Nie róbcie mu krzywdy

Filip Skrońc
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Nie róbcie mu krzywdy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Pewnego dnia usłyszałem, że w Tanzanii poluje się na albinosów. Z części ich ciał czarownicy mieli robić amulety i eliksiry przynoszące szczęście. Wszystko brzmiało jak straszna opowieść z dalekiego świata, ale z czasem te same historie zaczęły wypełniać szpalty gazet i akta kolejnych spraw. Odcięte ramiona, odrąbane nogi, wybite zęby. Palce, dłonie, stopy, uszy, serca, jelita, wątroby, penisy i łechtaczki – cenny był każdy, nawet najmniejszy kawałek. Przez lata słuchałem o kraju zanurzonym w czarach, o porzuconych dzieciach, kolejnych atakach, morderstwach i rozkopanych grobach. W końcu stwierdziłem, że polecę do Dar es Salaam, by spróbować zrozumieć to, co przeraża. Byłem pewien, że na miejscu będę rozmawiać o polowaniach i wierze w magiczną moc ciał albinosów. Szybko jednak okazało się, że w tych rozmowach strach przed okaleczeniem czy śmiercią praktycznie się nie pojawia.

Filip Skrońc
Data wydania: 2020-03-04
ISBN: 978-83-8049-980-5, 9788380499805
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Stron: 240
dodana przez: Chassefierre

Autor

Filip Skrońc Filip Skrońc
Urodzony w 1988 roku w Polsce
Reporter, fotograf i twórca wideo. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa UW ze specjalizacją w fotografii prasowej oraz stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas. Współzałożyciel RATS Agency. Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Kontynen...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wielka reporterska robota

WYBÓR REDAKCJI
29.04.2020

Filip Skrońc stworzył dzieło bardzo złożone. Oczywiście zgodnie z tytułem i okładką książka koncentruje się na ludziach z albinizmem zamieszkujących przede wszystkim Tanzanię. Zjawisko prześladowania osób mających zaburzenia wytwarzania melaniny jest na tyle złożone, że autor pośrednio dotyka również tematu historii Afryki, a więc co za tym idzie ... Recenzja książki Nie róbcie mu krzywdy

"Kiedy Josephat był Kusekwą"

WYBÓR REDAKCJI
25.10.2020

"W XXI wieku ludzie wciąż polują na ludzi... " Dzisiejszą recenzję rozpocznę od słów podróżniczki Martyny Wojciechowskiej, która bardzo wielu Polakom "otworzyła oczy" na traktowanie społeczeństwa Albinosów w ich własnym kraju, w miejscu w którym powinni być bezpieczni. Niestety jak możecie się domyśleć jest wprost przeciwnie. Albinosi są w najleps... Recenzja książki Nie róbcie mu krzywdy

Historia plotki i zabobonu

10.10.2020

Reportaż Filipa Skrońca nie do końca jest tym, czego od niego oczekiwałam. Nie oznacza to jednak, że ,,Nie róbcie mu krzywdy'' nie jest tekstem dobrym - wręcz przeciwnie. Po prostu nacisk autor położył na akcenty, których nie szukałam i o których, przyznaję bez bicia, nawet nie pomyślałam. Jeśli mieliście w szkole/na studiach zajęcia z ekonomii ... Recenzja książki Nie róbcie mu krzywdy

Obcy we własnym kraju

30.06.2020

Afryka- piękny kontynent. Wspaniałe widoki, które przyciągają rzesze turystów. Słońce, które nie przestaje świecić. Wydawać by się mogło raj na ziemi. Niestety nie na albinosów, którzy każdego dnia drżą o swoje życie. Filip Skrońc zabiera czytelnika w podróż do Tanzanii, gdzie wciąż w bestialski sposób morduje się lub okalecza się albinosów. Dlac... Recenzja książki Nie róbcie mu krzywdy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@yhera
@yhera
2020-05-25
9 /10
Przeczytane Faktami

Niesamowity reportaż, przerażający, smutny, z nutą nadziei w tle. Miejscami miałam wrażenie jakbym czytała powieść. Trudny temat, odkładałam wielokrotnie, bo to co potrafią zrobić ludzie drugiemu człowiekowi… Bardzo, bardzo warto.

× 8 | Komentarze (1) | link |
@zetbasia27
2021-03-17
8 /10
Przeczytane


XXI wiek - czy w epoce sztucznej inteligencji ktoś może uwierzyć, że amulet z części ciała człowieka może przynieść szczęście i bogactwo? Włos się jeży - czarownik zrobi amulet, a wcześniej dobrze zapłaci za każdą część ciała albinosa więc znajdą się chętni, którzy albinosa zabiją, albo odrąbią mu ręce i nogi. Takie rzeczy dzieją się w Tanzanii i krajach ościennych. Urodzić się albinosem to jak urodzić się z wyrokiem śmierci. Porywane są dzieci, giną także dorośli, wielu albinosów żyje z okaleczenia mi. Tworzone są strzeżone, zamknięte ośrodki dla dzieci z tą wadą genetyczną, ale to nie jest rozwiązaniem problemu. O polowaniach na albinosów mówi się na całym świecie, a jednak rządy tych afrykańskich państw nie potrafią ukrócić tego procederu. Przerażające do czego doprowadza bieda, zabobony i brak edukacji.
Autor prześledził historię Tanzanii, wiele przypadków zabójstw, porwań, okaleczeń. Spotykał się i rozmawiał z ofiarami napadów, ich rodzicami, z działaczami politycznymi. Czuć, że jest głęboko poruszony losem ludzi, którzy urodzili się "inni"
To nie jest przyjemna lektura, ale potrzebna, o tym trzeba mówić głośno, trzeba wiedzieć co dzieje się w XXI wieku.

× 1 | link |
@snaky_reads
2021-08-21
8 /10
Przeczytane

Reportaż na pewno potrzebny o wstrząsających wydarzeniach, problemie dyskryminacji, zabójstwach osób z albinizmem. Pod względem treści nie mam autorowi nic do zarzucenia.

Jeśli chodzi o kompozycję, to tutaj już "ale" by się znalazło. Odczuwałem w niektórych momentach chaos i nieskładność. Niektóre fragmenty się ze sobą nie kleiły i były niespójne.

Co oczywiście nie zmienia faktu, że "Nie róbcie mu krzywdy" polecam.

× 1 | link |
UR
@Ursza
2021-03-19
8 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2020-06-30
9 /10
Przeczytane
@opisujeksiazki
2020-06-01
10 /10
Przeczytane
CA
@captaindrown
2020-05-04
6 /10
Przeczytane
@maciek.grzyb
2020-04-28
9 /10
Przeczytane
@rudemysli71
2020-04-06
9 /10
Przeczytane
@cherryladyreads
@cherryladyreads
2020-04-03
8 /10
Przeczytane
@klaudia.nogajczyk
2020-10-25
7 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2020-10-07
6 /10
Przeczytane Literatura polska Reportaże, literatura faktu

Cytaty z książki

,,W szkole nazywano go diabłem. Słyszał, że tacy jak on potrafią latać nad wodą. Mówiono, że bliżej mu do białej małpy niż do człowieka. Kiedy chciał do nich podejść w trakcie przerwy, przestawali jeść lub ostentacyjnie odchodzili od wspólnego talerza. Ci, którzy wcześniej rzucali w niego kamieniami, teraz zmuszeni byli siedzieć obok odmieńca w ławce. Unikali dotyku, bali się. W domach straszono ich przecież, że duch może zarazić swoją bielą. Gdy Kusekwa wracał do siebie, siadał w rogu i płakał. Wyobrażał sobie, jak łzy z jego oczu zbierają się w jednym miejscu, jak powstaje z nich jezioro, w którym w końcu się topi".
,, W wielu miejscach Afryki osoby z albinizmem nazywa się duchem, diabłem w ludzkiej skórze, fałszywym białym człowiekiem, białą małpą, białą kaczką czy białą kurą. W samej Tanzanii do dziś popularne jest określenie ,,mbilimelo" oznaczające w języku sukuma ,,białą kozę".
Dodaj cytat