Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście

Józef Hen
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Urodził się w roku 1732 jako syn generała Stanisława Poniatowskiego i Konstancji z Czartoryskich. To rodzice, wraz z wujami, książętami Czartoryskimi, czyli tzw. Familia, wymyślili, że Staś, po śmierci Augusta III Sasa, zostanie królem Rzeczypospolitej. Szykowali go do tego zajęcia od dzieciństwa. Jego historię opowiada Gaston Fabre, wnikliwy obserwator i komentator zdarzeń. Ukazany jest jako ambitny i świadomy swej roli władca-patriota, który doskonale wie, co się dzieje w kraju i poza jego granicami. Opisując XVIII-wieczne dwory i panujące na nich obyczaje, kreuje rzetelny historycznie obraz, poparty dokumentami, listami i pamiętnikami Stanisława Augusta. Kiedy wybrano go na króla (1764), Sophie, po śmierci zamordowanego Piotra III, była już Katarzyną II, samowładną carycą i miała innych kochanków. Został królem dziwnego państwa, w którym bez jej zgody, bez zgody Rosji nie można było nic zmienić, bo w 1717 roku sejm zgodził się, by gwarantem ustroju był car i by armia nie przekraczała 18.000 żołnierzy. Dlaczego Stanisław w ogóle zgodził się zostać królem? Bo miał program. Niektórzy badacze twierdzą, że realizował program wytyczony przed laty (w 1744) przez ojca generała. Nie spodziewał się przeszkód z jej strony. Od pierwszej chwili, od założenia korony, zaczął gorączkową działalność reformatorską. I od pierwszej chwili napotkał na opór i nienawiść magnatów: Potoccy, Radziwiłłowie, Rzewuscy, Ogińscy, wszystkie wielkie rody były przeciw niemu reformy królewskie uderzały w ich przywileje, władzę i dochody. Stanisław August zdążył jednak przed upadkiem państwa wykształcić elitę, która stanowiła później o świadomości narodu. Nie było państwa, ale przetrwał naród.
Data wydania: 2017-03-15
ISBN: 978-83-7999-990-3, 9788379999903
Wydawnictwo: Sonia Draga
Nagrody: Warszawska Premiera Literacka (Zwycięzca)
Kategorie: Biografia, Powieść
Stron: 544
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Józef Hen Józef Hen
Urodzony 8 listopada 1923 roku w Polsce (Warszawa)
Józef Hen, właśc. Józef Henryk Cukier – polski pisarz i publicysta żydowskiego pochodzenia, dramaturg, reportażysta, scenarzysta filmowy. Urodził się i wychował w kamienicy przy ul. Nowolipie 53 w Warszawie. Jego ojciec, Rubin Cukier z Radzynia, by...

Pozostałe książki:

Crimen Błazen - wielki mąż Królewskie sny Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście Pingpongista Nikt nie woła Przeciw diabłom i infamisom. Przypadki starościca Wolskiego Twarz pokerzysty Nowolipie. Najpiękniejsze lata Bruliony profesora T. Nowolipie Pikanterie. Opowiadania miłosne Bez strachu. Dziennik współczesny Bitwa o Kozi Dwór Nie boję się bezsennych nocy... Prawo i pięść Przypadki starościca Wolskiego 3 Bokser i śmierć Ja, Michał z Montaigne Ja, deprawator Kredą na tablicy Milczące między nami Najpiękniejsze lata Odejście Afrodyty Pismo. Magazyn opinii, nr 6 / czerwiec 2018 Powrót do bezsennych nocy. Dzienniki Przypadki starościca Wolskiego 1 Przypadki starościca Wolskiego 2 Szóste, najmłodsze i inne opowiadania Więzień i jasnowłosa Zagadkowy Arre Dziennik na nowy wiek Dziennik na nowy wiek. Tom 1 Dziennik na nowy wiek. Tom 2 Dziennika ciąg dalszy Kwiecień Mgiełka Mira L. Miłość Piotra Miłość do Heleny Nie boję się bezsennych nocy. Z księgi trzeciej Oko Dajana Oko Dajana. Pingpongista Opór Początek epopei Przed wielką pauzą Skarb Mohilanki Uczeń mistrza Rumianka Źrenice jego oczu
Wszystkie książki Józef Hen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2021-12-24
5 /10
Przeczytane 2013

Wyczytałem, że książka ta dostała nominację do nagrody Nike, bodajże w 2004 roku. Po jej przeczytaniu zbytnio nie dziwię się, że tylko na nominacji się skończyło.
Owszem, jest to kompendium wiedzy na temat Stanisława Augusta, jednak książka napisana szalenie jednostronnie. Laurka taka, gdyż rzeczony Staś jawi się jako facet bez wad. Delikatny jak francuski piesek, musi znosić te sarmackie zwierzęta (cóż za poświęcenie), oczytany, władający językami, wrażliwy i przystojny też, prawdomówny, cnotliwy i inne takie- święty. Następuję pewien istotny problem: tak ogromną ilość informacji o głównym bohaterze i wydarzeniach w których brał udział, trzeba jakoś przerobić na formułę niby opowieści. Żeby i młodzi się zainteresowali, a całość sprawiała bardziej przyswajalne wrażenie. Ale Pan Hen straszliwie to uprościł.
Mamy więc setki stron biografii nie tylko Stanisława Augusta, ale i jego kompanów, znajomych, znajomych tych znajomych i kochanek znajomych tych znajomych. Opisów praktycznie zero, dialogów ciężko się doszukać, warstwa fabularna potraktowana po macoszemu. Gdyby wziąć suche, podręcznikowe informacje, trochę „zmiękczyć”, dorzucić na początek zdanie narratora w stylu: „Witajcie, nazywam się Gaston Fabre i teraz opowiem o moim przyjacielu- królu Stasiu”, to by wyszło właśnie coś takiego.
Do faktologii się nie będę czepiał, bo to skrupulatna biografia, poprzetykana gęsto fragmentami listów i autentycznych wypowiedzi, przy okazji próbująca wybielić króla powszech...

| link |
@Zorg
@Zorg
2020-10-05
1 /10

żałowa apologia króla-sprzedawczyka

| link |
MK
@mkpiekarska
2021-04-23
10 /10
Przeczytane
SU
@supjin
2021-04-26
9 /10
Przeczytane
@Asamitt
2020-02-02
6 /10
Przeczytane Powieść historyczna Polscy autorzy
@margot_marthenot
@margot_marthenot
2008-07-11
5 /10
Przeczytane Wiatr historii

Cytaty z książki

O nie! Książka Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat