Stare kości

Douglas Preston, Lincoln Child
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Stare kości
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

NOWA SERIA PRZYGÓD NORY KELLY
DWIE ZDETERMINOWANE KOBIETY ŁĄCZĄ SIŁY, BY ODKRYĆ JEDNĄ Z NAJBARDZIEJ PRZERAŻAJĄCYCH ZAGADEK W HISTORII USA!

Archeolożka Nora Kelly ma już kilka większych sukcesów zawodowych na koncie, kiedy zgłasza się do niej tajemniczy historyk Clive Benton. Ma dla niej propozycję nie do odrzucenia — podróż śladami tragicznej wyprawy Donnera, jednego z najbardziej zagadkowych i przerażających przedsięwzięć w historii USA.

W połowie XIX wieku grupa kilkudziesięciu pionierów razem z rodzinami wyruszyła ze Środkowego Zachodu do Kalifornii w poszukiwaniu lepszego życia. Źle pokierowani osadnicy utknęli zimą w górach Sierra Nevada, a nieliczni ocaleni opowiadali potem przerażające historie o konfliktach, rozpaczy, głodzie, powolnej śmierci, a nawet aktach kanibalizmu... Zaintrygowana Nora zgadza się, gdy Clive wspomina o skarbie zakopanym przez uczestników feralnej wyprawy.

Tymczasem niedoświadczona agentka FBI Corrie Swanson wpada na trop powiązanych ze sobą morderstw w różnych miejscach świata i dostaje swoją pierwszą dużą sprawę. Co ma wspólnego historia dawnej wyprawy pionierów ze współczesnymi zbrodniami? Jakie jeszcze tajemnice skrywają nieprzyjazne góry Sierra Nevada? I czy każdy jest tym, za kogo się podaje?


Tytuł oryginalny: Old bones
Data wydania: 2022-03-09
ISBN: 978-83-268-3878-1, 9788326838781
Wydawnictwo: Agora
Cykl: Nora Kelly, tom 1
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 384
dodana przez: Asamitt

Autor

Douglas Preston Douglas Preston
Urodzony 26 maja 1956 roku w USA (Cambridge)
Amerykański pisarz, twórca technothrillerów i horrorów, pisanych głównie z Lincolnem Childem.Jest absolwentem Cambridge School of Weston (Massachusetts), oraz Pomona College w Claremont (Kalifornia). Karierę pisarza zaczął, pracując w Amerykańskim M...

Pozostałe książki:

Gabinet osobliwości Relikt Relikiwarz Granice szaleństwa Siarka
Wszystkie książki Douglas Preston

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zaginiony obóz...

24.03.2022

„Stare kości” Lincold Child i Douglas Preston, duet specjalistów od powieści sensacyjnych. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pisarzy, ale na pewno nie ostatnie. Cała opowieść oparta jest na autentycznych historycznych wydążeniach z XIX wieku, niesławna wyprawa Donnera. Grupa pionierów wraz z rodzinami, w nadziei na lepszy byt, wyrus... Recenzja książki Stare kości

@ela_r22@ela_r22 × 21

Na bezbożnym odludziu diabeł się bawi...

12.03.2022

„Powiadam wam: na tym bezbożnym odludziu diabeł się bawi” W nowym cyklu pisarski duet Preston & Child oddaje głos kobietom „bo takich trzech jak one dwie, nie ma ani jednej”. Archeolog Nora Kelly i młoda agentka specjalna Corinne Swanson podążają tropem sensacyjnej zagadki sięgającej czasów sprzed amerykańskiej wojny secesyjnej. W roku 1846, ... Recenzja książki Stare kości

Wyprawa Donnera, archeologia i morderstwa

13.03.2022

"Każdy jest potencjalnym przestępcą. Wystarczy tylko odpowiednia motywacja". Jeśli nie słyszeliście dotychczas o wyprawie Donnera, będącej jedną z najbardziej tajemniczych i jednocześnie upiornych ekspedycji w historii USA to gwarantuję wam, że po lekturze "Starych kości", zapragniecie poznać wstrząsające szczegóły tejże sprawy. Taki efekt ... Recenzja książki Stare kości

@awiola@awiola × 6

Stare kości

13.03.2022

Preston&Child stworzyli nową serię przygód młodej archeolożki Nory Kelly. „Stare kości” to pierwszy tom, a ja już wiem, że będę pierwsza w kolejce, by przeczytać kolejną część. Jestem tą książką zachwycona. Dla mnie to idealne połączenie thrillera z przygodówką. Świetnie się bawiłam, a czas nad lekturą zleciał nie wiadomo kiedy. To najlepsza o... Recenzja książki Stare kości

@Morella@Morella × 3

Moja opinia o książce

Opinie

@beata87
2022-03-21
8 /10
Przeczytane

Thiller połączony z powieścią przygodową, to zawsze jest świetny podkład wciągającej historii, dodatkowo oparty na autentycznych zdarzeniach, musi być czymś wartym zainteresowania. Przeczytałam z przyjemnością, połknęłam w ciągu niedługiego czasu.
Ale agenta Pendergasta lubię bardziej:)

× 11 | link |
@coolturka104
2022-04-06
7 /10
Przeczytane

"Stare kości" to początek nowego cyklu thrillerów z archeolożką Norą Kelly, autorstwa Douglasa Prestona i Lincolna Childa.

Wyprawa Donnera to jedno z tragiczniejszych i bardziej tajemniczych wydarzeń w historii Ameryki. Pierwszy raz dowiedziałam się o niej za sprawą powieści Almy Katsu o jakże wymownym tytule "Głód". Sama wyprawa faktycznie miała miejsce w 1846 r., kiedy to grupa pionierów zdecydowała się wyruszyć do Kalifornii w poszukiwaniu lepszego życia. Niestety na skutek błędnej decyzji utknęli zimą w górach Sierra Nevada. By przeżyć, musieli posunąć się do ostateczności... kanibalizmu.

Jednym z bohaterów "Starych kości" jest Clive Benton, historyk szczególnie zafascynowany katastrofą wyprawy Donnera. Ciężko było mi (po raz kolejny) wysłuchać opowieści na ten temat. Jest to niezmiernie trudna i bolesna historia. Benton zgłasza się do archeolożki Nory Kelly z propozycją podróży śladami tejże wyprawy. Mają odkryć jeden z najbardziej tajemniczych obozów, o którym krąży wiele mrożących krew w żyłach legend. Czy okażą się one prawdziwe? Muszę przyznać, że fragmenty dotyczące tej eskapady czytałam niemalże z zapartym tchem. Są niepokojące, klaustrofobiczne, złowieszcze i pełne grozy.

To jeszcze nie wszystko. Mamy tutaj również część kryminalną, mianowicie w różnych częściach świata wykradane są zwłoki potomków jednego z uczestników wyprawy Donnera, a śledztwo w tej sprawie poprowadzi po raz pierwszy niedoświadczona, lecz pełna zapału agentka FB...

× 4 | link |
@spectator_zm
2022-03-27
8 /10
Przeczytane ebook

Co prawda bardziej oczekiwałem wydania kolejnego tomu z agentem Penergastem, jednak i tak ucieszyła mnie kolejna powieść tego duetu autorów. A sam Pendergast, choć na krótko, też się pojawia w "Starych kościach" i to w kulminacyjnym momencie!
Znakomity duet Preston & Child stworzył całkiem nową powieść, rozpoczynając tym samym nowy cykl, w którym główną bohaterką jest archeolożka Nora Kelly, znana z kilku wcześniejszych powieści tych autorów. Zresztą nie tylko ona jedna. Corrie Swanson też dała się poznać w kilku tomach z agentem Pendergastem, choć nie była jeszcze agentką FBI. Autorzy zbudowali w swoich powieściach swój własny świat ze wspólnymi bohaterami, którzy przewijają się w nich w różnych konfiguracjach. Bardzo mi się taki zabieg podoba, dlatego tak lubię tych autorów.
"Stare kości" to bardzo dobra powieść kryminalna z nutą historii w tle. Całkiem zgrabnie skonstruowana intryga i choć jednego czarnego charakteru można się było domyślić, autorzy zadbali, by zaskoczyć czytelnika. Czytało się znakomicie (szkoda tylko, że ostatnio czas mi nie pozwala na dłuższe obcowanie z czytnikiem) i będę niecierpliwie oczekiwał kolejnej powieści tego duetu autorów.
Polecam gorąco!

× 4 | link |
@mag-tur
2022-06-09
Przeczytane

Duet Preston&Child (jak i każdy z osobna) nie byli mi znani dopóki ni sięgnęłam po ich najnowszą powieść „Stare kości”. Książka swoją treścią nawiązuje do autentycznych wydarzeń mających miejsce w połowie XIX w. w USA, a mianowicie do wyprawy zorganizowanej przez majętnego człowieka - Donera i od jego nazwiska przedsięwzięcie zaczerpnęło swoją nazwę. Namówił on kilka równie majętnych rodzin na przeprowadzę na Zachodnie Wybrzeże. Jednak niesprzyjające warunki panujące na pustynnych ziemiach oraz fakt, że utknęli zimą w górach Sierra Nevada spowodował, że pionierska eskapada nigdy nie osiągnęła swej mety.

Duet pisarski zmierzył się z tym w sumie jakże smutnym i drastycznym tematem w owej książce, gdzie na plan pierwszy wysuwa się archeolożka Nora Kelly. Do niej bowiem zgłasza się historyk badający przebieg wyprawy i namawia na założenie stanowiska archeologicznego w górach Sierra Nevada. Temat dla archeologa pod wieloma względami niezwykle ciekawy, m.in. dlatego, że przyszli osadnicy aby przeżyć stali się kanibalami.

Równolegle do wydarzeń, które śledzimy za przyczyną Nory, toczą się inne a mianowicie bezczeszczenie zwłok na cmentarzach w Europie jak i w USA, czy zabójstwa. Tymi zajmuje się nieopierzona jeszcze agentka FBI Carrie Swanson. Splot pewnych wydarzeń powoduje, że postanawia zahaczyć o stanowisko archeologiczne Nory. Myślę, że bardzo chętnie sami dowiecie się tego z lektury, którą czyta się bardzo dobrze. Bohaterowie są nie...

× 3 | link |
@deana
2022-03-22
7 /10
Przeczytane

Wyprawa Donnera to jedno z tragiczniejszych i bardziej tajemniczych wydarzeń w historii Ameryki. Grupa podróżników, pod koniec XIX wieku, przemierza góry Sierra Nevada i gubi orientację. Nadchodzi zima, zagubieni wędrowcy aby przeżyć popadają w kanibalizm. Archeolożka Nora Kelly staje przed nieoczekiwanym, zawodowym wyzwaniem. Na stanąć na czele grupy, która ma za zadanie odnaleźć Zaginiony Obóz, niezbadany dotychczas odłam grupy Donnera. Pikanterii poszukiwaniom dodaje plotka, że gdzieś tam powinno być ukryte warte ponad 20 milionów złoto. Równocześnie, w kilku miejscach na świecie zostają zbezczeszczone groby kilku potomków, jednego z uczestników Wyprawy Donnera. Ktoś ma ukryty cel aby interesować się dokładnie tymi badaniami. Początkująca agentka FBI Corrie Swanson zajmująca się kradzieżą szczątków, nieświadomie zacznie kroczyć drogą, na której jak bumerang będzie powracać pytanie: Co dokładnie wydarzyła się w XIX wieku w górach Sierra Nevada?

Fanom thrillerów chyba nie trzeba przestawiać duetu Preston&Child. Sama, w przeszłości, nie raz sięgałam po ich książki. To niezła mieszanina prawdy historycznej, solidnej wiedzy naukowej i szalonej fikcji literackiej. Robią to tak umiejętnie, że łatwo pogubić się w tym co jest prawdą a co zmyśleniem. I dokładnie tak jest, także w przypadku ,,Starych kości". Autorzy sięgnęli po mocne podstawy - Wyprawa Donnera, która jednoznacznie kojarzy się z kanibalizmem, złem, obłędem, szaleństwem - jest idealnym punktem wyjścia dla...

× 2 | link |
@juswita_op.pl
2022-04-04
7 /10
Przeczytane

Na podstawie „Starych kości” mógłby powstać świetny film przygodowy z elementami grozy.

Duet Preston& Child świetnie opowiedział historię wyprawy archeologicznej, która miała za zadanie znaleźć ukryte wśród skał szczątki ludzi, którzy zginęli w trakcie skazanej na niepowodzenie wyprawy Donnera w 1846 roku, co ważne – ta historia wydarzyła się naprawdę.

Jednak odnalezienie szczątków ludzkich to tylko część prawdy o wyprawie organizowanej przez archeolożkę Norę Kelly i historyka Clive Bentona. Czego naprawdę szuka ta dwójka i czy aby w ślad za wyprawą nie wyruszył jeszcze ktoś, kim nie kierują historyczne pobudki?

Kiedy na wykopaliskach nagle pojawia się młoda agentka FBI Corrie Swanson zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a na domiar złego ginie kilku członków wyprawy, czy była to śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, czy może ktoś jednak stoi za nagłymi zgonami uczestników wykopalisk?

Bardzo dobrze przemyślana intryga, uknuta skrzętnie historia, która wciąga czytelnika w całości, ciężko się oderwać od tej atmosfery grozy, ani na moment nie tracą autorzy rezonu, w żadnym momencie nie da się nudzić, choć w pewnym momencie wszystko zaczyna układać się w całość i nie ukrywam, że byłam blisko odkrycia zagadki… byłam blisko, ale jednak na końcu był efekt zaskoczenia.

Naprawdę to było miło spędzone kilka wieczorów z dwójką ambitnych kobiet, z których każda ma coś do udowodnienia...

× 1 | link |
ZA
2022-03-27
9 /10

Duet autorski znany już z serii o Pendergaście pokusił się o rozpoczęcie nowego cyklu, który od poprzedniego różni się wpleceniem wątków autentycznych w fabułę książki. Wyszło to bardzo zgrabnie, widać że autorzy podeszli do sprawy z dbałością o najmniejsze szczegóły. Thriller zawiera wątek historycznej wyprawy Donnera mającej miejsce w XIX wieku w USA, a także tajemniczy skarb, morderstwa i wyprawę archeologiczną. Każdy fan thrillerów znajdzie tutaj coś dla siebie.

× 1 | link |
@mysilicielka
2022-03-17
9 /10
Przeczytane Recenzje Killing me softly

Mroczna historia i współczesne śledztwo - wyszła z tego świetna mieszanka, polecam!

| link |
@Anna_Szymczak
2022-06-20
8 /10
Przeczytane
@Justyna_K
2022-04-29
7 /10
Przeczytane Ebook/Legimi Serie kryminał/thriller
@stos_ksiazek
2022-04-21
10 /10
Przeczytane
@ela_r22
2022-03-24
9 /10
Przeczytane Kryminał - Sensacja Thriller 2022
@awiola
2022-03-13
9 /10
@Morella
2022-03-13
9 /10
Przeczytane Ulubione Posiadam Egzemplarze recenzenckie Domowa biblioteczka 100 ksiązek w 2022
@landrynkowa
2022-03-12
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Fortuna sklada wiele obietnic, lecz żadnej nie dotrzymuje. Zyj dniem, zyj godzina, bo nic nie jest dane ci na zawsze.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl