Grona gniewu

John Steinbeck
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 40 ocen kanapowiczów
Grona gniewu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 40 ocen kanapowiczów

Opis

Porywająca lekcja historii… Amerykańska klasyka w najlepszym tego słowa znaczeniu!
Stany Zjednoczone, lata 30. XX wieku. Wielki kryzys zbiera tragiczne żniwo. Rodzina Joadów decyduje się opuścić rodzinną Oklahomę i w poszukiwaniu pracy przenieść się do Kalifornii. Po dotarciu na miejsce okazuje się jednak, że nie ma ono nic wspólnego z krainą mlekiem i miodem płynącą znaną z reklamowych folderów. Zamieszkujący ją farmerzy - sami dotknięci bezrobociem i ledwo wiążący koniec z końcem - są do przybywających do ich stanu nastawieni wręcz wrogo. Czy w takich okolicznościach Joadom uda się stworzyć dla siebie jakąś przyszłość? Ile będą gotowi poświęcić, by przeżyć?
Historia o świecie wyzysku i wysiedlania ranczerów z ich rodzinnych stron w chwili premiery wzbudziła liczne kontrowersje. Negatywna wizja kapitalizmu rozdrażniła polityków u steru do tego stopnia, że powieść znalazła się na liście książek zakazanych w Stanach Zjednoczonych.
W 1940 roku "Grona gniewu" otrzymały Nagrodę Pulitzera oraz National Book Award. W ekranizacji książki wyreżyserowanej przez Johna Forda w roli głównej wystąpił Henry Fonda. Ten obsypany nagrodami film tylko potwierdził prawo Steinbecka do miejsca w kanonie literatury pięknej – dotąd pozostaje on zresztą jednym z najpoczytniejszych pisarzy XX wieku.

Grona gniewu to najwspanialsza amerykańska powieść.
Dorothy Parker

Tytuł oryginalny: The Grapes of Wrath
Data wydania: 2022-02-10
ISBN: 978-83-8234-368-7, 9788382343687
Wydawnictwo: Prószyński Media
Stron: 672
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 12 innych wydań tej książki

Autor

John Steinbeck John Steinbeck
Urodzony 27 lutego 1902 roku w USA (Salinas)
Amerykański pisarz i dziennikarz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1962. W latach 1919–1925 uczęszczał na Uniwersytet Stanforda, studiów nie zakończył jednak uzyskaniem dyplomu. Podejmował wiele prac dorywczych, m.in. jako malarz, pomo...

Pozostałe książki:

Tortilla Flat Dziennik z podróży do Rosji Na wschód od Edenu Grona gniewu Myszy i ludzie
Wszystkie książki John Steinbeck

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Róża, przy której inne bledną

WYBÓR REDAKCJI
26.02.2022

Od dłuższego czasu, kiełkowała we mnie myśl o przeczytaniu powieści „Grona gniewu”. Wiedziałam, że warto po nią sięgnąć, ale nie do końca docierało do mnie dlaczego. Przede wszystkim, co bywa kluczowe w przekonywaniu kogokolwiek do jakiejkolwiek lektury, John Steinbeck to uznany pisarz i laureat nagrody Nobla z 1962 roku. Jego specjalność stanowią... Recenzja książki Grona gniewu

Grona gniewu

23.06.2020

Ta książka uświadomiła mi jak bardzo ewaluowała literatura piękna przez ostatnie dziesięciolecia. Już nie pisze się tak jak robił to John Steinbeck: z rozmachem, dbałością o najmniejszy szczegół, poświęcając każdemu ze swoich bohaterów tyle czasu abyśmy widzieli człowieka z krwi i kości. Kto dziś umieściłby w książce rozdział który w całości poświ... Recenzja książki Grona gniewu

@nika.mail@nika.mail × 4

Ubóstwo i ból

21.02.2022

Są na świecie takie książki i tacy autorzy, do których podchodzi się nie tylko z pewnością, że będą arcydziełem, ale wręcz bezkrytycznie. Dla mnie to zawsze będą Kerouac, Burroughs czy Bukowski (tak wiem, ciekawy zestaw xD). I oczywiście jest John Steinbeck. Genialny i wybitnie niedoceniony. Jego proza, dogłębna, nienachalnie przypominająca o najw... Recenzja książki Grona gniewu

"Grona gniewu"

17.08.2014

W latach 20. i 30. XX wieku ulicami USA podążały dziesiątki tysięcy samochodów. Migracjom w poszukiwaniu pracy nie było końca. Rodziny, które dotąd żyły na przyzwoitym poziomie, teraz nie miały dachu nad głową, ani jedzenia na kolację. Wygnani z własnych posiadłości wyruszyli na zachód z nadzieją, że tam czeka ich lepszy los. Bez strachu opuścili r... Recenzja książki Grona gniewu

@Aoichan@Aoichan × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Edyta_09
2019-11-18
10 /10
Przeczytane

Nie lubię używać wielkich słów - zbyt często używane tracą swoje znaczenie - ale tym razem nie mogę użyć słowa innego niż "arcydzieło". "Grona gniewu" przeczytałam równo rok temu, a cała historia dalej "siedzi" w mojej głowie. Dalej wyraźnie widzę obrazy, które pojawiały się przed moimi oczami podczas czytania.
To niesamowite, że prosta historia (ale za to jak opowiedziana) może tak pochłonąć i wywołać u czytelnika silne emocje. Losy rodziny Joadów poruszyły mnie tak bardzo, że przez kilkaset stron czułam się jakbym była jedną z nich i przeżywała osobiście wszystkie zdarzenia.
W jednej z recenzji znalazłam takie zdanie, że czytając "GG" czuje się piasek sypiący się z kolejnych stron - potwierdzam. I serdecznie polecam.

× 4 | Komentarze (1) | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-26
7 /10
Przeczytane 2016

Przez chwilę wahałem się nad wyższą oceną, ale po przeczytaniu zakończenia wystawię jednak 7/10. Niestety, powieść nie tak dobra, jak "Na wschód od Edenu", ale też nie mogłem zbyt wiele wymagać, skoro porównywałem "Grona gniewu" do najlepszej książki amerykańskiej, jaką w życiu czytałem.
Realizm w ukazaniu tej nowożytnej wędrówki ludów, a także przedstawienie relacji w rodzinie Joadów, to główne zalety książki. Owszem, jest dalej o krytyce kapitalizmu, są rzucające się w oczy biblijne analogie, do niektórych postaci można się naprawdę przywiązać, ale z drugiej strony jest to powieść strasznie rozwleczona.
Bohaterzy zazwyczaj mają jedną przypisaną przez autora rolę, którą z uporem maniaka wałkują przy niemal każdej sposobności. Po co mi czytać kolejny raz gadaninę Ala, że się najmie na mechanika, albo jak stryj John bełkocze o swoich grzechach. Rose będzie nawijać o tym, że jej źle i co sobie w Kalifornii kupią, a jej chłop truje o studiach wieczorowych. Non stop. Do znudzenia.
Cokolwiek mylące może być twierdzenie, że głównym bohaterem jest tu Tom. Co to, to nie! Matka Joad to postać charyzmatyczna, motor napędowy całej rodziny. Dobrze wie, że przetrwają tylko w grupie i desperacko walczy z przeciwnościami, które na nich spadają. Widzimy tu też ciekawą transformację, jak ojciec, do tej pory głowa rodziny, karłowacieje do rozmiarów biernego wykonawcy rozkazów matki.
Narracja jest świetna, a pojawiające się co jakiś czas fragmenty niezwiązane z osią fabular...

× 1 | link |
@dina888
2008-12-20
10 /10
Przeczytane

Książka wybitna!! Urzekła mnie i poraziła historia w niej opowiedziana- w sposób mistrzowski pokazane etapy upodlenia człowieka wbrew jego woli. W ciasnej zgryzocie prześwituje na końću światełko nadziei, ktore wypływa wraz z mlekiem młodej Rosasharn. Majstersztyk!

× 1 | link |
@deana
2009-02-20
Przeczytane 1001 książek

Rewelacja!!! Wprost odczuwa się emocje targające bohaterów: poczucie bezradności, iskierki nadziei i znowu bezsilność. Książka obok której nie można przejść obojętnie i na długo zapada w pamięć

| link |
@frodo
2009-11-28
10 /10
Przeczytane

Wielki Kryzys, mali ludzie. Trybiki w maszynie. Ale jakoś trzeba sobie radzić. Manifest ludzkiej pomysłowości, ale też bezradności gdy skala zjawisk nas przewyższa. Ważna książka.

| link |
@Da-Nutka
2009-09-11
10 /10
Przeczytane

Książka świetna, trudno o niej zapomnieć, często się do niej wraca myślami...

| link |
HE
2013-05-02
Przeczytane

najsmutniejsza książka, jaką kiedykolwiek czytałam....

| link |
@katarzynakobosko
2022-03-18
10 /10
Przeczytane
@bookovsky2020
2022-02-26
10 /10
Przeczytane
@kubera_anna
2022-02-21
8 /10
@posrodkwiatowicieni
2022-02-21
10 /10
@sarzynskikacper
2022-02-18
4 /10
Przeczytane Did not finish
@nieznany.
2021-12-28
8 /10
@katarzynaowsianko
2021-12-09
10 /10
Przeczytane
@czyleciznamipilotka
2021-02-19
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Kiedy człowiek ma jakiś kłopot, kiedy jest w potrzebie albo go coś boli, pomogą mu tylko ludzie ubodzy. Tylko biedak potrafi wspomóc człowieka.”
× 3
#
“By unieść ciężar nie przekraczający sił jednego człowieka, wyciąga się pięć par ramion, na posiłek jednego czeka pięć otwartych ust.”
#
“Czy można nastraszyć człowieka, któremu głód skręca jego własne wnętrzności i puste żołądki jego dzieci? Niepodobna go nastraszyć, bo poznał już strach, z którym żaden inny nie może się równać.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl