Pan Tadeusz

Adam Mickiewicz
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 257 ocen kanapowiczów
Książka Pan Tadeusz
Książka Pan Tadeusz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 257 ocen kanapowiczów

Opis

„Pan Tadeusz”, to jedno ze słynniejszych dzieł Adama Mickiewicza, wydanym 1834 r. Dzieło to uznawane za epopeję narodową, początkowo miało być tylko krótką sielanką, koncentrującą się na wątku miłosnym pomiędzy Zosią i Tadeuszem oraz sporze o zamek, która jednak rozrosła się do sporych rozmiarów utworu o synkretycznym charakterze. Główny wątek, którym pozostała romantyczna historia bohaterów oraz spór o wiekową budowlę, został wzbogacony o liczne wątki poboczne, poboczne postacie, a także została rozciągnięta perspektywa czasowa. W efekcie powstało dzieło złożone dwunastu ksiąg: I. Gospodarstwo, II. Zamek, III. Umizgi, IV. Dyplomatyka i łowy, V. Kłótnia, VI. Zaścianek, VII. Rada, VIII. Zajaz...
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-61065-11-1, 9788361065111
Wydawnictwo: MWK
Serie: Biblioteka Narodowa: Seria I, Kolorowa Klasyka, Lektury Wszech Czasów, Wolne Lektury, Kolekcja Literatury Klasycznej
Stron: 291
Mamy 60 innych wydań tej książki

Autor

Urodzony 24 grudnia 1798 roku w Polsce ( Nowogródek )

Poeta, publicysta, wieszcz. Po ukończeniu szkoły powiatowej w Nowogródku studiował literaturę na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie pobierał stypendium, zobowiązujące go do pracy nauczyciela. Był jednym z założycieli Towarzystwa Filomatów. W latach 1819-...

Książki Adam Mickiewicz

Wszystkie książki Adam Mickiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Pan Tadeusz"

„Pan Tadeusz” to książka, którą do tej pory próbowałam przeczytać dwa razy. Pierwszy raz, gdy miałam zapoznać się z wybranymi księgami w gimnazjum, drugi – gdy miałam podziwiać całą epopeję Mickiewicza w liceum. Powiem szczerze, że początkowo nie doceniałam tego utworu. Muszę ze wstydem przyznać, ż... czytaj dalej »

@inspired7 @inspired7

Pan Tadeusz - My; naród. Walka, kłótnie i przebaczenie.

Książka napisana określonym językiem, bardzo dawno, więc zrozumiała jest pewna nieprzystępność masowa, a także utrudnienia w czytaniu przez rzesze; szczególnie młodych czytelników. Widać rękę nie tylko pisarza, ale i poety oraz publicysty politycznego. Książka mająca fabułę, akcję, parę pomysłów ... czytaj dalej »

@Maciej_Markisz @Maciej_Markisz
{} Napisz swoją recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@Maynard
@Maynard 2010-03-26
Przeczytane (2007-07-28)
Oh my GOD! Zupełnie przez te dwa lata bytowania na niniejszym portalu zapomniałem o naszym narodowym wieszczu i naszej epopei. Choć tak naprawdę opisuje tradycje i miejsca bliższe Litwie niż Polsce, historia historią a Rzeczpospolitej Obojga Narodów powstydzić się nie powinniśmy. Zgadzam się z większością przedmówców iż za drugim razem czyta się lepiej, łatwiej, zwracając uwagę na piękno stylistyczne, wiekopomne cytaty oraz świetny humor i...suspens. Można by pisać tu całe eseje i wypracowania, ja napiszę tylko - Każdy powinien ją przeczytać, później można porównać z (równie udanym) filmem naszego laureata oscara.
serce | link |
@KlaudusS
@KlaudusS 2012-05-17
Przeczytane (2012-05-17) Posiadane Lektury Zrecenzowane
Lektura na początku mnie nie zachwycała. Jednak po każdej przeczytanej stronie coraz bardziej zmieniałam zdanie. W końcu czytałam ją z przyjemnością. Język czasem nie jest prosty i na pewno nie jest to prosta lektura, mimo że ma dosyć łatwą fabułę. Jestem zadowolona z tego, iż dzięki temu, że nie chciałam być gorsza od kuzyna przeczytałam całą lekturę ;) To były na prawdę dobrze spędzone chwile. Obejrzenie filmu dopełniło już wszystko i mogę z pewnością powiedzieć, że jest to książka, która jako jedna z niewielu została przeze mnie przeczytana z lektur szkolnych, a w dodatku bardzo mi się spodobała.
serce | link |
@letitia
@letitia 2011-09-04
Klasyka. Jak komentować coś, co dla pokoleń Polaków było i jest pokrzepieniem serc, namiastką utraconej ojczyzny czy ukojeniem duszy na obczyźnie? Jak opisać książkę, która tak pięknie (choć nie zawsze realistycznie i zgodnie z prawdą) opisuje Polskę, jej tradycje, kulturę, mieszkańców i przyrodę? "Pan Tadeusz" jest po prostu genialny. I to nie dzięki poetyckiemu językowi, dokładnym opisom przyrody czy dobrze wplecionym wątkom. Jest genialny, ponieważ w każdym wersie, w każdym zdaniu, w każdym słowie widać miłość poety do tego, o czym pisze.
serce | link |
@Sun.shine
@Sun.shine 2011-06-13
Przeczytane (2011-03-05) Filologia polska Najważniejsze... Ze mną. Na moich półkach Ze mną. Na moich półkach Ze mną. Na moich półkach
Epopeja ta jest bardzo rozsławiona, ma sowich zwolenników, jak i przeciwników. Najpierw pomyślałam, że to przereklamowane ple ple ple o krajobrazie Litwy. Niedawno jednak sięgnęłam po nią drugi raz, i urzekła mnie. Piękno płynące ze szczerości autora, jego prawdziwa tęsknota, chęć naprawienia tego, co złe są tak silne, że bardzo oddziałowuje na czytelnika. Do tej książki trzeba dorosnąć, trzeba poznać fakty historyczne, poznać zarys epoki, a co najważniejsze poznać Mickiewicza.
serce | link |
@Melinaa
@Melinaa 2011-09-07
Przeczytane (2011-01-01) prosto z Polski
Było lepiej, niż się spodziewałam. Po wielu zasłyszanych, negatywnych zresztą, opiniach byłam przygotowana na kolejny nudny wierszowany utwór... Jak ogromne było moje zaskoczenie, gdy połknęłam pierwszą księgę! Co prawda zdarzało mi się, że nie mogłam przebrnąć przez niektóre fragmenty, ale całość zrobiła na mnie kolosalne wrażenie. Nie jestem pewna, czy to właściwa lektura do gimnazjum, ale zdecydowanie jeden z najpiękniejszych polskich utworów.
serce | link |
@Kamcio95
@Kamcio95 2010-07-26
Przeczytane (2010-07-26)
Ci którzy mówią że pan Tadek to lipa nawet nie widzieli na oczy okładki ;] Książka bardzo ciekawa, uwielbiam czytać o tym jak ludzie żyli w dawnych czasach, wiele ciekawych wątków - romans Telimeny z Tadeuszem, tajemnica księdza Robaka ;D na samo wspomnienie o tej książce pojawia się uśmiech na mojej twarzy. Mimo że to lektura szkolna trzeba ją przeczytać! W końcu jest tu zapisany kawałek polskości, kawałek naszej wspólnej przeszłości ;)
serce | link |
@Kala_
@Kala_ 2009-08-30
Przeczytane (2009-08-30)
Dużo zawdzięczam tej książce.;)) tytuł najlepszej humanistycznej głowy w kl.1 gimnazjum.xDDD moja praca pod tytułem 'Jacek Soplica, a Ksiądz Robak' została najlepszą pracą roku.Po za tym, przeczytałam tylko 2 księgi, nie wiem jak to się stało.xDD że dostałam dobrą ocenę. Trudno mi się czytało. Tymbardziej, że zamiast podziału na osoby nie było, tylko w tekście jakieś lipne znaczki typu >>.
serce | link |
@Moira
@Moira 2010-01-08
Przeczytane (2007-08-07)
Przeważnie mamy negatywne zdanie na temat lektur, które wciskane są nam przez nauczycieli. Po tę pozycję warto jednak sięgnąć bez względu na to czy czynimy to z własnej woli czy ktoś na nas to wymusza. Warto poznać twórczość Mickiewicza od strony "Pana Tadeusza". Młodzi niechętnie czytają lektury, jednak później po latach przekonują się do nich i czytają z zawzięciem:)
serce | link |
@Potania
@Potania 2011-06-05
Przeczytane (2014-08-15) Lektury Szkolne Na mojej półce
Książka jak każda inna. Momentami ciekawiła, momentami nużyła. Nie sięgnęłabym po nią, gdyby nie była "ważną epopeją narodową" i jej znajomość nie byłaby obowiązkiem. Osobiście uważam, że książkę da się przeczytać wbrew obecnie panującej opinii wśród młodzieży, ale nie należy się nastawiać na nic w stylu wcześniej omawianych ciekawszych lektur.
serce | link |
@Thomash
@Thomash 2009-02-14
Przeczytane (2010-10-14) POSIADANE POSIADANE
przepraszam ale to nie dla mnie.zwiedzałem swgo czasu litwę i białoruś.zadrzyło mi sie w trakcie tej wycieczki zapukać do dworku mickieviciusa:-) i chyba raczej tak powinno sie pisać nazwisko gościa który z Polską miał tyle wspólnego,że 2 tygodnie posiedział sobie w Poznaniu...ot co!żaden tam wieszcz, tylko autor męczydła dla gimazjalistów.
serce | link |
MP
@madziaaa 2012-02-05
Czytałam ta książkę 5 razy ale za każdym razem odkrywałam w niej coś nowego musiałam zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły np, że to skrzydła bocianie były oznaką wiosny i jaki ptak był pierwszym skrzypkiem łąki, bo brałam dwukrotnie udział w konkursie dotyczącym tej książki i uważam, że to prawdziwy skarb narodowy:)
serce | link |
@Rebellish
@Rebellish 2010-01-30
Przeczytane (2007-07-28)
Mimo iż pani zadała nam przeczytania tej książki tylko do pewnego momentu, ja przeczytałam ją całą. Dodam, że z przyjemnością. Bardzo podobała mi się ta książka i jako lektura należy do moich ulubionych. Czytało mi się łatwo, szybko i płynnie. Nie widzę problemu w tym, gdybym miała przeczytać ją jeszcze raz. ; )
serce | link |
@samo_zUo
@samo_zUo 2009-03-03
Przeczytane (2009-03-03)
Szanuję Mickiewicza za jego wybitny talent, ukazanie obrazu Polski- jej dziedzictwa, kultury i obyczajów, lecz niestety przyznam, że z trudem ją "przełknęłam". Może faktycznie to, że lektura jest z góry narzucona i obowiązkowa jakoś zakłóca odbiór i zapał do jej czytania.
serce | link |
@rockaga
@rockaga 2009-11-27
Właśnie omawiamy. Książka piękna, niesamowicie podziwiam Mickiewicza, że wszystko zrymował, a jeszcze ukazał fabułę i to całkiem ciekawą! Jednak książka jest trudna i czasami musiałam, przeczytać kilka razy ten sam wers. No, na szczęście inwokacje znam na pamięć..... ;D
serce | link |
**
@alepil01 2015-01-07
Przeczytane (2015-11-13)
Styl ciężki, ale tego można było się spodziewać przecież była pisana dawno temu. Sama książka fantastyczna nawet trochę się przy niej uśmiałam. Polecam. nie mogę się doczekać kiedy będę ją omawiała w szkole. Polecam też p.Wołodyjowskiego Potop I Ogniem i mieczem.
serce | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Pan Tadeusz”- Adam Mickiewicz

Książka Makbet
Makbet William Shakespeare
7.9/10
Wydawnictwo W.A.B. rozpoczyna edycję dramatów Williama Shake...
Książka Balladyna
Balladyna Juliusz Słowacki
7.1/10
Dramat ten nie jest tylko baśniową historią o zawodach w zbi...
Książka Przedwiośnie
Przedwiośnie Stefan Żeromski
7.3/10
Rodowód. Utwór rozpoczyna zwięzły "Rodowód", stanowiący jak ...
Książka Ferdydurke
Ferdydurke Łukasz Grabal, Witold Gombrowicz
7.8/10
In this bitterly funny novel, the hero narrates the story of...
Książka Zdążyć przed Panem Bogiem
Zdążyć przed Panem Bogiem Hanna Krall
8.4/10
'Tytuł: Zdążyć przed Panem Bogiem to słowa Marka Edelmana, b...

Kategorie

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się