Stara Słaboniowa i spiekładuchy

Joanna Łańcucka
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Książka Stara Słaboniowa i spiekładuchy
Książka Stara Słaboniowa i spiekładuchy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Wy to, Słaboniowa, zawsze tak zakręcicie, że człowiek sam nie wie, w co wierzyć, i widzi rzeczy, których nie ma. W mroźny zimowy wieczór stara kobieta staje przy drewnianym płocie i jak co dzień spogląda bystrym okiem na rodzinną wieś. Gdzieś z nieprzeniknionych ciemności nadciąga zło, jakiego jeszcze mieszkańcy Capówki nie doświadczyli. Zimny, wschodni wiatr niesie ze sobą smród siarki, w głębi lasu świecą czyjeś czujne oczy, dziecko o twarzy starca sprowadza na bagna niewinne dziewczęta, a zrodzony z ludzkiego występku Strzygoń wychodzi na krwawy żer. Tylko stara Słaboniowa zna wszelkie diabelskie sztuczki i potrafi zaradzić nie tylko na nadprzyrodzone, ale również na zwykłe, ludzkie kłopoty. W "Starej Słaboniowej i spiekładuchach" świat ludzi miesza się ze światem duchów rodem ze słowiańskiej mitologii i ludowych podań, ludzkie tajemnice i fantazje materializują się nieraz pod zaskakującymi i przeraźliwymi postaciami, a mała wieś gdzieś przy wschodniej granicy z niewiadomych przyczyn wciąż jest nękana przez siły nieczyste. Joanna Łańcucka - urodzona w Skierniewicach, wychowana w małej wsi na wschodzie Polski. Z zawodu plastyczka realizująca się głównie w malarstwie olejnym. Z lubością zajmuje się czytaniem, pisaniem oraz haftem artystycznym. Obecnie mieszka i tworzy w Krakowie. Komentarze użytkowników
Data wydania: 2013-06-21
ISBN: 978-83-62465-71-2, 9788362465712
Wydawnictwo: Oficynka
Seria: Ja Gorę
Stron: 448
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 2 osoby szukają tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Urok został rzucony!

16.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Stara Słaboniowa rzuciła na mnie urok :) Nie mogłam się oderwać od lektury i mam nadzieję, że autorka nie spocznie na laurach i spłodzi coś jeszcze, coś równie niesamowitego jak historia Słaboniowej. Ależ to było dobre, jakże inne, fascynujące, nieszablonowe i trudne do zakwalifikowania. Taka mieszanka wybuchowa kilku rodzajów literackich, trochę ... {} Recenzja książki Stara Słaboniowa i spiekładuchy

@Nina@Nina {}× 6

Kocham Panią, Pani Słaboniowa

20.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Czy można zakochać się w bohaterce książki, i to w wiejskiej staruszce? Można i to bez względu na płeć, wykształcenie czy wiek. Akcja powieści zaczyna się w latach 80-tych XX w. a kończy w latach współczesnych. Otrzymujemy przekrój polskiej wsi, obserwując powoli zmiany jakie na wsi zachodzą, jak zmieniają się ludzie. Mamy tu ludzi z przywarami,... {} Recenzja książki Stara Słaboniowa i spiekładuchy

{}× 3

Kim jest stara Słaboniowa?

25.07.2013
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

We wsi Capówka pod Chmielowem dzieją się dziwne rzeczy. Młode dziewczęta nie czują się już bezpieczne w swoich domach. Mają wrażenie, że ktoś je obserwuje. Gdy zapada noc, czują czyjś ciężar na sobie. Niektóre nawet zachowują się tak, jakby opętał je demon. Czy mieszka w tej wsi ktoś, kto mógłby wyjaśnić te niezwykłe zdarzenia? Ależ oczywiście i ja... {} Recenzja książki Stara Słaboniowa i spiekładuchy

@ewa.kluska@ewa.kluska {}× 2

Kim jesteś, Słaboniowo?

14.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Słaboniowa - niepozorna staruszka mieszkająca we wsi Capówka. Niezbyt dobry materiał na książkę. Ale Słaboniowa niepozorna nie jest. Capówka do spokojnych wsi też raczej nie należy. Odwiedzają ją najbardziej mroczne siły, strzygi, diabły i upiory. Prawdziwe spiekładuchy. Tylko Słabowniowa wie, jak je powstrzymać i jak pomóc mieszkańcom wioski, któ... {} Recenzja książki Stara Słaboniowa i spiekładuchy

@Beksinska@Beksinska {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2019-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Niby w zabobony tera już wierzyć nie idzie, ale jak przyjdzie co do czego, to ratunku u starej baby poszukujo."*

Powyższe zdanie najlepiej charakteryzuje starą Słaboniową i jej spiekładuchy, może jeszcze dodam za klasykiem: "No i tak się jakoś powoli żyje na tej wsi."**.
Słaboniowa to dla mnie takie skrzyżowanie pratchettowskiej Babci Weatherwax, z naszym swojskim egzorcystą amatorem Jakubem Wędrowyczem.
Bohaterka, w rozdziałach/opowiadaniach, zmaga się z potworami ze słowiańskiego bestiariusza, nękającymi mieszkańców Capówki, a całość spina klamra fabularna wątku Aneci i jej córki Klaudusi.
Historie czyta się bardzo dobrze. Joanna Łańcucka pisze sprawnie i zajmująco.
Opowieści, choć niezbyt rozbudowane, są interesujące. Z jednej strony mamy spiekładuchy, z drugiej, na naszych oczach wieś się zmienia - komunę zastępuje III RP, potem przychodzi UE a za zmianami ustrojowymi idą zmiany obyczajowe i tylko Słaboniowa trwa (a dlaczego tak trwa to nie będę spoilował).
Podsumowując, chociaż książka wpisuje się w nurt mody na słowiańszczyznę, gusła i te sprawy, a podobne opowiadania można poczytać choćby u Pilipuka, to myślę, że warto zapoznać Słabonią dla samej przyjemności czytania, bo jest to naprawdę kawał dobrej opowieści.

*Cytat pochodzi z opisywanej książki, nie wiem, która strona - zapomniałem zapisać.
** Zapomniałem, który klasyk tak powiedział.

{}× 5 | link |
@MgorzataM
2019-11-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane B: Lekturynka Y: 2017 A: Posiadam

No i rzuciła na mnie Słaboniowa urok. Przede wszystkim za sprawą swojej własnej, intrygującej postaci, czyli bezwiecznej staruszki obdarzonej przenikliwym umysłem a także współczuciem dla współziomków. Chciałoby się mieć taką babcię albo chociaż sąsiadkę.
Zauroczył mnie niezwykły klimat trwającej w jakimś bezczasie wsi, wykreowany gwarą, która nie wiem czy faktycznie istnieje, czy jest stylizacją, ale udatnie podkreśla osobność świata-wsi. A także niezwykli zwykli tego świata mieszkańcy – pełnokrwiści, wyraziści. Postać księdza Barytona oraz egzorcyzmy z jego udziałem rozbawiły mnie wielce.
Nie chciałabym spotkać na swej drodze żadnego stwora z listy spiekładuchów opisanych ( i zilustrowanych! ) przez Autorkę, jednak zatęskniłam za stanem umysłu, który pozwoliłby mi w te istoty uwierzyć.
Urokliwe opowieści, bardzo urokliwe.

{}× 5 | link |
@beata87
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam Najukochańsze

Mój Boże, zachwyciła mnie ta powieść (a właściwie szereg ściśle powiązanych ze sobą opowiadań), jest tak niezwykła i barwna, przepełniona klimatem dawno przebrzmiałej polskiej wsi, pełnej wiary w świat nadnaturalny, w złe duchy, zmory, strzygonie, kikimory i inne stwory prześladujące spokojną, zapadłą wieś. Jest stara Słaboniowa, wioskowa wiedźma, walcząca ze złymi mocami. Książka napisana barwną wiejską gwarą, przepięknie ilustrowana, pokazująca obyczajowość chłopską, ich sposób myślenia i pokazująca dawne życie na wsi. Chcę więcej takich książek!!!
Przypomniało mi się dzieciństwo na wsi (wiele lat temu:), kiedy moja prababcia snuła wiele opowieści w tym klimacie. Wprawdzie nie była wiedźmą, ale pamiętała i stosowała w praktyce dużo takich ludowych przekonań i zabobonów, pamiętam czerwone wstążeczki wplątane w końskie grzywy i nie tylko, by zabezpieczyć przed złym okiem, obrzędy związane z Zaduszkami i Bożym Narodzeniem i Wielkanocą i mnóstwo innych ludowych przesądów, broniących człowieka ode złego, a to wszystko połączone ze szczerą wiarą chrześcijańską.

{}× 3 | link |
@wojciechowska.am
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam

Piękna opowieść, ubrana w formę trochę baśni, trochę lokalnej opowiastki, o tym, że tęskno nam za tym, co już było. Za słowem ludzkim, za chwilą oddechu, za pozbyciem się tego wiecznego pośpiechu. I jeszcze piękna, ale smutna jednocześnie, bo opowiada o przemijaniu - nie tylko życia, ale też pewnych zwyczajów i tradycji. Oraz o tym, że chcemy tego czy nie, musimy się na to przemijanie zgodzić. Polecam. Ubawiłam się setnie przy tej książce, w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu.
p.s. i ten język!

{}× 3 | link |
@ryszpak
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Horror A.D. 2019

Nie spodziewałem się, że ta książka mnie aż tak wciągnie. A zabrałem się za nią całkowicie przypadkiem. Cóż, w tym przypadku tyle wysokich not to na pewno nie jest przypadek.
I ten cholernie smutny koniec...

Bardzo polecam.

{}× 3 | link |
@CRegalis
2020-07-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Pani Wędrowycz - takie skojarzenie nasuwa się, gdy czytelnik poznaje Słaboniową i jej, powiedzmy sobie, profesję. Z biegiem czasu i kartek leciwa babuleńka z Kresów udowadnia swoją unikatowość.
Joanna Łańcucka wykreowała żeński odpowiednik Jakuba Wędrowycza dodając mu nutek słowiańskości. Właściwie całej symfonii. Pełno tu stworów rodem z naszego bestiariusza oraz na poły magicznych metod walki z nim. Nie zabrakło również typowo polskich (a może i ludzkich?) cech niewielkich wiosek, niewielkich gim, które tylko dodają wiarygodności bohaterom i uroku książce, zbudowanej niby z opowiadań, posiadających elementy spajające wszystkie w zgrabną całość. Zupełnie tak jakby serial (typu Ranczo) został poplątany z jakimiś kryminalnymi zagadkami z własnego podwórka. Jeśli Pani Łańcucka zamierza wydać coś więcej o Słaboniowej - będę jedną z pierwszych osób, które to zakupią.
Swoją drogą warto nadmienić, że Pan Sapkowski powinien zdjąć czapkę z głowy przed Panią Asią, bo jego wieloletnie wplatania słowiańskich motywów w Wiedźmina upadły wraz z tą jedną książką. Nareszcie Kikimora stała się Kikimorą! (Tak, musiałam)

{} | link |
@cienpaproci
2020-09-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Słowiańskie klimaty
@thallier3012
2020-09-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Fantastyka
@MaDom
2020-06-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Thea
2020-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@oliwa
2020-04-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Beksinska
2020-06-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@boguslawpiotr12
2020-02-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@trnabadara
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Nina
2019-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2018 E-book
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Stara Słaboniowa i spiekładuchy”- Joanna Łańcucka

Książka Mroczna materia
Mroczna materia Blake Crouch
{}7.9/10
„Jesteś w życiu szczęśliwy?” – To ostatnie słowa, które słys...
Książka Kotka i Generał
Kotka i Generał Nino Haratischwili
{}8.5/10
Czeczenia, 1995: Nura ma siedemnaście lat, gdy rosyjski odd...
Książka Ósme życie. Tom 1
Ósme życie. Tom 1 Nino Haratischwili
{}8.3/10
Monumentalna, przerażająca i piękna zarazem powieść, rozgryw...
Książka Frankenstein w Bagdadzie
Frankenstein w Bagdadzie Ahmed Saadawi
{}7.3/10
Światowy fenomen literacki. Finalista Man Booker Internat...
Książka Olanda
Olanda Rafał Wojasiński
{}9/10
W Olandzie Wojasiński nie zrywa z bohaterami swoich słuchowi...

Cytaty z książki

“Aaaa, z chłopami to taka robota... Nijakiej pociechy za życia i nijakiej po śmierci...”
{}
#
“Jak ja była młoda, to zmory, strzygi i upiory żyły pospołu z nami na tym świecie i nikomu to dziwne nie było.”
{}
#
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe