Łąka umarłych

Marcin Pilis
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Książka Łąka umarłych
Książka Łąka umarłych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Rok 1996 – do zapadłej polskiej wsi Wielkie Lipy przybywa były niemiecki żołnierz, aby po latach zmierzyć się z własną wojenną przeszłością. Rok 1970 – student z Krakowa Andrzej Hołotyński odkrywa mroczne dzieje wioski i ponurą tajemnicę skrywaną przez jej mieszkańców. Rok 1942 – do Wielkich Lip wkracza niewielki oddział esesmannów; między Polakami i Żydami zrywa się ostatnia łącząca ich nić. Znakomita, wciągająca powieść o pragnieniu odkupienia win, o zdolności człowieka do największych podłości i wspaniałego poświęcenia w obliczu morderczego projektu zamazania prawdy o losach mieszkańców Wielkich Lip. Bohaterowie uwikłani w sieć ideowo motywowanych postaw szukają schronienia w elementa rnych ludzkich uczuciach. Czy jedynym ratunkiem może być miłość? Marcin Pilis tworzy wielowarstwową powieść, w której złożone relacje polsko-żydowskie i przerażające wydarzenia z okresu II wojny światowej wciągają bohaterów w nieodwracalną spiralę zła. Trzy plany czasowe przenikają?w doskonale zaaranżowanej kompozycji, a naprzemiennie prowadzona fabuła odsłania sieć dramatycznych zależności łączących postaci na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Historia młodego Andrzeja Hołotyńskiego, jego ojca – naukowca Jerzego Hołotyńskiego, pielęgniarki Hanki Pakuły, zakonnika Jana Wrońskiego czy niemieckiego żołnierza Karla Straucha rozpisana jest szeroko:?w tle pobrzmiewa brutalność czasu wojny, bezwzględność PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa?i pozorny powrót do normalności w latach 90-tych.
Data wydania: 2010-10-20
ISBN: 978-83-62405-13-8, 9788362405138
Wydawnictwo: SOL
Seria: Autorska
Stron: 384

Autor

Marcin Pilis urodził się 8 sierpnia 1974 roku. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Od lat pisze w tygodniku "Kurier Jurajski". Obecnie jest jego redaktorem naczelnym. Prozaik, dziennikarz, autor świetnie przyjętej Relikwii (2009) i Opowieści nawiasowej...

Książki Marcin Pilis

Wszystkie książki Marcin Pilis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Teraźniejszość nie istnieje, a przyszłość nie jest dana mieszkańcom Wielkich Lip.

Są takie powieści, obok których nie da się przejść obojętnie. Wzbudzają one ogromne emocje w czytelniku i wprowadzają w stan zadumy, nostalgii i całkowitego oderwania się od rzeczywistości. Szczerze powiedziawszy, często uciekam od książek, które nawiązują do czasów wojennych. Wywołują one we mnie n... czytaj dalej »

@candylove27 @candylove27

" Miasto jest przesycone śmiercią. A w tych, którzy żyją, coś umarło”

Trudno mi zacząć recenzję tej książki. Nie potrafię wybrać najlepszego słowa by ją podsumować. Znam zbyt wiele wyśmienitych słów. Autor sięga po temat trudny i kontrowersyjny, ale także wielokrotnie opisywany. Nadaje mu jednak niesamowitą oprawę w postaci ciekawej historii. Jednak od początku.... czytaj dalej »

EM
@Emily_04

Książka otwierająca oczy na sprawy z przeszłości

Przyznam, że spędziłam kilka minut, wpatrując się w zapalone świeczki, jakie można dostrzec na okładce książki „Łąka umarłych” autorstwa Marcina Pilisa. Sama ilustracja jest niezwykła, nostalgiczna i wprowadza w duszy czytelnika pewnego rodzaju niepokój, ale też i zaciekawienie tego, co odnajdzi... czytaj dalej »

@LadyBoleyn @LadyBoleyn

Moja opinia o książce

Opinie
@agacia
@agacia
2010-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Moja biblioteczka Zrecenzowane przeze mnie
„Łąka umarłych” to opowieść o złu, które na świecie zakorzeniło się dawno temu i do dziś daje o sobie znać, o pragnieniu odkupieniu win, o podłości świata i ludzkich poświęceniach. To również historia poruszająca kwestie polsko- żydowskie. W miarę odkrywania kolejnych stron książki możemy się przekonać jak niezwykle interesująco została napisana, jak bardzo historia w nie opowiedziana potrafi wciągnąć oraz z jaką lekkością pióra autor książkę napisał. „Łąka umarłych” jest pełna tajemniczości, intryguje czytelnika i zachęca do jej odkrywania. Sądzę, że książka ta spodobać by się mogła zarówno miłośników thrillera ze względu na klimat napięcia i tajemnicy, miłośnikom książek sensacyjnych jak r...
{} | link |
@Natula
2011-09-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Całkiem prywatne
„Łąka umarłych” to powieść genialna, nie znalazłam w niej nic co mogłoby być solą w oku, lub drażniło jak natrętny komar. Nie będę bawić się w dyplomację, takich książek nam potrzeba. Książka ma ciekawą konstrukcję, autor płynnie przenosi czytelnika w kolejne lata, z mocą mistrza ceremonii stopniuje napięcie i tworzy niepowtarzalne obrazy. Tło powieści jest rewelacyjne, na planie posępnej wsi dopada nas duchota, otoczeni złem, czujemy ciężar który blokuje nasze płuca, z każdą stroną coraz mniej mamy tchu.
{} | link |
@Bujaczek
@Bujaczek
2011-12-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Muszę je mieć ;) Włóczykijka ;)
Wydaje mi się, że książka ma pokazać człowieka stojącego na granicy, autor próbuje tu przedstawić psychikę ludzką w tłumie. Pokazane jest do czego możemy być zdolni i czym się kierujemy. Pilis pokazuje jakie są konsekwencje dokonanych wyborów, pamięci nie da się usunąć od tak. Ona z nami pozostaje. Oby nie było potrzeby pisania więcej takich książek. Porażająca ale świetna. Od książek oczekuje wrażeń, których długo nie zapomnę – ta raka jest.
{} | link |
@Agnesscorpio
@Agnesscorpio
2011-01-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
wwiercająca się w umysł, miażdżąca już od pierwszych wersów, więcej w recenzji...
{} | link |
@patrylandia
@patrylandia
2010-11-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane moja domowa biblioteka
książka warta przeczytania, wstrząsa i pozostaje w pamięci na długo
{} | link |
@Isabelle19
@Isabelle19
2011-01-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@magdarosemary
@magdarosemary
2011-01-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@Kasia9
@Kasia9
2011-01-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@Tamaryszek
2019-12-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Aneta_Broniewska
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
EM
@Emily_04
2012-04-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@kasandra
@kasandra
2011-12-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam
JJ
@jjon
2011-04-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@marijka
@marijka
2010-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@edith
@edith
2010-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Łąka umarłych”- Marcin Pilis

Książka Fonsito i księżyc
Fonsito i księżyc Mario Vargas Llosa
{}7.7/10
Wzruszająca historia napisana przez noblistę z myślą o dziec...
Książka W nadziei na lepsze jutro
W nadziei na lepsze jutro Ewa Bauer
{}7.5/10
Powieść „W nadziei na lepsze jutro” przedstawia historię mło...
Książka Bajki dla niektórych dorosłych. O nim i o niej.
Bajki dla niektórych dorosł... Karol Arentowicz
{}8.8/10
W Bajkach dla niektórych dorosłych nie znajdziemy warowni i ...
Książka Smak dżemu i masła orzechowego
Smak dżemu i masła orzechowego Lauren Liebenberg
{}8.8/10
Osadzona na tle wojny domowej i umierania kolonii, zachwycaj...
Książka Gladiatorka
Gladiatorka Russell Whitfield
{}8.7/10
W czasach, kiedy Rzymem rządziła dynastia Flawiuszy, a trady...

Cytaty z książki

“- Wielkie Lipy mają swoje tajemnice. To miejsce wyjątkowe, a najbardziej w zimie, kiedy jest odcięte od reszty świata. wtedy prawie nikt obcy tam się nie zjawia, co najwyżej ja, ale ja już nie...”
{}
#
“I czasem w Lipach tak się dzieje. To ciemne lasy i ukryta brudna wieś, a w niej ludzie obarczeni tym, co przeżyli, i tym, co mają przeżyć. Oni nie tolerują obcych.”
{}
#
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}