Morderstwo na plebanii

Agatha Christie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów
Morderstwo na plebanii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów

Opis

Podniósł brwi, kiedy bez słowa wskazałem w kierunku biurka. Ale jak przystało na lekarza, nie zdradził wzruszenia. Pochylił się nad zmarłym i zbadał go szybko. Potem wyprostował się i spojrzał na mnie. - No i co? - spytałem. - Nie żyje... śmierć nastąpiła jakieś pół godziny temu. - Samobójstwo? - O samobójstwie nie może być mowy. Proszę spojrzeć, gdzie jest rana. Poza tym, jeżeli sam się zastrzelił, to gdzie jest broń? Rzeczywiście, broni nie było nigdzie widać.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-7384-319-6, 9788373843196
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Cykl: Panna Marple, tom 1
Serie: Klasyka Kryminału, Seria z Gawronem, Kolekcja Hachette: Agatha Christie, Agatha Christie, Agata Christie - Królowa Kryminału
Stron: 224
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Agatha Christie Agatha Christie
Urodzona 15 września 1890 roku w Wielkiej Brytanii (Torquay)
Agatha Mary Clarissa Miller Christie (ur. 15 września 1890 w Torquay, zm. 12 stycznia 1976 w Wallingford) – brytyjska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych. Córka Clary i Fredericka Miller. Odręczny podpis "Agatha Christie" wykonany czarnym a...

Pozostałe książki:

Tajemnicza historia w Styles A.B.C. Morderstwo w Orient Expressie Dwanaście prac Herkulesa I nie było już nikogo
Wszystkie książki Agatha Christie

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"MORDERSTWO NA PLEBANII" AGATHA CHRISTIE

31.05.2018

Po raz pierwszy książka ta została wydana w 1930 roku. Jest to pierwsza książka Agathy Christie, w której zagadkę kryminalną rozwiązuje panna Jane Marple. Ci, którzy przyzwyczaili się do Herkulesa Poirota mogli być lekko rozczarowani. Jak się okazało, Jane Marple potrafiła sobie zjednać czytelników.Książka ta przypomina seriale, w których główną ro... Recenzja książki Morderstwo na plebanii

Moja opinia o książce

Opinie

@Meszuge
2020-07-22
6 /10

Jane Marple, panna Marple, pojawiła się w kilkunastu opowiadaniach Agathy Christe zanim wystąpiła w roli znaczącej, w powieści „Morderstwo na plebanii” z 1930 roku.

„Nie ma w Anglii detektywa, który by mógł iść w zawody ze starą panną w nieokreślonym wieku, mającą dużo wolnego czasu”*.

Akcja dzieje się w malutkim miasteczku St. Mary Mead, którego wielu mieszkańców mniej lub bardziej nienawidzi pułkownika Lucjusza Protheroe. Kiedy ten zostaje znaleziony martwy, zastrzelony, w gabinecie plebanii proboszcza Leonarda Clementa, zadufany w sobie, nadęty i przemądrzały inspektor Slack, pułkownik Melchett, oraz panna Marple starają się rozwikłać zagadkę.

„– Widzi ksiądz proboszcz – zaczęła wreszcie – kiedy się tak żyje, jak ja, samotnie, z dala od wielkiego świata, musi się mieć jakiegoś konika. Można się oczywiście zajmować robotami na drutach, harcerstwem, dobroczynnością, szkicowaniem pejzaży… ale moim konikiem jest – i zawsze była – natura ludzka. Taka różnorodna i taka fascynująca. No, a w małym miasteczku, gdzie nic człowieka nie odrywa, jest tyle sposobności do tego rodzaju studiów. Człowiek zaczyna klasyfikować ludzi jak ptaki, albo kwiaty – taki a taki rodzaj, taki a taki gatunek, taka a taka odmiana. Niekiedy oczywiście popełnia się błędy, ale z biegiem czasu coraz mniej”**.

Narratorem, obserwatorem i uczestnikiem zdarzeń jest poczciwy proboszcz Clement; na uwagę zasługują także ciekawie opisane postacie Gryzeldy Clement, nieco zwari...

× 3 | link |
@Booka
2020-05-28
4 /10
Przeczytane Posiadam Thriller/kryminał/sensacja

CYKL: "PANNA MARPLE" (TOM 1)

"Morderstwo na plebanii" otwiera cykl książek Christie, której główną bohaterką jest Panna Marple. Owe Morderstwo to też - można by rzec - pierwsza "sprawa" miłej starszej Pani. Może też dlatego jest w tej książce tak mało panny Marple...

Wydarzenia opowiadane są głównie z punktu widzenia księdza proboszcza. Początkowo mi to nie przeszkadzało ale z biegiem czasu nadmierna obecność tej postaci - jako postaci niemalże wiodącej - chwilami zaczęła mnie denerwować. Ksiądz opowiada tu wydarzenia, jednocześnie chodzi za inspektorem niczym "dupny dzwonek" i usiłuje pomóc w rozwiązywaniu sprawy, co chwilami wywoływało u mnie uśmiech politowania, pomieszany z irytacją. Widać proboszcz nieźle się nudził a jedyne, co miał do roboty to właśnie chodzenie wszędzie z inspektorem. Nawet przesłuchiwać świadków. Brawo Autorko! Tak nierealne, że aż głupie zarazem.

Abstrahując już od tego: to, co również sprawiło, iż postanowiłam jeszcze obniżyć ogólną ocenę i książkę uznać za mocno przeciętną, jest fakt iż przez większość książki (tak od jej drugiej połowy) dało się zaobserwować, jakoby wciąż w kółko "bito pianę" i niewiele z tego wynikało. Owszem widać efekty przedstawianych sytuacji pod koniec (wszak po to one były ukazywane), jednakże uważam, że można to było zrobić o wiele krócej.

Książka nabiera tempa (równemu temu, który dało się zaobserwować na początku) na kilka rozdziałów przed końcem. Wtedy ...

| link |
@ziellona
2020-02-15
3 /10
Przeczytane 21 - Kryminalki

Jakby to powiedzieć... Mam dużo roboty zajmującej ręce i oczy, niekoniecznie głowę... Na przeprowadzkę i sprzątanie idealne są audiobooki - tym razem Panna Marple. O ile samą postać uwielbiam - z ekranizacji BBC, o ile Christie jest królową powieści detektywistycznych, o tyle ten audiobook mnie nie pochwycił - być może ze względu na narratora, który choć czytał bardzo wyraźnie, to zbytnio usiłował zmienić swój głos na głos kobiecy, kiedy w dialogach uczestniczyła płeć piękna. No i niestety dość mocno popsuło mi to odbiór tej książki...

Sama fabuła, jak to u Christie, małomiasteczkowa i polegająca na plotkach, które dziś noszą nazwę wywiadu środowiskowego... Bardzo brytyjska i bardzo staropanieńska. 
I pomimo faktu, że Christie jest królową kryminału, to jednak... seriale ze stworzonymi przez nią postaciami, a grane przez wybitnych aktorów teatralnych, są jednak... najlepsze. 
 
 PS. Czytał Artur Dziurman 

| link |
@lewka
2011-07-20
10 /10
Przeczytane

To moja druga książka Agathy Christie. Jest rewelacyjna, do samego końca byłam w błędzie. Również polecam :)

| link |
@Kasiasnoopy
2011-02-17
8 /10
Przeczytane "Śledztwo będzie dla nas rozrywką"

Ja też od tej książki zaczęłam "Christimanie" XD Uwielbiam ją a Panna Marple jest The best :D Polecam :D

| link |
@Da-Nutka
2009-09-29
10 /10
Przeczytane

Wspaniale nakreślony portret panny Marple. Polecam!

| link |
@diabolicalady
2009-09-13
10 /10
Przeczytane Christie Agata

trzeba przeczytać

| link |
@Marguerita
2020-03-25
8 /10
Przeczytane 2019

Genialna!

| link |
@martha912
2022-01-27
6 /10
Przeczytane
KA
2021-12-01
7 /10
Przeczytane
@dorotab
2021-11-30
8 /10
Przeczytane
@Klementynka
2021-05-10
8 /10
Przeczytane powieść kryminalna retro literatura angielska
@tea.books.lover
2021-05-02
7 /10
Przeczytane
@mhennels
2021-03-25
8 /10
Przeczytane
@yhera
2021-02-24
6 /10
Przeczytane Kryminał/sensacja/thriller
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Małżeństwo jest rzeczą poważną i należy je zawierać jedynie po dłuższym okresie namysłu i rozwagi, przy czym zgodność upodobań i skłonności winna być najwyższym względem.”
#
“Podniósł brwi, kiedy bez słowa wskazałem w kierunku biurka. Ale jak przystało na lekarza, nie zdradzał wzruszenia. Pochylił się nad zmarłym i zbadał go szybko. Potem wyprostował się i spojrzał...”
#
“(...) trzeba mieć na wszystko wytłumaczenie. Każdą rzecz należy wytłumaczyć w sposób logiczny i zadowalający. Jeżeli się znajdzie teorię, która odpowiada wszystkim faktom, wówczas teoria musi ...”
× 1
#
“Bo ja to zawsze mówię: żyj i pozwól żyć innym.”
× 1
#
“Najczęściej prawdą jest to, co rzuca się w oczy.”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Trzynaście zagadek
Trzynaście zagadek
Agatha Christie
7.9/10
Trzynaście zagadek kryminalnych zadawanych sobie przez zgromadzone towarzystwo. Wszystkie opowiadan...
Noc w bibliotece
Noc w bibliotece
Agatha Christie
7.8/10
W rezydencji pułkownika Bantry'ego służba znalazła zwłoki nieznanej nikomu młodej kobiety. Mieszkańc...
Zatrute pióro
Zatrute pióro
Agatha Christie
7.9/10
Spokojne miasteczko na angielskiej prowincji gnębi plaga anonimów. Pisane są wyjątkowo agresywnym to...
Morderstwo odbędzie się...
Morderstwo odbędzie się...
Agatha Christie
8.0/10
W miasteczku Chipping Cleghorn jak to w miasteczku wszyscy wiedzą o sobie wszystko. Spokój i bezpiec...
Strzały w Stonygates
Strzały w Stonygates
Agatha Christie
7.4/10
Agatha Christie stworzyła oryginalne postacie, które na trwałe weszły do literatury: niezwykle bystr...
Kieszeń pełna żyta
Kieszeń pełna żyta
Agatha Christie
8.3/10
Zamożny przedsiębiorca Rex Fortescue ginie po spożyciu posiłku, a po nim jeszcze dwie inne członkini...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl