1Q84 (1/3)

Haruki Murakami
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
1Q84 (1/3)
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Podobnie jak w "Kafce nad morzem" autor rozwija jednocześnie dwa wątki - rozdziały o numerach nieparzystych opowiadają historię kobiety imieniem Aomame, a rozdziały o numerach parzystych historię mężczyzny imieniem Tengo. Oboje w dzieciństwie się znali i wszystko wskazuje na to, że znów spotkają się dwadzieścia lat poźniej. Akcja rozgrywa się w roku 1984, więc, oczywiście, można znaleźć w niej kilka odwołań do powieści Orwella. Dominujące tematy to przemoc i okrucieństwo wobec kobiet oraz działalność sekt religijnych, przedstawionych jako organizacje fanatyczne i niebezpieczne. Wątek ten zdaje się do pewnego stopnia oparty na historii sekty Najwyższej Prawdy Aum, która w 1995 roku dokonała zamachu terrorystycznego w w tokijskim metrze. Autor buduje równoległe światy i wprowadza fantastyczne postaci, jak zawsze w mistrzowski sposób zaciera granice między rzeczywistością a literaturą.
Tytuł oryginalny: 1Q84
Data wydania: 2011-02-23
ISBN: 978-83-7758-025-7, 9788377580257
Wydawnictwo: Muza
Cykl: 1Q84, tom 1
Stron: 480

Autor

Haruki Murakami Haruki Murakami
Urodzony 12 stycznia 1949 roku w Japonii (Kioto)
Haruki Murakami (jap. 村上 春樹 Murakami Haruki) – japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Urodził się w Kioto, lecz dorastał w Kobe. Jego dziadek był buddyjskim duchownym. Murakami studiował w latach 1968–1975 na Wydziale Literat...

Pozostałe książki:

Po zmierzchu Przygoda z owcą Kafka nad morzem Norwegian Wood Na południe od granicy, na zachód od słońca
Wszystkie książki Haruki Murakami

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

1Q84

4.07.2012

Japońska literatura ma mocnego przedstawiciela. Haruki Murakami zdobył tysiące (albo i miliony) fanów na całym świecie, a jego powieści szybko pną się w górę na listach bestsellerów. Nie ma się czemu dziwić. Książki tego autora są doskonałym połączeniem rzeczywistości ze swego rodzaju fantastyką, które nadaje całości oryginalności. Ostatnia seria M... Recenzja książki 1Q84 (1/3)

@nenya89@nenya89 × 1

1q84

22.02.2012

Truizmem byłoby napisanie, że Haruki Murakami to japoński pisarz, autor między innymi Kafki nad morzem i Norwegian Wood. Bogata oferta jego książek dostępnych na naszym rynku, podobnie jak i marketingowy szał wokół nich, pozwalają przypuszczać, że wszyscy znają jego nazwisko przynajmniej ze słyszenia. Tak samo znany powinien być sam tytuł – 1Q84, k... Recenzja książki 1Q84 (1/3)

"1Q84"

2.09.2011

Murakami za każdym razem potrafi mnie czymś zadziwić. Tak było i tym razem. Zaintrygował, w pewien sposób zahipnotyzował, nie mogłam się oderwać i kiedy w dość nagły i drastyczny sposób akcja się zatrzymuje, czytelnik przekręca ostatnią stronę… czegoś brakuje, chce się czytać dalej. Tengo i Aomame to główni bohaterowie tej powieści. Spotkali się... Recenzja książki 1Q84 (1/3)

1Q84

27.11.2010

Do zapoznania się z twórczością japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego w dużej mierze zachęciły mnie recenzje ukazujące się na blogu Futbolowej. Czytywałam je regularnie i w pewnym momencie postanowiłam przekonać się na własnej skórze, czy i na mnie autor powieści takich jak: "Na południe od granicy, na zachód od słońca", czy też "Wszystkie boże... Recenzja książki 1Q84 (1/3)

@Lena173@Lena173 × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-07-22
8 /10
Przeczytane L. japońska Fantastyka Bardzo dobra książka

Książka swoim tytułem nawiązuje do książki Orwell „1984” i można w niej znaleźć odwołania do tej książki. Także za sprawą drugoplanowej bohaterki nawiązuje do historii sekty Najwyższej Prawdy Aum, która w 1995 roku dokonała zamachu terrorystycznego w tokijskim metrze. Temat dla Japończyków ważny, bolesny i aktualny. Poznajemy Aomame i Tengo, których losy przedstawiane są naprzemiennie w kolejnych rozdziałach. Aomame jest instruktorką sztuk walki, a dodatkowo perfekcyjną morderczynią na usługach jednej osoby. Eliminuje wyłącznie mężczyzn znęcających się nad swoimi żonami. Tengo jest młodym matematykiem, a także początkującym pisarzem. Dodatkowo pomaga redagować książkę tajemniczej nastolatki. Losy tej nastolatki będą miały wpływ na losy naszych bohaterów. Oboje są bardzo samotni i żyją z dnia na dzień bez stałych związków i planów na przyszłość. Towarzyszymy im w codziennym życiu, ale dzięki ich wspomnieniom możemy się dużo o nich dowiedzieć. Oboje w dzieciństwie znali się, a nawet darzyli się jakimiś uczuciami. W obojgu ich dzieciństwo pozostawiło przykre wspomnienia, ale wspomnienia o sobie nawzajem są bardzo ważne dla nich i wewnętrznie dążą do ponownego spotkania. Czy dojdzie do powtórnego spotkania? Dwójka bohaterów wędruje po swoich światach, ale powoli coraz bardziej są wplątywani w ciąg zdarzeń dziwnych i tajemniczych, które mogą, ale nie muszą ich zbliżyć do siebie. Książka jest pierwszym tomem trylogii, a więc powoli wkraczamy w świat wykreowany przez autora. Au...

× 13 | link |
@Airain
2021-02-25
6 /10
Przeczytane

Zainteresowała mnie dostatecznie, by doczytać do końca i nastawić się na kolejną część, ale powiem otwarcie - za dużo słów. Za dużo, za długo, zbyt powoli! Narracja płynie leniwie, wśród bezliku szczegółów, nieistotnych rozmów, powtórzeń. Klimat to owszem buduje, ale senny jakiś taki...
Osobną sprawą - i tu już kamyczek do ogródka wydawcy - jest spora ilość błędów w druku, zagubionych spójników i literówek.

× 10 | Komentarze (1) | link |
@Jack_
2022-01-15
8 /10
Przeczytane Murakami_Haruki Zz_Lit_(Piękna)

W mojej ocenie, to bardzo ciekawa i interesująca powieść, Murakami pięknie opowiada swoją historię, każdy detal ma swoje miejsce jest mistrzem drobiazgów, które rzetelnie opisuje wzbudzając mój podziw, dużo uwagi poświęca swoim bohaterom, nie traktuje ich po macoszemu z pietyzmem charakteryzuje każdą z postaci robi to dokładnie w każdym aspekcie i nie chodzi mi tylko o obraz zewnętrzny, czyli wygląd – ubiór, ale również skupia się na poszczególnych cechach charakteru, światopoglądzie, osobowości, uczuciach, wrażliwości, marzeniach, troskach, przekonaniach i można by tak wymieniać bez końca, to swoiste połączenie kontrastów poszczególnych bohaterów, w istotny sposób ich odróżnia i wpływa na zainteresowanie książką, to zaś w konsekwencji przekłada się na polubienie tej wielowątkowej powieści.

Powieści Murakami ego, mają w sobie jakąś magię hipnotyzowania, niespieszny sposób opowiadania opowieści niesie za sobą ogromny ładunek tajemniczości i chęci dogłębnego poznania historii, jako całości, to niewątpliwie przyciągnęło moją uwagę oraz z powodowało, że każda kolejna przeczytana strona była prawdziwą przyjemnością. Wprawdzie w pierwszym tomie „1Q84” dopatrzyłem się kilka drobnych niedociągnięć, mam tu na myśli przede wszystkim płytkość niektórych dialogów między postaciami, ale ostatecznie w końcowym rozrachunku, kiedy przyszedł czas na refleksję i podsumowanie oraz ocenę książki nie miało to większego wpływu na odbiór całości. Generalnie nie można ...

× 6 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-02-07
8 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Murakami Haruki

 Jak to u Murakamiego , zaczyna się całkiem zwyczajnie . Oto przyglądamy się kobiecie niespełna trzydziestoletniej w eleganckim kostiumie , ' uwięzionej ' w taksówce , w korku na autostradzie . Cóż bardziej zwyczajnego prawda ? Jak się okazuje w świetnie rozwiniętej gospodarczo i dobrze zorganizowanej Japonii również trafiają się korki na autostradach . Ale tutaj kończy się zwyczajność . A zaczyna być coraz bardziej dziwnie . Już samo imię trzydziestolatki - Aomame zwyczajne nie jest , a oznacza ni mniej ni więcej tylko '' zieloną fasolkę '' . Owa zielona fasolka ma też dość nieprzeciętne preferencje dotyczące mężczyzn , powinni być w okolicach pięćdziesiątki o pięknym kształcie głowy i łysinie w średnim stadium . Aomame wykonuje też bardzo specyficzny rodzaj pracy , tej drugiej , nieoficjalnej . Ale co to za praca , zdradzać nie będę . Dalej poznajemy losy i zdarzenia dotyczące młodej kobiety w rozdziałach numerowanych nieparzyście . Rozdziały parzyste dotyczą i przedstawiają czytelnikowi mężczyznę o imieniu Tengo . Ów młody człowiek w tym samym wieku co Aomame jest wykładowcą matematyki i prawie pisarzem . Ale co dalej ? Dalej jest całe mnóstwo , a więc poczytamy sobie o sektach i komunach , o męskich szowinistach i o tym czy ból przeżywany przez gwałconą kobietę jest mniejszy czy większy od bólu kopniętego w przyrodzenie faceta . O samoobronie kobiet i jej zasadności oraz możliwościach . Sceny z seksem w różnych konfiguracjach mocne i wyraziste , ale w ilości dopuszcz...

× 1 | link |
@awokadoo
2015-09-20
8 /10
Przeczytane

Wzięłam w ciemno, bez jakichś większych oczekiwań i w sumie nieźle się czytało. Historia całkiem interesująca, nie przeszkadzało mi powolne tempo powieści, no bez tego chyba straciłaby swój urok. Czyta się szybko ale przyznaję się, ostatnie dwa rozdziały strasznie mi się dłużyły i już zaczynałam liczyć strony. Mimo to zdecydowanie sięgnę po drugą część. Jestem ciekawa, czy komuś jeszcze Little People kojarzyli się z kotojadami Joanny Bator?

× 1 | link |
@hospitalizacja
2011-09-27
10 /10
Przeczytane

moje piąte spotkanie z Murakamim i, jak dotąd, najbardziej udane. Nie mogłam odciągnąć się od lektury, jeszcze dziś pędzę po drugą część :)

× 1 | link |
@daria.dziedzic
2011-09-27
10 /10
Chcę przeczytać

Czytałam inne książki tego autora. Polecam. Tej niestety nie mogłam nigdzie dostać. A twórca bardzo mnie wciągnął w swój świat.

| link |
@krecik
2010-12-23
3 /10
rzucone po ok. 100 stronach
@superM
2011-08-29
10 /10
ID
2019-03-28
9 /10
Przeczytane
@Sylviaa7777
2015-05-24
5 /10
Przeczytane
@as_kus
2014-05-28
8 /10
Przeczytane
@KsiazeiZebrak
2011-08-29
5 /10
Przeczytane
@axianna
2011-03-06
5 /10
Przeczytane
@HaNisia
2011-01-17
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Świat to niekończąca się walka wspomnień jednej strony, ze wspomnieniami strony przeciwnej.”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

1Q84 (2/3)
1Q84 (2/3)
Haruki Murakami
7.8/10
Murakami w mistrzowski sposób buduje fantastyczne postaci, równoległe światy, zaciera granice międz...
1Q84 (3/3)
1Q84 (3/3)
Haruki Murakami
8.4/10
W trzecim tomie tej fantastycznej powieści Murakamiego poznajemy dalsze losy Aomame i Tengo rozgryw...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl