"Pokusa chronienia instytucji – nawet wynikająca z jakichś wzniosłych motywów, cokolwiek by miało to znaczyć – jest możliwa wyłącznie w przypadku człowieka, który nigdy nie rozmawiał z osobą poszkodowaną. Natomiast jeśli ktoś miał na tyle odwagi i pokory, że to zrobił, to mu do głowy nie przyjdzie, by chronić instytucję."
abp Grzegorz Ryś
abp Grzegorz Ryś
Czy Kościół posiada prawdę objawiona i kto może to wiedzieć? Czy można mieć bliski związek z Jezusem i jednocześnie kwestionować Kościół? Czy istnieją granice dialogu ekumenicznego? Czy można prowadzić życie chrześcijańskie bez Kościoła?
W rozmowie z Piotrem Sikorą abp Grzegorz Rys mierzy się m. in. z pytaniami dotyczącymi uwikłania Kościoła w politykę i sojusz z władza oraz krytycznego nastawienia wielu hierarchów i księży do osób o odmiennej orientacji seksualnej. Analizuje obecną sytuację, odwołując się przy tym do Pisma Świętego i chrześcijańskiej tradycji oraz korzystając z licznych wypowiedzi papieży i dokumentów soborowych. Opowiada, jak na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zmieniła się mentalność i procedury kościelne oraz jaką rolę odgrywa watykańska Kongregacja ds. Biskupów. Przedstawia też zasady postępowania i prewencji w przypadku przestępstw seksualnych. W każdym z poruszonych zagadnień cytuje liczne przykłady z życia Kościoła i własnej posługi duszpasterskiej.
"Pytania o Kościół w sytuacji, gdy instytucja ta znajduje się w głębokim kryzysie, pozostają dla wielu fundamentalne. Część z odchodzących od Kościoła nie ma problemu z wiarą, ale z instytucją, inni – choć w Kościele pozostają – zmagają się z wyzwaniem wierności i próbami zrozumienia grzechów strukturalnych, jakie dotykają katolicyzm. I do jednych, i do drugich skierowana jest ta książka. Piotr Sikora nie boi się trudnych i niewygodnych pytań, a arcybiskup Ryś nie obawia się dawać na nie odpowiedzi. Nie trzeba się z nimi zgadzać, ale na pewno warto się z ich opiniami skonfrontować, żeby lepiej zrozumieć Kościół."
Tomasz Terlikowski
Tomasz Terlikowski