Cierpienia Młodego Wertera

Johann Wolfgang von Goethe
5.9 /10
Ocena 5.9 na 10 możliwych
Na podstawie 198 ocen kanapowiczów
Książka Cierpienia Młodego Wertera
Książka Cierpienia Młodego Wertera
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.9 /10
Ocena 5.9 na 10 możliwych
Na podstawie 198 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść skonstruowana jest jako zbiór listów napisanych przez tytułowego Wertera. Całość składa się z dwóch ksiąg. W Wahlheim Werter zakochuje się w Lotcie, młodej i pięknej kobiecie, jednak jest już zaręczona z niejakim Albertem. Werter jest zrozpaczony, jednak stara się tego nie okazywać. Spędza miłe chwile z Lottą oraz Albertem zwiększając przyjaźń pomiędzy nimi. Stan euforii wywołały dzieje młodego człowieka, który spotyka miłość swojego życia, a nie mogąc liczyć na odwzajemnienie swego uczucia, popada w stan melancholii, apatii, zobojętnienia. Rozchwiany emocjonalnie, szargany burzą namiętności, ucieka się on do rozwiązań ostatecznych.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-60313-65-7, 9788360313657
Wydawnictwo: Aleksandria
Serie: Koliber, Biblioteka Narodowa: Seria II
Mamy 20 innych wydań tej książki

Autor

(ur. 28 sierpnia 1749 we Frankfurcie nad Menem, zm. 22 marca 1832 w Weimarze) – najwybitniejszy niemiecki poeta okresu romantyzmu i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz. Związany z romanty...

Książki Johann Wolfgang von Goethe

Wszystkie książki Johann Wolfgang von Goethe

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Cierpienia młodego Wertera" W. Goethe

Z "Cierpieniami młodego Wertera" spotkałam się, przyznać muszę, przymusowo, gdyż jest to lektura szkolna w szkołach ponadgimnazjalnych. Zapewne wielu potencjalnych czytelników rzuciło tę książkę po przeczytaniu paru pierwszych wersów i "przeżyło" na lekcjach dzięki streszczeniom i opracowaniem. Przy... czytaj dalej »

@narratorka @narratorka

Co można zrobić dla miłości?

„Jestże aniołem? – Nie, tym mianem zowie pierwszy lepszy swą uwielbianą! Nie jestem jednak w stanie uzmysłowić ci inaczej jej doskonałości i nie mogę wyjaśnić, dlaczego jest doskonałą. Dosyć na tym, że wzięła w niewolę cały mój umysł.” Johann Wolfgang Goethe to jeden z najb... czytaj dalej »

@Kobra94 @Kobra94
{} Napisz swoją recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@don_Francesco
@don_Francesco 2007-10-31
Akurat strzał w głowę mógł nie zabic - Kmicic dostał w czoło i żyje ;) Co nie zmienia faktu, że książka zasłużyła sobie na miano "Cierpień młodego frajera" u mnie w szkole. Główna postac jest rozryczanym emo, który płacze na widok drzewa lub bawiących się dzieci. Przeżywa ciągłe wzruszenia i chce byc wiecznie w centrum uwagi. Kiedy przeczytałem o tym, jak konał 12 godzin, omal nie umarłem z radości. Mógł sobie palnąc jeszcze raz. Jego wzruszenia i płaczliwośc niejednokrotnie budziły we mnie salwy śmiechu. Postac egotyczna o mentalności 12-latka. To naprawdę źle świadczy o epoce.
serce  1 Polubienie | link |
@Maille616
@Maille616 2010-05-09
Goethe to mój literacki mistrz, a Werter jest jego mistrzowską perełką, początkiem przepięknej epoki, zarówno w literaturze jak i sztuce *_* Jest przełomem, inspiracją i bodźcem do rozwoju wyobraźni i duchowej swobody dla późniejszych twórców romantyzmu. Nie mogę patrzeć na te wszystkie bluźniercze komentarze. O gustach sie wprawdzie nie dyskutuje, ale wszystkim 'niecierpiącym' Wertera radzę nauczyć się czytać czasem miedzy wersami i nie traktować każdej literatury tak dosłownie i materialnie, a już na pewno nie tej preromantycznej... Werter to zdecydowanie nie jest książka dla wszystkich, gdyż wymaga pewnego zrozumienia i dystansu, ale może to i lepiej. Mimo wszystko, tym którzy nie czytali...
serce | link |
@fanabanana
@fanabanana 2009-12-01
Przeczytane (2007-07-28)
Szczerze nie cierpię tej książki, ale bynajmniej nie z tego powodu, że jest lekturą, ale raczej z uwagi na głównego bohatera, który nie wie, czego chce, popada w jakąś przedziwną paranoję tylko dla samego faktu popadania i przedstawia światopogląd, który do mnie absolutnie nie dociera. Facet jest irytujący - to wszystko, i nie jestem w stanie odnieść jego katuszy do swojego życia, bo dla mnie takie emocje są abstrakcją, bo po prostu stąpam twardo po ziemi i nie rozwalam wszystkiego na czynniki pierwsze, żeby później i czynniki pierwsze rozwalić na czynniki pierwsze, co Werter czyni namiętnie. Jedyne, co trzymało mnie przy życiu to fenomenalne opisy współgrania przyrody z emocjami Wertera. Op...
serce | link |
@Potania
@Potania 2010-11-30
Przeczytane (2010-11-30) Unikać jak ognia Lektury Szkolne Książki " na raz"
Czytając "Cierpienia Młodego Wertera" sama doznawałam owych cierpień. Jestem w stanie zrozumieć, iż bohater romantyczny przejawiający cechy bohatera sentymentalnego i nader wszystko wyolbrzymia nadając wszystkiemu szereg uczuć, których rzekomo doznaje. Litości ileż można czytać listów o tym, iż przyroda jest zacnie piękna i ileż można się tym przytłaczać. Sam bohater nawet mi się podobał w tej swojej wiecznej zadumie "niczym", ale melancholijność całego opowiadania stanowczo mnie odrzuca. Polecam tą książkę wszystkim mających problem z zaśnięciem (bez objawów typowej bezsenności) w formie audiobooka, po 15 minutach słuchania gwarantowany sen do rana.
serce | link |
@blackmoth
@blackmoth 2012-03-09
Przeczytane (2012-01-01)
Błagam, "emo"? Książka może się nie podobać, ale moim skromnym zdaniem nazywanie Wertera chłopcem-emo, to już szczyt i przesada. Do mnie Werter trafił, Goethe cudownie pisze o jego uczuciach, depresji, "bólu świata". Można zaobserwować niesamowitą przemianę uczuć, nastroju - najpierw "sielanka", potem zauroczenie i szczęście, a na końcu - depresja. Jedynym mankamentem jest dla mnie fragment "Pieśni Osjana" na końcu. Niepotrzebny, jak dla mnie. Poza tym - polecam. Ale jeśli ktoś chce tylko przez książkę "przebrnąć", to niech lepiej jej w ogóle nie bierze do ręki, bo to nie o to chodzi.
serce | link |
@interplaygirl
@interplaygirl 2011-10-22
Wspaniała książka, z mnóstwem życiowych cytatów. Obalenie na literaturze tezy, że jest to książka o miłości tylko pomogło. Miłość jest tylko pretekstem, gdyby Lota chciała Wertera on cierpiałby z innego powodu. A ktoś kto wie, o czym pisze Goethe we fragmentach np. takich: “Swobody umysł… Śmiech mnie bierze, gdy widzę, że słowo to napisać mogłem." doceni książkę. Przełomową w tamtym okresie i bardzo znaczącą. Bo to pierwsza książka nie o czymś, tylko i wyłącznie o autoanalizie czyjejś. To jest książka o Werterze. Dlatego mamy tyle wspólnego.
serce | link |
@Chikuma
@Chikuma 2009-10-06
Przeczytane (2007-07-28)
Powieść doskonale oddaje ogólną ideę romantyzmu. Fakt, że jest jedną z tych książek, które każdy człowiek wykształcony powinien znać (o ile wcześniej nie umrze z nudów...). Czytałam ją ponad dwa tygodnie, ale w końcu udało mi się przebrnąć. Musze przyznać, że także szalałam z radości i uciechy, gdy w końcu biedny, emowaty i nieszczęśliwy Wercio (jak go w szkole nazywamy) umarł. Niejednokrotnie śmiałam się do upadłego, gdy powinnam płakać ze smutku nad jego losem. Komu normalnemu zbiera się na płacz, gdy widzi grupkę bawiących się dzieci?
serce | link |
@delouis
@delouis 2010-05-30
Przeczytane (2010-05-28)
W czytaniu tej książki przeszkadzał mi głównie fakt, że nie byłam w stanie nawet w najmniejszym stopniu zrozumieć uczuć Wertera. Może jestem niewystarczająco bystra, aby pojąć piękno jakie tkwi w tej lekturze. Niemniej jednak dla mnie Werter to po prostu rozchwiany emocjonalnie chłopczyk, którego trzeba by przełożyć przez kolano i sprać żeby wreszcie zszedł na ziemie, albo przynajmniej żeby zaczął używać mózgu. Mówiąc krótko – straszne „to” było i bynajmniej nie wynika to z faktu, że książka ta należy do kanonu lektur.
serce | link |
@MmeStraitjacket
@MmeStraitjacket 2010-02-02
Przeczytane (2007-07-28)
Mogę powtórzyć za fanabanana. Główny bohater był dla mnie tak oderwany od rzeczywistości, jak to tylko możliwe. Dzisiaj powiedziałabym "emo". Nie wiedział czego chciał, mam wrażenie, że cierpienie sprawiało mu jakąś masohistyczną przyjemność. Zamiast ruszyć cztery litery, wolał poużalać się nad sobą. Biedna dziewczyna, która ma takiego adoratora! Odetchnęłam z ulgą, kiedy palnął sobie w ten durny łeb. Co z tego, że książka dobrze (jeśli chodzi o warsztat) napisana, skoro bohater taki beznadziejny?
serce | link |
@misha
@misha 2010-09-13
Przeczytane (2010-09-13)
Przeczytałam i nasłuchałam się tylu negatywnych komentarzy! Byłam pewna, że ta książka w istocie będzie okropna. Nic bardziej mylnego! Na pewno ktoś nieobyty z książkami będzie miał problemy z dość specyficznym językiem. Ja sama przeczytałam parę książek o podobnym stylu pisania i ta nie sprawiła mi większych kłopotów, a nawet nie była taka zła! Przeczytanie zajęło mi parę dni. No i dzielę z Werterem miłość do natury ;) Moim zdaniem jedna z lepszych lektur.
serce | link |
@samo_zUo
@samo_zUo 2009-09-16
Przeczytane (2007-07-28)
Momentami podobały mi się trafne spostrzeżenia Wertera dotyczące natury człowieka, jego egzystencji i stosunku do otaczającego świata, jednak ta przesadna patetyczność strasznie zniechęca do dalszego czytania i odejmuje powieści wiarygodności, jeżeli wiecie co mam na myśli. Poza tym niezmiernie zmęczył mnie przytoczony fragment "Pieśni Osjana", na dodatek wyrwany z kontekstu, jeszcze bardziej patetyczny od westchnień Wertera i tak naprawdę niepotrzebny.
serce | link |
@Bella17
@Bella17 2009-10-13
Przeczytane (2011-01-30)
zgadzam sie w 100% z opinia fasoooliii, marnotrastwo czasu. I ciagle tylko plakal biedaczce Locie(która miala tego gigantycznego pecha ze to w niej sie zakochal) na kolanach. Nic nie umial dobrze zrobic nawet sie zabic na koniec tej idiotycznej ksiazki. A zauwaliscie przypis na pocz. ksiazki umieszczony przez autora?Goethe mysli ze mu bedziemy wdzieczni za to ze spisal losy pana W. WDZIĘCZNI?WDZIĘCZNI??? Mial chlop poczucie humoru.
serce | link |
@Goszka
@Goszka 2012-05-24
Przeczytane (2012-05-24)
Na początku było ciężko (głównie za sprawą dużej ilości opisów przyrody, które najzwyczajniej w świecie nudzą), potem natomiast nie mogłam się oderwać. Jest w tym coś niepokojącego. Każdy w sytuacji Wertera może znaleźć coś dla siebie, oby tylko każdy potrafił z niej wybrnąć. Zaliczam to do jednych z najlepszych lektur, które obecnie obowiązują.
serce | link |
@Rovena_Black
@Rovena_Black 2019-01-11
Przeczytane (2019-01-11) Lektury
Mam dosyć nietypową opinię na temat tej książki, jest ona bowiem jedną z moich ulubionych lektur szkolnych. Jestem miłośniczką okresu preromantyzmu i romantyzmu, potrafiłam również zrozumieć głównego bohatera, ponieważ czytałam to w trudnym dla mnie momencie życia. Wiele musiałam się nasłuchać od innych jak bardzo nienawidzą Wertera.
serce | Komentarze (3) | link |
@zDEPPtana
@zDEPPtana 2009-11-15
nie no... Facet jest beznadziejny! ciągle ryczy nad wszystkim: a to motylek leci, a to Lotta na mnie nie patrzy, a to chmurka ma dziwny kształt! Ja wiem, że to niby miał być bohater romantyczny - samotny, nikt go nie rozumnie itd, ale bez przesady!!! Książkę z okazji takiej że lektura przeczytałąm, choć lepiej nazwać to "wymęczyłam"...
serce | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Kategorie

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się