Słowik

Kristin Hannah
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 105 ocen kanapowiczów
Słowik
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 105 ocen kanapowiczów

Opis

Miłość pokazuje nam, kim chcemy być.

Wojna pokazuje, kim jesteśmy.

Światowy bestseller już w Polsce!

Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności ,w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.

Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka…

Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie.

W tej książce jest wszystko, co kocham – Francja, wielka historia i miłość, nad którą nie można zapanować. Idealna lektura na wolny dzień, samotny wieczór i bezsenną noc.

Magdalena Różczka

Najbardziej podobało mi się pokazanie skomplikowanej relacji między dwiema siostrami. Czy jesteśmy bohaterami, czy tchórzami? Czy jesteśmy lojalni wobec ludzi, których kochamy najbardziej, czy potrafimy ich zdradzić?

Lisa See, autorka bestsellerów Dziewczęta z Szanghaju i Chińskie lalki

Kristin Hannah jest autorką wielu bestsellerowych obsypanych nagrodami powieści. Wcześniej prawniczka, obecnie pełnoetatowa pisarka, mieszka z mężem i synem na Hawajach.

Słowik:

• miliony sprzedanych egzemplarzy;

• ponad 75 tygodni na liście bestsellerów New York Times’a;

• książka roku Amazon (ocena użytkowników – 4,8 gwiazdki na 5, prawie 30 000 ocen);

• powieść historyczna roku portalu Goodreads (ocena użytkowników – 4,5 gwiazdki na 5, ponad 200 000 ocen);

• książka roku: iTunes, BuzzFeed, Library Journal, Paste, Wall Street Journal, Week;

• prawa wydawnicze sprzedane do ponad 40 krajów;

• prawa do ekranizacji zakupione przez Tristar Pictures, scenariusz Ann Peacock (Opowieści z Narni. Lew, Czarownica i stara szafa), reżyseria i produkcja Michelle MacLaren (Gra o tron, Z archiwum X, Breaking Bad, The Walking Dead).

Na ścianie wisiało przekrzywione, pęknięte lustro. Odbicie jej twarzy było przez to zniekształcone, jedna połowa znajdowała się niżej niż druga.

– Jak możesz się bać? – zapytała swoje odbicie. Sforsowała w zamieci przełęcz w Pirenejach, przekroczyła wartkie wody rzeki Bidasoa pod nosem hiszpańskich strażników, pewnego razu poprosiła gestapowca, żeby pomógł jej przenieść przez granicę walizkę pełną fałszywych papierów, ponieważ „pan jest taki silny, a ja taka zmęczona podróżą”, ale nigdy nie czuła się tak zdenerwowana jak teraz. Nagle się dowiedziała, że kobieta może jednym wyborem zmienić całe swe życie i wyrwać z korzeniami dotychczasową egzystencję.

Westchnęła ciężko, owinęła się wystrzępionym ręcznikiem i wyszła z łazienki. Przystanęła na moment przed drzwiami, żeby uspokoić bicie serca – nadaremnie – po czym je otworzyła.

fragment książki

Data wydania: 2016-10-12
ISBN: 978-83-11-14330-2, 9788311143302
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 560
dodana przez: chudini0505
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Kristin Hannah
Urodzona 25 września 1960 roku w USA (Garden Grove)
Kristin Hannah jest wielokrotnie nagradzaną i bestsellerową amerykańską pisarką, która zdobyła wiele nagród, m.in. Złotego Serca, Maggie, i nagroda 1996 National Reader's Choice. Hannah ukończyła wydział prawa w Waszyngtonie i prawo praktykowała w S...

Pozostałe książki:

Słowik Wielka samotność Zimowy ogród Firefly Lane Nocna droga Zdarzyło się nad jeziorem Mystic Magiczna chwila Gdzie poniesie wiatr Prawdziwe kolory Wyśnione szczęście Odległe brzegi Na domowym froncie Pomiędzy siostrami Rzeczy, które czynimy z miłości Jedyna z archipelagu Magiczna chwila Pozwól odejść Cudowna moc miłości Kobiety Powrót do domu Grand Central Wspólnicy Otchłań Szansa Wyprawa Zagubieni Błyskawica
Wszystkie książki Kristin Hannah

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Słowicze trele Hannah

WYBÓR REDAKCJI
27.11.2020

Marketing i reklama wszak robi swoje, gdyż wielokrotnie mój wzrok w księgarni zatrzymywał się na interesującej okładce tej książki i kusiło mnie do zakupu. Teraz się cieszę, że pojawiła się ona w naszej bibliotece i zapoznałam się z jej zawartością, nie tracąc pieniędzy. Lektura tej książki wbrew pozytywnym opiniom i jej ogromnej popularności szł... Recenzja książki Słowik

@gala26@gala26 × 34

miłość i poświęcenie w czasie wojny

WYBÓR REDAKCJI
14.04.2020

„Kobiety żyją dalej. Dla nas ta wojna była czymś innym niż dla nich. Kiedy się skończyła, nie brałyśmy udziału w paradach, nie dostawałyśmy medali, nie wspominano o nas w książkach historycznych. W czasie wojny robiłyśmy to, co do nas należało, a gdy się skończyła, pozbierałyśmy kawałki i zaczęłyśmy życie od nowa.” „Słowik” to książka nie t... Recenzja książki Słowik - format kieszonkowy

@warsztat_dobrego_nastroju@warsztat_dobrego_nastroju × 8

Słowik któremu podcięto skrzydła

20.02.2021

II Wojna Światowa stała się tematem wielu powieści, które ostatnio ukazuje się na naszym rynku. Niestety wartość literacka tych pozycji bardzo często pozostawia wiele do życzenia nie mówiąc już o prawdzie historycznej, która traktowana jest przez wielu autorów delikatnie mówiąc dość umownie. Wojenna zawierucha to świetne tło dla historii miłosnych... Recenzja książki Słowik

@Jezynka@Jezynka × 7

Słowik

2.02.2024

Po dwóch niezbyt udanych spotkaniach z twórczością Kristin Hannah ("Zdarzyło się nad jeziorem Mystic" oraz "Wyśnione szczęście") sięgnęłam po "Słowika", podobno najlepszą powieść autorki. Od razu stwierdzę, że jest zdecydowanie lepsza od dwóch poprzednich, które czytałam, choć tym razem wysłuchałam audiobooka w interpretacji Danuty Stenki. Lektork... Recenzja książki Słowik

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@katapika
@katapika
2018-12-08
5 /10
Przeczytane

Wzruszająca powieść o francuskich kobietach w czasie II wojny światowej . Bardzo dobrze się czytało, całkiem sporo akcji i są dobrze zbudowane postacie. Losy sióstr "Słowika" są przejmujące i trzymają w napięciu. Książka została tak napisana, jakby autorka już z góry wiedziała, że z tego będzie film. Wszystko pięknie, jednak cały czas miałam wrażenie, że Kristin Hannah momentami przesadzała i czasem mijała się z prawdą. Cały czas podkreślała jak Francuzki miały ciężko, były bohaterkami, co dla mnie i tak wypadały dość mizernie w porównaniu z Polkami, które w czasie wojny przeżyły prawdziwe piekło... I oczywiście w książce, ani słowa o walecznych Polakach...

× 15 | link |
@mikakeMonika
2020-05-14
9 /10
Przeczytane

Czytała znakomicie Danuta Stenka. Książka była książką roku 2016. Historia pokazana tak realnie, że odpływałam z rzeczywistości, przeżywałam razem z siostrami każde zdarzenie. Zresztą osadzona jest w historii II wojny światowej. Znajdziemy w niej "cuda w morzu rozpaczy", dowiemy się co w życiu ważne i że "rany się zabliźniają, miłość trwa".
Bardzo mi się podobała.

× 12 | link |
@Edyta_09
2022-09-11
6 /10
Przeczytane Audiobook

Moje drugie spotkanie z autorką oceniam pozytywnie, pomimo wielu mankamentów, których się w książce doszukałam. Gdybym oceniała ‘Słowika’ jako powieść obyczajową lub romans, oceniłabym ją wyżej, ale biorąc pod uwagę, że autorka zabrała się za opisywanie losów swoich bohaterów podczas wojny i chciała docenić bohaterską postawę Francuzów (???), nie mogę przesadzić z oceną.

Podobało mi się przedstawienie złożoności relacji i tragizmu sytuacji, w jakie ludzie podczas wojny byli wplątani (mniej lub bardziej świadomie). Decyzje podejmowane w warunkach wojennych często były tak trudne i niejednoznaczne moralnie, że chyba nikt dobrowolnie nie chciałby stanąć prze takim zadaniem. Niestety, czytając fragmenty, które miały podkreślać bohaterstwo francuskich kobiet, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że jest to parodia i że Hannah nie traktuje swoich bohaterów poważnie. Hasła ‘francuski ruch oporu’ i ‘angielscy lotnicy’ mogą się kojarzyć ludziom pamietającym serial ‘Allo, allo’ z zabawnymi sytuacjami. Nie jestem pewna czy o to w ‘Słowiku’ chodziło.

Zdaję sobie sprawę, że II wojna dotknęła ludzi na całym świecie, ale ktoś kto przeczytał wcześniej książki historyczne albo wspomnienia na temat tego okresu i wie co działo się w krajach o wiele bardziej nękanych przez wojnę niż Francja, nie może traktować warstwy historycznej ‘Słowika’ zbyt poważnie. ‘Słowik’ to powieść obyczajowa osadzona w czasach wojny, ale boje się, że dla niektórych może stanowić...

× 6 | link |
@gala26
2019-11-30
5 /10
Przeczytane Z historią w tle 2017 Wypożyczone z biblioteki

Marketing i reklama wszak robi swoje, gdyż wielokrotnie mój wzrok w księgarni zatrzymywał się na interesującej okładce tej książki i kusiło mnie do zakupu .
Teraz się cieszę, że pojawiła się ona w naszej bibliotece i zapoznałam się z jej zawartością nie tracąc pieniędzy.

Nazywanie tej książki historyczną jest lekką przesadą. "Słowik" to taka przesłodzona wojenna bajka dla Amerykanów niemających zielonego pojęcia o tym co podczas wojny przeżyła Europa i jej ludność. Myślę, że mieszkańców naszej części Europy trudno zaskoczyć nową opowieścią o wojnie.

× 5 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-03-31
5 /10
Przeczytane 👨 autor : Hannah Kristin 📚Bieżące :)

'' Słowik '' to trzecia powieść Kristin Hannah jaką przeczytałam i przyznaję że mam z tą historią pewien problem, chociaż właściwie chyba powinnam powiedzieć że to nie z historią jest problem tylko ze mną w jej kontekście. Cóż można napisać o treści skoro wszystko już chyba zostało napisane. Mnóstwo czytelników, wysokie a nawet bardzo wysokie oceny i opinie pełne ochów , achów, wzruszeń i łez. Nastawiłam się więc na prawdziwą czytelniczą ucztę. Ale ja jak zawsze (no, prawie zawsze) muszę mieć inaczej.

Mamy oto dwie siostry, obie z trudnym dzieciństwem , przedwczesna śmierć matki ,ojciec który po wojnie powrócił bardzo odmieniony, potem odrzucenie przez tego ojca. Każda z dziewcząt radzi sobie z życiem inaczej. Starsza, Vianne szybko wychodzi za mąż i jest szczęśliwą żoną, a następnie (po pewnych perturbacjach) zostaje matką. Młodsza Isabelle, krnąbrna i nieposłuszna sprawia same kłopoty, wyrzucana z kolejnych szkół i internatów, lub po ucieczkach z nich, uchodzi za bezmyślną małolatę której w głowie tylko sprawianie problemów innym się mieści. W końcu nastaje wojna, Francję zajmują naziści. Do domu Vianne zostaje dokwaterowany oficer Wehrmachtu. Tego dla Isabelle jest za dużo, postanawia dostać się do Ruchu Oporu. I dostaje się, wprawdzie w bardzo dziwny i mało przekonujący dla mnie sposób, ale trafia tam gdzie chciała i zostaje Słowikiem , czyli kurierem który przez Pireneje przeprowadza angielskich lotników zestrzelonych nad Francją. Właśnie teraz pojawia się ...

× 4 | link |
@snaky_reads
2022-04-16
7 /10
Przeczytane

Do książki podchodziłem z dosyć czystym umysłem, nic na temat Hannah nie wiedziałem, więc i oczekiwań nie mogłem mieć wygórowanych. Pierwsze 200 stron to była udręka. Nie pamiętam, kiedy ostatnio lektura mnie aż tak zmęczyła i wprawiła w irytację. Na szczęście Isabelle, bo to nią było spowodowane, z czasem dorośleje i normalnieje. Muszę przyznać, że nie raz, nie dwa nachodziły mnie myśli, czyby "Słowika" zwyczajnie nie porzucić, jednak postanowiłem doczytać do końca i zdecydowanie się nie zawiodłem.

W tej pozycji już od pierwszej strony przeszkadzał mi także język - sztucznie napompowany, zwyczajnie pompatyczny. Coś okropnego, nie dało się tego czytać! W dalszej części jednak się do niego przyzwyczaiłem i już tak bardzo mnie nie raził, co nie zmienia faktu, że jest to zdecydowanie pięta Achillesowa tej książki.

W ostatnim czasie powstaje wiele powieści, dla których obozy koncentracyjne czy tematyka II wojny światowej (bo akurat ta, nie wiedzieć czemu, jest bodaj najbardziej rozchwytywanym tematem we współczesnej literaturze popularnej) stanowią jedynie tło do romantycznych historii miłosnych. Autorzy i autorki często lekceważą wydarzenia z połowy poprzedniego wieku, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo źle czynią. Hannah na szczęście nie należy do tego grona. Bardzo doceniam ją za to, że z tak wielką powagą i szacunkiem podjęła temat II wojny światowej, ruchu oporu oraz nieco pobocznie (ale dalej odpowiedzialnie i z wyczuciem) obozów koncentracyjnych.
...

× 3 | link |
@viki_zm
2021-06-02
7 /10
Przeczytane Z biblioteki Książka papierowa 2021

To już moje kolejne spotkanie z autorką. Kristin Hannah zawsze opisuje trudne tematy w przystępny sposób, jednocześnie ukazując prawdę i sprawiając, że czytelnik tworzy swego rodzaju więź z bohaterami. Wszystkie powieści tej autorki, które do tej pory przeczytałam były poruszające do głębi, poważne, a jednocześnie momentami zabawne, ale zdecydowanie warte przeczytania. Podobnie było z tą książką.

Powieść jest fikcyjna, ale oparta na prawdziwych wydarzeniach, które przeżyła belgijska bohaterka ruchu oporu – Andrée de Jongh. Kobieta pomagała w stworzeniu drogi, którą ludzie uciekali z okupowanej przez Hitlera Francji, te wydarzenia także mają odbicie w ukazanej przez autorkę historii. Hannah inspirowała się także innymi wojennymi opowieściami kobiet i taka właśnie jest ta książka – o kobietach, ukazująca wojnę z ich perspektywy.

Główne bohaterki to dwie siostry Isabelle i Vianne, które różni nie tylko spora, bo dziesięcioletnia różnica wieku, ale także wiele innych rzeczy, łączy jednak jedno – kiedy w 1940 roku Francja zostaje zajęta przez Niemców obie kobiety muszą na swój sposób poradzić sobie z tą trudną sytuacją. Choć osobno rozpoczynają każda na swój sposób niebezpieczną drogę ku wolności, przetrwaniu i prawdziwej miłości.

Dziewiętnastoletnia Isabelle – buntowniczka nieprzestrzegająca żadnych zasad, która nie może być na dłużej w jednym miejscu postanawia dołączyć do ruchu oporu. Nie boi się o swoje życie i n...

× 2 | link |
@Ada_Kinga_Ganska
@Ada_Kinga_Ganska
2020-04-17
8 /10
Przeczytane

Mam złamane serduszko, a zwłaszcza po ostatnim rozdziale. To była piękna, wzruszająca, ciężka, trudna, brutalna historia. Książka ma swoje plusy i minusy, największym plusem jest kreacja silnych, niezależnych, walczących o lepsze jutro bohaterek, czasami miałam ochotę na nie nakrzyczeć a czasem mocno przytulić i pogratulować ich ogromnej odwagi, bo robiły to po coś i dla kogoś. Szkoda, że wątek tytułowego Słowika nie był bardziej rozbudowany, pragnęłam czytać o tym więcej i więcej. Ostanie 100-150 stron czytałam momentalnie ze łzami w oczach, najgorzej było podczas czytania ostatniego rozdziału. Styl pisania autorki był przepiękny, wysublimowany, poetycki, w swej powieści oddała charakter i brutalność tych czasów. To była moja pierwsza i nie ostatnia przygoda z twórczością Kristin Hannah.

× 2 | link |
EK
@EwaK.
2022-05-19
8 /10
Przeczytane

Ale historia! I jak opowiedziana przez autorkę!! A jak przeczytana przez Danutę Stenkę!!!
Wprawdzie wojna w niej trochę przypudrowana, a opowieść przelukrowana, ale … co za historia!
Czytało się bardzo przyjemnie, jednym tchem, bo opowieść wciąga, nie ma co gadać. Nie wolno jej tylko traktować jak powieści historycznej, ani bardzo ambitnej pozycji, jest raczej adresowana do młodszego niż ja czytelnika lub miłośników lekkich, ckliwych obyczajówek. A trochę klimatu Francji lat początku lat 40., gdzie akurat trwała wojna, to tylko dodatkowy bonus.

W ostatnim czasie przeczytałam mnóstwo rozgrywających się w czasach II Wojny Światowej powieści i wspomnień. Pozafrontowych, o życiu zwykłych ludzi, których dopadła wojna. W miastach, miasteczkach, wioskach, obozach koncentracyjnych. Te wszystkie Cilki, Tatuażyści, Bibliotekarki, ród Winnych w wojennych czasach, rodzina „Złodziejki książek”, „Chłopiec na szczycie góry” i w pasiastej piżamie i wiele innych. Wojna w Polsce, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, na Bałkanach. A teraz ze Słowikiem zawędrowałam do Francji. Było jak wszędzie w okupowanej Europie: głód, chłód, eksterminacje, wywózki do obozów zagłady, strach, mężczyźni na wojnie, kobiety z dziećmi w domu, borykające się z codziennością i usiłujące przeżyć. Grozy tych czasów na kartach powieści jednak nie odczułam, niby wojna, okupanci, a działają szkoły, do jedzenia zawsze coś można zdobyć, gospodynie uprawiają przydomowe warzywniki, robią przetwory na zimę, Fra...

× 1 | link |
@sanaecozy
2020-07-07
8 /10
Przeczytane

Czemu nikt mi nie powiedział, że mam przygotować 10 paczek chusteczek? Prawie książkę zniszczyłam tymi łzami.

Historia II Wojny Śwatowej, Francja w tle i dwie zupełnie niepodobne do siebie siostry, Wojna na początku pokazała jak są różne. Jedna marzy o spokoju i bezpieczeństwie rodziny. Druga o walce w ruchu oporu, nie potrafi żyć w świecie opwanowanym przez Niemców. Te różne światopoglądy doprowadzają do tego, że ich historia się rozdziela. Starsza siostra zostaje na wsi z córką i niemieckim oficerem stacjonującym w jej domu. Młodsza jedzie do Paryża by brać czynny udział w wojnie pod pseudonimem Słowik.

Wojna zmienia wszystko. Potrafi złamać nawet najsilniejszą duszę, ta książka świetnie to przedstawia. Pokazuje ile trzeba poświęcić, koszty wszystkich decyzji i ogromny trud życia.

Początkowo książka mnie nie wciągnęła, ale po 60 stronach zaczęłam pożerać pozostałą część. Liczyłam na szczęśliwe zakończenie, ale to co dostajemy na końcu mega mnie zaskoczyło, przez ostatnie 100 stron płakałam tak bardzo, że nie wiedziałam co się dzieje.

Ta historia jest wstrząsająca, przerażająca, ale jednocześnie piękna.

Naprawdę, końcówka mnie tak zniszczyła, że dopiero ona uświadomiła mi jaka ta książka jest świetna. Na pewno zapadnie mi w pamięć na długo, z pewnością to jedna lepszych książek jakie kiedykolwiek czytałam. "Rewelacyjna" do niej pasuje, 8 gwiazdek leci. BARDZO POLECAM.

× 1 | link |
@Szarym.okiem
2022-04-10
10 /10
Przeczytane Stoją na półce A_niebieskie

Brak mi słów. Dawno nie czytałam czegoś tak pięknego i wzruszającego. I gdyby nie akcja #koniecznieprzeczytaj organizowana na bookstagramie pewnie jeszcze długo bym nie trafiła na "Słowika". Generalnie literatura z wojną w tle to nie moje klimaty, mimo, że był to mój temat na maturze. Tym razem jednak zupełnie przepadłam. Historia o dwóch siostrach i ich losach pochłonęła mnie bez reszty. Do tego stopnia, że sceny z książki dosłownie śniły mi się po nocach. To świadczy tylko o tym, jak bardzo Kristin Hannah potrafi poruszyć czytelnika i sprawić, by opowieść na długo utkwiła w pamięci.
"Miłość pokazuje nam, kim chcemy być.
Wojna pokazuje, kim jesteśmy." Ten cytat to kwintesencja całej książki. Wojna pokazana z perspektywy dwóch kobiet. Skrajnie różnych, a jednocześnie bardzo do siebie podobnych. Trudna relacja, jaka jest między nimi komplikuje się jeszcze bardziej w obliczu sytuacji, jakie stawia przed nimi wojna. Miłość, wierność sobie i ojczyźnie i poświęcenie, wymieszane ze strachem, bólem i walką o przetrwanie. Ogromna ilość emocji, które sprawiają, że łzy same cisną się do oczu, mimo tego, że jako Europejczycy mamy świadomość, jak wyglądała wojna i z jaką brutalnością przyszło się mierzyć w okupowanych krajach.
Książkę oceniam jako 10/10. Dawno żadna powieść nie zapadła mi tak bardzo w pamięci.

× 1 | link |
@nuttellacoco
2022-12-10
9 /10
Przeczytane

Całość znajdziecie na moim blogu: https://nacpana-ksiazkami.blogspot.com/2022/09/historia-pena-nadziei-i-miosci-czyli.html


Jest po z pewnością powieść przepełniona uczuciami. Od tych najsmutniejszych do radosnych. Jednakże więcej w niej niestety smutku niż zabawnych momentów. Jest to książka, którą czyta się swoim tempem. Oddająca swój niepowtarzalny klimat. Melancholijna fikcja, która wdziera się w najskrytsze zakamarki naszego umysłu. Swoim perfekcjonizmem pisarka udowadnia, że tę lekturę można przeżyć. Można w nią wejść i wszystko odczuć na własnej skórze. A jest to temat bardzo obszerny, bo wojna w prawdziwym życiu również wyrządziła wiele krzywd. Tak i w tej powieść zaznamy bólu wręcz nie do opisania. A każde opisane miejsce jest tak szczegółowe iż, nie ma wątpliwości, gdzie w danym momencie się znajdujemy. Do tego świetne opisany czas przeszły daje czytelnikowi możliwość na wejście w świat, w którym nie mogliśmy żyć, a to daje nam wgląd na to jak wyglądało to kiedyś.



× 1 | link |
@meryluczytelniczka
2024-02-02
6 /10
Przeczytane

"Słowik" to nie jest zła powieść, ale też nie wybitna. Jest tutaj sporo emocji, ale też jakiś żal i współczucie dla tych, którym wojna zabrała wiele, nierzadko pozbawiła ich wszystkiego. Pewne okrucieństwa i ludzkie zachowania nigdy nie zostaną zrozumiane i nigdy nie mogą być usprawiedliwione.

× 1 | link |
@self_chapter_life
@self_chapter_life
2023-11-05
9 /10

Nie często sięgam po książki o tematyce wojennej lub obozowej, ponieważ takie historie mocno zakorzeniają się w mojej głowie i później długo dochodzę do siebie. Książkę Kristin Hannah - "Słowik" wybrałam sugerując się wysoką oceną czytelników (zasłużoną zresztą). Było to też moje pierwsze spotkanie z autorką, które spokojnie mogę określić bardzo udanym. Totalnie nie wiedziałam jaką tematykę wybieram i zderzyłam się z brutalnym okresem II wojny światowej, która tym razem siała spustoszenie w Paryżu i jego okolicach.

Poznajemy losy dwóch diametralnie różnych sióstr, które na swój sposób musiały poradzić sobie z okrucieństwem wojny.

💧Vianne - delikatna, rozważna, stateczna

🔥 Isabelle - porywcza, honorowa, kierująca się ideałami

Mimo głodu, bólu, wszechogarniającego cierpienia i poniżeń obydwie cechują się niezwykłą odwagą, chociaż ukazaną w dwóch skrajnych odsłonach. Nie chcę rozpisywać się tutaj o szczegółach bo ta historia zasługuje na to, żeby każdy mógł ją odkryć kawałek po kawałeczku, ale zachęcam do przeniesienia się na ulice wojennego Paryża, wkroczenia do francuskiego ruchu oporu w trakcie trwającej niemieckiej okupacji oraz zagłębienia się w skomplikowane relacje pomiędzy dwoma siostrami oraz ich ojcem. Do poznania spustoszenia, jakie wojna może spowodować nie tylko w krajach, miastach, wsiach, ale również w głowach ludzi - nawet tych najodporniejszych. Do postawienia się w miejscu bohaterów, gdyż takie sytuacje niecałe sto lat t...

| link |
@intermission4reading
Przeczytane

Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet.
Książka, której motywem jest II wojna światowa. Książka, która pokazuje brutalność i barbarzyństwo tamtego okresu. Książka przedstawiająca rolę kobiet i ich codzienność podczas wojny. To jak musiały sobie radzić i walczyć o przetrwanie. Myślę, że śmiało można powiedzieć, że ta książka jest hołdem dla kobiet czasów wojennych.
Niezwykła powieść, która porusza, wzrusza i chwyta za serce. Do tego stopnia, że ciężko nie uronić łzy.
Tę historię czyta się jednym tchem, a zakończenie wbija w fotel.
Bardzo zachęcam do lektury.

„Miłość pokazuje nam, kim chcemy być. Wojna pokazuje nam, kim jesteśmy."

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Jeżeli moje długie życie czegoś mnie nauczyło, to tego, że miłość pokazuje nam, kim chcemy być, wojna zaś -kim jesteśmy.
Kobiety żyją dalej. Dla nas ta wojna była czymś innym niż dla nich. Kiedy się skończyła, nie brałyśmy udziału w paradach, nie dostawałyśmy medali, nie wspominano o nas w książkach historycznych. W czasie wojny robiłyśmy to, co do nas należało, a gdy się skończyła, pozbierałyśmy kawałki i zaczęłyśmy życie od nowa.
Wydaje nam się, że miejsca są ważne. Wspomagają nasze wspomnienia, chcemy powracać tam, gdzie byliśmy szczęśliwi. Ale to nie miejsca, ale ludzie sprawiają, że czujemy się dobrze.
Chcę sobie wyobrażać, że kiedy odejdę, będzie panował pokój, że zobaczę wszystkich, których kochałam i straciłam. A wreszcie, że będzie mi wybaczone.
- Mam nadzieję, że nie dowiesz się jaka jesteś krucha, Isabelle.
- Nie jestem krucha - zaperzyła się.
- Wszyscy jesteśmy, Isabelle - powiedział z cieniem uśmiechu. - Tego właśnie uczy na wojna.
Dodaj cytat