Pan Tadeusz

Adam Mickiewicz
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 297 ocen kanapowiczów
Książka Pan Tadeusz
Książka Pan Tadeusz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 297 ocen kanapowiczów

Opis

„Pan Tadeusz”, to jedno ze słynniejszych dzieł Adama Mickiewicza, wydanym 1834 r. Dzieło to uznawane za epopeję narodową, początkowo miało być tylko krótką sielanką, koncentrującą się na wątku miłosnym pomiędzy Zosią i Tadeuszem oraz sporze o zamek, która jednak rozrosła się do sporych rozmiarów utworu o synkretycznym charakterze. Główny wątek, którym pozostała romantyczna historia bohaterów oraz spór o wiekową budowlę, został wzbogacony o liczne wątki poboczne, poboczne postacie, a także została rozciągnięta perspektywa czasowa. W efekcie powstało dzieło złożone dwunastu ksiąg: I. Gospodarstwo, II. Zamek, III. Umizgi, IV. Dyplomatyka i łowy, V. Kłótnia, VI. Zaścianek, VII. Rada, VIII. Zajazd, IX. Bitwa, X. Emigracja. Jacek, XI. Rok 1812, XII. Kochajmy się . We współczesnych wydaniach „Pana Tadeusza” znajduje się także „Epilog”, zaczynający się od słów „O tym, że dumać na paryskim bruku”. Tekst ten został opublikowany po raz pierwszy w 1860 roku. „Epilog” jest wyrazem rozgoryczenia Mickiewicza, który zraził się sporami emigracyjnymi. Mickiewicz, w „Panu Tadeuszu” nawiązuje do tradycji sarmackiej, ukazując świat dawnej szlachty, który, z początkiem XIX wieku odchodzi w przeszłość, w związku z procesami modernizacyjnymi. Świat ten ukazany jest w sposób wyidealizowany. Autor, ogarnięty nostalgią za przeszłością, za utraconą Litwą i umiejscowioną w niej idyllą. Uczucia te są szczególnie widoczne w lirycznych fragmentach epopei, a także w „Epilogu”. Idyllę tę pragnie przywrócić sobie i wszystkim emigrantom. Mityzuje przeszłość, by stała się ona wzorem dla współczesności. Strażnikami ładu i tradycji czyni Mickiewicz Podkomorzego, Wojskiego i Sędziego. Świat przedstawiony w utworze kojarzy się z ładem, zakorzenieniem człowieka w otaczającej go rzeczywistości oraz z głębokimi i autentycznymi relacjami międzyludzkimi. Jednocześnie, w „Panu Tadeuszu” krytycznie ukazane zostały przemiany kulturowe oraz łączące się z nią uleganie obcym wzorcom kulturowym. Jednocześnie Mickiewicz dostrzega błędy świata szlacheckiego. Widzi konieczność zmian i traktuje je jako pozytywne.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-61065-11-1, 9788361065111
Wydawnictwo: MWK
Cykl: Dzieła poetyckie, tom 4
Serie: Biblioteka Narodowa: Seria I, Kolorowa Klasyka, Lektury Wszech Czasów, Wolne Lektury, Biblioteka Lektur Szkolnych, Kolekcja Literatury Klasycznej, Lektury i obrazy, Arcydzieła literatury polskiej (zintegrowana)
Stron: 291
Mamy 70 innych wydań tej książki

Autor

Urodzony 24 grudnia 1798 roku w Polsce (Nowogródek)

Poeta, publicysta, wieszcz. Po ukończeniu szkoły powiatowej w Nowogródku studiował literaturę na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie pobierał stypendium, zobowiązujące go do pracy nauczyciela. Był jednym z założycieli Towarzystwa Filomatów. W latach 1819-...

Książki Adam Mickiewicz

Wszystkie książki Adam Mickiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz

,,Pan Tadeusz''- epopeja narodowa, książka uważana przez wielu ludzi za polskie arcydzieło. Sięgając po tę lekturę nie chciałam wyrabiać sobie własnego zdania na podstawie zasłyszanych gdzieś opinii. Po przeczytaniu ,,Pana Tadeusza'' mogę śmiało powiedzieć, że nie stawiam się po żadnej ze stron- za... czytaj dalej »

"Pan Tadeusz"

„Pan Tadeusz” to książka, którą do tej pory próbowałam przeczytać dwa razy. Pierwszy raz, gdy miałam zapoznać się z wybranymi księgami w gimnazjum, drugi – gdy miałam podziwiać całą epopeję Mickiewicza w liceum. Powiem szczerze, że początkowo nie doceniałam tego utworu. Muszę ze wstydem przyznać, ż... czytaj dalej »

Pan Tadeusz - My; naród. Walka, kłótnie i przebaczenie.

Książka napisana określonym językiem, bardzo dawno, więc zrozumiała jest pewna nieprzystępność masowa, a także utrudnienia w czytaniu przez rzesze; szczególnie młodych czytelników. Widać rękę nie tylko pisarza, ale i poety oraz publicysty politycznego. Książka mająca fabułę, akcję, parę pomysłów ... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@LetMeRead
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Nie, „Pan Tadeusz” nie jest gniotem – to w nawiązaniu do jednej ze znajdujących się tutaj recenzji. Może to zabrzmi jak u Gombrowicza w „Ferdydurke”, że Słowacki wielkim poetą był, ale uważam właśnie, że z wielkością pewnych autorów i dzieł oraz z ich wartością po prostu się nie dyskutuje. Do takich należy „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Koniec, kropka.
Moje pierwsze od lat spotkanie z tym utworem właśnie się zakończyło. Jestem zachwycona i tak mi dobrze po tej lekturze. Czytałam niespiesznie, w ogromnym skupieniu, z ołówkiem w ręce, słownikami i karteczkami samoprzylepnymi w pogotowiu. Po każdej księdze robiłam notatki. Tekst tego wymaga, a takie zabiegi pomagają go zrozumieć i uporządkować. Jest niełatwy, ale dlaczego miałby być?
Żeby podejść do tej książki normalnie, należałoby chyba przyjąć pewne założenia. Po pierwsze, ZAPOMNIEĆ, ŻE JEST TO lektura szkolna, bo niestety przymus ten powoduje, że zbyt rzadko po nią sięgamy i skreślamy ją z góry. Po drugie, PAMIĘTAĆ, ŻE JEST TO książka z krwi i kości, pisana przez konkretnego człowieka w konkretnym czasie, z myślą o konkretnych odbiorcach i w konkretnym celu (powtórzenia w tym zdaniu też są celowe). W XIX wieku ukazało się prawie 60 wydań „Pana Tadeusza” – był książką naprawdę poczytną i taką, na której wydawcy zarabiali (sprzedawały się nawet wydania niestaranne, błędne, niepełne czy przeinaczone).
Uczniowie często narzekają, że bariera językowa (słownictwo i ten piekielny trzynastozgłoskowiec) jest nie do pok...

{}× 5 | Komentarze (2) | link |
MA
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane

Mickiewicz pięknie pisał, baranie! Wykrzykiwała moja polonistka, gdy ktokolwiek usiłował mieć inne znanie na temat wieszczącego wieszcza, który wieszcząc wieszczył. Jednak jestem ostatnim, który wycofałby ten utwór z obowiązku szkolnego. "Pan Tadeusz" jak i cała twórczość Adama Mickiewicza jest niezwykle ważna tak historycznie jak i językowo. Własnie dlatego trzeba znać dzieła Mickiewicza.
Tak, jestem złośliwcem.

{}× 4 | link |
@Moncia_Poczytajka
2019-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane ⛪ Wiara i religia Odwiedzamy Polskę Książki z czasów licealnych Odwiedzamy Litwę

Trudno dzielić się opinią o tak wielkim dziele. Jednak chciałabym przekazać moją refleksję wszystkim tym, którzy podchodzili już do "Pana Tadeusza" i nie bardzo im szło czytanie.
Po raz pierwszy sięgnęłam po epopeję w wieku 14 lat, zaczęłam czytać i nie dobrnęłam do końca. Nie wiem ile zmęczyłam - 5-6 ksiąg. Jednak gdy sięgnęłam po nią trzy lata później było już zupełnie inaczej. Nie dość, że z zainteresowaniem pochłaniałam treść kolejnych ksiąg pisanych regularnym 13-zgłoskowcem, ale nawet płakałam czytając spowiedź księdza Robaka (Jacka Soplicy). Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie przebrnęli przez karty "Pana Tadeusza" to dzieło i podkreślam, że do tej lektury należy dorosnąć. Nie zrażajmy się pierwszymi niepowodzeniami.

{}× 1 | link |
@Maynard
2010-03-26
Przeczytane

Oh my GOD! Zupełnie przez te dwa lata bytowania na niniejszym portalu zapomniałem o naszym narodowym wieszczu i naszej epopei. Choć tak naprawdę opisuje tradycje i miejsca bliższe Litwie niż Polsce, historia historią a Rzeczpospolitej Obojga Narodów powstydzić się nie powinniśmy. Zgadzam się z większością przedmówców iż za drugim razem czyta się lepiej, łatwiej, zwracając uwagę na piękno stylistyczne, wiekopomne cytaty oraz świetny humor i...suspens. Można by pisać tu całe eseje i wypracowania, ja napiszę tylko - Każdy powinien ją przeczytać, później można porównać z (równie udanym) filmem naszego laureata oscara.

{}× 1 | link |
@KlaudusS
2012-05-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Lektury Zrecenzowane Posiadane

Lektura na początku mnie nie zachwycała. Jednak po każdej przeczytanej stronie coraz bardziej zmieniałam zdanie. W końcu czytałam ją z przyjemnością. Język czasem nie jest prosty i na pewno nie jest to prosta lektura, mimo że ma dosyć łatwą fabułę. Jestem zadowolona z tego, iż dzięki temu, że nie chciałam być gorsza od kuzyna przeczytałam całą lekturę ;) To były na prawdę dobrze spędzone chwile. Obejrzenie filmu dopełniło już wszystko i mogę z pewnością powiedzieć, że jest to książka, która jako jedna z niewielu została przeze mnie przeczytana z lektur szkolnych, a w dodatku bardzo mi się spodobała.

{}× 1 | link |
@letitia
2011-09-04

Klasyka. Jak komentować coś, co dla pokoleń Polaków było i jest pokrzepieniem serc, namiastką utraconej ojczyzny czy ukojeniem duszy na obczyźnie? Jak opisać książkę, która tak pięknie (choć nie zawsze realistycznie i zgodnie z prawdą) opisuje Polskę, jej tradycje, kulturę, mieszkańców i przyrodę? "Pan Tadeusz" jest po prostu genialny. I to nie dzięki poetyckiemu językowi, dokładnym opisom przyrody czy dobrze wplecionym wątkom. Jest genialny, ponieważ w każdym wersie, w każdym zdaniu, w każdym słowie widać miłość poety do tego, o czym pisze.

{}× 1 | link |
@Sun.shine
2011-06-13
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach Ze mną. Na moich półkach Ze mną. Na moich półkach Najważniejsze... Filologia polska

Epopeja ta jest bardzo rozsławiona, ma sowich zwolenników, jak i przeciwników. Najpierw pomyślałam, że to przereklamowane ple ple ple o krajobrazie Litwy. Niedawno jednak sięgnęłam po nią drugi raz, i urzekła mnie. Piękno płynące ze szczerości autora, jego prawdziwa tęsknota, chęć naprawienia tego, co złe są tak silne, że bardzo oddziałowuje na czytelnika. Do tej książki trzeba dorosnąć, trzeba poznać fakty historyczne, poznać zarys epoki, a co najważniejsze poznać Mickiewicza.

{}× 1 | link |
@Melinaa
2011-09-07
Przeczytane prosto z Polski

Było lepiej, niż się spodziewałam. Po wielu zasłyszanych, negatywnych zresztą, opiniach byłam przygotowana na kolejny nudny wierszowany utwór... Jak ogromne było moje zaskoczenie, gdy połknęłam pierwszą księgę! Co prawda zdarzało mi się, że nie mogłam przebrnąć przez niektóre fragmenty, ale całość zrobiła na mnie kolosalne wrażenie. Nie jestem pewna, czy to właściwa lektura do gimnazjum, ale zdecydowanie jeden z najpiękniejszych polskich utworów.

{}× 1 | link |
@Kamcio95
2010-07-26
Przeczytane

Ci którzy mówią że pan Tadek to lipa nawet nie widzieli na oczy okładki ;] Książka bardzo ciekawa, uwielbiam czytać o tym jak ludzie żyli w dawnych czasach, wiele ciekawych wątków - romans Telimeny z Tadeuszem, tajemnica księdza Robaka ;D na samo wspomnienie o tej książce pojawia się uśmiech na mojej twarzy. Mimo że to lektura szkolna trzeba ją przeczytać! W końcu jest tu zapisany kawałek polskości, kawałek naszej wspólnej przeszłości ;)

{}× 1 | link |
@JMG
2019-12-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Jak mawia moja polonistka, jeśli w domu jest jedna książka, to będzie to Biblia lub Pan Tadeusz. Nie wiem ile w tym prawdy, ale chyba wszystkie uczniowskie koszmary panów, których nazwiska kończą się na "kiewicz" przypadają mi do gustu bardziej, niż te, które mają być w teorii lżejszymi pozycjami na liście lektur szkolnych, bo Pan Tadeusz jak na razie jest moją ulubioną licealną lekturą. 

{}× 1 | link |
@Kala_
2009-08-30
Przeczytane

Dużo zawdzięczam tej książce.;)) tytuł najlepszej humanistycznej głowy w kl.1 gimnazjum.xDDD moja praca pod tytułem 'Jacek Soplica, a Ksiądz Robak' została najlepszą pracą roku.Po za tym, przeczytałam tylko 2 księgi, nie wiem jak to się stało.xDD że dostałam dobrą ocenę. Trudno mi się czytało. Tymbardziej, że zamiast podziału na osoby nie było, tylko w tekście jakieś lipne znaczki typu >>.

{}× 1 | link |
@Moira
2010-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Przeważnie mamy negatywne zdanie na temat lektur, które wciskane są nam przez nauczycieli. Po tę pozycję warto jednak sięgnąć bez względu na to czy czynimy to z własnej woli czy ktoś na nas to wymusza. Warto poznać twórczość Mickiewicza od strony "Pana Tadeusza". Młodzi niechętnie czytają lektury, jednak później po latach przekonują się do nich i czytają z zawzięciem:)

{}× 1 | link |
@Potania
2011-06-05
Przeczytane Na mojej półce Lektury Szkolne

Książka jak każda inna. Momentami ciekawiła, momentami nużyła. Nie sięgnęłabym po nią, gdyby nie była "ważną epopeją narodową" i jej znajomość nie byłaby obowiązkiem. Osobiście uważam, że książkę da się przeczytać wbrew obecnie panującej opinii wśród młodzieży, ale nie należy się nastawiać na nic w stylu wcześniej omawianych ciekawszych lektur.

{} | link |
@Thomash
2009-02-14
Przeczytane POSIADANE POSIADANE

przepraszam ale to nie dla mnie.zwiedzałem swgo czasu litwę i białoruś.zadrzyło mi sie w trakcie tej wycieczki zapukać do dworku mickieviciusa:-) i chyba raczej tak powinno sie pisać nazwisko gościa który z Polską miał tyle wspólnego,że 2 tygodnie posiedział sobie w Poznaniu...ot co!żaden tam wieszcz, tylko autor męczydła dla gimazjalistów.

{} | link |
MP
2012-02-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Czytałam ta książkę 5 razy ale za każdym razem odkrywałam w niej coś nowego musiałam zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły np, że to skrzydła bocianie były oznaką wiosny i jaki ptak był pierwszym skrzypkiem łąki, bo brałam dwukrotnie udział w konkursie dotyczącym tej książki i uważam, że to prawdziwy skarb narodowy:)

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Pan Tadeusz”- Adam Mickiewicz

Książka Quo vadis
Quo vadis Henryk Sienkiewicz
{}8.1/10
"Quo vadis" to rozgrywająca się na tle starożytnego Rzymu i ...
Książka Dziady
Dziady Adam Mickiewicz
{}6.9/10
Dziady są bez wątpienia największym arcydziełem romantyzmu p...
Książka Dżuma
Dżuma Albert Camus
{}8.5/10
Metaforyczny obraz świata walczącego ze złem, którego symb...
Książka Sonety krymskie
Sonety krymskie Adam Mickiewicz
{}7.9/10
Sonety krymskie I. Stepy Akermańskie II. Cisza morska III. Ż...
Książka Przedwiośnie
Przedwiośnie Stefan Żeromski
{}7.2/10
Stefan Żeromski to twórca znany z umiejętności wnikliwej i k...

Cytaty z książki

O nie! Książka Pan Tadeusz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Pozostałe książki z cyklu

Książka Wiersze
Wiersze Adam Mickiewicz
{}9/10
Książka Powieści poetyckie. Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego.
Powieści poetyckie. Księgi ... Adam Mickiewicz
Tom drugi serii. Pozycja zawiera utwory: Grażyna; Konrad Wal...
Książka Utwory dramatyczne
Utwory dramatyczne Adam Mickiewicz
{}6/10
Tom trzeci serii. Pozycja zawiera utwory: Dziady cz.II, cz.I...
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}