Awers

Adrian Bednarek, Ryszard Ćwirlej, Hanna Greń, Marta Guzowska ...
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów
Awers
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów

Opis

Dwunastka czołowych polskich autorów kryminalnych.
Dwanaście miejsc, w których króluje zbrodnia.
Idealne życie jest ułudą, a najpodlejsze czyny stają się udziałem nawet najlepszych z nas. Miejski krajobraz często przeobraża się w teatr niewyobrażalnych zbrodni, a ulice polskich miast spływają krwią częściej, niż ktokolwiek chciałby przyznać. Sprawiedliwość nie zawsze triumfuje i niekiedy to zło ma ostatnie słowo.
"Awers" to brawurowa wyprawa w głąb bezlitosnej miejskiej dżungli. To uważne spojrzenie na otaczający nasz świat, w którym nie brak złowieszczych detali. Pełen niewyjaśnionych zbrodni i niesamowitych historii, niemal pulsujących od zawartego w nich zła.

Data wydania: 2020-10-14
ISBN: 978-83-66570-11-5, 9788366570115
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Stron: 432
dodana przez: Vernau

Autor

Adrian Bednarek Adrian Bednarek
Urodzony w 1984 roku w Polsce (Częstochowa)
Urodzony w 1984 roku w Częstochowie. Uwielbia pisać historie, w których głównymi bohaterami są skomplikowane czarne charaktery. Laureat nagrody Złoty Kościej za powieści: „Skazany na zło” (2018), „Zapomniany” (2021) oraz „Pamiętnik diabła” (2022), z...

Pozostałe książki:

Pamiętnik diabła Ona Spowiedź diabła Inspiracja Zapomniany Dziedzictwo zbrodni Proces diabła Wyrok diabła Obsesja W matni strachu Piętno diabła Rywal diabła Skazany na zło Zabójcze święta Córeczki Fascynacja Oczy lęku Dom Straussów Seryjni mordercy Pokusa Diabła Awers Pasażer na gapę Stella. Narodziny psychopatki Zły człowiek Pensjonat pod świerkiem Zakochane Trójmiasto Zbrodnia i kara
Wszystkie książki Adrian Bednarek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sample kryminalne, czyli kryminał dla początkujących

WYBÓR REDAKCJI
13.11.2020

Nie macie pomysłu na książkowy prezent, a znajomi pytają czy te popularne kryminały są rzeczywiście tak dobre, bo tyle osób je czyta, a nie macie serca polecać, bo ich jakość jest mocno dyskusyjna? Ciężko wybrać dobry kryminał na początek? Dajcie próbkę! Uważam, że nie ma lepszego pomysłu na zainteresowanie kogoś danym gatunkiem literackim, jak po... Recenzja książki Awers

@Johnson@Johnson × 28

Zło czai się w miejskiej dżungli

16.01.2021

Pierwszy raz od dłuższego czasu zdecydowałem się na przeczytanie antologii opowiadań kryminalnych. Czytałem pochlebne recenzje na temat tego zbioru, który został zatytułowany - Awers. W nim znajdziemy dwanaście historii, które na pewno wstrząsną niejednym czytelnikiem. Dwunastu autorów, znanych mi częściowo z różnych powieści, tak jak: Hanna Greń ... Recenzja książki Awers

„Awers”

23.10.2020

To zbiór dwunastu opowiadań rodzimych, czołowych autorów kryminalnych. Zbiór opowiadań w których każdy fan kryminałów znajdzie coś dla siebie. Historie te bardzo różnią, niektóre są mroczne, inne psychologiczne, a jeszcze inne są rasowymi kryminałami z bohaterami których poznaliśmy w książkach autorów - jak w opowiadaniu Rogali czy Maleckiego. I ... Recenzja książki Awers

@ReniBook@ReniBook × 2

Za mało, za krótko

16.01.2022

Znacie to uczucie, gdy po przeczytaniu kilkuset stron powieści czujecie niedosyt? Jak więc nasycić się kilkudziesięcioma stronami opowiadania? Ja, szczerze mówiąc, nie potrafię, ale nie znaczy to, że nie próbuję się przekonać do tej krótszej formy, zwłaszcza, gdy z okładki antologii krzyczą nazwiska takie jak Bednarek czy Janiszewska. "Awers" to ... Recenzja książki Awers

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2020-10-22
8 /10
Przeczytane

Muszę się wam przyznać, że z kolejną antalogią uświadamiam się, że są to naprawdę wartościowe mixy autorów. Nie dość że #awers to skarbnica wielu wspaniałych twórców kryminałów, a także idealna pozycja dla początkujących i mniej znanych.

Różnorodność bijąca od każdego pisarza odzwierciedla niesamowite umysły i pomysły w nich skąpane.
Oprócz historii kryminalnych mamy wiele odniesień do naszych zachowań. Nie zawsze są to mądre posunięcia, jednakowoż zawsze mogą się wiązać z innym końcem.
Sam fakt napisania opowiadania, aby łączyło w sobie wszystkie potrzebne i ukryte wartości, ciekawą fabułę oraz trzymanie w niepewności nie jest rzeczą łatwą. Jedni pisali tak, że szczęka opada i jesteśmy zaskoczeni poprawdzenia śledztwa, inni natomiast muszą jeszcze podszkolić swoje artystyczne wizje.

Mam nadzieję, że przełamiecie się do antalogii, ponieważ skarby jakie można tutaj znaleźć nie ukażą się nigdzie indziej, chociaż kto wie, niektóre z opowiadań można śmiało rozwinąć i dać dłuższe życie.

Wstyd się przyznać, ale dopiero tutaj poznałam styl pani Rogali i bardzo przypadłyśmy sobie do gustu.

× 11 | link |
@magdalela84
@magdalela84
2021-08-16
7 /10
Przeczytane Kryminał,sensacja,thiller Biblioteka

Do samej pozycji nie mam nic. Wolę jednak jedną pełną książkę, jednego autora, zamiast opowiadań. Trudno wyrobić sobie zdanie, który pisze lepiej :)

× 6 | link |
@czytanie.na.platanie
2020-10-23
8 /10
Przeczytane Przeczytane 2020 Posiadam

To nie pierwsze przeczytane przeze mnie opowiadania w tym miesiącu, ale też nie ostatnie. Poprzednie były upiorne, tym razem czas na kryminalne. A jest w czym wybierać, bo w antologii „Awers” zebranych zostało dwanaście opowiadań znanych polskich autorów powieści kryminalnych.
I jak to w przypadku antologii różnie bywa, są lepsze opowiadania i gorsze, bardziej zapadające w pamięć i mniej, tak w tym przypadku widać, że zarówno autorzy, jak i wydawnictwo zadbali o wysoki poziom wszystkich tekstów. Zapowiadana jako najlepsza antologia kryminalna od lat, rzeczywiście na takie miano zasługuje. Praktycznie każde z opowiadań prócz ciekawej intrygi, niesie ze sobą ładunek emocjonalny i mogłoby stanowić podwalinę dłuższej formy literackiej.
Na duże uznanie moim zdaniem zasługują teksty Adriana Bednarka o krzywdzie sprzed lat domagającej się krwi, Izabeli Janiszewskiej dotyczące ciekawego zagadnienia mikroekspresji oraz Przemysława Żarskiego o budzącym duże emocje porwaniu samochodu wraz z niemowlęciem. Robert Małecki i Małgorzata Rogala postanowili dać głos bohaterom znanym nam z ich powieści, bardzo udanie zresztą.
Oczywiście wspólnym mianownikiem każdej z historii jest zbrodnia, choć jej motywy różnią się od siebie. Możemy obserwować ją oczami śledczych, rodzin ofiar i samych morderców. Czy każda z nich doczeka się wyjaśnienia? Kary? Czy dobro zawsze zatriumfuje nad złem?
Jedynym minusem opowiad...

× 1 | link |
@zaczytanaangie
2022-01-16
6 /10
Przeczytane

Znacie to uczucie, gdy po przeczytaniu kilkuset stron powieści czujecie niedosyt? Jak więc nasycić się kilkudziesięcioma stronami opowiadania? Ja, szczerze mówiąc, nie potrafię, ale nie znaczy to, że nie próbuję się przekonać do tej krótszej formy, zwłaszcza, gdy z okładki antologii krzyczą nazwiska takie jak Bednarek czy Janiszewska.
"Awers" to zbiór dwunastu opowiadań polskich autorów, z trojgiem z nich zetknęłam się po raz pierwszy, pozostali byli mi już dobrze znani.
"Nieznajoma" Adriana Bednarka podobała mi się znacznie bardziej niż jego opowiadanie o Karolu Kocie z "Seryjnych morderców". Ta historia miała w sobie to "coś", co powoduje, że ten autor jest jednym z moich ulubionych. Przypominała mi trochę "Córeczki" i z pewnością była jedną z najlepszych w tej książce.
"Niebiański dom" Ryszarda Ćwirleja stanowi niejako wstęp do genialnej powieści "Niebiańskie osiedle", w której znalazło się we fragmentach. A że to jedna z lepszych książek, jakie ukazały się w tym roku, to i opowiadanie jest świetne.
"Czarne niebo" Hanny Greń okazało się być miłą niespodzianką, ponieważ jego bohaterem był Gredtke, znany z serii z Dionizą. Zawsze lubię dowiadywać się więcej o postaciach drugoplanowych, a w dodatku ta opowieść była bardzo emocjonalna. Podobała mi się.
"Maryjka" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marty Guzowskiej i nie planuję kolejnego. To było po prostu dziwne. Język, styl, wątki... zdecydowanie nie dla mnie.
...

| link |
@jusztuczka
@jusztuczka
2020-10-22
8 /10

Dzisiaj podzielę się z Wami moimi wrażeniami dotyczącymi najnowszej antologii wydanej przez @czwartastrona 🥰 znajdują się w niej opowiadania 12 najlepszych pisarzy i pisarek naszego kraju, bez których gatunki, takiej jak kryminał czy thriller w ogóle by nie istniały. "Awers", bo o tej antologii mowa, jest prawdziwą ucztą dla czytelnika. Zawiera w sobie wszystko to, czego w książkach szuka wielbiciel kryminału. "Awers" to kwintesencja brudu, tragizmu, kłamstwa, ciemnej strony człowieka, która była, jest i będzie obecna w świecie, póki żyje człowiek.

Nie będę wybierać najlepszego opowiadania, ponieważ nie jestem w stanie. Wymienię jednak kilku autorów, których krótka forma najbardziej zapadła mi w pamięci, która zmusiła do refleksji, która wywarła na mnie wrażenie i sprawiła, że jeszcze bardziej polubiłam ten gatunek literacki.

W pamięci utkwiło mi opowiadanie @adrian_bednarek_autor , które pokazało, jak bardzo można się pomylić, jak chęć zemsty może zniszczyć komuś życie. @robertmalecki.autor swoim opowiadaniem, które należy do dłuższych w tej książce zapewnił mnie, że nie mam się co bać i muszę sięgnąć po jego powieści. Podobnie sprawa ma się z @przemyslawzarski @malgorzata.rogala.pisarka @izabelajaniszewska.autorka - rewelacyjne, krótkie, przemyślane historie ukazujące kunszt, któremu nie można się oprzeć. @bartosz_szczygielski i jego popaprana "Przystawka" na pewno szybko nie opuści mojej głowy - czekam na kolejne powieści! @magdastachula świetnie por...

| link |
@joanna.stolarek
@joanna.stolarek
2021-02-04
7 /10
Przeczytane

“Awers” to zbiór dwunastu kryminalnych opowiadań. Jedne z nich podbiły moje serce bardziej, inne mniej. Najbardziej w pamięć zapadło mi opowiadanie Adriana Bednarka, które kryło w sobie nie tylko świetnie opisane krwawe sceny, ale także zaskakujące zakończenie. Drugim opowiadaniem jest to napisane przez Magdę Stachulę. Nawiązanie do “Idealnej”, czy “Strach, który powraca”, przywołało we mnie miłe wspomnienia i wzbudziło uczucia, które ogarniały mnie podczas tych lektur. Coraz bardziej cenię sobie antologie. To świetny sposób, aby poznać styl autora, jego pomysł na kryminalną zagadkę i być może zostać zachęconym do sięgnięcia po jego pełnowymiarową powieść. “Awers” zebrał próbki naprawdę kultowych pisarzy. Każda historia jest inna i myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Emocje, szokujące zwroty akcji, krwawe sceny, psychologiczne rozterki… Spędziłam z “Awersem” kilka przyjemnych godzin, dozowałam sobie opowiadanie po opowiadaniu, czując, że wyciągam z nich to, co najlepsze. Polecam sięgnąć po tę książkę szczególnie tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z kryminałem, ale nie tylko! Fani gatunku również odnajdą tu naprawdę ciekawe smaczki.

| link |
@kamilaxddd
2020-10-15
7 /10
Przeczytane

Awers to dzisiejsza premiera. Zbiór opowiadań polskich pisarzy, których twórczość zna większość z nas.
Dwunastu autorów dało nam opowiadania,które wypełnią i umilą nam te deszczowe i jesienne wieczory.
Każda historia jest inna ale łączy je jedno : ZBRODNIA.
Zbrodnia przepełniona gniewem,żalem oraz zemstą. Dowiecie się czuje człowiek, który musi dokonać zemsty by móc dalej żyć.
Niekiedy jednak nie jest tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. Czasami się zdarza,że to ofiara jest katem a manipulacja robi swoje.

Mocnym wstępem rozpoczął książkę @adrian_bednarek_autor . Muszę przyznać,że to jego historia była najlepsza. Od początku bardzo mnie zaintrygowała
a im szłam w jej głąb , tym było jeszcze lepiej. Zakończenie było zaskakujące i pokazało,że nie zawsze jest tak jak to ukazują.

Nie ma tutaj złych opowiadań bo każde miały coś w sobie. Niektóre niestety nie przypadły mi do gustu , ale większość z nich była bardzo dobra.
Dlatego zachęcam do przeczytania i zobaczenia jak to będzie w waszym przypadku. Może wam się spodobają wszystkie historie, kto wie.

| link |
@andrzej.trojanowski
2023-01-12
7 /10

„Awers” to zbiór opowiadań kryminalnych Adriana Bednarka, Ryszarda Ćwirleja jak i pozostałych jeszcze, dziesięciu czołowych polskich „kryminalistów”. Jedne opowiadania mniej inne bardziej interesujące. Autorzy przedstawiają mroczne historie gdzie nie zawsze sprawiedliwość triumfuje. Pozycja na tyle ciekawa, że czytelnik niejako może porównać warsztaty autorów, chociaż to jest utrudnione z uwagi na okrojone wersje opowiadań. Część autorów daje się tu poznać z innej, nieznanej dotąd strony. Zaskakują tak jak Małgorzata Rogala z Agatą i Tomkiem czy Robert Małecki ze Skalską. Historie w różnych klimatach, w różnych miejscach, opowiedziane innym tempem jak i stylem. Dodatkowym atutem pozycji jest to, że nie ma tu „lania wody” czy zapychaczy. Krótko i na temat.

| link |
@rainestrella95
2023-09-15
9 /10
Przeczytane ebook Legimi opowiadania zbiór opowiadań kryminały
@lilalunaxx1
2022-07-29
7 /10
Przeczytane
@biegajacy_bibliotekarz
2021-01-13
8 /10
Przeczytane
@mommy_and_books
2020-12-06
9 /10
Przeczytane
@Johnson
2020-11-13
6 /10
Przeczytane 📚2020 Egz. Recenzyjny Nakanapne Kryminał Posiadam Polskie
@anettaros.74
2020-11-08
8 /10
Przeczytane
TO
@Tolpynia
2020-11-05
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Awers. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl