Grzybnia

Aleksandra Zielińska
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Grzybnia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

W życiu, do którego przeciskają się sny, przyjaciele muszą trzymać się razem. Na dobre i na złe, aż do końca świata.

Najzabawniejsza i najsmutniejsza powieść Aleksandry Zielińskiej. Pełna magicznego realizmu opowieść o rozpadających się rodzinnych więzach, potrzebie bliskości i pocieszeniu, które nie zawsze znajdujemy od razu.

Kiedyś było inaczej, kiedyś było lepiej, gałganiarze zawsze razem. Czworo przyjaciół z dzieciństwa, a jedno za drugim skoczyłoby w ogień. Po nagłej śmierci Filipa reszta zaczyna rozumieć, że psoty się skończyły i po trzydziestce trzeba będzie dorosnąć po raz drugi. Coś się urywa, coś się zaczyna, ale może jeśli mocno zacisnąć powieki, to rzeczywistość przestanie być taka straszna?

Spotkanie w rocznicę śmierci Filipa będzie dla gałganiarzy pobudką z dziwnego snu, z którego wpadną w kolejny, jeszcze dziwniejszy. Do Ziemi zbliża się kometa, w jeziorach pływają meduzy, dzikie zwierzęta wchodzą do miast, a po biegnących pod ziemią nitkach grzybni rozchodzi się podskórne drżenie.

Wydanie 1 - Wyd. Agora
Data wydania: 2023-10-11
ISBN: 978-83-268-4203-0, 9788326842030
Wydawnictwo: Agora
Stron: 352
dodana przez: Vernau

Autor

Aleksandra Zielińska
Urodzona w 1989 roku w Polsce
Aleksandra Zielińska – polska pisarka. Laureatka Nagrody im. Adama Włodka za rok 2017. Nominowana do Nagrody Conrada 2015 za najlepszy literacki debiut 2014 za powieść Przypadek Alicji, do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2017 za powie...

Pozostałe książki:

Harda Horda Inne Światy Harde Baśnie Inne nieba 15 blizn Sorge Nadzieja 17 szram Bura i szał Grzybnia Przypadek Alicji Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Kochali się, że strach 13 ran Kruk. Słuchowisko Kijanki i kretowiska Pismo. Magazyn opinii, nr 11 /listopad 2018 Zombiefilia City 2. Antologia polskich opowiadań grozy
Wszystkie książki Aleksandra Zielińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Grzybnia

WYBÓR REDAKCJI
29.12.2023

Gdy rzeczywistość traci przyjazną swojskość, a egzystencja okazuje się niewiadomą, pojawia się zwątpienie. Strata bliskiej osoby wywołuje niepewność. Wszechogarniająca pustka pomnaża rozpacz. Niemożność zaakceptowania nowej sytuacji odbiera nadzieję na zmianę. Tortury duszy owiane wspomnieniami, wzbudzają ból i cierpienie. Życie płynie. Przemijamy... Recenzja książki Grzybnia

Nieoczywista, wzbogacona realizmem magicznym

19.02.2024

"Żywi ludzie jedzą martwe grzyby, żywe grzyby jedzą martwych ludzi" Czy to zdanie nie najtrafniej oddaje nieskończony cykl natury? Czy strata nie jest naturalną częścią życia? Dlaczego więc tak trudno nam ją zaakceptować? Pogodzić się z jej nieuchronnością? W „Grzybni” Aleksandra Zielińska pięknym, niemal poetyckim językiem podejmuje próbę wprow... Recenzja książki Grzybnia

"Grzybnia" to wyjątkowa podróż, której nie można przegapić!

31.10.2023

W świecie literatury, gdzie każda kartka książki jest jak kolejny krok w niekończącym się lesie, "Grzybnia" Aleksandry Zielińskiej wyłania się jak rzadka, ale zdumiewająco piękna i tajemnicza roślina. Początek tej opowieści przypomina nam o kruchości ludzkiego życia, o tym, jak śmierć kogoś bliskiego może stać się ziarnem siewnym do głębokich ref... Recenzja książki Grzybnia

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2024-03-31
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Umarła bliska Ci osoba, która miała być przy Tobie zawsze. Rzeczywistość się rozsypuje. Teraźniejszość pędzi to przodu, podczas gdy Ty wciąż tkwisz w jednym momencie przeszłości. Wszystko rozchodzi się w szwach.

„Żywi ludzie jedzą martwe grzyby, żywe grzyby jedzą martwych ludzi.“


Gałganiarze zawsze razem. No chyba że jedno z nich zniknie. Że pewnej nocy nie wróci do domu, a dusze jego bliskich rozerwą się na drobne kawałki. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zderzą się ze sobą, a trudne emocje wypiętrzą.

Ktoś stracił przyjaciela, ktoś męża, ktoś syna. Ich relacje stały się niewygodne. Ktoś stanął twarzą w twarz z przeszłością, od której uciekał. Ktoś musiał poukładać codzienność na nowo. Każdy miał swoje dylematy oraz dylematy wspólne. Problemy, których przeskoczyć się nie dało.


To wszystko natomiast złożyło się na „Grzybnię“. Tytuł, główny motyw, powtarzającą się metafora. Wielowymiarowy termin, którym Aleksandra Zielińska nieustannie się bawiła. Zrobiła to zgrabnie i z wdziękiem, skupiła się na dramatach jednostek, wyważyła napięcie. W prozie było czuć doświadczone pióro, a jednak tekst bardziej mnie zmęczył niż wywołał we mnie większe reakcje. Biorąc pod uwagę styl oraz pomysły autorki — nie potrafię znaleźć tego powodu.

× 5 | link |
PA
@Park2Read
2024-01-10

“Zdenka myśli o gałganiarzach, jak to się wzięło i stało, że w wielkiej zarodni się nawzajem znaleźli, i nagle orientuje się, że nikt się tak naprawdę nie znalazł, bo nikt się nie szukał, po prostu trafili w te niespodziewane miejsca i zdołali wyrosnąć.”

Ślepy traf, przypadek czy przeznaczenie - co decyduje o tym, kogo, gdzie i kiedy spotkamy na swojej drodze? Czy to w ogóle kwestia naszych wyborów, czy raczej jakiejś loterii losu, ruchów hymenoforu? Czy jesteśmy w przedziwny sposób połączeni, zakorzenieni w fatalistycznym łańcuchu zdarzeń?

Czworo przyjaciół z dzieciństwa, a jedno za drugim skoczyłoby w ogień. Po nagłej śmierci Filipa reszta zaczyna rozumieć, że psoty się skończyły i coś się bezpowrotnie zerwało. Więzi, które miały być “na zawsze” przerwał nagle tragiczny wypadek. Trzeba radzić sobie ze stratą, której nikt nie oczekiwał - za szybko, zbyt wcześnie, nie tak..

“Gałganiarze” - bo tak bohaterowie mówili na swoją paczkę, stają przed obliczem nieoczekiwanej śmierci kolegi. Świat nie wyhamował, ale ich życie zmieniło swój bieg. Co zrobić, by nagła pustka nie przerodziła się w rozpacz? Jak i czym wypełnić lukę po utraconym mężu i przyjacielu?

“Grzybnia” Aleksandry Zielińskiej próbuje zmierzyć się z powyższymi dylematami. W nieoczywisty, wręcz surrealistyczny chwilami sposób, opowiada o próbach wydobywania się ze ścieżek bólu wspomnień, by móc przekłuć je mozoln...

× 2 | link |
@czytanie.na.platanie
2024-02-19
8 /10
Przeczytane Przeczytane 2024 Posiadam
@monika.sadowska
2023-12-29
8 /10
Przeczytane
@ania13080_wp.pl
2023-11-17
10 /10
@milbookove
2023-10-31
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Grzybnia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl