Lot nad kukułczym gniazdem

autor: Ken Kesey
Lot nad kukułczym gniazdem
9.21
Ocena 9.21 na 10 możliwych
Na podstawie 190 ocen kanapowiczów
McMurphy, szuler, dziwkarz i zabijaka, udaje wariata, żeby się wykpić od odsiady...
McMurphy, szuler, dziwkarz i zabijaka, udaje wariata, żeby się wykpić od odsiadywania wyroku. Pobyt w szpitalu psychiatrycznym jawi mu się jako dobry żart do chwili, kiedy się dowiaduje, że nie odzyska wolności, dopóki nie uznają go za "wyleczonego". Decyzja należy do Wielkiej Oddziałowej, z pozoru ...
Pełny opis
Data wydania: 2015-2-27
ISBN: 978-83-7359-381-7 ( 9788373593817 )
Wydawnictwo: Albatros
Stron: 368
puchar @virako @virako pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Recenzje

Lot nad kukułczym gniazdem
„(...) dopasowywałem tylko zachowanie do wyglądu, robiłem to, czego po mnie oczekiwali. Ale chyba nigdy nie byłem sobą. Jak to się udaje McMurphy’emu ?” Powiedzenie głosi, że z kim przystajesz, takim się stajesz. Ludzie w zależności od otoczenia społecznego noszą różne maski, skrywają swoje prawdziw...
Tajemnica ludzkiej psychiki.
Przeżyć dziesięć lat życia i nie wypowiedzieć ani słowa. Nie reagować na żaden, nawet najmniejszy szmer. Pozbyć się wszelkich naturalnych odruchów, aby móc udawać głuchoniemego. Na taką rzeczywistość może zgodzić się tylko i wyłącznie pacjent oddziału psychiatrycznego. Dla osoby z zewnątrz mogłoby s...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Qavtan
@Qavtan 2007-08-26
Przeczytane (2007-08-26)
Bardzo dobra książka, przy której łatwo o poruszenie. Także teraz, kilka lat po przeczytaniu czuję dreszcz, gdy pomyślę o Wodzu, o McMurphym, o ich przygodach, kłopotach, myślach.
@Michalangelo
@Michalangelo 2012-12-25
Przeczytane (2012-12-25)
nie widziałem jeszcze filmu i się cieszę, bo z tego, co słyszę, film użył nieco innego obrazowania niż książka. Sama powieść jest urzekająca i wydaje mi się, że użycie sformułowania "jest nudna, dlatego mi się nie podobała" jest nie przemyślanie. Moim zdaniem "Lot..." jest nie tylko popisem pisarstwa - bo ucharakteryzowanie narratora na schizofrenika, którego zwidy mieszają się z faktami jest wykonane na piątkę - ale także jest ważną lekturą, która - w przeciwieństwie do Zielonej Mili, która nie ukazuje więźniów jako "normalnych" ludzi, to właśnie robi z pacjentami kliniki psychiatrycznej. Po przeczytaniu zacząłem zastanawiać się, jaki ja mam stosunek do chorych psychicznie i zacząłem od tego, że samo sformułowanie "chory psychicznie" ma dla mnie ujemne nacechowanie emocjonalne... Może czas się przereformować i zastanowić, dlaczego chorzy umysłowo są napiętnowani? Właśnie tego problemu dotyka ta książka.
AG
@Castiel 2015-08-21
Przeczytane (2015-08-21)
Klasyka klasyką, ale nie nazwałabym tej książki arcydziełem, mimo ogromnego respektu do tej pozycji. Owszem, jest naprawdę dobra - świetnie użyte metafory, zgrabna kreacja świata przedstawionego, różnorodni bohaterowie i całkiem niezła narracja to atuty tej książki. Jednak czasami czegoś mi brakowało, myśli uciekały mi od książki, mimo prób skupienia się na historii. Na szczęście takich momentów było niewiele. Opowieść o McMurphym i pozostałych pacjentach szpitala zrobiła na mnie spore wrażenie i mogę polecić tę lekturę każdemu!
@ida
@ida 2007-05-28
Przeczytane (2007-08-07)
Bardzo lubie książki poruszające tematykę szpitala dla psychicznie chorych, żadna jednak nie była tak dobra jak ta.Zmusza do refleksji, stawia ważne pytania, czasem bawi, a często - przeraża. Na ile ważne jest bycie sobą? Jaka jest cena własnej wolności? Na ile warto grać, jak długo można trzymać maskę na twarzy? Gdzie jest nasza wolnośc, skoro społeczeństwa w każdym momencie może orzec "nie pasujesz, przeszkadzasz" i przekreślić nasze życie tak ot, zsyłając do szpitala lub więzienia?
@tusiaaa
@tusiaaa 2009-06-04
Przeczytane (2009-06-04)
Książka o "Oddziale naprawczym kombinatu". Doskonale oddaje klimat i absurd tego miejsca, ale i tam można się przecież bawić. Siostra Oddziałowa wiadomo jest niestety groźna. Świetne motywy można znaleźć pracy personelu jak zabiegi z mechanizmami w głowie, różnymi narzędziami i tak dalej. Coś było jeszcze o tym przeżuwaniu gumy do żucia, zawsze tej samej odrywanej ze spodu łóżka, co było zakazane w tym miejscu.
@virako
@virako 2007-05-24
Przeczytane (2007-08-07)
Ponadczasowa literatura o mechanizmach władzy absolutnej Wielkiego Brata (tu w wydaniu Siostry Oddziałowej)i łamaniu woli jednostek oraz o rodzącym sie buncie. Bohater ma do wyboru, albo podporządkować sie (dla niego wszystko skończy sie dobrze) albo zaprotestować i postawić na szali swoja przyszłość. Wszytko w metaforycznie ujętej scenerii szpitala psychiatrycznego. Daje do myślenia.
@Anuszka
@Anuszka 2011-12-17
Przeczytane (2011-12-17)
Popełniłam niestety ten błąd, że najpierw oglądnęłam adaptację filmową. Przez to mniej więcej znałam fabułę książki i momentami po prostu nie chciało mi się jej czytać. Dlatego właśnie czytałam ją strasznie długo. Ale nie żałuję tej lektury, ponieważ wiele wątków stało się dla mnie jasne, gdzie podczas filmu wiele nie rozumiałam. Powieść uznaję za dobrą.
@Patryka
@Patryka 2008-06-11
Przeczytane (2008-06-11)
Świetna książka, dokładnie tak jak napisał Ocelot poniżej - głęboka, poruszająca, niebanalna, i pełno świetnych scen ;) Trochę nie zgodzę się z Paczorem - ja już kilkakrotnie powracałam do tej książki, i zrobię to z pewnością raz jeszcze, i jeszcze, i jeszcze, aż będę znała wszystkie teksty na pamięć :P
@chy
@chy 2009-03-03
Przeczytane (2008-09-04)
Książka świetna. W filmie nie podobało mi sie to, że Wódz został zepchnięty na dalszy plan. W książce odgrywał ważną rolę, gdyby nie jego schizy i przemyślenia, książka miałaby zupełnie klimat. A po obejrzeniu filmu możnaby pomyśleć, że to była jakaś poboczna postać.
@askadze
@askadze 2010-09-29
Przeczytane (2010-09-29)
Książka fantastyczna. Oczywiście, jeżeli widziało się film już kilkakrotnie to treść książki nieustannie porównywało się do filmu, obrazy również były "filmowe". Co wcale nie uwłaszcza książce, bo była fantastyczna. Z resztą treść zabija.
Autorzy
Ken Kesey
Ken Kesey
Ken Kesey to jeden z najbardziej znanych pisarzy amerykańskich. Urodził się w 1935 roku w miejscowości La Junta w stanie Colorado. W roku 1946 przeprowadził się z rodziną do Springfield w stanie Orego...
Inne książki:
Książka Czasami wielka chętka
Książka Pieśń żeglarzy
Książka Rodeo
Książka Skrzynka demona