiem cesarza a wegetacją jego poddanych. przedstawiony model panowania zapewne dałoby się podpiąć pod każde rządy absolutne.

{} | link |
@metropoliaksiazek
2019-07-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane Przeczytane w 2019 roku

Gdyby nie konieczność przeczytania, bo lektura, to nigdy bym po tę książkę sama nie sięgnęła, coś strasznego! :(

{} | link |
@ciao_bella
2008-12-27
Przeczytane

Trudno było przez nią przebrnąć, ale okazała się naprawdę fenomenem.

{} | link |
@Ania1408
2009-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Przeczytane 2 razy i więcej : Posiadam

Nie podobała mi się może dlatego że to lektura ???

{} | link |
@BollyGirl
2008-06-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Lektury

Interesująca, wciąga... zapragnęłam więcej :)

{} | link |
@Fantazja
2008-08-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Taka sobie.

{} | link |
@Remma
2021-08-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane reportaże
@Tedeusz
2021-05-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Antoniowka
2021-02-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Cesarz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe