Diuna

Frank Herbert
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 199 ocen kanapowiczów
Diuna
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 199 ocen kanapowiczów

Opis

Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron.

Diuna otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody SF: Nebula i Hugo.

Dom Wydawniczy REBIS oddaje czytelnikom nowe, poprawione wydanie cyklu „Kroniki Diuny”, który tworzą: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapitularz Diuną.
Najnowszą ekranizację Diuny wyreżyserował Denis Villeneuve (Blade Runner 2049, Sicario). Autorami scenariusza są Eric Roth (Forrest Gump), Jon Spaihts (Doktor Strange) i Denis Villeneuve, a muzyki – Hans Zimmer (Gladiator, Incepcja, Dunkierka). W obsadzie gwiazdy światowego kina: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgard, Jason Momoa, Charlotte Rampling, Javier Bardem, Josh Brolin, Zendaya i Oscar Isaac.
Tytuł oryginalny: Dune vol. 1
Data wydania: 2021-10-12
ISBN: 978-83-8188-138-8, 9788381881388
Wydawnictwo: Rebis
Seria: s-f (Rebis)
Stron: 784
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 14 innych wydań tej książki

Autor

Frank Herbert Frank Herbert
Urodzony 8 października 1920 roku w USA (Tacoma, Waszyngton)
Frank Herbert – amerykański pisarz science fiction. Znany przede wszystkim jako autor wielokrotnie nagradzanej serii powieści Kroniki Diuny. Twórczość Herberta określana jest jako soft science fiction i łączy zagadnienia z zakresu ekologii, filoz...

Pozostałe książki:

Dzieci Diuny Mesjasz Diuny Heretycy Diuny Bóg Imperator Diuny Diuna (audio CD MP3)
Wszystkie książki Frank Herbert

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Malowany Czerw

16.02.2022

Większość swojego czytelniczego życia czytałem fantastykę, jednak do Diuny byłem mocno sceptycznie, żeby nie powiedzieć niechętnie nastawiony. Nie przekonywała mnie książka napisana ileś-lat-temu z okładką z robakiem na pustyni, jakimiś statkami kosmicznymi, a nuż to jakieś gwiezdne wojny czy inne science fiction, którego delikatnie to ujmując, ni... Recenzja książki Diuna

@Johnson@Johnson × 32

Diuna

15.11.2021

"Diuna" u mnie zagościła całkiem niedawno, bo okazało się, że wrócił czas, gdy sięgam z ogromną chęcią po powieści science-fiction i fantasy. Zakupiłam pierwszy tom, z założeniem, że chapnę całą serię jeśli okaże się dobry, a w połowie czytania wiedziałam już, że tak będzie i co lepsze, od Wydawnictwa Rebis przyjechała do mnie z okładką filmową, k... Recenzja książki Diuna

Jastrząb pośród czerwi

28.10.2021

„Diuna” Franka Herberta to jeden z tych tytułów, które przewijały się przez moje czytelnicze życie co jakiś czas. Mam w pamięci jakieś stare wydanie na regale z książkami u kogoś z rodziny (lub znajomych). I choć najchętniej zostałabym pilotem Sokoła Millenium, z science fiction nigdy nie miałam więcej wspólnego. Nigdy nie zakładałam też, że „Diun... Recenzja książki Diuna

Fantastycznie fantastyczna

31.08.2021

To była dosłownie podróż na inną planetę, do innego świata. Coś niezwykłego, z czym naprawdę rzadko mam do czynienia, a co niesamowicie podziwiam. Autor stworzył wszystko od samych podstaw, to taki typ książki, który czyta się niespiesznie, taki, w którym przepadamy. Książka przedstawia świat, którego musimy się powoli nauczyć, by w pełni zrozumie... Recenzja książki Diuna

@sanaecozy@sanaecozy × 4

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-06-19
10 /10
Przeczytane Audiobook Fascynująca Fantastyka L. amerykańska Nagroda Hugo

Książka jest rodzajem fantastyki, którą bardzo lubię i cenię. Napisana w latach 60-siątych, zaliczana do klasyki gatunku nic nie straciła ze swojej aktualności. Zawiera w sobie mądrość ponadczasową dotyczącą nas ludzi. Herbertowi udało się zbudować kompletne, wspaniałe uniwersum. Przypomina mi to uniwersum z „Fundacji” Isaaca Asimova. Pamiętam dodrze film, który oglądałam lata temu i czasami słuchając widziałam obrazy z filmu..
Z jakiegoś powodu ludzkość opuszcza Ziemię i zajmuje różne planety, tworząc nowe imperium. Ze sobą zbiera to, co dla nich najważniejsze: religię. Przez prawdopodobnie wieki religie występujące na Ziemi zlewają się w jedną religię. Na skraju tego nowego imperium znajduje się planeta Diuna lub Arrakis. Ze względu na zasoby naturalne zostaje skolonizowana, a jej rdzenni mieszkańcy podbici. Imperator osadza na niej władcę, ale nie wszystkim to się podoba. Następstwem jest walka o tron. Jak w takich wypadkach mamy knowania, spiski, układy i sojusze i wojny. Na to wszystko nakłada się wiara i mity rdzennej, podbitej ludności, że przybędzie mesjasz, który poprowadzi ich do zwycięstwa na kolonizatorami i rozkwitu planety.
Jest to świetne studium władzy i walki o władzę, wpływu religii na ludzi i społeczności, a jednocześnie studium człowieka zaplątanego we władzę, człowieka walczącego o wolność swojego ludu i dobro swej planety.
Jest to także świetna książka przygodowa, gdzie nastoletni główny bohater nagle musi stać się mężczyzną i walczyć. Z...

× 9 | link |
@mhennels
2022-02-25
9 /10
Przeczytane

Naprawdę ciężko uwierzyć, że książka została napisana napisana prawie 60 lat temu. Chyba nigdy nie czytałam science-fiction z tak zapartym tchem, a prawie 800 stron nie minęło mi tak gładko. Wiem, że niektórzy uważają Diunę za książkę trudną, albo niezrozumiałą, cieszę się więc, że mnie nie pokonała. ba, raczej w sobie rozkochała.

Przede wszystkim urzekł mnie wykreowany czas. Pomyślcie, że właśnie spędziliście tyle stron jedynie na pustyni, gdzie każda kropla wody jest warta tyle, co bogactwo niektórych innych planet. Bogato rozbudowana religia, polityka oraz ekologia sprawia, że człowiek zostaje otoczony światem Diuny. Nie jest to książka, gdzie akcja pędzi na łeb na szyję, wręcz stanowi przeciwieństwo, wgłębiając się w psychikę, jak i filozofię, rozciągle przedstawiając podstawowe prawdy, jak i "złote" myśli w poszukiwaniu człowieka w człowieku.

× 5 | link |
@temptershell
2018-12-15
10 /10
Przeczytane Posiadam Klasyka Science Fiction

Nareszcie skończyłem czytać to epokowe dzieło science fiction jakim jest niewątpliwie pierwszy tom z serii Diuna. Szalenie skomplikowana książka z wieloma wątkami i bardzo rozbudowanymi elementami gospodarczymi, politycznymi, socjalnymi i religijnymi. Świetnie przedstawione, charyzmatyczne postacie i świetne, oryginalne opisy mentalnych dywagacji. Dla fanów science fiction to lektura obowiązkowa.

× 5 | link |
@hotaru
2007-08-30
10 /10
Przeczytane Hugo Awards Nebula Awards Posiadane

We wszechświecie jedna tylko substancja pozwala na przemieszczanie się bez ruszania z miejsca. Jest nią melanż, przyprawa, i to od niej zależy istnienie Federacji rozsianej po różnych planetach. Co ważniejsze, przyprawy nie można zsyntetyzować i występuje na jednej tylko planecie - Arrakis, zwanej Diuną. Kto rządzi na Arrakis, rządzi melanżem, a melanż... rządzi Wszechświatem.Jakoś dziwnie unikam napisania komentarza do tek książki. Być może podświadomie czuję, że czegokolwiek bym nie napisał, i tak nie oddałbym w całości tego, na co "Diuna" zasługuje. Jest bezspornie zaliczana do klasyki gatunku, bo po prostu jest aż tak dobra.Występuje tutaj jedna z bardziej rozwiniętych koncepcji podróż międzygwiezdnych, z flagową ideą przemieszczania się bez ruszenia z miejsca, wielokrotnie później powielaną w nurcie science fiction (i zapewne wcześniej), chociażby przez Ursulę K. Le Guin w jej "Wydziedziczonych", czy w "The Algebraist" Iaina Banksa.Ponad to, wszechobecne motywy islamskie, które są dla mnie egzotyczne, dodają tylko kolorytu. Mesjanizm i pewien mistycyzm wprowadzony przez Autora jest trochę ponad moje pojęcie (jakoś religie jako takie zawsze odbijały się od mojej czaszki), ale nie przeszkadza mi to w odbiorze, a wręcz czyni książkę bardziej tajemniczą.

× 4 | link |
@SlumberGirl
2011-05-18
10 /10
Przeczytane Biblioteczka :o

Diune kupiłam ponad rok temu i przez ten cały czas książka leżała u mnie na półce. W kółko próbowałam się za nią zabrać, ale jednocześnie mnie przyciągała i intrygowała, jak i odstraszała. Można powiedzieć, że bałam się, że nie podołam złożoności tej książki. Więc kiedy w końcu zaczęłam ją czytać, to dość ostrożnie, ale jak już wciągnęłam się w historię i świat to… Nie było powrotu. Znajdowałam byle wymówkę, aby dobrać się do książki, a w trakcie zajęć czy wykładów myślałam, żeby jak najszybciej wrócić i zagłębić się w dalszej lekturze. Świętna! – właściwie tak można ją określić. Złożona, bogata, wciągająca. Na pewno warta przeczytania! A teraz czekam, aż dotrze do mnie kolejna część.

× 4 | link |
@Maciej_Markisz
2011-09-04
10 /10
Przeczytane Uwielbiane Ukochane klasyki Piękne, okazałe wydanie Posiadam w domu. Cenione przeze mnie; lubiane.

Science fiction najwyższych lotów. Niesamowita abstrakcja łącząca się z genialną fabułą, z malowniczo i o dziwo realistycznie nakreślonym światem przez Franka Herberta. Genialny "sen", odlot, wizja. Czytając tę książkę byłem w centrum jej wydarzeń, czułem obecność Paul'a Muad)Diba, piasku i melanżu. Autor książki jakby opisał nam historię, której był świadkiem. Powieść - klasyk; otoczona jest już od dawna wielkim kultem. Genialna książka utalentowanego pisarza. Rzesze miłośników wysmakowanej, mistycznej Diuny wciąż rosną. Rośnie ich i jej siła.

× 4 | link |
@przyrodazksiazka
2021-11-14
10 /10
Przeczytane

Powieść Diuna jest spełnieniem najbardziej rozmaitych snów z najbardziej urozmaiconą fabułą i najbardziej rozwiniętymi postaciami. Ich oczywiście nie poznajemy do razu, tylko w miarę jak czytamy pojawiają się niczym grom z jasnego nieba, ukazując nam swą wyjątkowość. Posiadają niezwykły rozum, choć nie wszyscy, wspaniałą postawę i charakter, którego w żaden sposób nie można przewidzieć. Czytałam już ją w formie graficznej, jednak największej wyjątkowości dodaje jej właśnie forma zwykłej powieści. Już nie wspominając o okładce, która bardzo mi się podoba. Sama książka jest dość gruba, bo spisana na 777 stronach, aczkolwiek druczek nie jest malutki. Wydrukowana na żółtych stronach jest przejrzysta i taka cenna. W środku zawiera mapę, dzięki czemu możemy śledzić podróż naszych postaci. Napisana została bardzo dawno temu, chyba na przełomie lat sześćdziesiątych, a cokolwiek w niej zawarte jest spisane nie tylko w sposób zrozumiały, ale i ponadczasowy. Jest mądra, pouczająca i ostrzegająca nas przed pewnymi zachowaniami. Jej bohaterzy są inteligentni, którzy potrafią grać na zawołanie i robią to bardzo autentycznie. Wspaniała fantastyka, która będzie trwała tak długo, póki ludzie pamiętać będą o Harrym Potterze.
Wspaniale skonstruowana fabuła, która nie tyle wciąga, co bardzo ciekawi. Zdania praktycznie nigdy nie kończą się w sposób oczywisty. Zawsze pozostaje jakieś ale, które będzie nas ciągnęło dalej i dalej. Czytając ją pobudzamy swoją wyobraźnię, rozbudzamy kreatywno...

× 3 | link |
JU
2011-09-25

Dlaczego mama twierdzi, że marnuję 1/3 zycia... ( autor: julicha) Pamiętam swoje pierwsze zetknięcie z fantastyką i SF jakby to było dzisiaj - przypadkiem zawędrowałam do części biblioteki, gdzie nie byłam wcześniej...Moja uwagę zwróciła najbardziej posklejana książka w sekcji: "Diuna" Herberta. Z myślą - Raz kozie śmierć - pożyczyłam. I nie żałuję, choć kiedy inni śpią, ja czytam fantastykę - spędzę więc nad nią 1/3 całego życia...Cóż to był za początek!!! Prawdopodobnie najlepsza książka SF/F kiedykolwiek napisana - niemożliwa do zaszufladkowania jako SF czy Fantasy, mistyczna, inteligentna, pełna akcji, z niezapomnianym światem, bohaterami, mitologią, całym kosmosem...Czytam ją sobie co miesiąc w różnych tłumaczeniach lub oryginale, i nigdy się nie nudzi. Chcesz mocy paranormalnych? Są. Chcesz zakonów kosmicznych? Są. Chcesz technologicznych wojen ze sztuczną inteligencją? Są. I są jeszcze tajemnicze półdzikie plemiona, potężne rodziny arystokratyczne, imperatorzy (kosmosu), podróże kosmiczne, narkotyki, i przepowiednie. Są nawet manipulujące wszechświatem zakony kobiece istniejące od tysięcy lat...I jeden obraz Van Gogha. Słowem - wszystko, co czytaliście kiedykolwiek w SF i Fantasy wzięło się właśnie stąd. Tylko u Herberta jest lepsze. Dużo lepsze. Powalające.

× 3 | link |
@xkaraxx
2011-08-15
10 /10
Przeczytane

Niesamowita, geniusz, klasyk . . . -można by tak było wymieniać całymi dniami. Fabuła, niespodziewane zwroty akcji, kontrowersyjne wątki i dużo, dużo innych. Przedstawiony świat jest taki odmienny od wcześniej spotykanych, wszystko jest świeże, ciekawe. Warto ją przeczytać, ponieważ na pewno wniesie coś ciekawego do waszego myślenia, zwróci uwagę na różne niedostrzegane wcześniej rzeczy, rozbudzi wyobraźni, pobudzi wasze reakcje. Spróbujcie, a nie będziecie żałować ;)

× 3 | link |
@leskon
2009-10-12
10 /10
Przeczytane

Klasyka sama w sobie. Książka niezwykle klimatyczna – zwłaszcza epizody pustynne. Opisany świat jest niezwykle sugestywny i spójny, a przy tym tak bardzo odmienny od pozostałych kreacji literackich. Po przeczytaniu tej książki polityka i religia nigdy już nie będą takie jak wcześniej.

× 3 | link |
@zosogirl
2010-12-04
Przeczytane

Całkowicie bezpodstawnie wzbraniałam się przed czytaniem wszystkiego co ma jakikolwiek związek z science fiction. Diuna zmieniła mój sposób patrzenia na ten gatunek, zdecydowanie. Dostałam ją w prezencie od chłopaka, który jest jej zagorzałym fanem. Pomyślałam, że coś musi w tym być i przeczytałam. Spodobała się bardzo i zauroczyła ogromnie. W tej chwili zasługuje na miano jednej z moich ulubionych książek.

× 2 | link |
@wojciechowska.am
2019-11-24
8 /10
Przeczytane Fantastyka

Bardzo dobra i mocna pozycja. Ale żebym padła z zachwytu to już niekoniecznie. Chylę za to czoła autorowi za wykreowanie tak autentycznego świata oraz bardzo żywych czarnych charakterów.

× 2 | link |
@BurntSnow
2009-08-21
10 /10

spleść tyle wątków w książce, wyjść z tego obronną ręką i jeszcze napisać w ten sposób porywającą historię - tak powstaje arcydzieło. nie przeczytać tej książki to błąd.

× 1 | link |
TS
2007-08-23
10 /10
Przeczytane

"od deski do deski", wszystkie części Franka Herberta. Niestety, do nowych (starych) części napisanych przez syna Franka przekonać się nie mogę.

× 1 | link |
@Pinkberry
2008-03-26
8 /10
Przeczytane

Zgadzam się z opisem książki, tak precyzyjnego, kompletnego świata nie można znaleźć w wielu książkach. Pozycja obowiązkowa dla fanów SF.

× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nie wolno się bać, strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło. Niech przejdzie po mnie i przeze mnie. A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jeg...”
× 2
#
“Bogactwo to narzędzie wolności, ale pogoń za nim to droga do niewolnictwa.”
#
“Kiedy religia i polityka jadą na tym samym wozie, ci, co powożą, wierzą, że nic nie może im stanąć na drodze. Zaczynają pędzić na łeb na szyję. i nie pamiętają, że pędzącemu na oślep człowieko...”
#
“Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór.”
#
“Blichtr płynie z miasta, mądrość z pustyni”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Mesjasz Diuny
Mesjasz Diuny
Frank Herbert
8.6/10
Nie ulega wątpliwości, że powieści o Diunie stanowią jedno z największych osiągnięć amerykańskiej i...
Dzieci Diuny
Dzieci Diuny
Frank Herbert
8.6/10
Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki. Upłynęło dziewięć lat, o...
Bóg Imperator Diuny
Bóg Imperator Diuny
Frank Herbert
8.6/10
IV tom cyklu „Kroniki Diuny” Doskonały towar… Wręcz uderzający do głowy. - „Los Angeles Time...
Heretycy Diuny
Heretycy Diuny
Frank Herbert
8.5/10
Piąty tom sześciotomowego cyklu „Kroniki Diuny” z obrazem i rysunkami Wojciecha Siudmaka. Gdy Lu...
Kapitularz Diuną
Kapitularz Diuną
Frank Herbert
8.3/10
Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki. Kapitularz przechodzi z ...
Łowcy Diuny
Łowcy Diuny
Kevin J. Anderson, Brian Herbert
7/10
Pierwsza część dwutomowego zakończenia „Kronik Diuny” Franka Herberta. Otworzyły się drzwi i na ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl