Lot nad kukułczym gniazdem

autor: Ken Kesey
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 190 ocen kanapowiczów
Książka Lot nad kukułczym gniazdem
Książka Lot nad kukułczym gniazdem
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 190 ocen kanapowiczów

Opis

McMurphy, szuler, dziwkarz i zabijaka, udaje wariata, żeby się wykpić od odsiadywania wyroku. Pobyt w szpitalu psychiatrycznym jawi mu się jako dobry żart do chwili, kiedy się dowiaduje, że nie odzyska wolności, dopóki nie uznają go za "wyleczonego". Decyzja należy do Wielkiej Oddziałowej, z pozoru ...

McMurphy, szuler, dziwkarz i zabijaka, udaje wariata, żeby się wykpić od odsiadywania wyroku. Pobyt w szpitalu psychiatrycznym jawi mu się jako dobry żart do chwili, kiedy się dowiaduje, że nie odzyska wolności, dopóki nie uznają go za "wyleczonego". Decyzja należy do Wielkiej Oddziałowej, z pozoru ... przeczytaj pełny opis
Data wydania: 2015-2-27
ISBN: 978-83-7359-381-7 ( 9788373593817 )
Wydawnictwo: Albatros
Stron: 368
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Autor

Ken Kesey to jeden z najbardziej znanych pisarzy amerykańskich. Urodził się w 1935 roku w miejscowości La Junta w stanie Colorado. W roku 1946 przepro...

Inne książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.
Moja Biblioteczka
Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Lot nad kukułczym gniazdem

„(...) dopasowywałem tylko zachowanie do wyglądu, robiłem to, czego po mnie oczekiwali. Ale chyba nigdy nie byłem sobą. Jak to się udaje McMurphy’emu ?” Powiedzenie głosi, że z kim przystajesz, takim się stajesz. Ludzie w zależności od otoczenia społecznego noszą różne maski, skrywają swoje prawdziw... czytaj dalej »

Tajemnica ludzkiej psychiki.

Przeżyć dziesięć lat życia i nie wypowiedzieć ani słowa. Nie reagować na żaden, nawet najmniejszy szmer. Pozbyć się wszelkich naturalnych odruchów, aby móc udawać głuchoniemego. Na taką rzeczywistość może zgodzić się tylko i wyłącznie pacjent oddziału psychiatrycznego. Dla osoby z zewnątrz mogłoby s... czytaj dalej »

Lot nad kukułczym gniazdem

„Jesteśmy szaleńcami z tego szpitala przy szosie, psychoceramikami, stukniętymi garnkami ludzkości.” Kiedy zaczęłam słuchać rapu, zauważyłam, że wielu z nich w swoich tekstach przytacza różnych autorów, tytułów książek czy cytaty z nich. I były to niebanalne książki. Żadne gnioty czy nie warte uwa... czytaj dalej »

✍️ Napisz swoją recenzje
✍️ Napisz swoją recenzje | Zobacz wszystkie

Twoja Opinia

Opinie
@Qavtan
@Qavtan 2007-08-26
Przeczytane (2007-08-26)
Bardzo dobra książka, przy której łatwo o poruszenie. Także teraz, kilka lat po przeczytaniu czuję dreszcz, gdy pomyślę o Wodzu, o McMurphym, o ich przygodach, kłopotach, myślach.
serce  1 Polubienie | link
@Michalangelo
@Michalangelo 2012-12-25
Przeczytane (2012-12-25)
nie widziałem jeszcze filmu i się cieszę, bo z tego, co słyszę, film użył nieco innego obrazowania niż książka. Sama powieść jest urzekająca i wydaje mi się, że użycie sformułowania "jest nudna, dlatego mi się nie podobała" jest nie przemyślanie. Moim zdaniem "Lot..." jest nie tylko popisem pisarstwa - bo ucharakteryzowanie narratora na schizofrenika, którego zwidy mieszają się z faktami jest wykonane na piątkę - ale także jest ważną lekturą, która - w przeciwieństwie do Zielonej Mili, która nie ukazuje więźniów jako "normalnych" ludzi, to właśnie robi z pacjentami kliniki psychiatrycznej. Po przeczytaniu zacząłem zastanawiać się, jaki ja mam stosunek do chorych psychicznie i zacząłem od teg...
serce | link
AG
@Castiel 2015-08-21
Przeczytane (2015-08-21) Médecine
Klasyka klasyką, ale nie nazwałabym tej książki arcydziełem, mimo ogromnego respektu do tej pozycji. Owszem, jest naprawdę dobra - świetnie użyte metafory, zgrabna kreacja świata przedstawionego, różnorodni bohaterowie i całkiem niezła narracja to atuty tej książki. Jednak czasami czegoś mi brakowało, myśli uciekały mi od książki, mimo prób skupienia się na historii. Na szczęście takich momentów było niewiele. Opowieść o McMurphym i pozostałych pacjentach szpitala zrobiła na mnie spore wrażenie i mogę polecić tę lekturę każdemu!
serce | link
@ida
@ida 2007-05-28
Przeczytane (2007-08-07)
Bardzo lubie książki poruszające tematykę szpitala dla psychicznie chorych, żadna jednak nie była tak dobra jak ta.Zmusza do refleksji, stawia ważne pytania, czasem bawi, a często - przeraża. Na ile ważne jest bycie sobą? Jaka jest cena własnej wolności? Na ile warto grać, jak długo można trzymać maskę na twarzy? Gdzie jest nasza wolnośc, skoro społeczeństwa w każdym momencie może orzec "nie pasujesz, przeszkadzasz" i przekreślić nasze życie tak ot, zsyłając do szpitala lub więzienia?
serce | link
@tusiaaa
@tusiaaa 2009-06-04
Przeczytane (2009-06-04)
Książka o "Oddziale naprawczym kombinatu". Doskonale oddaje klimat i absurd tego miejsca, ale i tam można się przecież bawić. Siostra Oddziałowa wiadomo jest niestety groźna. Świetne motywy można znaleźć pracy personelu jak zabiegi z mechanizmami w głowie, różnymi narzędziami i tak dalej. Coś było jeszcze o tym przeżuwaniu gumy do żucia, zawsze tej samej odrywanej ze spodu łóżka, co było zakazane w tym miejscu.
serce | link
@virako
@virako 2007-05-24
Przeczytane (2007-08-07)
Ponadczasowa literatura o mechanizmach władzy absolutnej Wielkiego Brata (tu w wydaniu Siostry Oddziałowej)i łamaniu woli jednostek oraz o rodzącym sie buncie. Bohater ma do wyboru, albo podporządkować sie (dla niego wszystko skończy sie dobrze) albo zaprotestować i postawić na szali swoja przyszłość. Wszytko w metaforycznie ujętej scenerii szpitala psychiatrycznego. Daje do myślenia.
serce | link
@Anuszka
@Anuszka 2011-12-17
Przeczytane (2011-12-17)
Popełniłam niestety ten błąd, że najpierw oglądnęłam adaptację filmową. Przez to mniej więcej znałam fabułę książki i momentami po prostu nie chciało mi się jej czytać. Dlatego właśnie czytałam ją strasznie długo. Ale nie żałuję tej lektury, ponieważ wiele wątków stało się dla mnie jasne, gdzie podczas filmu wiele nie rozumiałam. Powieść uznaję za dobrą.
serce | link
@Patryka
@Patryka 2008-06-11
Przeczytane (2008-06-11)
Świetna książka, dokładnie tak jak napisał Ocelot poniżej - głęboka, poruszająca, niebanalna, i pełno świetnych scen ;) Trochę nie zgodzę się z Paczorem - ja już kilkakrotnie powracałam do tej książki, i zrobię to z pewnością raz jeszcze, i jeszcze, i jeszcze, aż będę znała wszystkie teksty na pamięć :P
serce | link
@chy
@chy 2009-03-03
Przeczytane (2008-09-04)
Książka świetna. W filmie nie podobało mi sie to, że Wódz został zepchnięty na dalszy plan. W książce odgrywał ważną rolę, gdyby nie jego schizy i przemyślenia, książka miałaby zupełnie klimat. A po obejrzeniu filmu możnaby pomyśleć, że to była jakaś poboczna postać.
serce | link
@askadze
@askadze 2010-09-29
Przeczytane (2010-09-29)
Książka fantastyczna. Oczywiście, jeżeli widziało się film już kilkakrotnie to treść książki nieustannie porównywało się do filmu, obrazy również były "filmowe". Co wcale nie uwłaszcza książce, bo była fantastyczna. Z resztą treść zabija.
serce | link
PO
@polak 2008-06-01
Przeczytane (2007-07-28)
ocelot: co masz dokladnie na mysli ? :) [ mnie najbardziej rozbawiło jak Wodzu był w przededniu wycieczki na ryby i mowil do siebie po zignorowaniu czarnych "Byle kto nie bedzie rozkazywal facetow, ktory jedzie z kur**** na ryby" :))) ]
serce | link
@jotgol
@jotgol 2008-08-12
Przeczytane (2008-08-12)
Książka lepsza niż film. Warto ją przeczytać. Poruszająca, wstrząsająca, dająca do myślenia. Nie będziesz się nudzić czytając tą książkę. Czytałam ją ze dwa razy ale napewno do niej powrócę. Warto. Polecam.
serce | link
@Krajka
@Krajka 2010-04-06
Przeczytane (2007-07-28)
Świetnie napisana i przemyślana książka. Niesamowity klimat. Szczerze mówiać, bardzo się przywiązałam do bohaterów i szkoda mi było się z nimi rozstawać :) - polecam !
serce | link
@798367
@798367 2010-07-14
Przeczytane (2007-07-28)
Od pierwszej do ostatniej strony była dla mnie ciężka. Pozostawia dziwny posmak, który jeszcze przez jakiś czas zostaje w ustach. Dobra.
serce | link
@dina888
@dina888 2008-08-21
Przeczytane (2008-08-21)
Genialna ksiazka- rozplynelam sie w niej a zewszad bombardowaly mnie przemyslenia. Jedna z moich ulubionych, bo to wszak rarytas..
serce | link
Zaloguj się aby zobaczyć więcej
Kategorie
Tagi

Twórcy strony

puchar @virako @virako pierwsza opinia
Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
Reklama

Co słychać?

Konkurs "Mistrzyni nad mistrzyniami"
Konkurs "Mistrzyni nad mistrzyniami"
Zapraszamy na konkurs z okazji Dnia Matki
Renowacja kanapy cz.3
Renowacja kanapy cz.3
Kilka słów o nowościach w serwisie.
Dzieci psychiatryka. Dalsze losy - wywiad z Sarą Romską
Dzieci psychiatryka. Dalsze losy - wywiad z Sarą Romską
Ten wywiad jest inny od wszystkich. Miejscami trudny, ale na pewno godny uwagi.
Znajdź nas na facebooku