Czarne światło

Marta Guzowska
4.8 /10
Ocena 4.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Czarne światło
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4.8 /10
Ocena 4.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Każde małe miasteczko skrywa swoje mroczne tajemnice. Przed złożeniem ciała do grobu ktoś je związał w kostkach. Grubym sznurem. Tam, gdzie kiedyś biło serce, teraz tkwiły kawałki po drewnianym kołku. Zmarły był garbusem i kulał. Dałbym sobie uciąć obie dłonie, że był wampirem. Tyle udało mi się ustalić, dopóki ktoś nie podpieprzył szkieletu. Podobnie jak wcześniej czterech innych. To miały być zwykłe wykopaliska w małym miasteczku pod Warszawą. Archeolodzy odkryli jednak bardzo ciekawe antywampiryczne pochówki. Nie podoba się to proboszczowi, który podburza mieszkańców i oskarża naukowców, twierdząc, że obudzili Złego. A w takiej niewielkiej społeczności ludzie wolą pozostać ze swoimi grzechami w cieniu, niewiele trzeba, by zasiać zamęt i panikę. Zanim szczątki zostają przebadane, wszystkie odkopane szkielety znikają… Jakby tego było mało, na pobliskim cmentarzu ktoś nocą rozkopuje groby i wypisuje na nich satanistyczne hasła. Podejrzenia mieszkańców spadają na tajemniczego chłopaka, Maurycego, który cierpi na rzadką chorobę i musi – jak wampir – unikać światła słonecznego. Gdy ktoś podrzuca na wykopaliska szkielet ze świeżo rozkopanego grobu, okazuje się jednak, że Maurycy zniknął… Profesor Mario Ybl, cyniczny i nieustępliwy geniusz antropologii, który bezbłędnie potrafi wyczytać z kości historię zmarłego, postanawia rozwikłać zagadkę. Jego chorobliwy lęk przed ciemnością będzie najmniejszym problemem w czasie śledztwa. "Czarne światło" to fascynujący, mroczny thriller z akcją osadzoną w małym miasteczku, niczym w powieściach Stephena Kinga, i ze sprawą, która mogłaby trafić do serialu "Kości".
Data wydania: 2016-09-14
ISBN: 978-83-8053-140-6, 9788380531406
Wydawnictwo: Burda
Cykl: Mario Ybl, tom 4
Stron: 400

Autor

Marta Guzowska Marta Guzowska
Urodzona w 1967 roku w Polsce
Pisarka, archeolog, doktor nauk humanistycznych. Prowadziła badania na terenie Grecji i Turcji. Publikowała artykuły popularnonaukowe we "Wprost", obecnie współpracuje z pismami "Focus Historia" i "Sekrety Nauki". Autorka powieści kryminalnych mies...

Pozostałe książki:

Opowiem Ci o zbrodni, tom 1 Zabójczy pocisk Raj Awers Seryjni mordercy
Wszystkie książki Marta Guzowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kiedy czarne jest czarne, a białe jest białe

21.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Mario Ybl wraca. Po fatalnej trzeciej części odetchnęłam z ulgą, bo tym razem autorka mnie nie zawiodła. Mario Ybl, jak pisałam już o nim przy okazji pierwszej części "Ofiara Polikseny", to Pijak, Błazen i Cynik. Dla wiadomości Poli: najlepszy antropolog jakiego zna, i o niebo lepszy od wielu, których nie zna. Cierpiący na nyktofobię egocentryk i ... {} Recenzja książki Czarne światło

Moja opinia o książce

Opinie

@MAD_ABOUT_YOU
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 1a) Posiadam: domowisko 1ź) 2014-2016 5) NOTATKI 1g) Kryminał/ sensacja/ thriller❤ 1j) Literatura polska 1g) Uśmiałam się 😂 1b) Ulubione ♡❤

NOTATKI:
Narrenturm- Dawna Wieża Wariatów, obecnie Muzeum Patologiczno-Anatomiczne
Zbudowana w 1784 roku okrągła, masywna, 5-piętrowa wieża przeznaczona na więzienie dla umysłowo chorych. Zbudowano ją na polecenie cesarza Józefa II, który sam wydawał rozkaz umieszczenia każdego więźnia na konkretnym piętrze. Zwana była także Wierzą Pomyleńców, Narrenturm, a także ze względu na kształt „Kaiser Josefs II Gugelhupf” – Drożdżowa Baba cesarza Józefa II. Do dziś na wariata we Wiedniu mówi się często, że „urwał się z drożdżówki”.
Wyrok osadzenia na ostatnim, piątym piętrze, równał się dożywotniemu pobytowi w celi bez możliwości wychodzenia. W 139 celach, przykuci łańcuchami, nie doświadczając luksusu bieżącej wody czy ogrzewania, żyło łącznie od 200 do 270 umysłowo chorych, a oprócz nich wielu epileptyków, melancholików, paranoików. Mieszczące się w wierzy Muzeum Anatomopatologiczne zostało pierwotnie założone w 1796 roku w prosektorium Szpitala Ogólnego w Wiedniu. Do Wierzy Pomyleńców przeniesiono je w 1971 roku razem z 9 tysiącami makabrycznych eksponatów. Dziś w wierzy są 42 tysiące preparatów, głównie ludzkich, ale także zwierzęcych, w tym w słojach lub jako szkielety: syreny, cyklopi, janusowe głowy i bliźnięta syjamskie.

{}× 4 | link |
@sandrajasona
2019-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018

Za każdym razem - nigdy więcej. Tym razem skusił mnie opis - szkielety, wykopaliska - autorka archeolog, zawierzyłam i znów się sparzyłam
Zaczyna się wykopaliskami, gdzie znajdują się szczątki ludzi ułożonych w pewien specyficzny sposób - wampiry ???
Mamy naszego profesora, znanego z poprzednich części, tym razem jest trochę inny. Na początku jego sarkazm trochę bawi, już tak nie irytuje jak w poprzednich częściach, potem jest jeszcze gorzej, do strachu przed ciemnością dochodzi picie, głupota, wnerwianie wszystkich i sesje u psychologa - zajmuje to połowę książki :-/
Co do wątku kryminalnego mamy trzy trupy, które w sumie mamy martwe bo znalazły się nie tam gdzie trzeba, intrygę "rozwiązaną" przez profesora na ostatnich stronach, tak infantylną, że aż się dziwiłam, że ktoś mógł wpaść na taki pomysł.
Motyw z filmu "Dzień świstaka" czemu miał służyć - nie mam pojęcia.

{}× 2 | link |
@fresh_brain
2021-09-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@klarita_mm
2020-02-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018 Kryminały / Horrory / Thriller
@Corunia
2017-03-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
TO
2017-03-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“- Ktoś rozkopał kolejny grób na cmentarzu. I tym razem, zamiast kraść nam szkielet, postanowił jeden podrzucić. - Może, żeby rachunek się zgadzał- mruknąłem, ale stałem za daleko i nikt nie us...”
{}
#
“- A czy mogłaby pani teraz pójść po ten atlas? Sam go nie znajdę... Proszenie bibliotekarki w bibliotece, żeby znalazła i przyniosła czytelnikowi książkę, jest w najwyższym stopniu podejrzane.”
{}
#
“Jestem ojcem. Nie mógłbym nikogo zabić. - Bardzo ciekawe kryterium niewinności. (...) Musisz to koniecznie opublikować w jakimś żurnalu dla organów ścigania. Ułatwi im to pracę, jak się dowied...”
{}× 2
#
“...ludzie są tylko ludźmi. Nie powiedziałbym, że rzeczą ludzką jest błądzić. Moim zdaniem, rzeczą ludzką jest przegapiać. Hannibal przegapił fakt, że słonie nie lubią śniegu. Kapitan Titanica ...”
{}× 2
#
“W małym miasteczku słowo "ironia" było w równie powszechnym użyciu jak słowo "naukowy światopogląd".”
{}
#
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Ofiara Polikseny
Ofiara Polikseny
Marta Guzowska
{}7/10
Praca archeologa jeszcze nigdy nie była tak niebezpieczna. Przekonują się o tym Pola Mor i jej ekipa...
Głowa Niobe
Głowa Niobe
Marta Guzowska
{}6/10
Głowa Niobe to kolejny, po Ofierze Polikseny (debiucie Guzowskiej), kryminał z archeologią w tle- n...
Wszyscy ludzie przez cały czas
Wszyscy ludzie przez cały czas
Marta Guzowska
{}5.1/10
W trzecim kryminale Marty Guzowskiej Kreta jest zupełnie inna niż ta znana dzisiejszym turystom i ro...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl