Łąka umarłych

Marcin Pilis
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Łąka umarłych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

Rok 1996 – do zapadłej polskiej wsi Wielkie Lipy przybywa były niemiecki żołnierz, aby po latach zmierzyć się z własną wojenną przeszłością.
Rok 1970 – student z Krakowa Andrzej Hołotyński odkrywa mroczne dzieje wioski i ponurą tajemnicę skrywaną przez jej mieszkańców.
Rok 1942 – do Wielkich Lip wkracza niewielki oddział esesmannów; między Polakami i Żydami zrywa się ostatnia łącząca ich nić.

Znakomita, wciągająca powieść o pragnieniu odkupienia win, o zdolności człowieka do największych podłości i wspaniałego poświęcenia w obliczu morderczego projektu zamazania prawdy o losach mieszkańców Wielkich Lip. Bohaterowie uwikłani w sieć ideowo motywowanych postaw szukają schronienia w elementarnych ludzkich uczuciach. Czy jedynym ratunkiem może być miłość? Marcin Pilis tworzy wielowarstwową powieść, w której złożone relacje polsko-żydowskie i przerażające wydarzenia z okresu II wojny światowej wciągają bohaterów w nieodwracalną spiralę zła. Trzy plany czasowe przenikają?w doskonale zaaranżowanej kompozycji, a naprzemiennie prowadzona fabuła odsłania sieć dramatycznych zależności łączących postaci na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Historia młodego Andrzeja Hołotyńskiego, jego ojca – naukowca Jerzego Hołotyńskiego, pielęgniarki Hanki Pakuły, zakonnika Jana Wrońskiego czy niemieckiego żołnierza Karla Straucha rozpisana jest szeroko:?w tle pobrzmiewa brutalność czasu wojny, bezwzględność PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa?i pozorny powrót do normalności w latach 90-tych.
Data wydania: 2010-10-20
ISBN: 978-83-62405-13-8, 9788362405138
Wydawnictwo: SOL
Seria: Autorska
Stron: 384
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Marcin Pilis Marcin Pilis
Urodzony 8 sierpnia 1974 roku w Polsce
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Od lat pisze w tygodniku "Kurier Jurajski". Obecnie jest jego redaktorem naczelnym. Prozaik, dziennikarz, autor świetnie przyjętej Relikwii (2009) i Opowieści nawiasowej (2006). Umiejętnie łączy elementy powieści o...

Pozostałe książki:

Łąka umarłych Zemsta kobiet Cisza w Pogrance Mnogość rzeczy Relikwia
Wszystkie książki Marcin Pilis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wielkie zbrodnicze tajemnice

19.04.2022

Marcin Pilis zapewne wzbudził we Mnie ciekawość swoją twórczością i wzruszył moje serce wraz z odkrywaniem tajemnicy Wielkich Lip. Mimo iż jest to fikcja historyczna to wydarzenia w niej opisane nie należą do łatwych tematów, jaką jest II wojna światowa i zło, które z nią nadeszło. Wielkie Lipy to zapewne najpiękniejsze miejsce do obserwacji astr... Recenzja książki Łąka umarłych

@jagodabuch@jagodabuch × 18

ZBRODNIA I KARA

16.09.2021

Czy macie tak, że po przeczytaniu powieści, od której wydania minęło już trochę czasu pojawia się pytanie: dlaczego nie sięgnęłam po nią wcześniej? Ja miewam coraz częściej, tak było i tym razem. Marcin Pilis zbudował swoją powieść na skrawkach niechlubnych wydarzeń, które miały miejsce w czasie II wojny, choć My Polacy nie chcemy o tych kartach ... Recenzja książki Łąka umarłych

@czerwonakaja@czerwonakaja × 2

Książka otwierająca oczy na sprawy z przeszłości

31.07.2011

Przyznam, że spędziłam kilka minut, wpatrując się w zapalone świeczki, jakie można dostrzec na okładce książki „Łąka umarłych” autorstwa Marcina Pilisa. Sama ilustracja jest niezwykła, nostalgiczna i wprowadza w duszy czytelnika pewnego rodzaju niepokój, ale też i zaciekawienie tego, co odnajdzie się w tej lekturze. Patrzę w milczeniu na znicze... Recenzja książki Łąka umarłych

@LadyBoleyn@LadyBoleyn × 1

Tajemnica, malutka wieś i zamknięta społeczność - "Łąka umarłych" Marcin Pilis

6.10.2021

"Łąka umarłych" Marcin Pilis W Wielkich Lipach czas wiele lat temu stanął w miejscu. Ci sami mieszkańcy, codzienna rutyna i nieustannie trwający symbol wsi — klasztor. Andrzej Hołotyński dociera do tej jakże tajemniczej osady położonej pośród lasów i pagórków. A wszystko to przez testament ojca astronoma, który prowadził we wsi obserwacje astrono... Recenzja książki Łąka umarłych

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2023-02-26
8 /10
Przeczytane 📘 Jedynki 📚Bieżące :)

„Patrzę, ale nie widzę, a może widzę, ale nie wierzę, a to tak, jakbym właśnie nie widział”.

Bałam się tej książki. Coraz mniej jestem odporna na makabrę, coraz trudniej sobie z nią radzę, zwłaszcza z taką prawdziwą. A ta tutaj opisana, jest prawdziwa jak najbardziej, mimo że mi tak samo trudno w nią uwierzyć, jak i temu "obserwatorowi" wypowiadającemu słowa z cytatu, który widnieje na początku mojej opinii.

To, że człowiek, to najgorszy gatunek na ziemi, wiedziałam od dawna, jednak skala podłości, jaką jest w stanie wyrządzić przedstawicielom swojego i nie tylko swojego gatunku, wciąż mnie zaskakuje i przeraża. To straszna książka, okropnie makabryczna w swej wymowie. Taka, której w życiu nie chciałabym czytać po raz kolejny. A jednocześnie bardzo potrzebna, bo być może chociaż niektórym da do myślenia. Jednak na pewno nie wszystkim. Nie tym, którzy mimo udowodnionych faktów, wciąż twierdzą, że my Polacy to jesteśmy tacy cacy i zawsze byliśmy. Takich niestety wciąż niemało wśród nas.

× 14 | link |
@posrodkwiatowicieni
@posrodkwiatowicieni
2020-12-17
10 /10
Przeczytane

Przyznaję, "Łąka Umarłych" Marcina Pilisa jest książką o której bardzo ciężko jest mi pisać, nie potrafię ubrać w słowa wszystkiego co kłębi mi się w głowie. Nie zrozumcie mnie źle, biorąc się za nią w pełni byłam świadoma na co tak naprawdę się piszę, nie byłam natomiast gotowa na ogrom emocji jakie we mnie wzbudziła ta lektura. Wielokrotnie ogarniała mnie złość, a wręcz momentami wściekłość i bezradność, która doprowadzała do łez. Autor porusza tematy kontrowersyjne i bolesne, nadając im jednak niesamowitą oprawę, zmusza nas do refleksji i zastanowienia się gdzie leży granica ludzkich działań, kim jest człowiek i czy jest jest zdolny by przeciwstawić się złu. Pióro Pana Marcina jest fantastyczne, bowiem pisząc prostym, a zarazem bardzo wymownym językiem potrafi fabule dodać realizmu, jako czytelnicy stajemy się żywymi obserwatorami zdarzeń, niczym Andrzej Hołtyński stopniowo poznajemy całą zatajoną prawdę, która po raz pierwszy wychodzi na jaw. Pan Marcin Pilis to prawdziwy mistrz tworzenia wspaniałych opisów, całkowicie oddających osobowość i uczucia bohaterów.

"Łąka Umarłych" to książka kompletna, nic w tej opowieści nie było zbędne, ani niczego w niej nie zabrakło. To jedna z tych książek, których nigdy się nie zapomina, które zostawiają swój ślad w czytelniku, którą trzeba przeczytać i przeżyć samemu.

| link |
@agacia
@agacia
2010-11-01
10 /10
Przeczytane Zrecenzowane przeze mnie Moja biblioteczka

„Łąka umarłych” to opowieść o złu, które na świecie zakorzeniło się dawno temu i do dziś daje o sobie znać, o pragnieniu odkupieniu win, o podłości świata i ludzkich poświęceniach. To również historia poruszająca kwestie polsko- żydowskie. W miarę odkrywania kolejnych stron książki możemy się przekonać jak niezwykle interesująco została napisana, jak bardzo historia w nie opowiedziana potrafi wciągnąć oraz z jaką lekkością pióra autor książkę napisał. „Łąka umarłych” jest pełna tajemniczości, intryguje czytelnika i zachęca do jej odkrywania. Sądzę, że książka ta spodobać by się mogła zarówno miłośników thrillera ze względu na klimat napięcia i tajemnicy, miłośnikom książek sensacyjnych jak również wszystkim tym, którzy cenią sobie dobrze skonstruowane fabuły w książkach

| link |
EW
@ewagronkiewicz29
2011-01-04

Strasznie mi brakuje polskich Grishamów i Kingów. Powieści, w których tajemnica była wszechobecna, napięcie rosło, a akcja miała miejsce w Polsce. Powieść Pilisa jest świetna, a przy tym dowodzi, ze o II Wojnie światowej można pisać ciekawie i bez patosu. I demonstrować przy tym,że zło zawsze złem pozostanie, choćby nie wiadomo jakich szukać dla wytłumaczeń. Przy tym autorowi udało się stworzyć całą plejadę bohaterów z krwi i kości, a to też w naszej literaturze rzadkość.
Super powieść, choć ja nie klasyfikowałabym jej w kategorii kryminał, a raczej horror.

| link |
@Natula
2011-09-19
10 /10
Przeczytane

„Łąka umarłych” to powieść genialna, nie znalazłam w niej nic co mogłoby być solą w oku, lub drażniło jak natrętny komar. Nie będę bawić się w dyplomację, takich książek nam potrzeba. Książka ma ciekawą konstrukcję, autor płynnie przenosi czytelnika w kolejne lata, z mocą mistrza ceremonii stopniuje napięcie i tworzy niepowtarzalne obrazy. Tło powieści jest rewelacyjne, na planie posępnej wsi dopada nas duchota, otoczeni złem, czujemy ciężar który blokuje nasze płuca, z każdą stroną coraz mniej mamy tchu.

| link |
@Bujaczek
2011-12-05
10 /10
Przeczytane Muszę je mieć ;) Włóczykijka ;)

Wydaje mi się, że książka ma pokazać człowieka stojącego na granicy, autor próbuje tu przedstawić psychikę ludzką w tłumie. Pokazane jest do czego możemy być zdolni i czym się kierujemy. Pilis pokazuje jakie są konsekwencje dokonanych wyborów, pamięci nie da się usunąć od tak. Ona z nami pozostaje. Oby nie było potrzeby pisania więcej takich książek. Porażająca ale świetna. Od książek oczekuje wrażeń, których długo nie zapomnę – ta raka jest.

| link |
@Agnesscorpio
@Agnesscorpio
2011-01-16
10 /10
Przeczytane

wwiercająca się w umysł, miażdżąca już od pierwszych wersów, więcej w recenzji...

| link |
@patrylandia
@patrylandia
2010-11-19
10 /10
Przeczytane moja domowa biblioteka

książka warta przeczytania, wstrząsa i pozostaje w pamięci na długo

| link |
@jagodabuch
2022-03-31
9 /10
Przeczytane
@sarzynskikacper
2021-10-01
6 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
@czerwonakaja
2021-09-10
9 /10
Przeczytane
AN
@anna_janik1906
2021-01-03
10 /10
Przeczytane
@Evita
2023-03-04
6 /10
Przeczytane Posiadam 2023
SI
@Sivva_2
2020-04-25
7 /10
Przeczytane
@klaudia.wakulowska
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
6 /10
Przeczytane 2014
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

- Wielkie Lipy mają swoje tajemnice. To miejsce wyjątkowe, a najbardziej w zimie, kiedy jest odcięte od reszty świata. wtedy prawie nikt obcy tam się nie zjawia, co najwyżej ja, ale ja już nie jestem całkiem obcy
I czasem w Lipach tak się dzieje. To ciemne lasy i ukryta brudna wieś, a w niej ludzie obarczeni tym, co przeżyli, i tym, co mają przeżyć. Oni nie tolerują obcych.
Dodaj cytat