Pora westchnień, pora burz

Magdalena Kawka
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Pora westchnień, pora burz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Znakomita powieść o trudnych ludzkich relacjach w jeszcze trudniejszych czasach.

Jest rok 1938, świat jeszcze śpi spokojnie. Lwów, tygiel narodowości, tętni gwarem i rozbrzmiewa beztroską radością, nie przejmując się tym, że na niebie gromadzą się czarne chmury. Zanim Ukraińców, Polaków i Żydów podzielą narodowościowe animozje, wciąż są tylko sąsiadami, którzy życzliwie uśmiechają się do siebie na ulicy.
Lilka wraz z koleżankami przygotowuje się do matury i nie ma pojęcia, że to będzie ostatnia szczęśliwa wiosna. Tęskni za ukochanym, chodzi do szkoły i jak niepodległości próbuje bronić swojej dorosłości, nie wiedząc, że wkrótce przejdzie przyspieszony kurs dorastania, że będzie zmuszona pożegnać beztroskę i zmierzyć się z upiorami wojny. Spośród znanych od urodzenia osób nauczyć się rozpoznawać wrogów. Wiedzieć, komu zaufać i co zrobić, żeby nie stracić wiary, ponieważ wojna okaże się sprawdzianem człowieczeństwa, który nie będzie miał nic wspólnego z narodowością, językiem ani z wyznawaną religią.

We Lwowie urodzili się moi dziadkowie. Po wojnie przyjechali na Ziemie Odzyskane, ale do końca życia nosili w sercu tamten świat katulających się tramwajów, śpiewnie zaciągających handełesów i burzliwej młodości, spędzonej w tym najpiękniejszym z miast.Data wydania: 2021-03-18
ISBN: 978-83-8234-065-5, 9788382340655
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Lwowska odyseja, tom 1
Stron: 536
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Magdalena Kawka Magdalena Kawka Z wykształcenia socjolog, z zamiłowania pisarz, z upodobania wolny strzelec. Laureatka nagrody głównej pierwszej edycji konkursu "Piórem i pazurem" w 2012 roku.

Pozostałe książki:

Rzeka zimna Wyspa z mgły i kamienia Kobiety nieidealne. Iza Kobiety nieidealne. Magda Powrót z piekła
Wszystkie książki Magdalena Kawka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pora westchnień, pora burz

WYBÓR REDAKCJI
10.04.2021

To moje drugie spotkanie z Porą westchnień, porą burz Magdaleny Kawki. Pierwszy raz czytałam tę niezwykłą książkę pięć lat temu kiedy była wydana po raz pierwszy. Przyznam szczerze, że po raz kolejny przeczytałam ją z niesłabnącym zainteresowaniem tym bardziej, że mam kolejną część i z ogromną przyjemnością przypomniałam sobie losy bohaterów książ... Recenzja książki Pora westchnień, pora burz

"Wojna zmienia ludzi"

10.04.2021

 „jeśli nad głową owcy wilk dogaduje się z lisem,to los owcy jest przesądzony” Ile może znieść człowiek w obliczu nieszczęścia, trwogi, codziennej walki o przetrwanie a przy tym zachować wyznawane wartości? Żyjąc w czasie pokoju, bez dramatycznych wydarzeń nie wiemy tak naprawdę jak byśmy zachowali się wobec zagrożenia, podobnie jak nie wiedz... Recenzja książki Pora westchnień, pora burz

@Mirka@Mirka × 6

Moja opinia o książce

Opinie

@Justyna_K
2020-03-20
8 /10
Przeczytane XIX w/Retro/Belle epoque/lata 20 i 30 Ebook/Legimi Z wojną w tle Warte polecenia Sagi/Serie/Powieści wielotomowe

Pora wstchnień, pora burz" to bardzo dobra i niezwykle wciągająca powieść. Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza czyli pora westchnień opisuje życie naszych bohaterów na rok przed wybuchem wojny. Autorka zabrała nas w swojej opowieści do przedwojennego Lwowa. Dzięki temu mieliśmy okazję poznać jak wyglądało ówczesne życie, jak Polacy, Ukraińcy i Żydzi żyli obok siebie, wspólnie bawili się, cieszyli życiem, prowadzili interesy, zakochiwali się, mieli marzenia itd. Jest to część dość obszerna, ale właśnie przez to i przez opsiy codziennego, zwykłego życia bardziej uwypukla się kontrast pomiędzy tymi dwoma częściami. Doskonale obrazuje stosunki społeczne a potem ukazuje drastyczną ich przemianę. Wraz z wybuchem drugiej wojny odkrywamy drugą część czyli porę burz, gdzie nic nie jest już takie jak było, gdzie cały ład i porządek zniknął, gdzie nikomu nie można już ufać, a życie zostało naznaczone strachem, bólem, śmiercią i bestialstwem.

Książka zakończyła się tak, że według mnie powinna być kontynuacja, wiele wątków nie zostało zamkniętych. Tylko nie wiem czy w ogóle jest nadzieja na ciąg dlaszy ponieważ od premiery "Pory westchnień, pory burz" minęło już trzy i pół roku. Książkę czytało mi się rewelacyjnie, polubiłam bohaterów, kibicowałam im na każdym kroku. Tylko serce się kroiło na myśl ile okrucieństwa drzemie w człowieku, i ile z tego wypływa na zewnątrz siejąc nieodwracalne zniszczenia. Powieść warta uwagi. Szczególnie druga część bardzo poruszając...

× 14 | link |
@monika8905
2021-04-08
7 /10
Przeczytane

"Lwowska odyseja. Pora westchnień, pora burz" to moja pierwsza styczność z twórczością Magdaleny Kawka.

Ta książka to ogromna dawka historii, która odgrywała się w bardzo trudnych czasach. To również siła próby, przetrwania, jak również pigułka wiedzy o Lwowie.

Przenosimy się do roku 1938. Lwów tętni życiem. Lilka wiedzie szczęśliwe i beztroskie życie. Razem z przyjaciółmi przygotowuje się do matury. I nagle wybucha wojna. Nic już nie będzie takie jak wcześniej.

Książka dzieli się na dwie części, pora westchnień, kiedy to bohaterowie toczyli zwyczajne, spokojne życie i pora burz, kiedy to wybucha wojna, która okaże się prawdziwym sprawdzianem człowieczeństwa.

"Niełatwo było pozostać dzieckiem, gdy świat ukazał swoje najbardziej okrutne oblicze. Naiwność przestała być wartością".

Straszne to były czasy. Rodzice patrzyli na śmierć dzieci, dzieci na śmierć rodziców. Młodzi ludzie musieli szybko dorosnąć. Często towarzyszyła im nie wiedza, czy ich bliscy żyją. Nie wiadomo było kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.

Autorka doskonale przedstawiła czasy wojenne. Dużo, szczegółowych opisów sprawiło, że czytelnik przenosi się do świata bohaterów.

Polecam.× 2 | link |
@wojciechowska.am
2019-11-24
7 /10
Przeczytane

Książka z tzw. "przypadkowych". Pożyczona od koleżanki, przebyła ze mną całe zwolnienie lekarskie. Muszę przyznać, że bardziej wolę wojnę z wątkiem społecznym w tle, niż obraz społeczeństwa z wojną w tle ale tutaj wszystko było świetnie dograne. Przede wszystkim bardzo podobał mi się pomysł z podzieleniem książki - nie tylko ze względów fabularnych ale przede wszystkim ze względu na zmianę nastrojów jaka występuje po wybuchu wojny. Opisy Lwowa są fantastyczne, czułam się jakby mnie ktoś tam przeniósł, a ja we Lwowie nigdy w życiu nie byłam. Bardzo smucił mnie fakt, że to wszystko co jest na kartach tej powieści, a dotyczyło tegoż miasta, należy do przeszłości i nie dane mi będzie nigdy zobaczyć tych uliczek ani usłyszeć handełesa.
Oczywiście był też minusy, jak choćby przydługie opisy absolutnie wszystkiego, lub rozwlekanie niepotrzebnie już i tak skomplikowanych wątków związanych z życiem dziewcząt.
Mimo wszystko - dobra lektura na wolne, mimo ciężkiego tematu, i aż chce się ją czytać dalej a zakończenie, niestety, nie daje nam żadnej satysfakcji i prosi się o kontynuację :)

× 2 | link |
@zetbasia27
2021-03-31
7 /10
Przeczytane

Znakomita powieść obyczajowa mocno osadzona w historycznych realiach.
Lilkę, jej rodzinę, przyjaciół i znajomych poznajemy w 1938 roku we Lwowie. Życie płynie swoim nurtem, jedyne problemy rodziny to przegrane pieniądze w kasynie, które lubi odwiedzać Gustaw - ojciec Lilki. Młodzież myśli o zbliżającej się maturze, o pierwszych uczuciach. Do klasy Lilki uczęszczają dzieci różnych narodowości. Lwów jest tyglem różnych narodowości, co wydaje się nikomu nie przeszkadzać. Słychać niepokojące pogłoski z zachodu, ale nikt ich nie traktuje poważnie.
Rok 1939 - "pora burz" - wybucha wojna, miasto wrze, wczorajsi sąsiedzi stają się wrogami, nagle okazuje się, że Polaków i Ukraińców dzieli odwieczna nienawiść, a Żydów trzeba prześladować. Do miasta wkraczają Rosjanie, grabią, niszczą, wyrzucają z mieszkań. Gustaw zostaje aresztowany i wywieziony w nieznanym kierunku. Jak sobie poradzi jego żona, nagle pozostawiona bez środków do życia w mieście, które stało się złowrogie, gdzie nie wiadomo kto wróg, kto przyjaciel? Narodowość nie stanowi o człowieczeństwie, wśród wrogiej nacji można spotkać człowieka, który wyciągnie pomocną dłoń, okaże serce, mimo, że sam wiele ryzykuje.
Autorka przedstawia rozterki ludzi w tak trudnych czasach: przeżyć za wszelką cenę nie zważając na zasady, czy zachować twarz i honor, i próbować przetrwać mimo wszystko. Lilka i jej rówieśnicy musieli szybko dorosnąć, dokonać wyboru ścieżki jaką chcą podążać. Wojna zmieniła świat i ludzi.
Polecam...

× 1 | link |
@moj.swiatksiazek
2021-03-19
8 /10

Mamy rok 1938. Czyli na moment przed wojną, jednak jest to czas, w którym ludzie beztrosko zajmują się swoimi sprawami. Gdzie radość miesza się ze smutkiem, gdzie dzieci mogą się spokojnie uczyć, gdzie panuje wolność..
Lilka przygotowuje się do matury. Tęskni za swoim ukochanym i snuje plany na przyszłość. Nie wie, że jest to ostatnia spokojna wiosna, że niedługo tak proste i zwyczajne marzenia odejdą na daleki plan, a życie stanie się koszmarnie trudne.
Podczas wojny dozna wielu krzywd. Z przyjaciół powstaną wrogowie, a nie każdy wróg będzie chciał krzywdy.
Jaki los czeka na Lilkę, jej przyjaciół i rodzinę? Czy wojna odbierze im wszystko? Czy uda im się przetrwać?

Jak zapewne doskonale już wiecie uwielbiam książki historyczne - nie ważne, czy to fikcja literacka czy historia opisana jest na faktach. Dlaczego? To bardzo proste. Te książki potrafią doszczętnie poruszyć, zmusić do myślenia, zastanowienia się nad sobą (swoim zachowaniem), a za razem jest ogromną przestrogą.
Czy "Pora westchnień, pora burz" jest warta uwagi?
Myślę, że jak najbardziej. Jest to przepiękna, a za razem trudna powieść pokazująca proste życie ludzi w przedwojennej Polsce, dla których nie ważna była twoja narodowość. Wszyscy się znali i starali się darzyć jak największym szacunkiem. Jednak wojna zniszczyła wszystko. Nie tylko rzeczy materialne, ale pochłonęła wiele żyć, zabrała człowieczeństwo. Ta powieść to w pewnym sensie hołd dla osób, które zginęły w imię Ojczyzny.
...

| link |
@emilka1984
2021-12-14
8 /10

"Nie sztuką być dobrym człowiekiem, gdy świeci słońce. Sztuką jest nie sprzeniewierzyć się wartościom, gdy szaleje zamieć. "

Nie wiem czy trafiłabym na tą książkę gdyby nie propozycja współpracy od wydawnictwo Prószyński, przy trzeciej części Lwowskiej Odysei. Ponieważ każdą serię lubię czytać od początku to i tu zrobiłam to samo.

Lwów przed II wojną światową, pełen przepychu i beztroski. Rodzina Lindnerów prowadzi spokojne życie w mieście, korzystając też z dobrodziejstw wsi, gdzie mają stadninę pięknych arabów. Gustaw głowa rodziny lubi lekkie życie, ale jego żona stara się trzymać go krótko. Ich dzieci są inteligentne i ułożone, Jakub prowadzi dorosłe życie, Lilka przygotowuje się do matury i przeżywa pierwsze miłości, a mały Michaś lubi psocić jak na swój wiek. Pogłoski o wojnie docierają do Lwowa ale nikt w jej wybuch nie wierzy. Niestety wiara nic nie daje, Hitler napada na Polskę a później idzie po więcej. Lwów znajduje się raz pod okupacją Niemców, a raz Armii Czerwonej, do tego Ukraińcy również walczą z Polakami. Trudne czasy nastały dla Lwowa i rodziny Lindnerów, zło czai się na każdym kroku, doskwiera głód i śmierć czai się tuż za rogiem.

Lubię powieści historyczne, nie sięgam po nie tak często jak po thrillery, ale to tylko dlatego że nie potrafię zrozumieć tego bezmiaru okrucieństwa, gdzie nawet przyjaciel potrafi stać się wrogiem żeby tylko przetrwać. Ludzie nie żyją dniem jutrzejszym, nie planują, żyją tu i teraz, cały czas zdaj...

| link |
@Mirka
2021-04-08
10 /10
Przeczytane

„Pora westchnień, pora burz” zawiera wszelkie atuty powieści, która wciąga, targając naszymi emocjami na wszelkie sposoby. Pierwsza część jest nieco wolna, skupiona na pokazaniu życia we Lwowie, jego pięknych zakątków, atmosfery, panującej mody i uroku. Pani Magdalena Kawka wnika swoim obrazowym pisaniem w czytelnicze umysły wzbudzając skrajne przeżycia, lęki, obawy o życie bohaterów a nawet przerażenie. Zwłaszcza druga część jest niezwykle burzliwa, niespokojna, przejmująca. Eksponuje w niej siłę ludzkiej wytrzymałości, zaradności ale też wagę zachowania ludzkiej twarzy w obliczu grożącego nieszczęścia i brutalności wojny.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/04/747-pora-westchnien-pora-burz-czesc-i.html

| link |
@alinaz5
2022-02-20
8 /10
Przeczytane
@Remma
2022-05-10
8 /10
Przeczytane II wojna światowa kresy saga
@rudemysli71
2021-04-10
8 /10
Przeczytane
@Justyna_K
2021-01-08
8 /10
XIX w/Retro/Belle epoque/lata 20 i 30 Ebook/Legimi Z wojną w tle Warte polecenia Sagi/Serie/Powieści wielotomowe
@ReginaCatta
2021-04-04
6 /10
Przeczytane Mieszka ze mną Półka M 1830 - 1953. Powieść o XIX i XX Z antykwariatu
@karsob85
2020-01-13
6 /10
Przeczytane
@BagatElka
2019-11-13
5 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Cytaty z książki

“Dowódców zatrzymali. Obstawili, przyłożyli cekaemy, dali łopaty i kazali dół kopać. Żywcem ich zasypali, a jak kto próbował uciekać, dobijali na miejscu. Ale kilku się udało [...] Gadali, że w...”
#
“Wojna rozdziela ludzi... Nie udało nam się trzymać razem, chociaż się modliłam. I najgorszy los niestraszny, kiedy rodzina razem.”
#
“Teraz każdy musi troszczyć się o siebie! [...] Nie najem się współczuciem, nie włożę do garnka równości, a w sprawiedliwość się nie ubiorę!”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Powrót z piekła
Powrót z piekła
Magdalena Kawka
8/10
Kontynuacja powieści "Pora westchnień, pora burz" o końcu beztroskiego Lwowa. Jest koniec ...
Nowy początek
Nowy początek
Magdalena Kawka
7.6/10
Kolejny tom lwowskiej sagi. Znakomita powieść o trudnych ludzkich relacjach w jeszcze trudniejszych...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl