Opinia na temat książki Sny o pociągach

@Mackowy @Mackowy · 2021-03-28 10:51:21
Przeczytane
"Sny o pociągach" to odrobina, bardzo dobrej, dojrzałej prozy. Odrobina, bo ta książeczka liczy sobie zaledwie 110 stron, chociaż mam wrażenie, że przy innej, bardziej ekonomicznej, redakcji treść pomieściłaby się na 70 - nawet nie minipowieść, opowiadanie raczej.

Z drugiej strony proza Denisa Johnsona jest gęsta jak syrop, a jego styl: prosty minimalistyczny i szorstki, jak postaci, które stworzył. Obie te rzeczy pozwoliły Johnsonowi zamknąć żywot - od kołyski po grób - Roberta Graniera - drwala i robotnika torowego, żyjącego hen, w dzikich ostępach stanu Idaho, w tak skromnej książeczce.

Już chciałem sarkać, że jak to? Po co wypuszczać takie maleństwo na rynek, jak można było uzbierać, ze trzy takie historie i puścić do ludzi zbiorczo i wtedy to do mnie dotarło: "a gdyby ktoś chciał spisać historię mojego życia, zawierając w niej tylko znaczące dla niego momenty, to ile stron miałoby to dzieło?" Zamknąłem się i dałem 8/10 lub 4/5. Polecam.
Ocena:
Data przeczytania: 2021-03-27
Sny o pociągach
Sny o pociągach
Denis Johnson
7.3/10
Seria: Poza serią
W pierwszej połowie XX wieku wśród gór Idaho mieszkał Robert Grainier. Prosty, wrażliwy i nieco przesądny robotnik wynajmujący się do budowy linii kolejowych, naprawy mostów czy robót w lesie. Do pra...
Komentarze
@Betsy59
@Betsy59 · ponad rok temu
Ja pochwalam krótkie książki. Wolę mniej, a bardziej skoncentrowane, niz dużo, a przegadane. Pomijając fakt wygody czytania i brania ze sobą takiej książeczki.
× 3
@Mackowy
@Mackowy · ponad rok temu
Tylko momentami aż się prosi, żeby autor rozwinął jakiś wątek, ale odczytuję to "nierozwinięcie" właśnie do esencji. Też lubię krótkie powieści, ale z drugiej strony weźmy Na południe od Brazos - niby 900 stron, a nie obraziłbym się na drugie tyle.
Sny o pociągach są też ładnie wydane.
× 2

Pozostałe opinie

Idaho, pogranicze amerykańsko-kanadyjskie. Druga dekada XX wieku. To właśnie tutaj poznajemy Roberta Grainiera - jednego z mężczyzn pracujących czy budowie linii kolejowej. Okoliczności pierwszego sp...

Czasem miewam sny... sny ciche, sny, które osiadają na dnie duszy, by swą niemą obecnością mamić i kłuć. By przy każdym westchnieniu zalać falą pierwotnej samotności, która mieni się kolorami smutku ...

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl