Zapomniany

Adrian Bednarek
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 52 ocen kanapowiczów
Zapomniany
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 52 ocen kanapowiczów

Opis

Rok 2005. Patryk i Jędrek to dwóch osiemnastoletnich kumpli, którzy w wolne dni podróżują po Polsce i podają się za poszukiwaczy talentów z branży rozrywkowej. Zagadują młode, naiwne dziewczyny, a potem wykorzystują je w wynajętych pokojach hotelowych w zamian za sesje zdjęciowe zwieńczone fikcyjnym kontraktem. Swoje eskapady nazywają Łowami.

Kilka miesięcy po ostatnich Łowach Patryk budzi się w ciemnym lochu. Nie wie, czemu się tam znalazł, ani kto jest za odpowiedzialny. Mijają tygodnie, miesiące, lata. Tracąc poczucie upływającego czasu, Patryk popada w obłęd. Porywacz, milczący i skryty pod maską, dostarcza mu żywność i rzeczy zapewniające przetrwanie na granicy wegetacji. W końcu przestaje do niego przychodzić i Patryk zostaje skazany na powolną śmierć głodową. Gdy znajduje się na skraju wycieńczenia, w jego lochu nieoczekiwanie pojawiają się ludzie…

Data wydania: 2021-10-27
ISBN: 978-83-8219-550-7, 9788382195507
Wydawnictwo: Zaczytani
Cykl: Zapomniany, tom 1
Stron: 412
dodana przez: Vernau

Autor

Adrian Bednarek Adrian Bednarek
Urodzony w 1984 roku w Polsce (Częstochowa)
Adrian Bednarek – absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od lat zafascynowany tematyką kryminalną, w szczególności postaciami seryjnych morderców. Wielki fan sportu żużlowego, nałogowy biegacz. Pisanie uważa za swoją największą pasję. Uwielbi...

Pozostałe książki:

Inspiracja Obsesja Ona Dziedzictwo zbrodni Pamiętnik diabła
Wszystkie książki Adrian Bednarek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zapomniany

WYBÓR REDAKCJI
12.01.2022

Adrian Bednarek, od urodzenia związany z Częstochową, która to często pojawia się w jego książkach. Na swoim koncie ma kryminalny cykl o Kubie Sobańskim, o Oskarze Blajerze, sześć samodzielnych powieści i współudział w tomach opowiadań. Nowy Rok rozpoczyna powieścią „Zapomniany”, z Patrykiem w roli głównej. I Patryk nie powiedział jeszcze ostatnie... Recenzja książki Zapomniany

@justyna_@justyna_ × 11

W zamknięciu i na wolności

WYBÓR REDAKCJI
22.05.2022

„Zapomniany” to thriller psychologiczny autorstwa Adriana Bednarka. Książka zawiera dwie linie czasowe: rok 2005 i 2015. W roku 2005 dwaj osiemnastoletni przyjaciele – Patryk i Jędrek – oszukują młode dziewczyny, które pragną rozpocząć karierę w branży rozrywkowej. Udają, że pracują w branży, zabierają dziewczyny do hotelu, wykorzystują je, a n... Recenzja książki Zapomniany

@u2003@u2003 × 5

Zapomniany

26.10.2021

Beztroski osiemnastolatek, Patryk, jedyny syn bogatego importera chemikaliów, lubi spędzać czas ze swoim kumplem Jędrkiem na podrywaniu dziewczyn. Opracowali własny system na coraz lepsze rezultaty nazywając go Łowami. Udając łowców talentów i kusząc intratnymi kontraktami zwodzą dziewczyny do spełniania ich erotycznych fantazji. Wszystko upada ja... Recenzja książki Zapomniany

@Logana@Logana × 27

Jak bardzo można się zmienić, po spędzeniu kilkunastu lat w zamknięciu?

17.01.2022

,,Zapomniany" Adriana Bednarka to brutalna i dosadna opowieść o tym, jak bardzo zmieniają się nasze priorytety, gdy nie mamy dostępu do świata przez długi czas. Pokazuje skrajne postawy, od chęci pozbawienia się życia, do ciągłej walki, nawet dokonując najgorszych czynów. W 2005 roku Patryk i Jędrek są nastoletnimi przyjaciółmi, podającymi się za... Recenzja książki Zapomniany

@aalexbook@aalexbook × 10

Moja opinia o książce

Opinie

@Malwi
2021-11-07
6 /10
Przeczytane

Znam styl autora i wiem że lubi mocne wręcz kontrowersjne sceny. Nie ma żadnego oporu opisując brutalne metody znęcania się nad ludźmi. Tak też było w tej powieści. Obrazy pastwienia się nad swoją ofiarą miały wymiar zarówno fizyczny jak i psychiczny. Metody tortur jakie stosowali bohaterowie były niezwykle wymyślne i ukazywały najgorsze instynkty ludzkiego wynaturzenia.

Występki dwóch nastoletnich chłopców dały początek późniejszych, przerażających, wydarzeń.

O ile początkowo książka mnie zaciekawiła i pomimo brutalnych scen dobrze mi się ją czytało to mniej więcej po połowie ogarnęło mnie pewne znużenie. Autor chciał z pewnością dobrze, ale przekombinował. Wiem że jest to fikcja ale zabrakło mi tu trochę więcej realizmu.

Powieść dla miłośników mocnych thrillerów.

× 5 | link |
@aniabex
2021-11-01
8 /10

„Nie sądziłem, że kiedykolwiek doświadczę czasu jako niekończącej się linii, na której puls życia wyznaczać będą tylko wschody i zachody słońca”.

Kto zna książki Adriana Bednarka ten wie, że ten Autor lubi narkotyzować czytelnika ostrymi szaleństwami i częstować zafiksowanymi psychopatami.

„Zapomniany” opowiada historię, która Cię dźgnie, rozpruje, sponiewiera i omota..

Dwóch 18 latków – Patryka i Jędrka – kumpli z blokowiska, od najmłodszych lat jarało średnio uzasadnione poczucie wyższości. Byli bezczelni i bezpośredni i jako odskocznię od codzienności Ci kreatywni kolesie wymyślili sobie autorską zabawę: „Łowy”. Podróżowali po Polsce i wykorzystując naiwność młodych dziewczyn, obiecując karierę i szybką kasę – zaspokajali swoje żądze. W tej grze reguły nie istniały. Chłopaki szli na żywioł i dostawali, to co chcieli dostać.

Pewnego dnia Patryk zaniknął..

Obudził się w ciemnej piwnicy na twardym łóżku. Otaczały go ceglaste ściany. Pod sufitem znajdowało się zakratowane okno. Drzwi były zamknięte. Nie było tu światła, ogrzewania, ani łazienki. Chłopak nie wiedział, czy został porwany dla okupu, czy padł ofiara jakichś maniaków. Jego porywacz nazwany przez Patryka Duchem, nie pokazywał twarzy, a gdy do odwiedzał raził prądem i przynosił skromne zaopatrzenie.

Początkowo Patryk liczył wschody i zachody słońca, aż w końcu stracił rachubę czasu. Przeżywał z...

× 3 | link |
@lalkabloguje
2021-12-07
9 /10
Przeczytane

Książka wciąga choć muszę przyznać, że nie od pierwszej strony. Początkowo myślałam , że będzie zupełnie w innym klimacie. Potem zrobiło się zbyt ciekawie, by ja odłożyć. Zwłaszcza po odnalezieniu się Patryka zrobiło się gorąco od rewelacji, jakie zaserwował nam autor.


Patryk to młody mężczyzna, który ma bogatych rodziców. Razem z kumplem organizują "Łowy", podczas których znajdują naiwne nastolatki, które zachęcone "kontraktami" płaca za ich podpisanie seksem. Wszystko wymyka się spod kontroli, gdy Jędrek łamie ich zasady, według których namówione dziewczyny muszą być powyżej 16 lat i same muszą się zgodzić. W dodatku łamie je podwójnie. Patryk ma dość, a potem zostaje porwany. Czy porwanie jest konsekwencją łowów? A może ma zupełnie inną przyczynę? Co odkryje Patryk gdy odzyska wolność?


Fabuła książki jest świetnie przemyślana. Autor dawkuje nam wszystko w zupełnie odmiennym stylu. Mamy tu wydarzenie sprzed porwania, te z czasó gdy był zamknięty oraz te, które rozegrały się po odzyskaniu wolności. Dodatkowym atutem jest to, że wydarzenia te się wzajemnie przeplatają. Nie mam problemu, by połapać się w chronologii. Dodatkowo mamy tu rozdziały z punktu widzenia nie tylko Patryka, ale także Jędrka, Hani, Diany. Wszystko to sprawia, że całość jest zupełnie nieprzewidywalna. Kto stoi za porwaniem Patryka? Muszę przyznać, że autor mnie parę razy wyprowadził na manowce. Kiedy już myślałam, że wiem kto, okazało się,...

× 3 | link |
@Mirka
2021-12-07
10 /10
Przeczytane

„Zapomniany” to doskonale przemyślana, zaplanowana i napisana opowieść o mrokach ludzkiej duszy, które zostają wyzwolone przez określoną sytuację. Postacie wykreowane przez pana Bednarka mają swój określony charakter, wciąż ewoluują, nie są jednoznaczne i nijakie. Są wyraziste, kontrowersyjne, wzbudzające wiele emocji. Żadna z nich nie jest do końca uczciwa, dobra i bez skazy. Każda z nich wzbudza skrajne uczucia, od współczucia poprzez niechęć, zdumienie, aż po wstręt. Uświadamia, jak niewiele trzeba, by życie zmieniło się całkowicie i pokazało swoją mroczną stronę. Zwraca przy tym uwagę na zwierzęcy pierwiastek ludzkiej natury, który wyłania się, gdy tylko stworzy się ku temu warunki.

Określenie autora, jako mistrza thrillerów psychologicznych jest całkiem uzasadnione i przychylam się do tej opinii. Jego styl jest szorstki, ale jednocześnie działający na wyobraźnię. Plastyczny, ale i oszczędny w słowach, bez zbędnych opisów. Jego sposób prowadzenia uwagi czytelnika, wgłębiania się w psychikę ludzką i bardzo sugestywny, mocny styl pisania sprawia, że czujemy niemal wszystko to, co bohaterowie jego powieści. Opisy są dosadne, bez ubarwiania, bardzo obrazowe, dające możliwość wczucia się w sytuację danej postaci. W tej powieści nawet miłość jest brudna, naznaczona cieniem i pogmatwana.

Trudno ująć w słowa to, co czułam w trakcie czytania tej historii, gdyż wciąż autor dostarczał mi nowych wrażeń, niespotykanych w innych tego typu powieściach. Każdy użyty...

× 3 | link |
ZA
2021-11-22
10 /10
Przeczytane

Dwóch młodych, przystojnych osiemnastolatków pała się nietypowym hobby- korzystając z głębokiej kieszeni jednego z nich podróżują po Polsce, podając się za łowców talentów z branży rozrywkowej. W rzeczywistości natomiast wykorzystują naiwność młodych dziewcząt, by ich „Łowy” były jak najbardziej udane. Wszystko idzie po myśli młodych ludzi. Do czasu, kiedy jeden z nich znika bez śladu, a z mijającym czasem zostaje „Zapomniany”.

Adrian Bednarek otarł się niemal o perfekcję w tworzeniu chorych umysłów wykolejonych psychopatów, a „Zapomniany” jest tylko kolejnym tego dowodem. Historia młodego Patryka, który budzi się w lochu, gdzie przytrzymywany jest bardzo długi okres czasu, szokuje w najwyższym możliwym stopniu. „Żyjąc” na granicy wegetacji bez żadnej właściwie interakcji z drugim człowiekiem umysł chłopaka ulega niemal całkowitemu zezwierzęceniu, budząc w czytelniku skrajne emocje.

Pomysł na fabułę jak zawsze w przypadku autora niezwykle udany- „bananowe życie” beztroskiego nastolatka w jednym momencie zamienia się w niewyobrażalny koszmar. To konsekwencja czynu, za który przyjdzie zapłacić mu niewiarygodnie wysoką cenę. Jaką i czy słuszną? O tym musicie zadecydować sami po zapoznaniu się z książką.

Adrian Bednarek napisał książkę, po której zupełnie inaczej patrzę na groszek zalegający na półkach w supermarketach. Po raz kolejny zaprosił mnie w świat swojej mrocznej fantazji, serwując wyjątkowo odrażający scen...

× 3 | link |
@coolturka104
2022-01-22
7 /10
Przeczytane

Adrian Bednarek i jego odjechany "Zapomniany" od Wydawnictwa Zaczytani.

Dwóch chłopaczków z liceum wymyśliło zabawę w Łowy (pod pretekstem wielkiej kariery zaciągają młodociane panny do łóżka) do momentu, aż to jeden z nich zostanie upolowany.

U Bednarka królują niesamowicie złożone czarne charaktery, które czasem ciężko jednoznacznie ocenić pod kątem moralności. Patryk ma wiele na sumieniu, ale nie zasługuje na los, który go spotyka, bo obok jest ktoś, zdecydowanie gorszy i to on zasługuje na karę. Ofiary mają drugorzędne znaczenie i nie przywiązujemy do nich większej uwagi, choć są to wykorzystywane seksualne nieletnie dziewczyny. Opis więzionego latami człowieka, wywiera naprawdę piorunujące wrażenie. Taki hermetyczny świat sam w sobie stwarza niezwykle duszną atmosferę. Oczywiście dręczy nas pytanie kto i dlaczego uwięził chłopaka. Gdy nastąpi moment uwolnienia, przyjdzie czas na poszukiwanie odpowiedzi. Co ciekawe mamy tu dwóch antagonistów Złego i Gorszego, i to właśnie Zły po przemianie będzie musiał dorwać tego drugiego. Główną rolę odgrywają tu drapieżcy, ich motywy i metody działania.

Za każdym razem przy okazji premiery nowej książki autora, jestem najzwyczajniej w świecie ciekawa, co też tym razem wymyślił. Jak zwykle kupił mnie stylem, ironią, bezpośredniością i ciętym dowcipem, choć odrzuca mnie nachalna i wszędobylska przemoc seksualna. Świetnie skrojeni bohaterowie, nie pozwolą nam nawet na chwilę nudy. Dynamiczna akcja i niespo...

× 3 | link |
@zetbasia27
2021-11-29
8 /10
Przeczytane

Kolejny thriller Adriana Bednarka, który wbił mnie w fotel na kilka godzin. Niesamowicie wciągający od pierwszych stron, niepokojący, nieprzewidywalny. Patryk i Jędrek to osiemnastolatkowie, którzy wykorzystują naiwne nastolatki proponując im sesje zdjęciowe i kontrakty w zamian za seks. Jakiś czas po ostatnim wypadzie Patryk zostaje porwany. Budzi się w piwnicy, ma materac, miskę z wodą i miskę na odchody. Ktoś milczący, w przebraniu, dostarcza mu jedzenie i wodę. Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata. Porywacz przestaje się pojawiać. Patryk jest skazany na śmierć głodową, w ostatniej chwili pojawiają się ludzie. Ostatkiem sił ucieka...spędził w niewoli 10 lat! Świat o nim zapomniał, a on nie odnajduje się w tym obcym świecie...
Jak trudny jest powrót do życia wśród ludzi? Kto był porywaczem? Patryk chce pomścić swoją krzywdę, czy to mu się uda?
Patryk czasem budzi odrazę, czasem współczucie, kibicowałam mu by znalazł swojego dręczyciela, chociaż nie dałam rady go polubić. Zakończenie jest nieoczywiste, co zwiastuje, że ciąg dalszy nastąpi. Będę oczekiwała niecierpliwie.
Polecam miłośnikom thrillerów psychologicznych. Świetna książka!

× 3 | link |
CZ
2022-01-25
8 /10
Przeczytane Posiadam

"Zapomniany" to wciągająca historia, trzyma w napięciu do ostatniej strony, kolejne rozdziały pochłania się w szybkim tempie.

Akcja toczy się w roku 2005 oraz 10 lat później. Bohaterami są dwaj 18-letni koledzy: Jędrek i Patryk. Podróżują po Polsce podając, że szukają wśród młodych dziewcząt przyszłych fotomodelek, proponują im sesje zdjęciowe w wynajętych pokojach hotelowych i kontrakty. Młodych, naiwnych dziewcząt nie brakuje. Pewnego dnia Patryk budzi się w ciemnym lochu, nie ma pojęcia dlaczego tam się znalazł i kto może za tym stać. I to on opowiada nam tę historię. Przez 10 lat był uważany za zaginionego. Odcięty od ludzi, pewnego dnia nieoczekiwanie udaje mu się uciec.

Bardzo mocna historia, pełna przemocy, autor szokuje opisami. To dobry thriller, bohaterzy dobrze zostali scharakteryzowani.

Jak czuje się człowiek po 10 latach zamknięcia? Co się wtedy dzieje z jego psychiką? Polecam tę lekturę!

× 3 | link |
@zaczytanaangie
2022-05-24
8 /10
Przeczytane

Ocenianie książek ulubionych autorów sprawia mi pewną trudność. Chodzi o to, że przy którejś kolejnej brakuje mi słów, którymi mogłabym ją chwalić, bo ileż można pisać w kółko to samo. Dlatego właśnie tak cenię Adriana Bednarka, bo wciąż za jego najlepsze dzieła uważam serię z Kubą Sobańskim, więc mogę za każdym razem wyjaśniać, dlaczego była ona lepsza od tej właśnie czytanej.
Mam wrażenie, że "Zapomniany" to zupełnie nowy rozdział w pisarskiej karierze Bednarka. Napisać, że to mocna rzecz, to nic nie napisać. Ja zostałam doprowadzona do granic mojej czytelniczej wytrzymałości, a wiecie przecież, że flaki na ścianie czy robale wychodzące z ciał są mi niestraszne. Adrian słynie z tego, że potrafi przeniknąć umysły wszelkiej maści psycholi i przelać wrażenia na papier w niezwykle sugestywny sposób.
Temat zaginięć ma ostatnio wzięcie, ale z pewnością nikt nie podejmie go tak niekonwencjonalnie. Akcja sięga aż 2005 roku, bo to właśnie wtedy Patryk Kamiński był widziany po raz ostatni. Możemy się dowiedzieć jak wyglądało jego życie tuż przed zamknięciem w piwnicy, w której spędził swoją młodość. Nie muszę nikomu tłumaczyć jak ogromnym szokiem było dla niego zderzenie z rzeczywistością, z którą my oswajaliśmy się stopniowo. Przemiany społeczne to jedno, ale postęp technologiczny stworzył zupełnie nowy, wirtualny świat. Życie rodziny i bliskich znajomych Patryka także zmieniło się nie do poznania, po powrocie nie mógł do końca liczyć na ich pomoc. Jego przewodniczką zo...

× 2 | link |
@monia.czyta
2022-01-26
9 /10

Pierwsze spotkanie z autorem zaliczę do naprawdę udanych, bo już po kilkunastu stronach wiedziałam, że ta historia nie będzie byle jaka.

Wpadłam w jej sidła jak w hipnoze. Styl autora przypadł mi do gustu, a
rozdziały kończyły się w idealnym momencie. Dosłownie nie miałam ochoty odkładać jej na półkę ani na chwilę.

Rok 2005. Patryk i Jędrek to dwóch osiemnastoletnich kumpli. Mając za dużo pieniędzy, bawią się w poszukiwaczy modelek do branży rozrywkowej. Gustują w młodych, naiwnych dziewczynach. Swoje wyjścia nazywają "Łowami". Pewnego dnia Patryk budzi się w ciemnym lochu, mijają lata, a on popada w obłęd. Porywacz dostarcza mu co jakiś czas wodę i trochę jedzenia.. Patryk jest na skraju przetrwania. Kiedy myśli, że umiera, w lochu niespodziewanie pojawiają się ludzie..

Dawno nie czytałam dobrego thrillera kryminalnego pełnego okrucieństwa, pokręconych bohaterów i niesamowitych zwrotów akcji, dlatego moja opinia może być aż nadto pozytywna.
Mówiąc, że bohaterzy w tej historii są dobrze wykreowani, to za mało. Każdy z nich daje w tej historii 100%.
Oprócz patologicznych zachowań, świetnie został pokazany świat naiwnych nastolatek, które dla pieniędzy są w stanie zrobić wszystko. W tej historii znajdą się gwałty, znęcanie, zabijanie, można by pomyśleć, że za dużo tego na raz, ale nie czułam przepychu. Wręcz przeciwnie, każdy kawałek układanki pasował idealnie.

Na pewno inaczej będę teraz patrzeć na groszek i mielonkę, którą ...

× 2 | link |
@bookaholic.in.me
2022-01-02
8 /10

"Zapomniany" to książka mocna, poruszająca tematy, o których nie myśli się na co dzień, jednak każdy ma świadomość o istnieniu takich dewiacji w społeczeństwie. Wciąga od pierwszych stron i nie odpuszcza w żadnym momencie. Bez cenzury ukazuje najmroczniejsze kawałki ludzkiej duszy, żywo przemawiając do wyobraźni czytelnika. Kolejne zawirowania fabuły, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, są kwintesencją przyjemności, jaką otrzymamy podczas czytania. Obrazowe i krwawe opisy towarzyszące niektórym scenom z pewnością nie są przeznaczone dla ludzi o słabych nerwach, a z drugiej strony są napisane po prostu fenomenalnie. Mało który Autor decyduje się na takie wątki w książkach, natomiast tutaj zostało to zaprezentowanie wręcz perfekcyjnie. Tego, w jakim kierunku toczą się losy głównych bohaterów nie sposób było przewidzieć, ale też Autor uniknął sztampy czy przekoloryzowania, co jest ogromnym plusem książki. A do tego moja romantyczna dusza nie ucierpiała na lekturze, bo została zaspokojona na równi z tą częścią, która łaknie w takiej literaturze elementów krwawych i wręcz napawających obrzydzeniem. Czego chcieć więcej? Kolejnej części, choć strach pomyśleć, co zaserwuje nam Pan Adrian.
Patryk zostaje porwany z dnia na dzień w wieku 18 lat. Co jest tego powodem? Nie ma miejsca żądanie okupu, a porywacz ciągle utrzymuje go przy życiu. Wraz z upływającym czasem funkcjonuje na granicy psychozy i zbliża się coraz bardziej do zwierzęcych instynktów, porz...

× 1 | link |
@joanna.stolarek
2022-02-23
10 /10
Przeczytane

Jędrzej i Patryk do dwóch osiemnastolatków, dla których rozrywką jest wykorzystywanie naiwnych dziewcząt. Po jednych z takich Łowów Patryk budzi się zamknięty w ciemnym lochu, nie mając pojęcia, kto mógł go uwięzić. Mijają miesiące, a potem lata… Człowiek, który o niego “dbał” przestaje się pojawiać. Patryk będący na skraju wycieńczenia zaczyna wierzyć, że umrze. Wtedy niespodziewanie pojawia się nadzieja…

“Zapomniany” to historia niezwykle mroczna, obezwładniająca i wciągająca w wir wydarzeń dosłownie od pierwszych zdań. Jeśli planujecie usiąść do tej lektury i przeczytać “tylko jeden rozdział” to od razu mówię, że to niewykonalne. I nawet ja, która pada ze zmęczenia po 23, nagle ożyłam, gdy ta książka trafiła w moje ręce. Tematyka “Zapomnianego” jest mocna. Adrian Bednarek nie patyczkuje się z nami, jest do bólu szczery, brutalny i choć pisze o psychopatycznych bohaterach, ja czytam jego powieści, jak zaczarowana (mąż zawsze się zastanawia, co jest ze mną nie tak?!). Akcja wydaje się dynamiczna, choć tak naprawdę to buzujące w nas emocje sprawiają, że wszystko dzieje się tak szybko. Znacie ten stan, gdy przeskakujecie wzrokiem po dialogach, żeby czym prędzej dowiedzieć się, co zaraz nastąpi? Czytając “Zapomnianego” robiłam to nieustannie! Mało jest takich autorów, którzy potrafią naładować czytelnika niepokojem i utrzymać ten stan aż do ostatniego słowa. Adrian jest w tym mistrzem! Bohaterowie? Z pewnością zapadają w pamięć, ale czy da się do któregoś z nich z...

× 1 | link |
@przyrodazksiazka
2022-03-18
10 /10
Przeczytane

Książka bardzo mi się podobała, choć niosła za sobą naprawdę różnoraki wór emocji. Oczywiście czytamy ją naprzemiennie od 2005 roku i 2015 roku, kiedy to dzieje się najwięcej złego. W czasach wcześniejszych poznajemy dwójkę głównych bohaterów, którzy wykorzystują naiwność młodych dziewczyn do zaspakajania swoich seksualnych potrzeb. Jest rozpisane na bardzo wiele rozdziałów, gdzie jednocześnie w czasie późniejszym czytamy tylko o jednym z nich. Niestety poznajmy go z najgorszej strony i w możliwie przerażających okolicznościach. Został bowiem porwany i przetrzymywany w okropnych warunkach. Porywacz bardzo się na nim mścił, co trwało wiele lat, które w późniejszych stronach zaczynają mu się zlewać w jedno. W wyniku pewnych okoliczności ucieka z tego miejsca zachowując się jak wygłodniałe zwierzę. Jest samolubny, arogancki, prymitywny. Posiada wszystkie cechy charakteru człowieka niegodnego niczego. Przerażała mnie jego wulgarność i to co robił. Byłam tym okropnie zniesmaczona.
Dalsze losy znacznie się zmieniają, nie chce wam ich zdradzać, ale bywały momenty, kiedy czytałam z zapartym tchem i takie, które sprawiały, że nie miałam ochoty nigdy go poznawać. Ogólnie książka jest jak dla mnie wstrząsająca i taka nierzeczywista. Plusem było to, że cała akcja tak mnie wciągnęła, że nie zwracałam uwagi na nic innego. Nawet nie wiem, czy bohaterzy byli dobrze wykreowani, ani czy były opisy otoczenia. Wszystko to się we mnie zatarło poprzez historię, która naprawdę zburzyła mój...

× 1 | link |
@bethwithbooks
2021-11-19
Przeczytane 2021

Jaka książka wywołała ostatnio w Was wiele emocji, często sprzecznych ze sobą?

W moim przypadku była to książka "Zapomniany" @adrian_bednarek_autor zakupiona przedpremierowo podczas Targów Książki w Krakowie (nie planowałam jej, więc dziękuję Panu ze stoiska @wydawnictwo_zaczytani @wydawnictwo_novaeres - gdyby nie on nie udałoby mi się poznać tej świetnej historii!)😁 Swoją drogą było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora, a podczas Targów postanowiłam zaryzykować i kupiłam dwie jego książki, bo słyszałam dużo pozytywnych opinii o jego twórczości. Żałuję tylko, że nie udało się zdobyć autografu, ale miałam ograniczony czas - może jeszcze kiedyś będzie okazja😄 Ale ale - czemu niby sprzeczne emocje, czyżbym jednak miała do tej książki jakieś większe zastrzeżenia?

Ani trochę. Przez całą książkę zastanawiałam się co będzie działo się dalej (plus za genialny opis na tylnej okładce - wszystkie wydarzenia z opisu dzieją się w ciągu pierwszych może 50 stron, później wszystko jest dla nas zagadką). Trzymałam kciuki za Patryka, jego przyszłość i przede wszystkim psychikę, bo po tym co przeżył nikogo by chyba nie zdziwiło, gdyby powoli zaczął wariować. Jędrek.. może lepiej nie będę wiele o nim mówić. Powiem tylko tyle, że jest to taki bohater, którego prawdopodobnie nie będzie się dało polubić. Jest bardzo wyrazistą postacią, świetnie wykreowaną, to trzeba przyznać, jednak jego sposób bycia powodował że miałam ochotę wyrzucić go przez okno i rozjecha...

| link |
@zaczytana.buntowniczka92
2022-04-23
10 /10
Przeczytane

Patryk i Jędrek korzystają ze swojego beztroskiego życia. Czasami nawet za bardzo. Patryk z zapleczem finansowym i świetną furą, a Jędrek z uśmiechem modela.
Co jakiś czas wybierają się na Łowy, aby wymyślonymi bajeczkami o sławie zwabić nastolatki do hotelu, a tam oddawać się przyjemnościom. Pewnego dnia los postanawia odwrócić karty, a Patryk budzi się zamknięty w lochu i zostaje tam na bardzo długi czas. Odwiedza go tylko zakapturzona postać. Popada w obłęd, prawie umiera z głodu, przygotowuje się na powolną śmierć. Nagle słyszy głosy ludzi...

Czy jest nadzieja na wolność? Kto stoi za porwaniem? Jak Jędrek radzi sobie ze zniknięciem przyjaciela?

Biorąc do ręki książkę nie spodziewałam się takiego wstrząsu. Z każdą kartką byłam coraz bardziej zdziwiona
i zaciekawiona pomysłem autora. Dalej nie do końca jestem pewna, który z bohaterów był bardziej popaprany.
Wszyscy bardzo przemyślanie wykreowani. Czytając zaczynałam rozumieć ich motywy działania.
Może oprócz decyzji Jędrka.
Ta postać akurat wzbudziła same negatywne emocje.
Adrian Bednarek perfekcyjnie wszedł w głąb ludzkiego mózgu. Bardzo obrazowo opisał instynkty zwierzęce pojawiające się u człowieka, który walczy o przetrwanie.
Nie zabrakło brutalności i skrajnych działań. Nie raz przechodziły mnie dreszcze.
Akcja opisana z dwóch perspektyw. Teraźniejszości oraz przeszłości. Pierwszy raz mi to kompletnie nie przeszkadzało! Idealne zagranie!
Ten thriller psychologi...

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Zapomniany. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

W matni strachu
W matni strachu
Adrian Bednarek
8.3/10
Kontynuacja Zapomnianego - zdobywcy tytułów THRILLER ROKU 2021 oraz ZŁOTY KOŚCIEJ 2021* Patryk Ka...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl