Niedziela, która zdarzyła się w środę

Mariusz Szczygieł
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Książka Niedziela, która zdarzyła się w środę
Książka Niedziela, która zdarzyła się w środę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Szczygieł łapie czas jak nikt inny nasycając swoje teksty choćby marzeniem bohaterki, by za odprawę z pracy kupić synowi 'kurtkę z koca'. Słucha wszystkich, jeżeli kogoś zawstydza, to tylko czytelnika, bo każe myśleć i mieć oczy szerzej otwarte. Jeżeli w przyszłości historycy będą chcieli się dowiedzieć czegoś o Polsce lat dziewięćdziesiątych, współczesna literatura piękna nie da im za dużo, książka Szczygła - bardzo wiele".Paweł Dunin-Wąsowicz, "Machina" (1997)"Za kilka lat ta książka będzie pewnie ważnym dokumentem historycznym o czasach, które badacze nazywają okresem transformacji. Bohaterowie reportaży Mariusza Szczygła są niczym marionetki, których losem pociągają niezrozumiałe wypadki. Te wypadki to nie choroba, śmierć, czy powódź. To: demokracja, rynek, prywatyzacja, popyt i podaż". Paweł Śpiewak, "Życie" (1997)"Przyszłość już nadeszła, owe kilka lat minęło dawno. (Niedziela, która zdarzyła się w środę wyszła pod koniec 1996 roku). Uznaliśmy, że dziś jest to już książka historyczna.Miałem szczęście być świadkiem, kiedy pewnym ludziom w środę przydarzyła się niedziela. To moja pierwsza reporterska książka. Z czasów, kiedy uwielbiałem pisać o Polsce, kiedy nie prowadziłem jeszcze talk-show w telewizji i kiedy nie miałem pojęcia, że pojadę w jakimkolwiek celu do Czech. Są to reportaże o przeciętności, bo sam pochodzę z przeciętnego miasteczka i, jak mówi mój tata Jerzy Szczygieł, to piękne być przeciętnym. Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni". Mariusz Szczygieł (2011)Tekstom reportera towarzyszą zdjęcia Witolda Krassowskiego, który w tym samym czasie co Mariusz Szczygieł, między rokiem 1989 a 1997, rejestrował życie nowej Polski. Był to czasy bardzo fotogeniczne, bo ludzkie twarze zmieniały się jak nigdy dotąd. Do tego Witold Krassowski zarejestrował je na prawdziwych negatywach, bo była to epoka sprzed fotografii cyfrowej."
Data wydania: 2011-05-04
ISBN: 978-83-7536-249-7, 9788375362497
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż
Stron: 253
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1996 mieszka i pracuje w Warszawie. Laureat nagród fotograficznych, uczestniczył w wystawach indywidualnych i zbiorowych które miały miejsce w prestiżowych galeriach polskich. Mariusz Szczygieł - report...

Książki Mariusz Szczygieł

Wszystkie książki Mariusz Szczygieł

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opowieści o narodzie skrzywdzonym...

"Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie." - Autor, wspominając o swojej książce, z pewnością nie miał na myśli tego, że ludzie żyjący w latach dziewięćdziesiątych byli zmuszeni zachowywać się tak, jakby środa była w rzeczywistości niedzielą, a jednak jego zdaniem świat stanął na głowie, zmieniło się wszystko. Jak o Polsce opowiada człowiek, którego blogerzy nagrodzili Złotą Zakładką za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu? Grażyna nazywa siebie człowiekiem w likwidacji. Alina zastanawia się, z czego żyć, a Rysia odkrywa, że jedyne, co zostało... czytaj dalej »

@giffin @giffin

Moja opinia o książce

Opinie
@bea-ta
2019-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2019

„Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę, jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni.”

Zbiór reportaży zabierających czytelnika do polskiej rzeczywistości ostatniej dekady XX w. Myślałam, że będzie to lekka, sentymentalna podróż do lat mojej młodości. Okazało się, że dzięki wnikliwości, talentowi i warsztatowi autora, podróż do lekkich nie należała. Oj, ciężko mi było to czytać! Ile wspomnień z tamtych dni odżyło! Wspomnień powodujących ucisk w żołądku. A przecież to była moja młodość. I miałam szczęście: nie byłam bezrobotną ani jednego dnia. Ale pamiętam ten wszechobecny lęk o przyszłość, pamiętam ten strach o pracę. I nie zapomniałam tego, co robili niektórzy, by tej pracy nie stracić, bądź ją otrzymać. Miałam wśród bliższych i dalszych znajomych ludzi, którym przemiany tamtych lat zrujnowały życie, pamiętam, jak normalni ojcowie i matki w ciągu roku (dwóch? trzech?) stawali się marginesem społecznym… Restrukturyzacja, redukcja, likwidacja. Straszne słowa tamtych czasów. A na osłodę disco polo, Amway, wszelkiego rodzaju shopy i bazarowa elektronika. Jeszcze raz, dzięki reportażom Szczygła, mogłam poczuć atmosferę lat, w których nieprzygotowani i pozostawieni samym sobie, z niedowierzaniem lub nadzieją, oswajaliśmy kapitalizm. Każdy po swojemu. Każdy z innym skutkiem.

Świetny język Szczygła, wyważone proporcje w przedstawianiu problemu, wrażliwe oko i ucho sprawiaj...

{}× 1 | link |
@calamitas
@calamitas
2012-09-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Niezwykła dla współczesnego czytelnika szansa na powrót do czasów, które pamiętamy lepiej, gorzej a może wcale, a są one przecież częścią naszej najnowszej historii. Mariusz Szczygieł z ogromnym wyczuciem opisuje trudne zmiany ustrojowe i raczkującą w Polsce demokrację. Nie bierze jednak na tapetę wydarzeń historycznych, wielkich, politycznych, lecz pochyla się nad codziennymi ludzkimi tragediami tych, którym nie było łatwo odnaleźć się w nowej Polsce i drapieżnej wolnorynkowej dżungli.

{}× 1 | link |
@BagatElka
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@MgorzataM
2019-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Y: 2015 i wcześniejsze eony Z: Uwolnione
AL
@alele
2018-12-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
PI
@powl
2013-05-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@iusta
@iusta
2013-02-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@witwona
@witwona
2012-10-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Książki dźwiękowe
@Emancypantka
@Emancypantka
2011-12-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@izusr
@izusr
2011-07-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@AgnieszkaLD
@AgnieszkaLD
2011-05-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane reportaż

Cytaty z książki

O nie! Książka Niedziela, która zdarzyła się w środę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}