Demon i panna Prym

Paulo Coelho
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 144 ocen kanapowiczów
Demon i panna Prym
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 144 ocen kanapowiczów

Opis

Czy człowiek jest z gruntu dobry czy zły? Pewnego dnia do Vicos, małego masteczka w Pirenejach przybywa tajemniczy nieznajomy. Jego niepokojąca obecność sprawia, że tutejsi mieszkańcy, prowadzący dotąd spokojne, uczciwe, wypełnione pracą życie, w ciągu niespełna tygodnia muszą wybrać pomiędzy Dobrem i Złem. "Demon i panna Prym" to opowieść o odwiecznej walce, którą toczą w nas światło i ciemność, anioły i demony, dobro i zło a także refleksja nad wolnością wyboru swojej własnej ścieżki, wolnością, którą ma każdy z nas, w każdej chwili życia...
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-918441-6-8, 9788391844168
Wydawnictwo: Drzewo Babel
Stron: 208
Mamy 10 innych wydań tej książki

Autor

Paulo Coelho Paulo Coelho
Urodzony 24 sierpnia 1947 roku w Brazylii (Rio de Janeiro)
Paulo Coelho de Souza. Brazylijski pisarz i poeta. Jego ojciec, Pedro, był inżynierem, a matka – Ligia, zajmowała się domem. W wieku siedmiu lat Paulo rozpoczął naukę w szkole Jezuitów San Ignacio w Rio de Janeiro. Paulo nie przepadał za religijnym...

Pozostałe książki:

Alchemik Weronika postanawia umrzeć Jedenaście minut Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam Pielgrzym Demon i panna Prym Zahir Brida Piąta góra Czarownica z Portobello Być jak płynąca rzeka Zwycięzca jest sam Podręcznik wojownika światła Walkirie Alef Zdrada Życie. Myśli zebrane Miłość. Myśli zebrane Największy dar Szpieg Prorok. Listy miłosne Proroka Hipis Mądrość Rękopis znaleziony w Akce Inspirations Maktub Przemiany
Wszystkie książki Paulo Coelho

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Demon i panna Prym"

27.01.2013

Chyba nie muszę nikomu przypominać kim jest Paulo Coelho. Większość z Was na pewno dobrze go zna lub słyszeliście o nim. „Demon i panna Prym” jest moją siódmą książką z kolekcji twórczości tego autora. Jakiś czas temu postanowiłam przeczytać wszystkie jego książki wydane w Polsce i na razie jestem na dobrej drodze, dlatego pozwolę sobie na napisani... Recenzja książki Demon i panna Prym

@Enigma@Enigma × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2023-06-08
3 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać Mam w domu 📚

Po poprzednich książkach autora raczej z własnej woli nie sięgnęłabym żadną następną, ale akurat ta MUSIAŁA znaleźć się na liście 1001 książek do przeczytania. Dzięki, naprawdę.

Początek zaskoczył mnie nawet pozytywnie - do małej miejscowości, z gatunku tych co to się wszyscy znają i kochają, dotrze podstępne zło. Owo zło objawi się pod postacią dziwnego nieznajomego, który ma dla mieszkańców propozycję nie do odrzucenia - jeżeli zabiją w ciągu kilku następnych dni kogoś ze swoich, on im da tyle złota, że każdy z mieszkańców będzie mógł żyć w dostatku do końca swoich dni. W sumie każdy minus jeden, bo ofiara mordu to się raczej długo nie nażyje.

Oprócz tego będziemy musieli znosić, niestety, rozterki moralne panny Prym, która od nieznajomego dostała ofertę indywidualną, dopasowaną do jej potrzeb. A panna Prym to interesowna mała bździągwa, tak tylko dodam na marginesie.

UWAGA, SPOILER!!!!

Cały ten pomysł wydał mi się nawet ciekawy, myślę - zabiją tę jedną starą babkę i podzielą się łupem, na sto procent. I wtedy nagle pojawia się ono - zakończenie. Zakończenie rujnujące wszystko. Bo wiecie, żeby jeszcze tę odwieczną walkę po prostu wygrało Dobro, że niby ludzie chwilowo postradali rozum z powodu bogactwa, ale im się polepszyło i babci już nic nie grozi.

Nie, nie. Otóż wjedzie panna Prym cała na biało i poinformuje ich, że w sumie nie ma opcji, żeby mogli się wytłumaczyć z ...

× 12 | Komentarze (1) | link |
@Asamitt
2020-01-02
7 /10
Przeczytane Iberyjska/Iberoamerykańska * Własne

 Trudno mi jednoznacznie oceniać książki Coelho. Każda z nich jest przepełniona filozoficznym podejściem do życia. I żeby w pełni zrozumieć co chce przekazać autor, trzeba się nad nimi pochylić, mieć czas i ochotę na czytanie tego typu literatury. Są jak przypowieści, najczęściej o dobru i złu, tak jak w przypadku "Demona i panny Prym", gdzie człowiek musi w sobie stoczyć walkę o możliwości wyboru.  Są niczym afirmacje życie ukazujące się pod rożnymi postaciami; można powiedzieć, że Autor dopiera się czytelnikom do sumienia.

 Każda, którą do tej pory przeczytałam, mimo iż podobały mi się bardziej lub mniej, to przede wszystkim nakłaniała do refleksji. 

× 7 | link |
@Tanashiri
2019-11-13
5 /10
Przeczytane

Eh, coż ja zrobiłam sięgając po tę książkę?
Po co mi to było?
Ilekroć ją otwierałam po 3 stronach odkładałam.
To nie chodzi o to, że była nudna, bo nie była. Coelho pisze w miarę prostym językiem, który dociera do przeciętnego odbiorcy.
Pisze też ciekawie, niezaprzeczalnie ale do mnie to zwyczajnie nie dociera.
Przekaz jego książek ma z gruntu uświadomić czytelnika nad tym czy człowiek rodzi się zły i przez całe swoje życie to zło w nim dojrzewa czy może przychodzi na świat czysty jak łza a poprzez ziemską egzystencję i źle podejmowane decyzje, nieodpowiednie towarzystwo i szereg błędów to zło wkrada się w jego duszę. Czy ma jakikolwiek wpływ na to co się wydarzy?

Twórczość Coelha zaciekawiła mnie kiedy w 2003 roku wyszło "11 minut".
Po przeczytanej notce postanowiłam, że muszę poczytać coś więcej.
"Demon i panna Prym" było moim pierwszym i jednocześnie ostatnim spotkaniem z tym wszak bardzo dobrym brazylijskim pisarzem.
To nie dla mnie, polecam komuś kto lubi zgłębiać refleksje na temat ludzkich zachowań, emocji i przemyśleń.

× 3 | link |
@bea-ta
@bea-ta
2019-11-19
5 /10
Przeczytane przeczytane 2015

Lubię coelhowską lekkość pióra, lubię nawiązania do innych twórców i dzieł, lubię prowadzenie czytelnika ku refleksji nad tym, co ważne, ale bez wyżymania żołądka czy grzania zwojów mózgowych. Lubię czytać Coelho w podróży, podczas leniwych wakacji… Z częstotliwością: jeden Coelho na kilka lat. Nie częściej.

„Demon i panna Prym” to opowieść o walce Dobra i Zła, toczącej się na tle życia mieszkańców małej pirenejskiej wioski, których spokój zakłóciło pojawienie się tajemniczego nieznajomego. Zostają oni postawieni przed wyborem, który wymaga od nich otrząśnięcia się z letargu, który towarzyszył im przez ostatnie lata i podjęcia działań po jednoznacznym opowiedzeniu się po jednej ze stron: Dobra albo Zła.
Książkę czytałam z przyjemnością, próbując domyślić się, co ostatecznie zwycięży. Jednak zakończenie rozczarowało mnie. Bardzo. Brak mi w nim konsekwencji, nijak się ma do prowadzonych wcześniej rozważań.

× 3 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-09-30
2 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

W mojej opinii książka bardzo słaba . Takie rozmemłane blablanie o wodzeniu na pokuszenie i odpowiedzi człowieka na to wodzenie . Ode mnie jedna gwiazdka za legendę , podobno rodem z Persji , o bogu Czasu , który w swej pysze zapragnął urodzić dziecko . Jego pragnieniu stało się zadość i urodził bliźniaki - Dobro i Zło . Druga gwiazdka za zagadkę - pytanie '' Który dzień nigdy nie nadchodzi ''. Ale to już wszystko co udało mi się '' wydobyć '' z tej książki . Nie polecam

× 3 | link |
@foolosophy
@foolosophy
2010-11-12
10 /10
Przeczytane

Za każdym razem, kiedy czytam jego książki, muszę głęboko pomyśleć. Książka daje mi o tyle dużo, iż nie jestem szczególnie wierząca, a dzięki książką Coelha mogę pomyśleć na jakim etapie jestem z Bogiem i co o nim myślę. Jest to już 3 części tej trylogii i na pewno nie gorsza, czytałam jeszcze “Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam”, którą szczerze polecam ; ). Książki Paulo Coelha czyta się szybko, przyjemnie i na pewno pamięta się przez długi czas. Akcja toczy się w Viscos, kiedy to pewnego dnia do miasta przybywa tajemniczy nieznajomy. Przyjeżdża on na tydzień, jednak ten tydzień wystawi mieszkańców na ciężką próbę. Zacznie się walka między dobrem a złem. W środku której znajdą się nieznajomy, panna Prym, Berta oraz chciwi mieszkańcy Viscos. Czy dobro wygra ze złem?

× 1 | link |
HE
@Herod
2007-10-11
3 /10
Przeczytane

Z pewną taką nieśmiałością zaczynałem czytać tę książkę, głównie dlatego, że moje poprzednie podejście do twórczości Coelho ('Weronika...') było lekkim rozczarowaniem. I cóż, nie ukrywając, znów się zawiodłem. Mistyka na poziomie niektórych ambitniejszych gazetowych horoskopów, postacie nielogiczne, klimat ledwo wyczuwalny. I natrętna maniera przekonywania na siłę czytelnika, że oto obcuje z wyjątkowo błyskotliwymi przemyśleniami na temat dualizmu egzystencji ludzkiej, podczas gdy naprawdę oscyluje on wokół banałów, których wystarczyło by może na podstawę felietonu, ale przy próbie zapełnienia nimi stron książki - zaczynają się powtarzać i nużyć.Pozycja tylko dla fanów Coelho (bo przyzwyczajeni) lub jego wrogów (bo dostaną sporo argumentów w dyskusjach z fanami).

× 1 | link |
@Jezebel
@Jezebel
2009-02-11
1 /10
Przeczytane

po lekturze tej książki nabawiłam się uczulenia na sam dźwięk nazwiska 'coelho'. myślałam, że przez to paskudztwo nie przebrnę, na własne nieszczęście jestem typem czytelnika, który nie potrafi odłożyć książki w połowie. sięgnięcie po to... coś było czytelniczym samobójstwem. rozwlekłe, praktycznie pozbawione fabuły, pisane tak, jakby autor chciał pobić rekord w kategorii 'największa ilość pozłacanych myśli, jaką da się wyciągnąć z jednej książki'. nuda, męczarnia, patos, pseudofilozofia i cała masa wyświechtanych frazesów serwowanych tak, jakby były przełomowymi dla świata odkryciami. coelho w całej okazałości.

× 1 | link |
@Souris
@Souris
2011-06-02
P. Coelho - przeczytane

Jedna z książek Coelho, która najmniej mi się spodobała, lecz paradoksalnie najbardziej zmusiła do rozmyślań. Choć może określenie, iż najmniej się spodobała jest nieco zbyt drastyczne. Ze wszystkich jego książek wzbudziła we mnie najmniej emocji. Ale za to moimi rozmyślaniami podzieliłam się ze znajomymi i zrobiłam wśród nich ankietę "za ile byłbyś/byłabyś gotowa zabić". Co prawda później mili nieco dziwne podejście do mnie przez jakiś czas, ale czegóż się nie robi dla wiedzy.

× 1 | link |
@pomarancza9101
@pomarancza9101
2011-12-09
8 /10
Przeczytane

Książka podobała mi się. Choć życie w niej nie toczy się w zawrotnym tempie, ale ze spokojem, to jest wciągająca i zachęca do dalszego czytania. Nie czytałam wielu książek Paulo Coelho, ale zgodzę się z komentarzami innych, że zdecydowanie można polecić ją nawet osobom, które nie przepadają za literaturą tego autora. Ta książka ma zupełnie inny wydźwięk. W ciekawy sposób przedstawione rozważania na temat Boga, ludzkiej egzystencji.

× 1 | link |
@bunia
@bunia
2010-03-30
8 /10
Przeczytane

Mnie się spodobała, jest to chyba najlepsza książka Coelho jaką miałam okazję czytać, dlatego że tzw. złotych myśli jest w niej stosunkowo niedużo a czytelnik śledzi akcję, która kręci się wokół pytania - co w końcu zrobią mieszkańcy Viscos? Jedyne, co nie przypadło mi do gustu, to ostateczne rozwiązanie sprawy Panny Prym. Nie wiem, co tym sposobem autor chciał przekazać. Książka ogólnie na 4.

× 1 | link |
@amelie
@amelie
2008-11-27
Przeczytane

Moze dla niektorych ta opowieść jest stekiem płytkich banałów jednak mnie przekonala. Podobalo mi sie zobrazowanie walki dobra ze zlem. To, ze nie bylo w niej zawartych konkretnych konkluzji mnie osobiscie sklonilo do refleksjii. Byc moze historia sama w sobie nie jest zachwycająca jednak interesująca. Różni ludzie, rózne opinie :) wedlug mnie ta ksiązka w gruncie rzeczy jest piekna.

× 1 | link |
@Ronnie
@Ronnie
2010-06-24
5 /10
Przeczytane

książki P.Coelho uwielbiam i chłonę, ale Demon i Panna Prym to jak narazie jedyna z ksiązek Paul'a która mnie nudziła i w ogóle nie zainteresowała. Jednak to właśnie z tej książki mamy słynny cytat "[...]Dobro i Zło mają to samo oblicze, wszystko zależy jedynie od momentu, w którym staną na drodze człowieka." Dlatego jak najbardziej pozycja obowiązkowa by przeczytać :)

× 1 | link |
@miirjam
@miirjam
2008-09-23
Przeczytane

na tle innych przeczytanych przeze mnie ksiązek Coelha nie wypada najgorzej ;] może dlatego że mniej w niej płytkiego moralizatorstwa takiego jak np. w Alchemiku. nawet mnie wciągnęła. zasiadłam do niej i nie wstałam dopóki nie dotarłam do końca. ogólnie rzec biorąc jak na Coelha nieźle ale ogólnie niekoniecznie polecam ;F

× 1 | link |
@EmilyStrange
@EmilyStrange
2012-05-04
8 /10
Przeczytane Kochankowie na moim utrzymaniu...

Podobała mi się. Historia w niej ukazania dobrze odzwierciedla ludzkie pragnienia i pokrętne nieraz drogi prowadzące do ich spełnienia lub zaniechania działań. Książka co prawda na raz, ale można przy niej chwilę odpocząć i zastanowić się nad własnymi celami.

× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Aby zapanować nad człowiekiem, trzeba sprawić, by zaczął się bać.
Historia jednego człowieka jest historią całej ludzkości.
Ilekroć zechce pan coś osiągnąć, musi pan mieć oczy szeroko otwarte i skupić się, żeby wiedzieć, czego dokładnie pan pragnie. Nikt nie trafia do celu z zamkniętymi oczami.
Kto ma wielkie pragnienie, nie powinien pić zachłannie.
Kto sprzedaje swój towar poniżej ceny, robi tak, bo rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy. Kto wykorzystuje tę sytuację, okazuje głęboką pogardę dla pracy człowieka, który w pocie czoła tę rzecz wyprodukował.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl