Popiel

Witold Jabłoński
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Popiel
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Dawno, dawno temu, w czasach, które zaginęły już w pomorcie dziejów, ziemiami naszych przodków wstrząsnął potężny konflikt pomiędzy potomkami króla Anta. Umierający monarcha przekazał władzę swoim synom Lechowi i Krakowi, dzieląc między nich kraj i nakazując wspólną obronę ojcowizny przed najazdem koczowników ze wschodu. Bracia uszanowali wolę ojca i walczyli ramię w ramię, wspierali się w rządach. Założyli własne rody, poślubili wybranki swoich serc i doczekali się potomstwa.
Z upływem lat Lechitów skaził pradawny mrok, który od zarania czasów skrywał się w kniejach otaczających Kruszwicę. Niczym rak począł toczyć ród Lecha, a zwłaszcza królewicza Popiela, który oddał się całkowicie czarnoksięskim praktykom i pojął wiedźmę za żonę.
Wybuchła wojna domowa, brat stanął przeciw bratu, mrok przeciw jasności, zło przeciw dobru…
Poznaj opowieść o naszych przodkach z czasów przed nastaniem mrocznych wieków. Opowieści o honorze, miłości i poświęceniu.
Data wydania: 2020-02-15
ISBN: 978-83-7995-456-8, 9788379954568
Wydawnictwo: Genius Creations
Cykl: Saga słowiańska, tom 2
Stron: 400
dodana przez: sandrajasona
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Witold Jabłoński Witold Jabłoński
Urodzony w 1957 roku w Polsce (Łódź)
Witold Jabłoński jest pisarzem, tłumaczem, kusicielem, estetą, lekkostrawnym cynikiem. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim, mieszka i pracuje w Łodzi. Uprawia fantasy historyczną (cykl „Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer”, „Fryne hetera”, „Słow...

Pozostałe książki:

Dary bogów Uczeń czarnoksiężnika Popiel Metamorfozy Odźwierny Księga strachu Ogród miłości FRYNE HETERA Korund i salamandra Szrama Trupi korowód Dzieci nocy Słowiańskie koszmary Wanda Awanturnik Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2013 Miasto Nawiedzonych Następca Operacja Żmija Słowo i miecz Tajemnica baronessy Kochanek Czerwonej Gwiazdy Księga Welesa Maszyna życzeń i inne opowiadania Neolegendy krakowskie Ochrona przeciwporażeniowa w urządzeniach elektroenergetycznych niskiego i wysokiego napięcia Prawdziwa historia Frankensteina. Nowożytny Prometeusz Rezerwat dla naukowców część I Tam Là-bas Uczennica chińskiej kurtyzany Ślepy demon. Sieciech Ślepy demon. Zbigniew
Wszystkie książki Witold Jabłoński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

I tylko Zguba, Zguba żal!

WYBÓR REDAKCJI
14.08.2022

No i przepadłem. Myślałem sobie, że zasiądę w fotelu z kawą przy boku, a gdy otworzę „Popiela” Witolda Jabłońskiego przeniosę się pod mysią wieżę, gdzie Małgorzata Foremniak z Bohdanem Słupką będą rzucać w dzielnych wojaków szczurzymi odchodami i kiepskimi dialogami, a Michał Żebrowski z rozwianymi włosami na karym ogniu popędzi w bór, szukają... Recenzja książki Popiel

Popiel

WYBÓR REDAKCJI
14.06.2020

Jestem wielką fanką słowiańskich historii, wierzeń, legend, podań, które są bliskie naszej ojczyźnie. Każdy z nas zna na pewno historię o Lechu, Kraku, Wandzie i Popielu. Tutaj została ona przedstawiona w trochę inny, lecz niezwykle fasycynujący sposób, który jest odmienną wersją wydarzeń znanych nam z legend. To wyjątkowe połączenie słowiańskiej ... Recenzja książki Popiel

@Paulina_Wu@Paulina_Wu × 3

Świat mitów czy prawd legendarnych

3.03.2020

Historia dzieje się przed wiekami, przed panowaniem Mieszka I, poznajmy jego legendarnych przodków. Krak, Lech, Piast, Popiel. Wanda - znamy, a autor stworzył nam piękną opowieść z nimi w roli głównej. Warto przeczytać wcześniej „Dary bogów”, w której autor opowiada o bóstwach słowiańskich występujących w „Popielu”. Tym razem pisarz przenosi nas... Recenzja książki Popiel

@sandrajasona@sandrajasona × 19

tygiel legend i podań

4.11.2020

Popiel to książka kryjąca w sobie czar i magię podań ludowych polskich ziem. Nie jestem w stanie zliczyć wszystkich wykorzystanych w tej powieści nawiązań to rożnych mitów i legend, na kartach powieści spotkamy między innymi Lecha i jego syna Popiela, Kraka i jego synów Krakusa i Leszka, Wandę, co Niemca nie chciała, Piasta, wiedźmę Jagę, Wiłę, żo... Recenzja książki Popiel

AB
@Ayla_Black
× 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@beata87
2022-02-21
10 /10
Przeczytane Doskonała Z mitologią słowiańską

Absolutnie genialne słuchowisko.
Opowiadania przybliżające nam dziedzictwo naszych praprzodków - mitologię i prehistorię słowiańską, to strzał w dziesiątkę. Audiobook jest mistrzostwem świata. Opowieści snute głosem bajarza (w tej roli niesamowity Kazimierz Kaczor) przy ognisku o Lechu, Kraku, Piaście i Wandzie. Mitologiczne istoty: Baba Jaga, krasnoludy, skrzaty, olbrzym mieszkający w Tatrach, ród Wiślan władający głębinami Wisły, rusałki, wilkołaki i żmije również wpływają na prastare dzieje naszej słowiańskiej ziemi. Miejscami zdarzeń są Kruszwica i Kraków i jezioro Gopło oraz Tatry. Wszechobecna magia wspomaga walkę złą i dobra. Mrok wywoływany przez zło jest wszędobylski, popycha brata do walki z bratem, do zabójstw, krwawych ofiar i przysłania jasność.

Z tych opowieści wyłania się barwny fresk prastarej, mitycznej historii Polski. Tego powinniśmy uczyć nasze dzieci, a nie tylko skupiać się na mitologii grackiej i rzymskiej. To naszą mitologią powinny zachwycać się nasze dzieci. Ona stanowi podwaliny naszego kraju.

Nie sposób określić wspaniałości i niepowtarzalności słuchowiska. Czekałam na nie z utęsknieniem i doczekałam się arcydzieła. Ocena zdecydowanie wysoko ponad skalą! Czekam teraz na Wandę w opcji słuchowiska.

× 15 | link |
@Bibliotecznie
2022-02-24
7 /10
Przeczytane

"Popiel" to drugi tom Sagi Słowiańskiej autorstwa Witolda Jabłońskiego. Po lekturze tomu pierwszego pt. "Dary bogów" byłam bardzo ciekawa, jak autor przedstawił legendę o Popielu.

Tutaj również mamy staruszka bajarza, który opowiada zgromadzonym wokół ogniska słuchaczom wielowątkową, wciągającą historię Popiela - złego czarownika, Kraka i jego synów, Krakusa i Leszka, oraz córki Wandy, a wszystko to z tłem opisującym życie codzienne i zwyczaje naszych przodków.

Z przyjemnością odnajdywałam na kartach powieści znane mi postacie i legendy z dzieciństwa. Niektóre w identycznej formie, inne trochę zmienione, ale jednak swojskie. Autor zaprezentował nam mroczne dzieje Popiela, którego opisał jako ojcobójcę i czarnoksiężnika szkodzącego Krakowi, jego rodzinie i poddanym. Jego żona Jaga, zła wieszczka i czarownica, wydała mi się pierwowzorem Baby Jagi. Znajdziemy tu również wątek Piasta Kołodzieja i jego żony Rzepichy, który kończy się na Ziemowicie, pradziadku Mieszka I. Pamiętam tę legendę z moich ukochanych komiksów historycznych. Fantastycznie było porównać to, co zostało mi w pamięci, z tym, co proponuje Witold Jabłoński.

Witold Jabłoński stworzył swoją wersję tej legendy na podstawie pism kronikarzy oraz współczesnych nam znawców słowiańskich motywów. Z pewnością nie była to lekka praca, ponieważ wiele...

× 1 | link |
@Monika_2
2020-11-08
7 /10
Przeczytane

Niezwykle ciekawa książka oparta na naszej rodzimej mitologii słowiańskiej.
Muszę przyznać, że w intrygujący sposób jest tutaj napisana historia początków państwa polskiego.
Dawno, dawno temu dwóch braci Lech i Krak zawędrowali na ziemię Wiślan szukać swojego przeznaczenia. Lech objął we władanie tereny nad Gopłem razem z dworem w Kruszwicy, a los drugiego z braci związany był z terenami położonymi nad Wisłą (założenie Krakowa).
Synem Lecha, był słynny Popiel, którego losy mamy opisane w tej powieści, natomiast dziećmi Kraka byli Krakus, Leszek, Ziemowit i Wanda.
Świetne połączenie mitów i podań (np. o Wandzie, co Niemca nie chciała, legenda o smoku wawelskim) oraz powiedzeń funkcjonujących do dziś (madejowe łoże). Wszystko to, w otoczeniu czarów, magii, żmijów, rusałek, wodników, Leszego oraz dawnych Bogów - Swarożyca, Peruna, Welesa. Polecam.

| link |
@mag-tur
2020-12-17
8 /10
Przeczytane

Z tym autorem miałam przyjemność spotakć się po raz pierwszy. Dlaczego sięgnęłam po tę pozycję? Sam nie wiem. Historia naszych dziejów - legendy o Lechu, Kraku, Wandzie...ukazane z innej persepektywy z dozą magii i obecnością naszych prasłowiańskich bgów. Styl autora i klimat w jakim jest osadzona powieść przypadły mi do gustu. Polecam.

| link |
@maslowskimarcinn
2022-08-12
6 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2020-12-19
8 /10
Przeczytane
AB
@Ayla_Black
2020-11-04
8 /10
Przeczytane
@Monika_Zygadlo
2020-06-08
10 /10
Przeczytane
@Paulina_Wu
@Paulina_Wu
2020-05-31
8 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2024-03-25
7 /10
Przeczytane różne polskie
@sandrajasona
@sandrajasona
2020-03-03
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2020 Historia

Cytaty z książki

O nie! Książka Popiel. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dary bogów
Dary bogów
Witold Jabłoński
6.9/10
Posłuchajcie opowieści starego bajarza… Czternastu opowieści o pradawnych czasach, gdy światy bogów...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl