Nikt nie woła

Józef Hen
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Nikt nie woła
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Józef Hen, pisarz, publicysta, reżyser i scenarzysta, ukończył tę powieść w 1957 r. Dziś ukazuje się ona w nowym, wyjątkowym wydaniu. Tekst został wzbogacony o osobiste posłowie pisarza, obchodzącego w 2013 roku swoje 90-te urodziny. Inspiracją do napisania utworu były własne przeżycia autora. Bohaterem jest siedemnastoletni Bożek, pochodzący z warszawskiego Nowolipia, który po dramatycznej tułaczce w czasie II wojny światowej znalazł się w azjatyckiej części Związku Radzieckiego. Pragnie dostać się do armii gen. Andersa. Bożek jest młodym i wrażliwym chłopcem. W batalionie pracy pod Taszkientem zetknie się z okrucieństwem i głodem. To tutaj, w nieludzkim, ale i pięknym krajobrazie marzy jednocześnie o miłości. Powieść "Nikt nie woła" posłużyła autorowi jako inspiracja do scenariusza filmu pod tym samy tytułem, który zrealizował Kazimierz Kutz. Sam utwór z powodu cenzury przez 33 lata nie był dopuszczany do druku. W posłowiu, przygotowanym specjalnie do najnowszego wydania powieści, autor wspomina losy maszynopisu, i nie tylko: "Wyjechałem do Obór, pożyczyłem od siostry trochę pieniędzy, żebyśmy mieli z czego żyć — i zacząłem pisać. Tamto wróciło. Znowu byłem tym gniewnym, zawziętym chłopcem, który obiecywał sobie: „Napluję im wszystkim w twarz”. Komu? „Wszystkim, którzy pięknie gadają”. Pojawił się tytuł „Nikt nie woła”, a później podtytuł części pierwszej: BOSO. Kiedy Bożek, już po komisji, w butach i w mundurze, szepnął: „Teraz wam pokażę”, postawiłem trzy kropki i zamknąłem brulion. […] Trzeba było Okrągłego Stołu w 1989 roku, wyborów, transformacji ustrojowej, by "Nikt nie woła" mogło się wreszcie ukazać. Zajęło się powieścią Wydawnictwo Literackie, to samo, które teraz dociera ze wznowieniem do Ciebie, czytelniku. Jak się czułem trzymając po 33 latach egzemplarz w ręku? Po tak długim czekaniu uczucia są złożone, satysfakcja niełatwa. Cały czas nurtuje świadomość zmarnowanej egzystencji tej książki, czasu jej niedostępności, a więc i niemożności podzielenia się z czytelnikiem moim fundamentalnym doświadczeniem. Przecież po to została napisana! W letni, upalny dzień spotkałem w Konstancinie kierownika produkcji filmu "Nikt nie woła", entuzjastę tej powieści, którą jako jeden z pierwszych poznał z maszynopisu. Teraz, kiedy się ukazała, przeczytał ją ponownie. „Musiałeś tam wiele złagodzić”, powiedział. Zaprzeczyłem stanowczo. „Nic nie złagodziłem. Nic nie zmieniłem. To czasy się zmieniły! I ty, ty też się zmieniłeś”. I jeszcze jedna rozmowa, w tym samym Konstancinie, tego samego lata. Starsza, bardzo dystyngowana pani, erudytka, po przeczytaniu „Nikt nie woła”, powiedziała, wyraźnie skrępowana: „Przepraszam, że to poruszam... Ale czy pan wie, jakie były dalsze losy tej dziewczyny, która żegnała się z Bożkiem na peronie w Samarkandzie? Czy wie pan, co się z nią stało?”. „Tak, wiem”. „Co?” „Jest babcią moich wnucząt”. Pani otworzyła usta, jakby musiała nabrać tchu — i rozpłakała się".
Data wydania: 2013-02-01
ISBN: 978-83-08-05052-1, 9788308050521
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 432

Autor

Józef Hen Józef Hen
Urodzony 8 listopada 1923 roku w Polsce (Warszawa)
Józef Hen, właśc. Józef Henryk Cukier – polski pisarz i publicysta żydowskiego pochodzenia, dramaturg, reportażysta, scenarzysta filmowy. Urodził się i wychował w kamienicy przy ul. Nowolipie 53 w Warszawie. Jego ojciec, Rubin Cukier z Radzynia, by...

Pozostałe książki:

Błazen - wielki mąż : opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim Crimen
Wszystkie książki Józef Hen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Miłość w czasach głodu

24.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Na pozór jest to jeszcze jedna książka o losie polskich uchodźców i zesłańców w Rosji Sowieckiej w czasie II wojny światowej. Sporo już takich wspomnień wydano. Ale tutaj mamy coś więcej, mamy wspaniałą literaturę. Hen bowiem literacko przetwarza swoje przeżycia z czasów wojny, jest to napisane wspaniałym językiem, świetnie skomponowane, chwytając... {} Recenzja książki Nikt nie woła

@almos@almos {}× 13

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-07-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Literatura polska

Bardzo dobra książka, ale i bardzo trudna emocjonalnie. Bardzo obciążająca. Czyta się ją szybko.
Przyznałam jej 10 gwiazdek, bo w pełni na to zasługuje. Jest to jedno wielkie rozliczenie z mitem Polaka na zesłaniu, z pojęciem polskości i z dzieleniem Polaków na tych od Andersa i tych od Berlinga, w ogóle z dzieleniem ludzi według narodowości. Jeśli twierdzi to człowiek, który przeżył wojnę, to jest to głos znaczący.
Formalnie bardzo zachwyciło mnie forma powieści, bardzo nowatorska. Śmiem twierdzić, że mam do czynienia z polskim Steinbeckiem. Ale różnica z powieściami naturalistycznymi (z zaznaczeniem, ze świadomie rozróżniam naturalizm XIX wieku i ten północnoamerykański z początku XX wieku) jest istotna. Tam nędza świata pokazana była poprzez zdarzenia i scenerię, a tutaj mamy powieść udramatyzowaną. Hen zawarł wszystko w dialogach, których język, zależy od osoby mówiącej, i język różnicuje światy moralne osób.
Ktoś napisał, że szkoda, że powieść nie ukazała się o 30 lat wcześniej. Ja sądzę, że wcześniej byłoby za wcześnie na takie rozliczenia i na takie eksperymenty formalne.

{}× 16 | link |
@almos
2020-04-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane ebook literatura piękna
@oliwa
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Polska

Cytaty z książki

O nie! Książka Nikt nie woła. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl