Na południe od granicy, na zachód od słońca

Haruki Murakami
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 91 ocen kanapowiczów
Książka Na południe od granicy, na zachód od słońca
Książka Na południe od granicy, na zachód od słońca
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 91 ocen kanapowiczów

Opis

"Hajime i Shimamoto przyjaźnili się w dzieciństwie. Shimamoto, kiedy była mała, zachorowała na polio i od tego czasu miała sparaliżowaną jedną nogę. Hajime był jedynakiem, trochę rozpuszczonym i egoistycznym. Można powiedzieć, że byli zakochaną parą: po szkole godzinami słuchali razem płyt, rozmawiali i trzymali się za ręce. Potem ich drogi się rozeszły. Hajime jest już dorosły. Ma żonę, dwójkę dzieci, prowadzi bar jazzowy. Powodzi mu się nieźle i ogólnie można go określić jako ""odnoszącego sukcesy mężczyznę w średnim wieku"". I wtedy w jego życiu, po dwudziestu pięciu latach ponownie zjawia się Shimamoto. Nie widzieli się od czasu, gdy mieli dwanaście lat. Już nie jest kaleką - miała opera...
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7495-227-9, 9788374952279
Wydawnictwo: Muza
Stron: 232
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Urodzony 12 stycznia 1949 roku w Japonii ( Kioto )

Haruki Murakami (jap. 村上 春樹 Murakami Haruki, ur. 12 stycznia 1949 w Kioto) – japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Urodził się w Kioto, lecz dorastał w Kobe. Jego dziadek był buddyjskim duchownym. Murakami studiował w latach ...

Książki Haruki Murakami

Wszystkie książki Haruki Murakami

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

" (...) Byliśmy zbyt szczęśliwi" ...

Od niedawna powstał ogromny szum wokół książek Murrakamiego i sama chciałam się przekonać, czy są one naprawdę tak dobre. Ów Autor – Haruki Murakami urodził się w Kioto, lecz dorastał w Kobe. Ciekawostką jest to, że jego dziadek był buddyjskim duchownym. O samym Harukim wiemy, że studiował na Wydzi... czytaj dalej »

@Meme @Meme

Na południe od granicy, na zachód od słońca

Po raz kolejny uświadamiam sobie, że czytanie nie jest łatwe. Nie ma w tym nic prostego, chyba każdy w pewnym momencie to zauważy. Co wybrać do czytania, co pozwoli mi się rozerwać, ale zarazem nauczy mnie, wzbudzi motywację, chęć. Jak czytać, gdzie czytać, ile książek. Można to rozważać humorystycz... czytaj dalej »

@FiolkaK @FiolkaK

Na południe od granicy, na zachód od słońca - Haruki Murakami

"Jeśli wystarczająco długo patrzy się na deszcz i nie myśli o niczym, człowieka stopniowo ogarnia uczucie, że jego ciało się uwalnia, otrząsa z rzeczywistości świata. Deszcz ma hipnotyzującą moc.” Po niezwykle udanym, a nawet mogę rzec czarującym spotkaniu z twórczością Murakamiego, postanowiłam si... czytaj dalej »

@Ania1986 @Ania1986
✍️ Napisz swoją recenzje
✍️ Napisz swoją recenzje | Zobacz wszystkie

Moja opinia o książce

Opinie
@Booka
@Booka 2019-01-31
Przeczytane (2014-10-11) Posiadam Literatura piękna/współczesna
To moje pierwsze spotkanie z Harukim Murakamim i jak widać udane. Książkę czyta się szybko i właściwie mogłam ją skończyć w kilka dni (lub szybciej) ale celowo postanowiłam dawkować ją sobie, gdyż nie chciałam się tak szybko rozstawać z historią Hajime. A owa historia wciągnęła mnie już od pierwszych akapitów. Hajime jest główną postacią w tej opowieści. To on wprowadza czytelnika w historię swojego życia. Najpierw poznajemy jego dzieciństwo, później widzimy go jako zwykłego nastolatka ze zwykłymi problemami nastoletniego wieku, a następnie jego młodość. Hajime opowiada głównie o swoich kobietach. Szczególnie o tej pierwszej, jedynej i niepowtarzalnej Shimamoto. To do niej będzie porównywał...
serce | link |
@hotaru
@hotaru 2008-02-26
Przeczytane (2008-02-26) Posiadane
Pierwsza ze skromniejszych objętościowo książek Murakamiego, za jaką się zabrałem. Podchodziłem do niej z pewną niepewnością, nie wiedząc czego się spodziewać. "Kafka nad morzem" podobała mi się bardzo, "Tańcz, tańcz, tańcz" praktycznie wcale i bardzo chciałem, żeby "Na południe od granicy, na zachód od słońca" okazała się zdecydowanie bardziej podobna do tej pierwszej pozycji. Czy była?Nie. Ale to nie znaczy, że była kiepska. Była po prostu inna. Nie ociekała bogatą symboliką, jak "Kafka", praktycznie ze świecą szukać tu elementów fantastycznych, ale dzięki temu, że Autor zrezygnował z zawiłego rozważania o niczym, co było bolączką "Tańcz...", "Na południe..." czyta się całkiem przyjemnie. ...
serce | link |
@nituszka
@nituszka 2010-05-30
Przeczytane (2010-05-22)
pierwsza książka Murakamiego, która przeczytałam. wybrałam ją z półki bo spodobało mi się nazwisko. nigdy wcześniej nie miałam okazji czytać książek japońskich pisarzy i postanowiłam spróbować. wybrana ze względu na niewielką objętość, bo spodziewałam się trudności w czytaniu. książkę dosłownie połknęłam w 3 godzin. styl Murakamiego spodobał mi się na tyle, że sięgnęłam po inne pozycje i muszę przyznać, że ta nie jest najlepszą z nich, ale na pewno najlżejsza i najłatwiejsza do zrozumienia. wyżej cenie te bardziej symboliczne bo to bardziej mój styl. "Na południe...." jednakże posiada kilka takich akapitów do których z chęcią powracam.
serce | link |
PE
@perfekcjonistka 2009-10-19
Przeczytane (2007-07-28)
Lekkość prozy Murakamiego zniewala. Uderza w czułe nuty duszy ludzkiej. Niezależnie od miejsca, czasu stanu ducha chyba w każdej jego książce są przekazywane emocje, które towarzyszyły nam w życiu. Do tego jakiś jazz w tle, duży kubek zielonej herbaty i Murakami przenosi mnie do raju, raju, w którym są łzy, ale... ale mimo to jest to raj. W jego książkach cenię to, że nie ma tam przypadkowości - żadne zdanie nie jest zbędne, nie jest niepotrzebne, nie jest bezcelowe.
serce | link |
@Edhiel
@Edhiel 2010-11-05
Przeczytane (2010-11-05) Na półce
Jest to już kolejna książka tego autora którą przeczytałem. I po raz kolejny jestem zachwycony stylem autora. Ta powieść opowiada o niespełnionej miłości i pogonią za nią , trudnych wyborach - czyli o problemach codziennych. Jestem zachwycony, że ta historia się tak skończyła; Chciałbym, aby było coś więcej na temat przeszłości Shimamoto. Szkoda mi jednak Izumi. Teraz i ja się zastanawiam co się znajduje na południe od granicy a co na zachód od słońca...
serce | link |
AG
@Castiel 2013-09-28
Przeczytane (2013-01-01) Sésame
Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem i zaliczam je do dość udanych. Książka może nie powaliła mnie na kolana, ale podobała mi się, ze względu na tajemniczą aurę, subtelność oraz prostotę. Myślę, że nie poprzestanę na tej jednej pozycji i bardziej zgłębię twórczość Murakamiego, bo jednak mnie zainteresował :)
serce | link |
@staszek89
@staszek89 2009-04-02
Przeczytane (2009-04-02)
Książka o nie spełnionej miłości, uczuciach i mentalności. Jednak pytanie po tej książce można sobie zadać jedno. Co znajdziemy na północ od granicy czy na zachód od słońca, bo tego szukał Hajimi. Literacko jest prosta ,ale w tej prostocie ma dużą wartość ,która jest olbrzymim plusem tego autora.
serce | link |
@EmilyStrange
@EmilyStrange 2015-09-19
Przeczytane (2015-09-15) Kochankowie z Dalekiego Wschodu... Romans nawiązany w bibliotece...
Historia doskonale pokazuje przewrotność naszego losu. Choćby nie wiadomo jak człowiek starał się zaplanować sobie przyszłość, to życie zawsze zweryfikuje po swojemu te plany, a potem często nie ma odwrotu... Jaki wyniosłam morał z tej książki? Pierwszej miłości się nigdy nie zapomina.
serce | link |
@SYSTEM
@SYSTEM 2009-12-14
Przeczytane (2009-02-11) japonia
To pierwsza ksiązka Murakamiego, jaką miałam okazję przeczytać i nie jestem pewna, czy sięgnę po kolejną... Czyta się bardzo szybko i łatwo, nawet przyjemnie. Ale te tajemnice wokół bohaterki, jest, nie ma jej, nie wiadamo, czy w ogóle tam była... Nie lubię takiej niepewności.
serce | link |
KA
@kameliaband 2012-01-25
Przeczytane (2012-01-25)
Książka ta jest pierwszą tego autora ksiązką przeczytaną przeze mnie ale muszę powiedzieć że Murakami pisze naprawde rewelacyjnie. Postaram się przeczytać kolejne jego książki. Przeczytałam ją w ciągu dwóch dni. Trudno mi się było od niej oderwać. POLECAM!!!!
serce | link |
@Suza
@Suza 2013-05-22
Przeczytane (2013-05-22)
To pierwsza książka Murakamiego jaką przeczytałam i jestem pewna, że nie ostatnia. Autor urzekł mnie swoją twórczością, tą umiejętnością przekazania w tak piękny sposób czegoś na pozór banalnego. Uwielbiam :)
serce | link |
@bunia
@bunia 2009-10-10
Przeczytane (2009-06-25)
Mnie się bardzo podobało - była to dla mnie pierwsza tego autora. W stylu Murakamiego jest coś, co powoduje, że czytanie sprawia ogromną przyjemność. Przepięknie opowiedziana historia miłosna, polecam!
serce | link |
@Ag_VS
@Ag_VS 2011-08-08
Przeczytane (2011-08-08) Japonia
Szczerze mówiąc, przygnębiła mnie ta książka. Generalnie twórczość Murakamiego zawsze porusza u mnie jakieś czułe struny i choć dobrze wspominam lekturę, to uczucie niepokoju pozostało
serce | link |
@sqrzak
@sqrzak 2009-02-14
Przeczytane (2009-02-15) sqrzakowe zaczytanie
Przeczytałam tak szybko, jak mogłam byleby to skończyć i oddać. Chciałam rzucać tą książką o ścianę tak bardzo mnie irytowała. I ta "moralność" Hajime. Poza tym literacko dość słabe.
serce | link |
@akinoria
@akinoria 2009-11-29
Przeczytane (2007-07-28)
Nie jest to proza wielkich lotów, ot taka opowiastka romantyczna - lekko napisana, szybko się czyta, przewidywalne sceny co nastąpi dalej - książka dla publiki lat młodzieńczych.
serce | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Na południe od granicy, na zachód od słońca”- Haruki Murakami

Książka Sputnik Sweetheart
Sputnik Sweetheart Haruki Murakami
8.5/10
Narrator, młody nauczyciel literatury kocha się w swojej zna...
Książka Wszystkie boże dzieci tańczą
Wszystkie boże dzieci tańczą Haruki Murakami
7.8/10
Zbiorek sześciu krótkich opowiadań, niezależnych fabularnie....
Książka Kronika ptaka nakręcacza
Kronika ptaka nakręcacza Haruki Murakami
8.9/10
Akcja "Kroniki ptaka nakręcacza", podobnie jak w większości ...
Książka 1Q84, tom 3
1Q84, tom 3 Haruki Murakami
8.9/10
W trzecim tomie tej fantastycznej powieści Murakamiego pozna...
Książka 1Q84, tom 2
1Q84, tom 2 Haruki Murakami
8.7/10
Murakami w mistrzowski sposób buduje fantastyczne postaci, r...

Kategorie

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się