Gottland

Gottland
4.76
Ocena 4.76 na 5 możliwych
Na podstawie 33 ocen kanapowiczów
Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich...
Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereotypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie. Aktork...
Pełny opis
Data wydania: 2006
ISBN: 9788375362978
Wydawnictwo: CZARNE
Napisz swoją opinię

Opinie

@calamitas
@calamitas 2012-06-19
Przeczytane (2012-06-19)
Ciężko jest opiniować zbiór tak wspaniałych tekstów. Tak naprawdę, każdy reportaż zasługuje na oddzielne omówienie i ocenę. Ponieważ nie czas i miejsce na elaboraty, napiszę tylko, że najbardziej sugestywna była dla mnie opowieść o historii Baty. Nie mogłam pozbyć się wrażenia, że, gdyby Aldous Huxley miał okazję ją przeczytać, to nie Forda uczyniłby 'kreatorem' i 'bogiem' Nowego Wspaniałego Świata.
TP
@PvB 2007-09-04
Przeczytane (2007-09-03)
Cholewka! Nie mogę już nic dodać chyba! Wszystko zostało napisane przez moich poprzedników!Miałem zawsze nienajlepsze mniemanie o Czechach i ich zachowawczej postawie podczas wojen, ale ta książka pozwoliła mi inaczej spojrzeć na tę sprawę!Zresztą musze przynać, że dzieki tej książce mogłem poznać Szczygła z innej strony - wcześniej pamiętam go z talk-show w Polsacie...
@virako
@virako 2014-01-31
Przeczytane (2014-01-31)
"Wydaje się zresztą, że w dzisiejszym świecie zdarza się tyle, że nic już nie trzeba zmyślać". Literatura reportaży Szczygła dostarcza całego wachlarza emocji w których dominuje niedowierzanie i smutek. Książki Czarnego świetnie opisują poplątanie i niejednoznaczność tych środkowoeropejskich losów, którym przyszło żyć pomiędzy wschodem i zachodem. Polecam
@SYSTEM
@SYSTEM 2007-08-23
Chcę przeczytać (2012-04-27)
Bardzo ciekawie napisany cykl reportaży o naszych sąsiadach Czechach. Dawno nic mnie tak nie wciągneło. Książkę przeczytałem w jeden wieczór i ciągle o niej myślę. M.SZ trafnie pokazał nam naszych sąsiadów, do których geograficznie mamy blisko ale mentalnie jesteśmy na dwóch różnych biegunach. To się po prostu czyta.
@Exlibris
@Exlibris 2007-08-27
Niesamowite reportaże dotyczące XX-wiecznej historii Czech. W pamięć zapada tekst o legendarnym "szewcu" Tomaszu Bacie (sama noszę teraz jego buty). Szczygieł daje nadzieję, że przyszłość polskiego reportażu jest w dobrych rękach.
@frodo
@frodo 2013-05-07
Przeczytane (2013-01-01)
Dobrze, że minęły czasy opisywane w reportażach Pana Szczygła. Książka wielce pouczająca, co do ukazania prawdziwego oblicza ustroju komunistycznego. Polecam.
@Pioropisz
@Pioropisz 2009-06-28
Przeczytane (2010-11-17)
Świetny zbiór reportaży o Czechach, potwierdza moją opinię o Szczygle jako o jednym z najlepszych współczesnych polskich reportażystów :)
@ida
@ida 2007-09-04
Chcę przeczytać (2007-08-23)
Książka została nominowana do tegorocznej nagrody NIKE.U nas była książką dnia jakiś czas temu :-)
@brocha
@brocha 2007-08-30
Przeczytane (2007-08-30)
Reportaż o Batcie po prostu genialny, mam nadzieje, że autor niepoprzestanie na tej książce.
MA
@Markos 2007-08-23
Przeczytane (2007-08-23)
Coś się pokićkało i mnie wylogowało w trakcie pisania, ten komentarz anonima należy do mnie.
Gottland

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereotypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.
Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.
"Mądra, ciekawa i potrzebna książka. Poprzez opowieść o losach ludzkich, Szczygieł opowiada skomplikowane dzieje naszych południowych sąsiadów. Zafascynowany niepowtarzalną czeską kulturą i obyczajowością, zmysłem ironii, humorem i sarkazmem, przypomina czeskie spotkania z 'historią spuszczoną z łańcucha'. Czytamy te opowieści przez pryzmat własnych losów, co czyni lekturę jeszcze bardziej zajmującą. Losy mieliśmy podobne, a jak bardzo odmienne. Pasjonująca książka".
Adam Michnik
"Świetna książka. Potwornie przygnębiająca panorama czeskich losów XX wieku. (Obejmuje też wiek nowy, który równie przygnębia). To, co mnie zawsze w czeskim losie pociągało, to nieustanna, dynamiczna, tragiczna i zarazem śmieszna niejednoznaczność. Mariusz Szczygieł wychodzi z tradycji polskiego reportażu i na tę właśnie niejednoznaczną czeskość nakłada swoją metodę. Efekt jest bardzo mocny, oryginalny, zaskakujący. Dla mnie większość tych obrazów ma ewokującą siłę. Od dawna nie odbyłam równie intensywnej podróży do moich młodzieńczych doświadczeń, pytań i fascynacji. Ale ich lektura wprawiła mnie w głęboki smutek. Czekam na drugą część tych reportaży-esejów-opowiadań (bo i gatunek nie jest do końca określony) w nadziei, że możliwe jest jakieś katharsis, że może z pułapki tego środkowoeuropejskiego losu można się wyplątać".
Agnieszka Holland
"To nie jest książka, to klejnot".
"Le Figaro"
"Wielka literatura pod płaszczykiem reportażu".
"Wiener Zeitung"
"Halucynacyjne bajki pełne niepokoju".
"Liberation"
"Emocjonująca, tragiczna, zabawna podróż".
"La Repubblica"
"Szczygieł opowiada mistrzowsko".
"Neue Zürcher Zeitung"
"Zadziwiająco wie, jak dozować fakty".
"Könyvjelző"
"Pokazuje prawdziwy komunizm".
"Frankfurter Allgemeine Zeitung"
"Ta książka inspiruje pod każdym względem".
"Lidové noviny"
"To lustro, którego sami nie potrafilibyśmy sobie podstawić".
"Hospodářské noviny"
"Trauma życia w komunistycznym piekle do tej pory nie została w Europie odreagowana, o czym błyskotliwie zaświadcza ta książka i jej sukces". "Kommiersant"
Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji).
W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Autorzy
Mariusz Szczygieł
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1996 mieszka i pracuje w Warszawie. Laureat nagród fotograficznych, uczestniczył w wystawach indywidualnych i zbiorowych które miały miejsce w presti...
Inne książki:
Książka Gottland wyd.ii
Książka 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
Książka Zrób sobie raj
Książka Zrób sobie raj
Książka Niedziela która zdarzyła się w środę
Współtworzący tą stronę
puchar @SYSTEM @SYSTEM pierwsza opinia