Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.

Wojciech Przylipiak
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów
Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów

Opis

W wymarzonych dżinsach z pierwszego w mieście sklepu Levi’sa, żując gumę Turbo i z walkmanem przy pasku, z własną składanką „the best of”, jechało się na deskorolce oddać kasety video do wypożyczalni...

Lata 90. to czas szczególny. Kapitalizm po polsku dopiero raczkował i trzeba się było odnaleźć w nowych realiach. Niektórzy szybko się dostosowali – zbijali fortuny na produkcji pirackich kaset, handlowali, nagrywali, przegrywali albo kręcili filmy erotyczne. To również czas rozkwitu polskiej popkultury – wyrosłej z jednej strony z szarości i absurdu przełomu lat 80. i 90., a z drugiej z zachodniej popkultury, z której czerpaliśmy garściami, często bezkrytycznie.

Autor rozmawia ze świadkami i uczestnikami tamtych przemian, m.in.: właścicielem wypożyczalni kaset VHS, stadionowym handlarzem , twórcami gier video i kelnerką w nocnym klubie. O swoim biznesie z lat 90. opowiadają właściciele małej gastronomii, pierwsze szalone kroki w prywatnej stacji radiowej wspomina redaktor naturszczyk, a wydawca różowej prasy przybliża polski rynek erotyczny.

Jak oswajaliśmy się z supermarketami i jak rozpalał emocje pierwszy McDonald’s nad Wisłą? Kto dyktował modowe trendy, jak wyglądały reklamy telewizyjne, co jedliśmy na mieście, jakich filmów szukaliśmy w wypożyczalniach i co groziło za oddanie nieprzewiniętej kasety? Po jakie komiksy chodziliśmy do kiosków? Jak zaczął się w Polsce hip-hop i kto sprzedawał po sto tysięcy płyt?

Książka Wojciecha Przylipiaka to reportaż o rzeczywistości lat 90. Nie ma tu wielkiej polityki, są za to codzienne rozrywki, zwyczajne pasje, ekscytacje i nadzieje Polaków tamtych lat.

To książka o pokoleniu, ludziach, opowiedziana przez ich historie.

Data wydania: 2021-05-19
ISBN: 978-83-287-1688-9, 9788328716889
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 336
dodana przez: chudini0505

Autor

Wojciech Przylipiak Wojciech Przylipiak Dziennikarz, przede wszystkim muzyczny. Zbieracz zabawek, komiksów i innych przedmiotów z epoki Commodore i Składnic harcerskich. Wszystko trzyma w domu - nie jest łatwo. Prowadzi bloga @Link.

Pozostałe książki:

Sex, disco i kasety video. Polska lat 90. Czas wolny w PRL Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko Kelnerki, barmani, wodzireje
Wszystkie książki Wojciech Przylipiak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Cofnijmy się w czasie.

25.05.2021

Jakie macie najmilsze wspomnienie z szalonych lat dziewięćdziesiątych? Może macie sentyment do jakiegoś sprzętu? Najmilej wspominam konsolę Pegasus, już nowocześniejsza, ponieważ pod koniec lat 90 była hitem. Te niezliczone godziny z dzieciakami z klasy poświęcone na rundach w mario czy układaniu tetrisa. Liczne wymianki kapsli, karteczek, przeró... Recenzja książki Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.

@Bookmaania@Bookmaania × 10

Polska lat 90.

10.06.2021

Rocznik 92. Lata 90. to moje dzieciństwo. Pamiętam zabawki, bajki na kasetach i kartridże z grami na Pegasusa. Tata nagrywał mi Cartoon Network na kasety, żebym mogła oglądać video na swoim małym kineskopowym telewizorze, kiedy tylko będę miała ochotę. Miałam to szczęście, że w tamtych czasach tata pracował jako monter RTV i był zafiksowany na no... Recenzja książki Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.

@important.books@important.books × 2

Sex, disco i kasety video

24.05.2021

Powiało nostalgią, a to wszystko za sprawą książki Wojciecha Przylipiaka "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90". Jest wiele rzeczy o których zapomina się i nie mówi, ale czy te lata 90te, to nie był fajny czas? Niewiele ponad ćwierć wieku, a świat, zwłaszcza Polska, wyglądały zupełnie inaczej. Autor wspomina swój czas młodości, który przypadł ... Recenzja książki Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.

Sex, disco i kasety video. Polska lat 90

24.05.2021

Wojciech Przylipiak "Sex, disco i kasety video" Polska lat 90, Tym razem bardzo retrospekcyjnie, a przy okazji mała, sentymentalna podróż w czasie, do której skłoniła mnie lektura książki. Co związanego z latami dziewięćdziesiątymi ubiegłego już wieku wspominacie najmilej? A może wtedy nie było Was jeszcze na świecie i nic z nich nie pamiętacie? ... Recenzja książki Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Airain
2021-07-19
7 /10
Przeczytane

Podróż sentymentalna, kierunek: lata dziewięćdziesiąte. Mnie akurat łza się w oku nie zakręci, bo nie jest to okres mojego dzieciństwa i wspominam ten czas bez nostalgii. Raczej reagowałam uśmiechem na wspomnienie niektórych heroicznych, często pokracznych i nieporadnych przejawów młodego polskiego kapitalizmu. Nie tylko reklamowane "z pewną taką nieśmiałością" podpaski (chociaż ta najpierwsza pamiętna reklama to Prusakolep, kto widział, ten wie), czy lokalna komercyjna telewizja kręcona z ręki w babcinym garażu, przerobionym z kurnika. Bazar w stylu mydło-powidło i kupowanie z tzw. szczęk. I bluzki z falbanką z wycinanymi dziurkami też pamiętam. I polowanie na komiksy z TM-Semic dla młodszych ode mnie kuzynów.
Ciekawie było, zwariowanie, zachłysnęliśmy się Zachodem.
Ale za nic nie wróciłabym w tamte czasy.

× 13 | Komentarze (1) | link |
@agulkag
2021-07-08
Przeczytane

Ech to była podróż w czasie.
Polska lat 90 tych, a momentami nawet ciut wcześniej, kiedy to zaczynaliśmy zerkać z ciekawością za kolorową kurtynę Zachodu. czego tam nie było, no prawie wszystko i przede wszystkim opakowane w kolory, co dla tamtejszej szarej rzeczywistości jawiło się jak marzenie.
Dzięki autorowi poczułam się jak wtedy, kiedy kupowałam "Dziewczynę", gumy Turbo przeżywałam koncert Michaela Jacksona na warszawskim Bemowie. O ile jeszcze przypomniało mi się wydarzeń i przedmiotów z tego okresu, o których zapomniałam, że były. A stanowiły wtedy istotną część mojego młodego życia. Do tego stopnia, że podczas czytania co rusz sięgałam na stronę Google po to, żeby przypomnieć sobie coś, odtworzyć jak choćby reklamę poczytnych Harleqinów.
No ale to dla mnie podróż sentymentalna, ale nie tylko dla obecnego pokolenia 40 latków. Dla młodszych i sporo młodszych ta książka to znakomita lekcja tamtejszej kultury, tworzącej się na bazarkach, łóżkach polowych, w przejściach podziemnych. Teraz zupełnie nie do pomyślenia. Ale może dzięki temu tak nam to utkwiło w pamięci, co obecnej młodzieży będzie trudno w zalewie kolorów, informacji.
Na koniec trzeba przyznać, że autor bardzo dobrze opracował temat. Wiele informacji podpartych jest konkretnymi nazwiskami, firmami, co ułatwia identyfikację. No i ciekawym zabiegiem jest umieszczenie przy każdym rozdziale informacji co warto w związku z tematem przeczytać, posłuchać czy obejrzeć.

× 4 | link |
@paulaczyta
2021-05-23
6 /10
Przeczytane

Lata 90. Dżinsy ze sklepu Levi'sa, guma Turbo, walkman, deskorolka, kasety video. Raczkujący kapitalizm, nowe realia, popkultura, gry video. Znacie to wszystko z własnych doświadczeń, czy opowieści rodziców? Ja urodziłam się w 99' więc własnymi doświadczeniami nie bardzo mogę się w tej dziedzinie pochwalić 😅

Zaciekawiła mnie ta pozycja, z pewnością nie jest typowa. Wydaje się, że lata 90' to nie jest wcale tak odległa przeszłość, a jednak jak widać wiele się zmieniło.

To opowieść o pokoleniach, zmianach, ludziach, nowościach. Jeśli ciekawi was, jak wtedy wszystko wyglądało, chcecie sobie przypomnieć, spojrzeć na wszystko z innej perspektywy to zapraszam to zapoznania się z tą książka.

Mamy tu wiele ciekawych wątków, jak pierwsze McDonald's, trendy modowe, popularne komiksy i filmy, czy reklamy telewizyjne.

Książka jest dość obszerna. Zawiera mnóstwo informacji i zdjęć, oprawa graficzna przyciąga uwagę. Całość podzielona jest na kilka rozdziałów i wiele podrozdziałów, które także ułatwiają czytanie. Co ciekawe na stronie oznaczającej oznaczającej rozdziału mamy "posłuchaj, obejrzyj przeczytaj", czyli piosenki, filmy i książki, które poleca autor, aby jak najlepiej zapoznać się z tematem. Uważam, że to świetny pomysł.

× 2 | link |
@miedzytytulami
@miedzytytulami
2021-05-18
10 /10
Przeczytane

Cudowne lata 90' - pamiętam bajki na VHS, i wielkie przejęcie kiedy zakładali telefon stacjonarny w domu, małomiasteczkową rzeczywistość bez fast foodów, babcię oglądającą Kaszpirowskiego. Pierwszy komputer na którym grało się w "Małysza" (jak już skoczka puściło się z progu, można było spokojnie pójść i zrobić herbatę, a następnie wrócić z nią zanim wylądował). Kaseciaki, gumy turbo i wieczorynkę o 19:00 w TVP też pamiętam. Telewizor z wielkim pudłem, meblościankę lakierowaną na wysoki połysk i skarpety w sandałach. Z perspektywy czasu może się wydawać, że to była dziwna rzeczywistość, ale pozostawiła po sobie dobre wspomnienia.
I do tej zwariowanej rzeczywistości zaprasza nas Wojciech Przylipiak. Wypełniona sentymentem książka "SEX, DISCO I KASETY WIDEO. POLSKA LAT 90." jest cudownym wehikułem czasu. Rozmowy z osobami żyjącymi w tym szalonym okresie przemian, przeplatają się ze zdjęciami z tamtych czasów.
To naprawdę świetny reportaż o momencie w polskiej rzeczywistości, który był początkiem. Usiądźcie wygodnie i pozwólcie, że autor przypomni Wam wszystkie smaczki - będzie o wypożyczalniach, Naomi Campbell, McDonaldzie, MŁODYCH WILKACH i o METRO też będzie. I o wielu innych rzeczach też.

× 2 | link |
@Ferante
2021-06-02
9 /10
Przeczytane

Z ogromną przyjemnością chciałam przeczytać tę książkę. Jak tylko pojawiła się opcja recenzji, bez zastanowienia się zgłosiłam.

Rok 90 to moje urodziny. Ile pamiętam z tego okresu? Sama chciałam się tego przekonać.

Pierwszy powiew wolności, zachód dotarł do Polski, a ludzie zachłysnęli się nowościami docierającymi z Zachodu. Całe szczęście, że nie muszę wspominać czasów PRL, bo lata 90. to początek czerpania z życia pełnymi garściami.

Na początku trzeba wspomnieć, że książka jest świetnie wydana. Nie brakuje w niej zdjęć, co zdecydowanie wzbogaca odbiór przez czytelnika. Do tego doskonale opowiedziane historie, które przyswoi każdy i starszy i młodszy. Można wspominać, ale można też dowiedzieć się czegoś nowego.

Ja odkryłam mnóstwo niesamowitych perełek, o których nie słyszałam i nie wiem, czy kiedykolwiek bym do nich dotarła. Poruszone zostały takie zagadnienia jak "wydeo", które zagościło w polskich domach na dobre, a wypożyczalnie kaset VHS to było złoto. Pierwszy McDonalds w Polsce, wystrój domu, moda czy pierwsze komputery. Lata 90. były pełne obfitości. Nagle społeczeństwo zaczęło mieć więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

To czas gdzie erotyka stała się powszechna za sprawą sex shopów czy magazynów, które pojawiły się w kioskach. O dziwo konkurencja była tak duża, że przebić się i zainteresować czytelników nie było łatwo. Kobiety lubują si...

× 1 | link |
@jovi
2022-01-03
6 /10
Przeczytane

Przede wszystkim świetna okładka w kształcie kasety VHS, nośnika, który w latach 90 święcił swoje triumfy w Polsce. Każdy chciał mieć choćby kilka filmów nagranych na kasetach, chodziło się do wypożyczalni, nagrywało z magnetowidu i z dumą stawiało na półce.
Autor bardzo dokładnie przedstawia lata 90, czasy mojego dzieciństwa, w których marzyło się o Barbie i Lego z Pewexu, piło oranżadę przez słomkę, kolekcjonowało puszki po napojach i karteczki oraz historyjki i nalepki z gum do żucia, do McDonalda wchodziło się jak do raju, a muzyki ściągniętej z radia na kasetę słuchało z walkmana.
Autor poświęca każdy rozdział innemu zagadnieniu: od muzyki, poprzez filmy, modę czy sferę obyczajową ówczesnego społeczeństwa dopiero raczkującego w nowej "zachodniej" epoce.
Każdy rozdział jest opatrzony tytułami utworów muzycznych czy literackich, po które warto sięgnąć, by bardziej wczuć się w klimat lat 90.
Mamy zatem rozdział poświęcony disco-polo bez którego żadna szanująca się rodzinna i młodzieżowa impreza nie mogła się obyć.
Jest też sporo o powstawaniu wolnego handlu, piractwie, kasetach, wypożyczalniach, bazarach i targowiskach, które przeżywały wtedy prawdziwe oblężenie.
W sferze obyczajowej również nastąpiły znaczące zmiany w stronę Zachodu: wszelakie biznesy uciech, sex-shopy i tego typu prasa już nie były tabu, nawet zwyczajne kluby z muzyką zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu, podobnie jak salony gier, automaty czy kasyna.
Polska starała się ...

× 1 | link |
@Zakreconaa_19
2021-06-14
Przeczytane

Hej!
Jest tu ktoś kto pamięta piękne lata 90? Co wspominacie najlepiej?

Dzięki uprzejmości @wydawnictwomuza miałam okazję przypomnieć sobie sporo wydarzeń, a także poznać dużo nowych faktów z tamtych lat, niektóre znam też z opowieści.

19 maja odbyła się premiera książki "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90." Wojciecha Przylipiaka.

Autor opisuje jak zmieniła się Polska z biegiem lat. Pojawiały się pierwsze kasety VHS, które były dostępne w wypożyczalniach, ale znowu nie każdego było wtedy stać aby mieć własny magnetowid.
W telewizji pojawiały się pierwsze programy np. koło fortuny, zonk.
W drugiej połowie lat 90 pojawił się pierwszy telefon komórkowy. W 1992 roku pojawił się u nas pierwszy McDonald's.
Pamięta ktoś jeszcze Jarmark Europa na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia? To jest tylko część tego o czym przeczytacie po sięgnięciu po ten reportaż, znajdziecie tu dużo więcej.

Reportaż jest warty przeczytania, na dodatek jest przepięknie wydany, ze sporą ilością zdjęć. Jest to książka dla osób, które chcą powspominać, a także polecam tym młodszym, aby mogli zobaczyć jak kiedyś się żyło i jak wszystko się zmieniło.

× 1 | link |
@bookaholic.in.me
2021-05-18
9 /10

Ten reportaż przeniósł mnie do mojego dzieciństwa i przypomniał o zepchniętych na skrawek pamięci realiach życia w tamtych czasach. Trudno mi uwierzyć, że minęło już tak wiele czasu, bo gdy czytałam miałam wrażenie jakby to było wczoraj.
Niesamowita praca włożona przez Autora w powstanie tej książki nie powinna zostać niezauważona. Znajdziemy tu mnóstwo zdjęć, które ukazują rzeczywistość lat 90`. Cytuje także wypowiedzi osób, które w tamtych czasach były w jakiś sposób związane z ikonicznymi dla tego okresu wydarzeniami bądź przedsięwzięciami. Autor wplata także swoje prywatne historie w tę opowieść oraz ciekawostki. I dzięki temu nie znajdziecie tu suchych faktów, a pociąg do przeszłości, z którego okien możemy oglądać film ze wspaniale zobrazowaną rzeczywistością schyłku wieku.
O czym tu przeczytamy? O rzeczach, które wtedy były synonimem luksusu, a dziś w większości odeszły w zapomnienie. Kasety VHS, wypożyczalnie, nasze okno w zachodni świat. Do dziś pamiętam jak mój wujek zajechał kasetę z Predatorem, dosłownie nic nie było widać, a on nadal oglądał ją zachwycony. Rozwój telewizji, kombinacje z łapaniem większej ilości programów, telenowele. Przyznaję się bez bicia- razem z Babcią pilnie śledziłam losy wielu bohaterów seriali 
...

| link |
@aniabex
2021-05-17
9 /10

„z pewną taką nieśmiałością”.




Jeśli czyta się o czasach swojego dzieciństwa w książkach, to niestety, ale czuć już wapno w kościach.
Polska lat 90 – tego nie da się tak po prostu opowiedzieć, to trzeba było przeżyć, poczuć, zobaczyć na własne oczy. To były czasy. Wielowymiarowe, ciekawe, szalone i intensywne.
Autor znakomitego reportażu „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” unikając polityki, w bardzo ciekawy i rzetelny sposób wraca do świata, którego już nie ma. A jest co wspominać.
Każdy kto w tych czasach przeżywał swoje dzieciństwo czy młodość ma swoje własne unikatowe wspomnienia, które w tej książce zostały zebrane jak w kompendium i okraszone świetnymi zdjęciami oddającymi ducha tamtych lat.
Ja też chodziłam do wypożyczalni kaset video i nie raz dostałam karę za nieprzewinięcie. Magnetowid to był sprzęt luksusowy. Istny szał. U nas na blokach przy niektórych balkonach również wisiały ozdoby w postaci talerzy telewizji satelitarnej i każdy kto taki miał to był gość.
Oglądało się dużo telewizji: „Idź na całość”, „Randkę w ciemno”, „Czar par”, „Na każdy temat”, jak również „Klan”, „Janosika”, „Złotopolskich’, „Zbuntowanego anioła”, „Z Archiwum X” czy „Cudowne lata”. I te nieziemskie reklamy.. wtedy nie przełączało się na inny kanał.
Magnetofony i walkmany przodowały wśród prezentów na Komunię. Do tego kaseta z ulubioną składanką i każdy dzieciak był s...

| link |
@przyrodazksiazka
2021-05-20
10 /10
Przeczytane

Kochani, wczoraj swoją premierę miał cudowny reportaż pana Wojciecha Przylipiaka. Ta książka przywołała we mnie bardzo dużo wspomnień. Kiedy byłam mała, bardzo rzadko wypożyczaliśmy kasety wideo, gdyż odtwarzacz miała tylko nasza sąsiadka. Pierwszy film oglądałam w czarno- białym kolorze, ale nigdy nie zapomnę tej ekscytacji, że z kawałka taśmy mógł powstać obraz. Wtedy mogliśmy wypożyczyć tylko jedną kasetę na tydzień, bo było wielu chętnych. Najgorszy jednak moment był przy oddawaniu kasety, bo trzeba było ją przewinąć z powrotem. Niestety tamto wideo nie przewijało do tyłu, więc musieliśmy to robić ręcznie...
Książka zawiera przepiękne dawne zdjęcia z lat 90. Możemy zobaczyć jak wyglądały kasety wideo i meblościanki, którą akurat miała moja babcia. Mamy w niej opisy pierwszych programów telewizyjnych, których było tylko kilka. Niektóre osoby nie mogły przeżyć, że patrząc w kawałek ,,pudła", bo tak kiedyś nazywali telewizor, a przynajmniej u mnie, widać ludzi i różne obrazy, które przechodzą przez kabelek. Jednak od kiedy wyemitowano ,, Koło fortuny", skończyły się pytania o ,,pudło", bo z zainteresowaniem patrzyliśmy jak zwykli ludzie wygrywali samochody, czy też duże pule pieniędzy, których zawsze zazdrościliśmy. A pamiętacie program ,, Idź na całość"? Do teraz gdy słyszę słowo ,,Zonk", to wiem, że oznacza pustkę i przegraną. Z seriali najbardziej zapamiętałam ,,Złotopolskich". Nie lubiłam, kiedy w niedziele schodziło się do nas sporo ludzi, by wspólnie oglądać t...

| link |
@tomzynskak
2021-05-26
9 /10

Pamiętacie lata 90.? Chcielibyście czasami do nich wrócić? Osobiście pamiętam z nich pojedyncze wydarzenia, bo urodziłam się dopiero w ich połowie. Dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po książkę, która tak dużo mówi o latach ogromnej rewolucji w naszym kraju.

„Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” to fantastyczna książka, którą młodszym czytelnikom pozwala odkryć fenomen lat 90., a starszym na nowo przeżyć te dla wielu tak wspaniałe lata.
Książka została na prawdę świetnie wydana. Sama okładka zachęca do zajrzenia do niej, a zawartość jest genialna! Autor nie porusza tuta wątków politycznych, a skupia się popkulturze i przede wszystkim ludziach. W książce znajdziecie ogrom zdjęć z tamtego okresu oraz przypisy co warto obejrzeć, posłuchać, czy przeczytać, aby lepiej poczuć klimat lat 90. Śmiało mogę powiedzieć, że autor pisząc ten reportaż odwalił kawał dobrej roboty! W przejrzysty, lekki, ale i zarazem skrupulatny sposób opisał życie Polaków w nowej rzeczywistości. To co dla nas jest czymś normalny wtedy było abstrakcją. Pomyśleć, że ludzie wierzyli w magiczną moc płynącą z TV za sprawą cudownego „uzdrowiciela” Kaszpirowskiego, a wycieczki szkolne urządzano do McDonalda. Czytając ten reportaż szczerzyłam się sama do siebie jak głupia. Przypomniałam sobie sytuacje, w których brałam udział i wyglądały dokładnie tak jak te z opisów w książce.

Może lata 90. były pełne kiczu i dość dziwne, ale ludzie byli zdecydo...

| link |
@mewaczyta
2021-06-05
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Lata 90. to czas kiedy na polskich ulicach szarości zaczęło zastępować kolorami. Kiedy ludzie coraz śmielej sięgali po dobra sprowadzane zza granicy i, inspirując się Zachodem, odważnie otwierali własne firmy. Nowinki technologiczne, gwiazdy z innych panstw, nowe zwyczaje... Tak wyglądały w Polsce lata 90. Po upadku komunizmu obywatele pragnęli nareszcie złapać oddech i trudno było się nie zachłysnąć.

Kasety, pierwsze odbiorniki, gry i komiksy. Fast foody i sex shopy. Nieśmiałe kroki telewizji, handel przeniesiony z ulic do marketów i na hale, piractwo jako wymiar codzienności. O wszystkim tym Wojciech Przylipiak stara się opowiedzieć. Rozmawia z otaczającymi go ludźmi, wzbogacając książkę ich słowami, a całą wiedzę stara się podać w jak najbardziej przystępnej formie. Nie brakuje tutaj fotografii, co sprawa, że całość staje się bardziej atrakcyjna wizualnie. Na plus zasługują też podpowiedzi co posłuchać, co obejrzeć i co przeczytać w związku z każdym rozdziałem.

Żeby nie było zbyt kolorowo — są minusy! A mianowicie chociażby dużo nazwisk i dużo tytułów, które przeciętnemu czytelnikowi nic nie mówią. Autor obrał narrację, w której ich podanie bywa istotne, ale sprawia to, że ludzie są jakby z kartonu, a nazwy znaczą dla nas tyle co nic. Oczywiście to jedynie wstawki wśród konkretnych informacji, ale nudziły. Co rusz potykałam się o nie i czułam, że równie dobrze mogłabym to pominąć. Nie raz i nie dwa pod rząd bowiem zostało wymienionych chociażby trzyn...

| link |
@moj.ksiazkowy.raj
@moj.ksiazkowy.raj
2021-06-09
7 /10

"Sex, disco i kasety video. Polska lat 90." to najnowsza propozycja od Wojciecha Przylipiaka, którego mieliśmy już okazje poznać przy książce "Czas wolny w PRL". Najnowsze dzieło autora to sentymentalny reportaż o rzeczywistości lat 90., codzienne rozrywki, zwyczaje czy pasje, a także nowości nadchodzące prosto z zachodu, które rewolucjonizowały nasz podwórkowy świat i zmieniły naszą szarą codzienność. W tej wyjątkowej książce znajdziemy dużą dawkę wspomnień przeplatanych wieloma fotografiami z pamiętnego okresu.

Tym razem wracamy do lat 90., w których przyszło mi spędzić moje dzieciństwo, więc mam co wspominać, bo był to wyjątkowy okres w moim życiu. Tak, przyznaję się wychowałam się na gumach Turbo i Kaczora Donalda, a moja pierwsza płyta CD było typowym pirackim wytworem kupionym na pasażu i choć nie było to na słynnym Stadionie Narodowym, a w Tuszynie to realia były te same. Nie wstydzę się tego, takie były czasy i każdy z nas tworzył swoją małą historie. Czytałam wtedy Bravo, Bravo Girl czy MegaStar, a ściany mojego pokoju zdobiły plakaty gazet, oczywiście idoli. Moja siostra katowała mnie "Scyzorykiem", Liroya, a późniejszym czasie Metallicą, gdzie ja pozostałam przy rytmach Kelly Family czy Backstreet Boys. Na komunie obowiązkowo dostała składaka Wigry, który do tej pory stoi zapomniany, gdzieś w mojej piwnicy. Podczas wakacji tato wypożyczał nam horrory na kasetach VHS, które oglądało się po nocach, by dodać dodatkowego dreszczyku, ale prawdziwy horror s...

| link |
ZA
@zaczytanaania
2021-06-07
8 /10

Wojciech Przylipiak "Sex, disco i kasety video"

Gumy Turbo
Pierwszy McDonald's w Polsce
JUST 5
Pegasus
Satelita
Michael Jordan
Pierwszy WOŚP

To tylko elementy historii, które dziś dla jednych (tych młodszych) są jakimś reliktem przeszłości, a dla innych są wspomnieniami, które powodują, że odlatujemy do dzieciństwa. Dlatego dziś, w dniu święta wszystkich dzieci przedstawiam Wam coś pięknego - #sexdiscoikasetyvideo od @wydawnictwomuza! To nie jest zwykła książka, bo to właśnie na tych trzystu stronach autor pokusił się o zrecenzowanie, krótkie przedstawienie mojego dzieciństwa. Kiedy rozpoczynały się lata 90' miałam pięć lat i dzięki temu moja pamięć jeszcze coś utrwaliła. I dziś jestem dumna z tego, że spędziłam ten wiek dorastania w pięknych czasach, w których pierwszych skrzypiec nie grał telefon czy komputer, a zabawy na podwórku, wspólnie spędzany czas i pierwsze zagraniczne gadżety napływające z Zachodu. Docenialiśmy to! Do dziś na języku czuję smak gumy Turbo, oranżadki w proszku. A marzenia o własnych levisach czy wranglerach do dziś nie udało mi się spełnić, ale już nie dlatego, że są trudno dostępne i drogie, ale po prostu z szacunku do tego marzenia. Z tą książką cofnęłam się w czasie do świata, w którym moim zmartwieniem były zadane lekcje... Gdybym miała takie możliwości, jak bohaterowie "Powrotu do przeszłości", to bez wahania wróciłabym do tych czasów. Póki co, zostały mi kasety video z rodzinnymi uroczystościami, s...

| link |
@mamazonakobieta
2021-05-23
9 /10
Przeczytane

Lata 90 wcale nie były tak dawno, jednak Polska rzeczywistość bardzo się zmieniła. Rzeczy, które wtedy były „na czasie” często już są nie używane, zapomniane. Książka zabrała mnie w czasy mojego dzieciństwa, pozwoliła przypomnieć sobie o wielu rzeczach, a jednocześnie pokazać je dzieciom (to jedna z niewielu pozycji, którą przeglądaliśmy wspólnie). Kasety wideo, które wypożyczało się, stare telewizory, budki z jedzeniem (które wyglądały zupełnie inaczej), kasety VHS, wieczorynki na które czekało się wieczorem – dziś to tylko wspomnienia, do których warto wracać.

Książka jest reportażem. Znajdziemy w niej rozmowy, wspomnienia oraz cytaty. Jest dużo o tym, co się działo w latach 90, co wtedy ludzie robili, co lubili, jak się ubierali i wiele więcej. Sporą zaletą (a przynajmniej dla mnie) jest fakt, że książka nie skupia się na polityce z tego okresu, a na zwykłym, szarym człowieku.

W książce jest sporo wspaniałych zdjęć, które pozwalają zobaczyć, jak to wtedy wszystko wyglądało.

„Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” to książka, która przenosi nas w nie tak odległe czasy, a jednak do zupełnie innej Polski. Dla niektórych będzie wspaniałym wspomnieniem, tego, co się przeżyło, dla innych możliwościom zobaczenia, jak wtedy wyglądało życie. Według mnie zdecydowanie warto ją przeczytać i z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - ...

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat