Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego

Magdalena Grzebałkowska
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Książka Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego
Książka Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Nieznane oblicze "księdza od biedronek".

Wszyscy znamy księdza Jana Twardowskiego, ale niewiele o nim wiemy.
Jaki był naprawdę? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Magdalena Grzebałkowska, która dotarła do nieznanych zapisków księdza Jana.
Dzięki nim poznajemy człowieka pełnego sprzeczności. Dlaczego czuł się samotny, choć otaczało go tak wielu ludzi? Skąd brała się u niego wielka potrzeba przyjaźni z kobietami? Czy wieloletnie kontakty z oficerem SB są rzeczywiście rysą na jego wizerunku? I dlaczego poeta, którego tomiki wierszy sprzedawały się w milionach egzemplarzy, nieustannie szukał potwierdzenia swojego talentu?

Ksiądz Paradoks to niezwykła historia człowieka, który wymyka się wszelkim schematom. Poznaj jego młodość, początki niezwykłej popularności oraz ostatnie, najbardziej tajemnicze lata jego życia.

"Biografia mężczyzny, który ślubował ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. Nuda?
Gdybym nie znał autorki, nigdy w życiu nie wziąłbym tej książki do ręki.
I to by była największa strata. Ja oszalałem już przy pierwszym rozdziale.
A kiedy doszedłem do kleju od księżowskiego tupecika...
Porywające! Co za życie! Co za pióro!"- Jacek Hugo-Bader
Data wydania: 2011-09-19
ISBN: 978-83-240-1816-1, 9788324018161
Wydawnictwo: Znak
Stron: 376
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego

Magdalena Grzebałkowska - ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, jest reporterką Gazety Wyborczej. „Jan Twardowski poeta chciał zdobyć świat. Jan Twardowski ksiądz nie chciał od życia niczego. Po Bogu najważniejszy był człowiek”. Jan Twardowski, ksiądz Jan od biedronek - człowiek pełen sprz... czytaj dalej »

@magda87 @magda87

Ksiądz od biedronek

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie cechy powinien mieć pisarz zajmujący się literaturą biograficzną? Wiadomo, powinien być skrupulatny, dokładny i systematyczny bo grzebanie w archiwach, przerzucanie tony korespondencji w poszukiwaniu pojedynczych perełek czy wertowanie całej spuścizny i dz... czytaj dalej »

@anek7 @anek7

ksiądz paradoks

Biografia ks. Jana Twardowskiego była pierwszą biografią jaką przeczytałam i strzałem w dziesiątke. Ks. Twardowski jest dla mnie wielkim poetą i autorytetem, po przeczytaniu jeszcze bardziej się w tym upewniłam. Autorką ksiazki jest Magdalena Grzebałowska. Nie znała księdza, ale długo zbierała i... czytaj dalej »

@deszczowa_nimfa @deszczowa_nimfa

Moja opinia o książce

Opinie
@Deutschland91
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Literatura faktu Religia

Uwielbiam wiersze i aforyzmy księdza Jana Twardowskiego, są wzruszające i takie życiowe. Od zawsze chciałam przeczytać jego biografie, dlatego gdy zobaczyłam tę książkę w bibliotece bez wahania ją wypożyczyłam. Na początku raził mnie nieco tytuł "Ksiądz paradoks" i opis z okładki "Nieznane oblicze księdza od biedronek" miałam wrażenie, że autorka będzie doszukiwała się jakichś sensacji, żeby oczernić księdza Jana. Jednak kiedy zaczęłam czytać byłam mile zaskoczona, książka opisuje dzieciństwo i młodość Jana Twardowskiego, zawiera wspomnienia osób , które osobiście znały księdza, zawarte zostały także liczne fotografie. Po lekturze książki stwierdzam, że Jan Twardowski był skromnym nieco skrytym człowiekiem o naturze samotnika. Nie szukał rozgłosu. Przyznaję, że pani Magdalena solidnie spisała biografie Księdza Twardowskiego, zebranie potrzebnych materiałów do książki nie należało do łatwych zadań. Polecam tę książkę, bo warto poznać życiorys księdza Jana Twardowskiego. Jest postacią, którą warto znać i poznać.

{} | link |
@jelonka11
2020-02-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Aneta_Broniewska
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@zingela
@zingela
2013-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@Judith19
@Judith19
2016-05-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@magda87
@magda87
2012-08-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@anek7
@anek7
2011-09-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@martagieks
@martagieks
2011-10-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Od pierwszej strony zaczyna się magia. Nie mogłam przestać czytać ani na chwilę. Piękna biografia, choć pisana na przekór wszystkim, którzy nie chcieli pomóc autorce opowiedzieć o księdzu Janie Twardowskim.

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}