Czarni

Paweł Reszka
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Czarni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Paweł Reszka, autor bestsellerowego cyklu o lekarzach „Mali Bogowie” tym razem wszedł w środowisko księży, żeby zobaczyć od środka, co tak naprawdę sprawia, że kapłani popadają w największe patologie i prowadzą niemoralne życie. W ramach reporterskiego eksperymentu założył sutannę, żeby poczuć, jaką reakcję wywołuje koloratka w czasach, gdy Kościół coraz częściej jest synonimem grzechu.

Każda plebania wieczorem wygląda smutno. Każdy zamyka się w swoim pokoju. Cicho, bo każdy ze słuchawkami na uszach siedzi w internecie. Raczej nie czyta rozważań sławnych teologów – tego jest dość i za dnia. Wieczorem jest czas na głupie filmy, pornografię albo alkohol. Na tym polega życie księdza, że wieczorem nie masz gdzie iść. Chyba, że masz kochankę, ale wtedy jest jeszcze gorzej. Prowadzisz podwójne życie, codziennie myślisz, żeby zrzucić sutannę.

Rozmawiałem z wikarymi, proboszczami, zakonnikami. Księżmi naukowcami z wielkich miast i prostymi prowincjonalnymi klechami. O pieniądzach, grzechu, seksie. A najczęściej o codzienności. Chciałem zobaczyć w nich nie wysłanników Pana Boga, a zwykłych ludzi – którzy mają takie same pragnienia jak i my. Słuchałem opowieści o ich miłościach, tęsknotach i czasami niewybaczalnych grzechach. Spotykałem też ludzi w księżach zakochanych i przez nich skrzywdzonych. W końcu w ramach reporterskiego eksperymentu sam założyłem sutannę. Chciałem popatrzeć na świat oczami duchownego.

Data wydania: 2019-09-04
ISBN: 978-83-66219-13-7, 9788366219137
Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 376
dodana przez: elfijka

Autor

Paweł Reszka Paweł Reszka
Urodzony 2 maja 1969 roku
Polski dziennikarz, korespondent „Rzeczpospolitej” w Moskwie w latach 2003–2006, od 2006 do 2009 szef działu śledczego Dziennika. W latach 2013-2017 członek redakcji Tygodnika Powszechnego. Od stycznia 2017 dziennikarz „Newsweek Polska".

Pozostałe książki:

Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy Czarni Stan krytyczny Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy Daleko od miłości Miejsce po imperium Moja wojna Stolik z widokiem na Kreml Daleko od Wawelu Zawód szpieg Śmierć warta zachodu
Wszystkie książki Paweł Reszka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

ZEIG DICH!

WYBÓR REDAKCJI
16.06.2020

Mój stosunek do Kościoła katolickiego w Polsce czy w ogóle jako takiego przemilczę, bo wywoływać wojny ideologicznej nie zamierzam. O wierze w Boga czy bogów się nie wypowiadam, bo temat ten moim zdaniem jest (jako sprawa super-indywidualna) niedyskutowalny. Ale to co zrobił Paweł Reszka w niniejszej książce to masa naprawdę dobrej robo... Recenzja książki Czarni

@Johnson@Johnson × 33

Profesja w kryzysie

WYBÓR REDAKCJI
29.05.2020

Kolejna książka wydana ostatnio a traktująca o naszych kapłanach, czy wnosi coś nowego po 'Duchowni o duchownych' czy 'Celibacie'? Trochę tak, bo Reszka dotarł do wielu księży i zakonników, także tych, co zrzucili sutannę czy habit, wydaje się, że rozmawiali z nim w miarę szczerze, oczywiście anonimowo. Najbardziej rzuca się w oczy zmiana stosunk... Recenzja książki Czarni

@almos@almos × 20

Kościół, czyli korporacja !

20.02.2021

Cyt.: „Od samego początku było jakieś zakłamanie”, te słowa znakomicie pokazują funkcjonowanie kleru, od momentu seminarium, czyli studiów dla księży, a potem ich życia po święceniach. I trzeba powiedzieć wyraźnie, że czym innym jest wiara w Boga, a czym innym działanie jego „urzędników”, czyli kapłanów i zakonników. Już początek książki „Cz... Recenzja książki Czarni

@Vernau@Vernau × 20

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

KA
@czytam_kiedymoge
2023-09-26
5 /10
Przeczytane
@Monia_27
2022-08-07
5 /10
Przeczytane
@Tedeusz
2021-09-28
8 /10
Przeczytane
@Velth
@Velth
2020-08-07
7 /10
Przeczytane
@Johnson
2020-06-16
7 /10
Przeczytane Polskie Reportaż E-Book Ledżimi 📚2020
@almos
2020-05-29
7 /10
Przeczytane ebook religia/ateizm
AG
@agnieszkawinczer
2020-05-05
5 /10
Przeczytane
SZ
@Szymon
2020-05-04
8 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Literatura faktu i reportaż 2_Biblioteka 3_Przeczytane 2019
@Vernau
2021-02-20
8 /10
Przeczytane Literatura faktu
@elfijka
2019-10-10
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Spotkałem się z innymi duchownymi. Byli dewoci, libertyni. Zajmujący stanowiska i prości wiejscy księża. Młodzi wikariusze i proboszczowie, którzy liczą dni, zanim ich biskup nie odwoła z ostatniej parafii. Widywałem księży diecezjalnych i zakonników. Konserwatystów i tych, co zrzucili sutannę. Spotykałem się z ich kobietami. A także z ofiarami - dorosłymi - skrzywdzonymi jako dzieci przez księży. Zamieściłem tylko nieliczne takie relacje - w książce mieli mówić duchowni. Szukałem perspektywy od wewnątrz.
A przecież wiesz, kim w małym miasteczku jest ksiądz, prawda ? Jest kimś bardzo ważnym. Jak burmistrz, prokurator, doktor, aptekarz. To zamknięty krąg miasteczkowej elity, przedsionek wielkiego eleganckiego świata. W miasteczku kościół stoi przy główny, rynku. I od zawsze, jak świat światem, najważniejsze sprawy załatwia się na plebanii. Przy śledziku i wódeczce. Przy koniaczku i brydżyku. W małym gronie wybranych.
Być księdzem to też awans społeczny. Ludzie cię szanują. Lekarz, budowlaniec, prawnik - obojętnie kogo poprosisz, odda ci przysługę.
Głupi i ciemny jest lud. Im nie musimy mówić o szczegółach. Tylko my wiemy, jak jest naprawdę, ale ich w to lepiej niewtajemniczajmy. Jasne, że w to wierzymy - jesteśmy na wyższym poziomie. My rozumiemy te niuanse. A skoro rozumiemy więcej, to i możemy więcej. I tutaj zaczyna się dramat. Szybko dochodzimy do wniosku, że pospolitość grzechu dotyczy ich, ale nie nas. Mógłbym to porównać do zachowania polityków. Wiedzą swoje, robią swoje - a nas, szaraczków, trzymają na dystans. Ważne, żebyśmy ich przekonali, że to wszystko jest dla ich dobra.
W seminarium mieliśmy polonistkę. Kobieta świecka. Miała z nami zajęcia z literatury. Kiedyś powiedziała mi o swoich wrażeniach - że chłopcy na pierwszym roku są święci, porządni i pobożni. A potem, mówiła, z roku na rok jest gorzej. Coraz więcej brudu, grzechu. A z seminarium wychodzą już zdemoralizowani. We mnie samym jest duży żal do tej skoszarowanej formacji. Subkultura kaweczek, ploteczek, składania rączek i rozmodlenia. A za nią kryje się podwójne życie. Nocą na dyskoteki, na imprezy, balangi. Dochodziło do sytuacji kuriozalnych. Na przykład jeden z naszych starszych kolegów po nocach pracował jako wykidajło w klubie. Waracał nad ranem i jakoś funkcjonował.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl