Smętny szofer z Alster

Håkan Nesser
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Smętny szofer z Alster
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Inspektor Gunnar Barbarotti powraca!

Właściwie to nie powinienem żyć – pisze w swoim dzienniku w 2012 roku były wykładowca uniwersytecki i kierowca autokaru, Albin Runge. Kiedy więc ktoś grozi mu śmiercią, wcale się temu nie dziwi. Złowrogie wiadomości z czasem przykuwają uwagę policji w Kymlige.
W 2018 roku, kiedy inspektorzy kryminalni Gunnar Barbarotti i Eva Backman spędzają kilka jesiennych tygodni w parafii Rute na północy Gotlandii, sprawa nieszczęsnego Albina Runge nieoczekiwanie nabiera nowego znaczenia. W dawnym śledztwie coś musiało pójść nie tak. I to bardzo nie tak.
Håkan Nesser (ur. 1950) to jeden z najbardziej znanych szwedzkich twórców kryminałów. Zadebiutował w 1988 roku powieścią Choreograf. Największą popularność przyniósł mu jednak cykl powieści kryminalnych o komisarzu Van Veeterenie. Po raz pierwszy bohater ten pojawił się w wydanej w 1993 roku książce Nieszczelna sieć, która polską premierę miała w 2012 roku. Innym znanym cyklem kryminalnym Nessera jest seria z inspektorem Gunnarem Barbarottim, której Smętny szofer z Alster jest szóstym tomem.

Tytuł oryginalny: Den sorgsne busschauffören från Alster
Data wydania: 2022-02-09
ISBN: 978-83-8143-760-8, 9788381437608
Wydawnictwo: Czarna Owca
Cykl: Inspektor Barbarotti, tom 6
Stron: 384
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Håkan Nesser Håkan Nesser
Urodzony 21 lutego 1950 roku w Szwecji (Kumla)
Håkan Nesser – szwedzki pisarz, autor powieści kryminalnych. Pracował jako nauczyciel. Nesser urodził się i wychował w miejscowości Kumla, natomiast większość dorosłego życia spędził w Uppsali. Zadebiutował w 1988 powieścią Koreografen. Do 1998 pra...

Pozostałe książki:

Nieszczelna sieć Człowiek bez psa Całkiem inna historia Półmorderca Samotni
Wszystkie książki Håkan Nesser

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Smętny szofer z Alster - Recenzja

2.03.2022

Nie wiem, czy to wstyd się przyznać, ale nie czytałam poprzednich tomów tej serii. Jednak pomimo braku wiedzy na temat poprzednich części, szybko odnalazłam się w fabule i w najbliższym czasie planuję nadrobić poprzednie tomy. O czym jest ta książka? Historia opowiada o tytułowym kierowcy autokaru, który przez złe warunki pogodowe, ulega wypadkow... Recenzja książki Smętny szofer z Alster

Smutne życie szofera z Alster

19.03.2022

Bardzo lubią książki spod pióra najbardziej znanego Szwedzkiego autora Håkana Nessera. Tym razem dzięki Wydawnictwu Czarna Owca miałam możliwość poznania jego najnowszego dzieła „Smętny szofer z Alster”. Jest to szósty tom kryminalnej serii o inspektorze Gunnarze Barbarotti. Dodam, że było to moje pierwsze spotkanie z tym inspektorem. Już teraz wi... Recenzja książki Smętny szofer z Alster

Moja opinia o książce

Opinie

PA
2022-03-17
6 /10

Lubię skandynawskie kryminały, podobnie jak pióro Hakana Nessera ale przy tej części czytanie naprawdę mi się dłużyło.
"Smętny szofer z Alster" to w moim odczuciu raczej książką obyczajową z zagadkowymi elementami kryminalnymi. Sama historia jest dosyć ciekawa ale całość mimo wszystko rozczarowująca, w każdym razie ja liczyłam na więcej.

Osią fabularną powieści jest wypadek autobusu, w którym ginie siedemnastu uczniów jadących na szkolną wycieczkę. Po pewnym czasie kierowca, któremu udało się przeżyć - Albin Runge - zaczyna otrzymywać tajemnicze listy z pogróżkami. Policjanci rozpoczynają dochodzenie, w którym za dużo się jednak nie dzieje, aż pewnego dnia mężczyzna znika.

Kilka lat później inspektorzy kryminalni Gunnar Barbarotti i Eva Backman spędzają jesienny urlop na północy Gotlandii, podczas którego sprawa nieszczęsnego Albina Runge nieoczekiwanie nabiera nowego znaczenia. Najwyraźniej w dawnym śledztwie coś poszło nie tak. Czy policjanci dotrą do prawdy o ostatnich dniach kierowcy? Co tak naprawdę wydarzyło się wówczas, w przeddzień kolejnej rocznicy wypadku?

Niedawno czytałam "Półmordercę" tego autora i przyznaję, że wówczas klimat książki przechylił szalę na korzyść całości. Styl powieści jest w przypadku "Smętnego szofera z Alster" dosyć zbliżony, jednak tym razem powieść po prostu się dłuży, na dodatek jest dosyć przewidywalna.
Powolna akcja i mnóstwo opisów przyr...

| link |
@Pasjonistka
2022-02-17
8 /10

RECENZJA „Smętny szofer z Alster” Hakan Nesser


Jeżeli chodzi o Skandynawskie kryminały, to jestem zupełnie zakochana w tym klimacie i twórczości naszych północnych sąsiadów. Biorąc do ręki książkę Hakana, miałam nadzieję, na również porywającą historię, która nie da mi spać…

Czytało się lekko, to trzeba przyznać, że autor potrafi operować słowami - a tu również i tłumacz, który przecież musi umiejętnie przenieść słowa pisarza na nasze polskie realia.

Historia opowiada o kierowcy autokaru, który jadąc z wycieczką szkolną na narty w pewien pochmurny dzień ma wypadek. Od tego momentu jego życie zmienia się diametralnie a pewna „organizacja” o nazwie Nemezis nie chce zapomnieć o tej sprawie.

Moim zdaniem autor niepotrzebnie wrzucał niektóre informacje, ale koniec końców cała książka jest ciekawa i ma nietuzinkowe zakończenie. Podejrzewam, że osoby, które często czytają kryminały mogą domyślić się finału, ale jak dla mnie był całkiem w porządku.
Książka nie była niestety tak ciekawa jak zakładałam na początku i trochę mnie rozczarowała. Nie do końca jestem przekonana temu, w jaki sposób autor tłumaczy pewne wątki… ale nie jestem też specjalistą więc się nie wypowiadam. Najlepiej przeczytać i się przekonać.

Jest to 6 tom serii kryminalnej o inspektorze Gunnarze Barbarottim i przyznam, że mimo tego wypadała na...

| link |
@mommy_and_books
2022-03-19
9 /10
Przeczytane
@zaczytana.archiwistka
2022-03-02
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Smętny szofer z Alster. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Człowiek bez psa
Człowiek bez psa
Håkan Nesser
7.4/10
Pierwsza z czterech planowanych części cyklu Hakana Nessera o inspektorze Barbarottim. Grudzień ...
Całkiem inna historia
Całkiem inna historia
Håkan Nesser
8/10
W drugiej książce o Gunnarze Barbarottim, Całkiem inna historia, ponownie spotykamy wyrafinowanego s...
Drugie życie Pana Roosa
Drugie życie Pana Roosa
Håkan Nesser
7.7/10
Ante Valdemar Roos to cichy, 59-letni księgowy. 21-letnia Anna Gambowska właśnie uciekła z ośrodka ...
Samotni
Samotni
Håkan Nesser
7.9/10
Kolejna zbrodnia przedstawiona oczami doskonałego Hakana Nessera. Ostatnia część cyklu z Gunnarem B...
Rzeźniczka z Małej Birmy
Rzeźniczka z Małej Birmy
Håkan Nesser
7.7/10
Piąta część serii z policjantem Gunnarem Barbarottim z miasta Kymlinge. Inspektor Gunnar Barbarotti ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl