Popiel

Witold Jabłoński
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Popiel
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Dawno, dawno temu, w czasach, które zaginęły już w pomorcie dziejów, ziemiami naszych przodków wstrząsnął potężny konflikt pomiędzy potomkami króla Anta. Umierający monarcha przekazał władzę swoim synom Lechowi i Krakowi, dzieląc między nich kraj i nakazując wspólną obronę ojcowizny przed najazdem koczowników ze wschodu. Bracia uszanowali wolę ojca i walczyli ramię w ramię, wspierali się w rządach. Założyli własne rody, poślubili wybranki swoich serc i doczekali się potomstwa.
Z upływem lat Lechitów skaził pradawny mrok, który od zarania czasów skrywał się w kniejach otaczających Kruszwicę. Niczym rak począł toczyć ród Lecha, a zwłaszcza królewicza Popiela, który oddał się całkowicie czarnoksięskim praktykom i pojął wiedźmę za żonę.
Wybuchła wojna domowa, brat stanął przeciw bratu, mrok przeciw jasności, zło przeciw dobru…
Poznaj opowieść o naszych przodkach z czasów przed nastaniem mrocznych wieków. Opowieści o honorze, miłości i poświęceniu.
Data wydania: 2020-02-15
ISBN: 978-83-7995-456-8, 9788379954568
Wydawnictwo: Genius Creations
Cykl: Saga słowiańska, tom 2
Stron: 400
dodana przez: sandrajasona
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Witold Jabłoński Witold Jabłoński
Urodzony w 1957 roku w Polsce (Łódź)
Witold Jabłoński jest pisarzem, tłumaczem, kusicielem, estetą, lekkostrawnym cynikiem. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim, mieszka i pracuje w Łodzi. Uprawia fantasy historyczną (cykl „Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer”, „Fryne hetera”, „Słow...

Pozostałe książki:

Metamorfozy Księga strachu Ogród miłości Uczeń czarnoksiężnika Dary bogów
Wszystkie książki Witold Jabłoński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Popiel

WYBÓR REDAKCJI
14.06.2020

Jestem wielką fanką słowiańskich historii, wierzeń, legend, podań, które są bliskie naszej ojczyźnie. Każdy z nas zna na pewno historię o Lechu, Kraku, Wandzie i Popielu. Tutaj została ona przedstawiona w trochę inny, lecz niezwykle fasycynujący sposób, który jest odmienną wersją wydarzeń znanych nam z legend. To wyjątkowe połączenie słowiańskiej ... Recenzja książki Popiel

Świat mitów czy prawd legendarnych

3.03.2020

Historia dzieje się przed wiekami, przed panowaniem Mieszka I, poznajmy jego legendarnych przodków. Krak, Lech, Piast, Popiel. Wanda - znamy, a autor stworzył nam piękną opowieść z nimi w roli głównej. Warto przeczytać wcześniej „Dary bogów”, w której autor opowiada o bóstwach słowiańskich występujących w „Popielu”. Tym razem pisarz przenosi nas... Recenzja książki Popiel

tygiel legend i podań

4.11.2020

Popiel to książka kryjąca w sobie czar i magię podań ludowych polskich ziem. Nie jestem w stanie zliczyć wszystkich wykorzystanych w tej powieści nawiązań to rożnych mitów i legend, na kartach powieści spotkamy między innymi Lecha i jego syna Popiela, Kraka i jego synów Krakusa i Leszka, Wandę, co Niemca nie chciała, Piasta, wiedźmę Jagę, Wiłę, żo... Recenzja książki Popiel

Walka dobra że złem

8.06.2020

Fantastyczna opowieść o naszych przodkach, zasiedlających tereny na obecnych ziemiach Polskich w czasach, których rządził honor, porywcza miłość i niezwykłe poświęcenie się swoim celom. Synowie króla Anta, po jego śmierci wyruszają w podróż, by znaleźć miejsce swojego przeznaczenia, gdy się osiadają zakładają grody i poślubiają wybranki swojego se... Recenzja książki Popiel

Moja opinia o książce

Opinie

@beata87
2022-02-21
10 /10
Przeczytane Doskonała Z mitologią słowiańską

Absolutnie genialne słuchowisko.
Opowiadania przybliżające nam dziedzictwo naszych praprzodków - mitologię i prehistorię słowiańską, to strzał w dziesiątkę. Audiobook jest mistrzostwem świata. Opowieści snute głosem bajarza (w tej roli niesamowity Kazimierz Kaczor) przy ognisku o Lechu, Kraku, Piaście i Wandzie. Mitologiczne istoty: Baba Jaga, krasnoludy, skrzaty, olbrzym mieszkający w Tatrach, ród Wiślan władający głębinami Wisły, rusałki, wilkołaki i żmije również wpływają na prastare dzieje naszej słowiańskiej ziemi. Miejscami zdarzeń są Kruszwica i Kraków i jezioro Gopło oraz Tatry. Wszechobecna magia wspomaga walkę złą i dobra. Mrok wywoływany przez zło jest wszędobylski, popycha brata do walki z bratem, do zabójstw, krwawych ofiar i przysłania jasność.

Z tych opowieści wyłania się barwny fresk prastarej, mitycznej historii Polski. Tego powinniśmy uczyć nasze dzieci, a nie tylko skupiać się na mitologii grackiej i rzymskiej. To naszą mitologią powinny zachwycać się nasze dzieci. Ona stanowi podwaliny naszego kraju.

Nie sposób określić wspaniałości i niepowtarzalności słuchowiska. Czekałam na nie z utęsknieniem i doczekałam się arcydzieła. Ocena zdecydowanie wysoko ponad skalą! Czekam teraz na Wandę w opcji słuchowiska.

× 16 | link |
@Bibliotecznie
2022-02-24
7 /10
Przeczytane

"Popiel" to drugi tom Sagi Słowiańskiej autorstwa Witolda Jabłońskiego. Po lekturze tomu pierwszego pt. "Dary bogów" byłam bardzo ciekawa, jak autor przedstawił legendę o Popielu.

Tutaj również mamy staruszka bajarza, który opowiada zgromadzonym wokół ogniska słuchaczom wielowątkową, wciągającą historię Popiela - złego czarownika, Kraka i jego synów, Krakusa i Leszka, oraz córki Wandy, a wszystko to z tłem opisującym życie codzienne i zwyczaje naszych przodków.

Z przyjemnością odnajdywałam na kartach powieści znane mi postacie i legendy z dzieciństwa. Niektóre w identycznej formie, inne trochę zmienione, ale jednak swojskie. Autor zaprezentował nam mroczne dzieje Popiela, którego opisał jako ojcobójcę i czarnoksiężnika szkodzącego Krakowi, jego rodzinie i poddanym. Jego żona Jaga, zła wieszczka i czarownica, wydała mi się pierwowzorem Baby Jagi. Znajdziemy tu również wątek Piasta Kołodzieja i jego żony Rzepichy, który kończy się na Ziemowicie, pradziadku Mieszka I. Pamiętam tę legendę z moich ukochanych komiksów historycznych. Fantastycznie było porównać to, co zostało mi w pamięci, z tym, co proponuje Witold Jabłoński.

Witold Jabłoński stworzył swoją wersję tej legendy na podstawie pism kronikarzy oraz współczesnych nam znawców słowiańskich motywów. Z pewnością nie była to lekka praca, ponieważ wiele...

× 1 | link |
@Monika_2
2020-11-08
7 /10
Przeczytane

Niezwykle ciekawa książka oparta na naszej rodzimej mitologii słowiańskiej.
Muszę przyznać, że w intrygujący sposób jest tutaj napisana historia początków państwa polskiego.
Dawno, dawno temu dwóch braci Lech i Krak zawędrowali na ziemię Wiślan szukać swojego przeznaczenia. Lech objął we władanie tereny nad Gopłem razem z dworem w Kruszwicy, a los drugiego z braci związany był z terenami położonymi nad Wisłą (założenie Krakowa).
Synem Lecha, był słynny Popiel, którego losy mamy opisane w tej powieści, natomiast dziećmi Kraka byli Krakus, Leszek, Ziemowit i Wanda.
Świetne połączenie mitów i podań (np. o Wandzie, co Niemca nie chciała, legenda o smoku wawelskim) oraz powiedzeń funkcjonujących do dziś (madejowe łoże). Wszystko to, w otoczeniu czarów, magii, żmijów, rusałek, wodników, Leszego oraz dawnych Bogów - Swarożyca, Peruna, Welesa. Polecam.

| link |
@mag-tur
2020-12-17
8 /10
Przeczytane

Z tym autorem miałam przyjemność spotakć się po raz pierwszy. Dlaczego sięgnęłam po tę pozycję? Sam nie wiem. Historia naszych dziejów - legendy o Lechu, Kraku, Wandzie...ukazane z innej persepektywy z dozą magii i obecnością naszych prasłowiańskich bgów. Styl autora i klimat w jakim jest osadzona powieść przypadły mi do gustu. Polecam.

| link |
@z_glowawksiazkach
2020-12-19
8 /10
Przeczytane
AB
2020-11-04
8 /10
Przeczytane
@Monika_Zygadlo
2020-06-08
10 /10
Przeczytane
@Paulina_Wu
2020-05-31
8 /10
Przeczytane
@sandrajasona
2020-03-03
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2020 Historia

Cytaty z książki

O nie! Książka Popiel. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dary bogów
Dary bogów
Witold Jabłoński
7.7/10
Posłuchajcie opowieści starego bajarza… Czternastu opowieści o pradawnych czasach, gdy światy bogów...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl