Lolita

8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 176 ocen kanapowiczów
Książka Lolita
Książka Lolita
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 176 ocen kanapowiczów

Opis

Lolita - najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a ...

Lolita - najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a ... przeczytaj pełny opis
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7758-374-6 ( 9788377583746 )
Wydawnictwo: Muza
Stron: 319

Autor

(ur. 22 kwietnia 1899 w Sankt Petersburgu, Cesarstwo Rosyjskie, zm. 2 lipca 1977 w Montreux w Szwajcarii) – pisarz rosyjski, tworzący do mniej więcej ...

Inne książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.
Moja Biblioteczka
Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zauroczenie, czy prawdziwa miłość?

„Lolita, światło mego życia, płomieniu mych lędźwi. Mój grzechu, moja duszo” pierwszy wers tej książki, tak krótki, a można powiedzieć, że streścił nam już całą fabułę, a jest ona wcale niebanalna. Nie jest to zwykła historia, aczkolwiek wiele już podobnych do niej się zdarzyło. To niesamowite „zez... czytaj dalej »

"Lolita" - wielka kontrowersja, wielka prowokacja. Wybitna książka znakomitego i utalentowanego pisarza.

Pan Nabokov zaskakuje, intryguje czytelnika. Ale niezwykle/niezwyczajnie przedstawiając dziwaczną fascynację niemłodego/dojrzałego wiekiem mężczyzny; ukazuje w gruncie rzeczy proste przesłanie. Główny bohater nie kocha tytułowej Lolity. Kocha jedynie siebie, swoje upodobania/preferencje i swoje p... czytaj dalej »

Twoja Opinia
Opinie
@Booka
@Booka 2019-02-02
Przeczytane (2014-12-17)
Przyznam, że czytane przeze mnie opinie czytelników LC na temat "Lolity" zasiały we mnie ziarenko niepewności czy na pewno jest sens sięgać po tę książkę. Opinie są bądź co bądź skrajne, stwierdziłam więc, że skoro książka budzi tak różne emocje (od pełnego zachwytu nad dziełem Nabokova, po określenia typu: "odrażająca", "budząca niesmak", "obsceniczna" etc.), to znaczy, że musi być w niej coś intrygującego i dobrego. Główną postacią w tej książce jest niejaki Humbert. Wszystko o czym czytamy to wydarzenia widziane jego oczami. Książka podzielona jest na dwie części. W części pierwszej poznajemy Humberta poszukującego młodocianych istot (w których nieustannie się durzył), następnie mamy opi...
@Micki
@Micki 2012-05-17
Przeczytane (2012-05-17)
Co można powiedzieć o książce o pedofilu? Humbert Humbert jest starym gościem, który przez swoją niespełnianą miłość z lat dziecięcych ma inny pogląd na małe dziewczynki. Nimfetki, które są dla niego tym czym powinny być kobiety, obiektem seksualnym. Zastanawiałam się, jak można napisać coś takiego i utrzymać taki realizm. Gdy czytałam Lolitę wydawało mi się, jakbym czytała prawdziwą autobiografię. Niesamowite jest to, że Nabokov z taką umiejętnością przekazał nam myśli bohatera. Po części zapałałam sympatią do tego psychopaty, bo tak na prawdę był człowiekiem takim jak każdy inny. Próbował żyć. Jego miłość do Dolly, była czysta, pełna niespełnionego pragnienia, i czułości. Za to samej Lolit...
serce
@Goszka
@Goszka 2015-03-31
Przeczytane (2015-03-31)
Literacka wirtuozeria. Bo trzeba być mistrzem, by o takiej ohydzie pisać tak pięknie, bawiąc się słowem i emocjami, nie męcząc przy tym czytelnika ani trochę. Powieść jest o tyle przerażająca, że funduje nam wycieczkę po zakamarkach umysłu pedofila, człowieka skrzywionego choć skomplikowanego, który na czynniki pierwsze rozkłada swoją niezdrową obsesję, jednocześnie próbując ją zrozumieć. Spośród jego myśli powoli wyłania się też obraz Dolores. Dziecka pozbawionego odpowiedniej opieki, schwytanego w pułapkę ojczyma, które pod pozorami wyrachowania i kokieterii próbuje ukryć, że jest wykorzystywane fizycznie i psychicznie. Ciężko polecić "Lolitę", ponieważ jej odbiór prawdopodobnie u każdego ...
serce
AG
@Castiel 2012-09-02
Przeczytane (2012-01-01) Sésame
Jestem absolutnie zachwycona "Lolitą", gdyż była to wyborna lektura. Nabokov ma niesamowity styl, który od razu przypadł mi do gustu, a dzięki któremu bohaterowie są świetnie scharakteryzowani. Ogromnym atutem są też myśli i przeżycia wewnętrzne Humberta, przez co (jak sądzę) i u mnie wystąpił paradoks polubienia oprawcy oraz brak ciepłych uczuć dla ofiary... (która swoją drogą nie była aż tak niewinna...) Zachęcam do lektury!
serce
@Choleryczna
@Choleryczna 2011-08-01
Przeczytane (2011-08-01)
Już kiedyś się za nią brałam, ale skończyłam jeszcze przed podróżą Dolores i Humberta po Ameryce. I pomimo francuskich wtrąceń, które, żeby zrozumieć, musiałam odcyfrowywać za pomocą translatora, podobała mi się może nie najbardziej na świecie, ale była bardzo dobra; główny bohater wzbudził we mnie sympatię, mimo własnego wyjęcia spod prawa i ciężko było się z nim pożegnać.
serce
JO
@joannaF 2011-01-01
Przeczytane (2011-01-27)
Bardzo dobra książka! Czytałam ja stosunkowo niedawno. Fantastyczny główny bohater - autor intrygujących monologów i dialogów, ironiczny i sarkastyczny, wyrafinowany, wredny i cierpliwy. Czarny humor, groteska, kunszt stylu i gier językowych!! Początek wydaje się nieco nudny i przeciągany, ale warto przez niego przebrnąć! Polecam zdecydowanie!
serce
@Xtacy
@Xtacy 2010-11-15
Przeczytane (2007-07-28)
Wspaniale napisana, urzekająca, co tu dużo mówić... Temat poruszony w tej książce jest dość mocny, wręcz skandaliczny... ale przedstawia obraz miłości do młodej dziewczyny, nie zaś pedofilii... Zaś jeśli chodzi o Lo, cóż, charakterna, trudna dziewczyna. Niemniej książka godna polecenia dla ludzi z otwartym i tolerancyjnym umysłem.
serce
@Pinkberry
@Pinkberry 2008-05-01
Przeczytane (2008-05-01)
Początek - genialny, końcówka - niesamowita, środek jakby tak.. średnio. Okazuje się, że bohater jest o wiele ciekawszy bez tej Lolity jednak, niż z nią. Wtedy zaczyna myśleć, czuć, fascynować swoją osobą. Kiedy ma przy sobie swoją dziewczynkę okazuje się być tylko i wyłącznie paranoicznym, napalonym staruchem.
serce
@Deleviretta
@Deleviretta 2014-06-11
Przeczytane (2014-06-11)
Nie spodziewałam się, że książka spodoba mi się tak bardzo. :) Byłam raczej przygotowana na to, że od pedofilskich zamiłowań Humberta będzie chciało mi się rzygać, lecz, o zgrozo, nawet Humcia polubiłam. Lolita napisana jest ze smakiem. Istny literacki majstersztyk, dlatego na pewno kiedyś do niej wrócę.
serce
AG
@mysza 2007-05-21
Przeczytane (2007-08-07)
Nie ma nic lepszego!!! Ta fascynacja trwa już blisko 15 lat. Do dzisiaj nie obejrzałam ekranizacji, a pojawiło się na rynku wiele, by nie zepsuć sobie smaczku. Głęboko nieszczęśliwy facet i fatalne zauroczenie. Moja książeczka ukochana jest w strzępach, tak ją eksploatuję. Wrrrr....
serce
@closer
@closer 2011-03-21
Przeczytane (2011-03-22)
czytam komentarze i nie bardzo rozumiem niektóre. co jest trudnego do zrozumienia w "Lolicie"? czytałam ją na początku liceum i jakoś nie sprawiała mi żadnych problemów. książkę czytałam parę lat temu, ale jakiś sentyment pozostał. w opisanej historii jest coś urzekającego.
serce
@xNiedostepnax
@xNiedostepnax 2012-12-26
Piękna, a zarazem w pewnym sensie odrażająca. Zachwycająca i przerażająca. Sama nie wiem, jakie uczucie względem Humberta we mnie przeważa - współczucie, czy też obrzydzenie? Wspaniale napisana, istny majstersztyk. Moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa na każdej półce.
serce
AB
@Abstrakcjax 2011-02-04
Przeczytane (2011-02-04)
Historia tej chorej i skrzywionej ''miłości'' pochłonęła mnie do reszty. Pozbawiona zbędnej sprośności i taniej erotyki, zaczarowała mnie opisami: piękny, ukwiecony język i ciekawe studium psychiki głównych bohaterów.
serce
@malami
@malami 2014-01-22
Przeczytane (2014-01-01) * Półka :)
Z jednej strony była obrzydliwa i odrażająca... z drugiej zaś wciągająca i zaskakująca. Podobała mi się chociaż miałam chwilę gdy bałam się tego że mi się podoba. Każdy powinien moim skromnym zdanej ją przeczytać.
serce
@morphine
@morphine 2009-11-27
Przeczytane (2011-02-02)
"Na imię miała Lo, po prostu Lo, z samego rana, i metr czterdzieści siedem w jednej skarpetce. W spodniach była Lolą. W szkole Dolly. W rubrykach? Dolores. Lecz w moich ramionach zawsze była Lolitą." Urzekająca...
serce
Kategorie

twórcy strony

puchar @Booka @Booka dodana książka

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.