Hobbit

Hobbit
8.5
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 482 ocen kanapowiczów
Pierwsza książka Tolkiena zdobyła tak ogromną popularność, że dziś trudno wręcz ...
Pierwsza książka Tolkiena zdobyła tak ogromną popularność, że dziś trudno wręcz spotkać kogoś, kto nie słyszałby o hobbitach. Od 1937 roku była wielokrotnie wznawiana w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Tolkien napisał ją dla swoich dzieci, ale stała się klasyką i wstępem do Władcy Pierścieni. T...
Pełny opis
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-241-3249-2 ( 9788324132492 )
Wydawnictwo: Amber
Stron: 280
puchar
IR
@Inqba pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Recenzje

W Śródziemiu
Recenzja na: http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/2016/03/33-hobbit-czyli-tam-i-z-powrotem.html Wyobraźcie sobie, że jesteście hobbitami. Hobbitami niezwykle wygodnymi, czasem leniwymi i ciągłe głodnymi. Nie jesteście już tacy młodzi, lecz nie jesteście też starzy. Palicie właśnie swoją ukochaną ...
Hobbit
John Ronald Reuel (albo jak ktoś woli J.R.R.) Tolkien to postać niezwykła. Już samo nazwisko jest znane każdemu, a co dopiero jego dzieła. Jeśli nawet ktoś nie czytał, to na pewno oglądał „Władcę pierścieni”. Urodzony w końcu XIX wieku stał się prekursorem współczesnej fantastyki. Miałam okazję si...
Napisz swoją opinię

Opinie

OR
@Orionisa_2 2019-02-04
Hobbita według mnie ksiażka która, w plastycznym, oryginalnym i fantastycznym świecie, pokazuje walkę dobra ze złem . I nie było by to nic odkrywczego gdyby nie ten cudowny świat. Świąt żyjący własnym życiem , czerpiący garściami z mitologii celtyckiej, wierzeń ludów anglosaskich wikingów i wielu innych. Dla fanów Fantasy moim zdaniem dobry punkt wyjścia. Dla dzieci piękna bajka o przyjaźni, o znajdowanie siły w sobie aby pokonać rzeczy które wydają się nie do pokonania oraz o wierze w lepsze jutro. To książka która może pomóc rozwinąć skrzydła wyobraźni młodym czytelnikom i oderwać ich od komputerów.
@Maynard
@Maynard 2015-01-21
Przeczytane (2015-01-01)
Pierwszy raz po "Hobbita" sięgnąłem w roku 1997 lub 1998 i, przyznam się szczerze, że tylko wtedy przeczytałem książkę od deski do deski z wypiekami na twarzy. Później było kilka prób ale rezygnowałem gdzieś pomiędzy trollami a Gollumem. Teraz wiem, że była to zasługa niezmiernie infantylnego i deprecjonującego dzieło Mistrza tłumaczenia Marii Skibniewskiej. Po latach i projekcji filmu skusiłem się na tłumaczenie Pauliny Braiter, które jest dużo bardziej profesjonalne i oddające ducha Śródziemia. "Hobbit" to początek, legenda gatunku, milowy kamień i arcydzieło. Nic więcej nie da się napisać.
@Nancy
@Nancy 2009-08-19
Przeczytane (2009-08-14)
Po przeczytaniu jej, żałowałam, że tak szybko się skończyła. Teraz tylko czekam na ekranizację filmową i myślę, że się nie zawiodę. Jedyne czego mi brakowało w książce to zbyt mała ilość uczuć okazywanych przez bohaterów przez co czasami miałam wrażenie, że niczym się nie przejmują, choć powinni. No ale cóż w sumie to taka bardzo rozbudowana bajka, więc czego można się spodziewać. Piękne opisy, barwne postaci i wspaniałe przygody. Idealna, żeby oderwać się od szarej rzeczywistości i wejść w świat fantasy. Mnie się bardzo podobała i zawsze będę ją mile wspominać.
AL
@Intruz 2010-02-10
Przeczytane (2007-08-07)
Moim zdaniem strasznie słabe. Równie dobrze można przeczytać sam plan wydarzeń, ponieważ w książce nie ma pokazanych żadnych emocji oprócz: przestraszył się. Bał się. Był zachwycony, ale to jest tak ogólnikowe i nie ma jak przywiązać się do bohatera, jest mi obojętne, czy go posiekają na kawałki, czy też nie. Poza tym bohaterowie nie mają tam okazji na przemianę: jest ktoś zły i koniec, nie ma możliwości, by np. u goblinów był jakiś zdrajca. Przeczytałam całą tylko dlatego, że ta książka była lekturą.
@Alessa_flower
@Alessa_flower 2014-06-25
Przeczytane (2012-01-01)
Rewelacja. Hobbit jest książką pełną przygód, fantastycznych stworzeń, mniej lub bardziej znaczących bitew i, co najważniejsze, wciągającą do tego stopnia, że trudno się oderwać. Oczywiście napisana jest językiem bardzo prostym i przystępnym, sprawiającym wrażenie jak gdyby słowa były kierowane do dzieci, nie przeszkodzi to jednak żadnemu dorosłemu mającemu chęć zapoznać się z tą pozycją. Drobna rada- nie powinno porównywać się jej do 'Władcy Pierścieni'. Polecam każdemu bez wyjątku.
@Deline
@Deline 2010-01-22
Przeczytane (2007-07-28)
Najpierw czytałam Hobbita, potem zabrałam się za WP. Moim zdaniem ten prolog jest o wiele lepszy. Fakt faktem - świat Tolkiena w tej książce nie został wykreowany do końca, ale mimo wszystko ma ona w sobie coś, co mnie urzekło. Bardzo polubiłam Bilba (krasnoludy niekoniecznie, dopiero pod koniec). W porównaniu z Frodem jest on o wiele lepszy. W moich oczach ukazał się - na początku - jako ciamajdowaty, przestraszony hobbit. Później stał się bohaterem.
@Moliczek
@Moliczek 2012-10-22
Przeczytane (2012-10-22)
Postanowiłem Hobbita przeczytać przed filmem który jak wiadomo będzie miał premierę w Polsce 28 grudnia. Szczerze powiedziawszy, po przeczytaniu Władcy pierścieni wiązałem z tą książką duże nadzieje... Niestety się trochę zawiodłem. Książka mnie nie urzekła ale dość szybko ją przeczytałem. Była przyjemna ale po Tolkienie spodziewałem się czegoś większego. Książkę jednak polecam ale raczej drugi raz po nią nie sięgnę. Pozdrawiam, Moliczek
@hotaru
@hotaru 2007-08-29
Przeczytane (2008-05-02)
Ot, taki "Władca Pierścieni" dla dzieci. Moim zdaniem, pod pewnymi względami lepsza od Trylogii. Czyta się szybciej, może dlatego, że mniej jest opisów. Ponad to, stanowi prolog do wydarzeń z "Władcy..." więc wypada się zapoznać, chociażby po to, by mieć wiadomości z pierwszej ręki co do spotkania Bilba i Golluma.Młodziki pragnące zagłębić się w świat Śródziemnia powinny zaczął właśnie od tego.
@Courage
@Courage 2009-05-12
Przeczytane (2007-07-28)
"Hobbit" to w gruncie rzeczy baśń przygodowa, której zakończenie wbija czytelnika w fotel... genialnie rozrysowana, magicznie przedstawiona i zaskakująco zakończona - jedna z tych niewielu książek, które warto trzymać na półce i wracać w letnie wieczory, by przeżyć niesamowitą historię! - Szczególnie gorąco polecam dla tych, którzy z twórczością Tolkiena nie mieli jeszcze do czynienia. ;)
@Magneta
@Magneta 2009-09-21
Chcę przeczytać (2007-07-28)
Nie czytałam tej ani tej, ani żadnej innej książki Tolkiena, ale mam zamiar się do tego zabrać. I z pewnością zacznę od "Hobbit, CZYLI tam i z powrotem". Zapoznałam się z recenzjami i mogę wywnioskować, że przeczytanie trylogii bez tej książki, to tak jak wejście do pokoju przez otwór w ścianie. Dla mnie ta książka jest drzwiami do niezwykłego świata opisanego w powieściach Tolkiena.
Autorzy
J.R.R. Tolkien
J.R.R. Tolkien
John Ronald Reuel Tolkien Prozaik, poeta i filolog angielski. Urodził się w Bloemfontain w Afryce Południowej. W wieku trzech lat powrócił z matką i młodszym bratem do Anglii. Matka przeszła na katol...
Inne książki:
Książka Władca Pierścieni
Książka Silmarillion
Książka Dzieci Hurina
Książka Niedokończone opowieści