Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy

Marta Guzowska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Czym zajmuje się archeolog? Czy cały czas kopie dziury w ziemi? Ogląda starożytne kości? Skleja potłuczone naczynia? A może szuka skarbów?

Przede wszystkim archeolog próbuje ustalić, jacy byli ludzie w przeszłości, i przeniknąć ich tajemnice. Jest niczym detektyw na miejscu zbrodni. Tylko że badane przez niego ślady pozostawiono setki, tysiące albo dziesiątki tysięcy lat temu!

Z tej książki dowiesz się, czy Herod był złym królem, czy klątwa Tutanchamona kogoś zabiła, czy Atlantyda naprawdę istniała, dlaczego starożytna Wikipedia znajdowała się w Niniwie, do czego służyła terakotowa armia i jak odkryto zwoje znad Morza Martwego. Zrozumiesz też, czemu stare skorupy są dla uczonych cenniejsze niż złoto, przekonasz się, jak natrafić na mumię podczas górskiej wycieczki, i odkryjesz, co trzeba zrobić, by zostać archeologiem (a zwłaszcza: czego nie robić!).

Marta Guzowska jest pisarką. Niewykluczone, że znasz jej książki o detektywach z Tajemniczej 5. Możesz jednak nie wiedzieć, że Marta Guzowska jest także archeolożką, ma nawet doktorat, co oznacza, że długo uczyła się tego zawodu. Brała udział w wykopaliskach w wielu krajach Europy i Bliskiego Wschodu. W Halasmenos na Krecie przeżyła trzęsienie ziemi i odkopywała wioskę zniszczoną przed ponad trzema tysiącami lat przez ten sam żywioł. Boso – żeby nie zgnieść butami żadnej zabytkowej skorupy – wydobywała potłuczone figurki bogiń z zawalonej świątyni. W Turcji badała Troję, najsłynniejsze stanowisko archeologiczne świata. W Izraelu pracowała na cmentarzysku ze środkowej epoki brązu, a ponieważ w magazynach nie było miejsca, przez parę tygodni trzymała szkielety pod łóżkiem. I choć nigdy nie znalazła niczego zrobionego ze złota, to w Haus Bürgel w Niemczech, wraz z ekipą z Uniwersytetu Warszawskiego, natrafiła na skarb: aż sto kilkadziesiąt srebrnych monet! Jakiś rzymski żołnierz zgubił je przed wiekami na terenie łaźni legionowej.

Aha, i nie wykopała żadnego dinozaura! To oczywiście żart, a dlaczego? Dowiesz się z tej książki.

Joanna Czaplewska – projektantka graficzna i ilustratorka, asystentka na Wydziale Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Za ilustracje do książki Elżbiety Pałasz „Trzy, dwa, raz, Günter Grass” otrzymała (wraz z Katją Widelską) wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Matka czterech skrzydłokwiatów i trzydziestu pięciu innych roślin doniczkowych, a także niestrudzona zbieraczka książek, głównie tych z obrazkami.

Data wydania: 2021-09-01
ISBN: 978-83-10-13630-5, 9788310136305
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Kategorie: Dla dzieci, Archeologia
Stron: 160
dodana przez: chudini0505

Autor

Marta Guzowska Marta Guzowska
Urodzona w 1967 roku w Polsce
Pisarka, archeolog, doktor nauk humanistycznych. Prowadziła badania na terenie Grecji i Turcji. Publikowała artykuły popularnonaukowe we "Wprost", obecnie współpracuje z pismami "Focus Historia" i "Sekrety Nauki". Autorka powieści kryminalnych mie...

Pozostałe książki:

Opowiem ci o zbrodni Raj Zabójczy pocisk Seryjni mordercy Awers Mężczyzna, który zjadł orzeszki Zła miłość Opowiem ci o zbrodni Dziwna pogoda Ofiara Polikseny Zabójczy Pocisk. Polska krew. Zabójcza nadzieja Głowa Niobe Rewers Wróżka, która widziała za dużo Ślepy archeolog Influencerka, która spadła ze schodów Pisarz, który bał się upiorów Chciwość Reguła nr 1 Zagadka zaginionej kamei Kobieta, która kochała legwana Milioner, który napisał testamenty Rok szczura Wszyscy ludzie przez cały czas Zagadka grobu wampira Czarne światło Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć? Antologia KRYMINALNA 13 Zagadka ducha Chopina Zagadka królowej myszy Zagadka mazurskiej mumii Zagadka zbuntowanego robota Kryminalny Wrocław. Mroczne przechadzki po mieście Mordercze miasta Morderstwo wliczone w cenę, czyli 6 zleceń Lucji Słotkiej Zagadka czwartego piętra Antologia Sabat. Tom 2 Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy Cztery zbrodnie na cztery pory roku Godzina duchów Wiedeń. Miasto najlepsze do życia Zagadka czarnego psa Zagadka nawiedzonej kamienicy Zagadka zwierciadła Twardowskiego Głowa Niobe Część 1 Głowa Niobe Część 2 Magazyn literacko-kryminalny Pocisk Nr 19/20 (Lipiec - Sierpień 2018) Ofiara Polikseny Część 1 Ofiara Polikseny Część 2 Zagadka upiornego lasu. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy
Wszystkie książki Marta Guzowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@apo
2024-05-25
8 /10
Przeczytane

Sama wybrałam tą publikację by omówić ją z uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. I odkładałam ją na bok. Nie byłam do niej przekonana, dopóki jej nie otworzyłam...

Przepadałam. Autorka (pani archeolog i autorka kryminałów) w sposób bardzo przystępny przedstawia nam to czym zajmuje się archeolog - czy na każdym kroku znajduje złote maski lub figurki czy może jednak prowadzi żmudną pracę? Czyta masę książek historycznych, map i dokumentów; na wykopaliskach "macha" głównie łopatą, ogląda starożytne kości i skleja potłuczone naczynia. Jego praca polega głównie na odkryciu jacy byli i jak żyli ludzie z przeszłości.

Wstęp brzmi nudno? Nic się nie martwcie, to tylko jeden rozdział. Każdy kolejny odkrywa przed nami tajemnice przeszłości - egipskich piramid, ale także klątwy Tutanchamona. Próbujemy odkryć czy Atlantyda naprawdę istniała i czy Herod (król wymieniony w Biblii) był okrutny czy jednak zasłużył się czymś dla swojego ludu? Odkryjemy tajemnice zwojów znad morza Martwego, odwiedzimy dalekie Chiny i przyjrzymy się terakotowej amii, by wylądować w Machu Picchu w Peru.


Podróżujemy przez świat i czas. Z każdą stroną poznajemy ciekawe archeologiczne odkrycia. Chcemy więcej i więcej. Aż żałowałam, że książka skończyła się tak szybko. Mam chrapkę na więcej ciekawostek :)



Książka ma twardą oprawę. Świetne teksty - ciekawe, zaskakujące i różnorodne. A wzro...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat