Dziwactwa i sekrety władców Polski

Iwona Kienzler
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Dziwactwa i sekrety władców Polski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Wielcy ludzie, znani z podręczników historii, których wizerunki dumnie spoglądają na maluczkich z cokołów, wbrew powszechnemu mniemaniu nie byli herosami ze spiżu. Wręcz przeciwnie, byli istotami ludzkimi, którym nieobce były drobne grzeszki czy zwyczajne słabostki, mieli też swoje większe lub większe, skrzętnie skrywane sekrety i tajemnice, których ujawnienie mogłoby narazić na uszczerbek ich wizerunek w oczach opinii publicznej. To spostrzeżenie dotyczy zwłaszcza ludzi sprawujących władzę, a zwłaszcza monarchów, którzy jako pomazańcy Boży musieli szczególnie dbać o swój wizerunek.
 
 Osiemnastowieczny satyryk niemiecki, Georg Christoph Lichtenberg, powiedział niegdyś: "Ujawniać słabostki wielkich ludzi jest obowiązkiem, pokrzepia się przez to tysiące nie szkodząc nikomu. Pod wpływem tej maksymy powstała książka. "DZIWACTWA I SEKRETY WŁADCÓW POLSKI" w której przyjrzymy się sekretnie skrywanym tajemnicom, jak również zainteresowaniom i słabostkom władców naszego kraju, począwszy od Piastów, a na ostatnim naszym królu Stanisławie Poniatowskim, kończąc.Publikacja ujawnia spekulacje dotyczące zdrowia psychicznego niektórych przedstawicieli Piastów, jak również sekretnie skrywane sekrety naszych książąt i królów, ich preferencje seksualne oraz komplikacje małżeńskie i dynastyczne z tym związane.
 
 Poznamy zainteresowania wypełniające naszym władcom ich czas wolny oraz zajęcia, jakim oddawali się z pasją, kiedy uwolnili się do męczących obowiązków państwowych i dworskiej etykiety. Dowiemy się także, jaką rolę w ich życiu odgrywały rozkosze stołu i którzy z nich byli prawdziwymi niewolnikami mody, zasługując tym samym w oczach swych poddanych na opinię dziwaków, a którzy byli zupełnymi abnegatami w dziedzinie elegancji. Książkę zamyka rozdział poświęcony roli, jaką w życiu kolejnych władców odgrywali adepci sztuk tajemnych, czarownicy, jasnowidze, alchemicy oraz astrologowie. 
 

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013
Data wydania: 2013-03-28
ISBN: 978-83-11-12588-9, 9788311125889
Wydawnictwo: Bellona
Kategoria: Historia Polski
Stron: 280
dodana przez: Justyna_6

Autor

Iwona Kienzler Iwona Kienzler
Urodzona w 1956 roku w Polsce
Autorka ponad osiemdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski, a także odwiedzanych przez nią kraj...

Pozostałe książki:

Kochanki, księżne, królowe. Kobiety, które dały początek Polsce Krwawa Luna i inni Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki Kopciuszki na tronach Europy Księżna Diana. Miłość. Zdrada. Samotność
Wszystkie książki Iwona Kienzler

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dziwactwa i sekrety władców Polski? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2019-11-14
6 /10
Przeczytane Mam 2016 Popularnonaukowe Historia

Przez większą część książki zdecydowanie nie byłam zachwycona, choć nie mogę powiedzieć, żeby była nieciekawa.
Po prostu - większość opisywanych faktów znam, czytałam sporo o historii Polski, o władcach, o ich życiu małżeńskim, więc byłam zdania, że nie dowiem się niczego nowego.
Zmienił to rozdział o dziwactwach (tak autorka nazwała zainteresowania i pasje królów), dowiedziałam się co interesowało Zygmunta III Wazę, czym pasjonował się Władysław IV, co kolekcjonował Stanisław August Poniatowski - pokazali mi się od innej, bardzo ciekawej strony.

| link |
@IvanG
2019-11-25
7 /10
Przeczytane Posiadam 2013
@polokokta
2019-11-18
7 /10
Przeczytane
JU
2019-04-22
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziwactwa i sekrety władców Polski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl