Szaniec

Agnieszka Jeż
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Książka Szaniec
Książka Szaniec
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Kryminalny debiut uznanej autorki powieści obyczajowych: ironia, suspens i portret polskiej prowincji, który poraża realizmem.

„Do mnie należy pomsta, ja wymierzę zapłatę”.

Przy schludnie ułożonym ciele bez oznak przemocy leży kartka z biblijnym cytatem.

Warmia i Mazury, zielone tereny naznaczone czerwienią krwi. Dla jednych ziemie odzyskane, dla innych - stracone. Tu, w majątku Karolewo, działał Zakład Opiekuńczy. Podczas wojny jego pacjenci zostali zamordowani przez Gestapo, a na miejscu zainstalowała się jednostka SS chroniąca Wilczy Szaniec, kwaterę główną Adolfa Hitlera.

Kilkadziesiąt lat później działa tu Szaniec, ekskluzywny hotel z programem surwiwalowym. Ośmioro gości, którzy znają tylko swoje imiona, pełna izolacja i odcięcie od świata. Idealne warunki, by „zajrzeć w głąb siebie”, jak obiecuje folder reklamowy.

Idealne warunki na idealne morderstwo.

Sprawę prowadzą sierżant Wiera Jezierska i komisarz Janusz Kosoń. Dla niego to finisz przed wyczekiwaną emeryturą, dla niej – trampolina, by awansować i wyrwać się z Giżycka.

Okazuje się, że zamordowany to szanowany ksiądz dziekan z Olsztyna. Elegancka zbrodnia zaczyna odkrywać swoje mroczne oblicze, a nazwa Szaniec nabiera nowego znaczenia – za wysokim murem rozciąga się zwodnicze bagno poszlak; jeden nieostrożny krok i można ugrzęznąć, nigdy nie docierając do mordercy.

Komendantowi zależy na statystykach, kurii na ochronie Kościoła, Wierze Jezierskiej – by odkryć i ujawnić prawdę.
Data wydania: 2020-09-02
ISBN: 978-83-8053-786-6, 9788380537866
Wydawnictwo: Burda Książki
Stron: 384
dodana przez: Vernau

Autor

Agnieszka Jeż Agnieszka Jeż Pisarka, filolożka polska i lituanistka; przez wiele lat zawodowo zajmowała się książkami na stanowisku redaktorki i wydawczyni. W 2016 roku zadebiutowała jako autorka eseju o międzywojniu "Kuchnia dwudziestolecia."

Książki Agnieszka Jeż

Wszystkie książki Agnieszka Jeż

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czarna mafia

15.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Pani Agnieszka, jest zapewne dobrze znana wszystkim wielbicielkom powieści obyczajowych i szeroko pojmowanej literatury kobiecej, tym razem zadebiutowała w świecie kryminału a jej książka pod tytułem "Szaniec"wydaje się być wielce obiecującą lekturą. Tytułowy Szaniec to nazwa hotelu leżącego na Warmii i Mazurach, oferującego nie tylko ekskluzyw... {} Recenzja książki Szaniec

@coolturka104@coolturka104 {}× 9

Co się stało za drzwiami Szańca?

15.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Od samego początku historia zapowiada się ciekawie i intrygująco. Szaniec – ekskluzywny i tajemniczy hotel. Ośmioro gości, którzy znają tylko swoje imiona. I to aż nadto wiedzy. Cisza, spokój i izolacja od dnia codziennego. A przed nimi nie lada surwiwalowe zadania. W trakcie pobytu zostaje zamordowany jeden z uczestników, jak się wkrótce okazuje,... {} Recenzja książki Szaniec

@malgosialegn@malgosialegn {}× 1

Zbrodnia z morałem

18.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Coraz częściej spotkać się można ze zjawiskiem zmiany pisanego przez autora gatunku z literatury obyczajowej na kryminał lub thriller „Szaniec" był obiecująco się zapowiadającym debiutem kryminalnym (autorka ma już bowiem na swoim koncie kilka książek obyczajowych), a ja nie mogłam się doczekać, aż w końcu po niego sięgnę. Szczególnie, że od dłużs... {} Recenzja książki Szaniec

Moja opinia o książce

Opinie

BL
2020-09-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Ekskluzywny hotel Szaniec w miejscowości Karolewo, położonej na Mazurach to świetne miejsce do wyciszenia. Goście, pozbawieni kontaktu ze światem zewnętrznym mają tam idealne warunki do tego, aby zajrzeć w głąb siebie. Ten kilkudniowy turnus to przyjemność za jedyne dwanaście tysięcy!
Jednak, gdy podczas pobytu jeden z ośmiu gości zostaje zamordowany, należy przypuszczać, że wśród pozostałych jest morderca. Jak się okazuje, Szaniec to nie tylko idealne miejsce do wypoczywania, lecz także... do zabijania. Ofiarą jest ksiądz, co nie ułatwia sprawy.
Śledztwo dotyczące morderstwa w hotelu poprowadzi komisarz Janusz Kosoń i sierżant Wiera Jezierska. Wspólnie z przebojową panią prokurator będą starali się rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci duchownego.
Czy uda im się odgadnąć, kto spośród pozostałych siedmiu gości Szańca dopuścił się zabójstwa księdza?
"Szaniec" to bardzo udany debiut kryminalny Autorki. Wspólnie z Jezieraką i Kosoniem, czytelnik zabiera się za rozwiązanie tajemnicy, a gdy już myśli że zna mordercę zostaje wprowadzony w ślepą uliczkę. Powieść zdecydowanie zaskakuje. Główni bohaterowie to zgrany i ciekawy duet, Wiera - młoda, ambitna; Janusz - zbliżający się do emerytury, opanowany. Moja ulubioną postacią natomiast była pani prokurator Przyzwan, twarda kobieta, z charakterem. Jeśli chodzi o gości Szańca, podobała mi się różnorodność tych osób.
Co do zakończenia muszę przyznać, że spodziewałam się większego "wow" jednak i t...

{}× 2 | link |
@werisia82
2020-09-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Tytułowy Szaniec to ekskluzywny hotel z programem surwiwalowym. Goście znają jedynie swoje imiona, nie mogą korzystać z telefonów i na czas trwania pobytu są zupełnie odcięci od świata zewnętrznego. Podczas jednego z turnusów zostaje zamordowany jeden z uczestników. Przy jego ciele zostaje znaleziona kartka z biblijnym cytatem.

Napis na okładce może być trochę mylący bo część osób myśli, że książka jest debiutem autorki. Tymczasem Agnieszka Jeż ma już na swoim koncie ponad 10 pozycji, a „Szaniec” jest jej pierwszym kryminałem. Tak się złożyło, że przeczytałam dwa kryminały z wątkiem kościelnym pod rząd i bez zastanowienia mogę powiedzieć, że ten był zdecydowanie lepszy. Książka od samego początku jest bardzo angażująca. Byłam ciekawa co się wydarzy dalej i aż ciężko mi było przerywać czytanie 😊 Autorka wprowadziła świetny klimat tworząc hotel owiany tajemnicą i bardzo różnorodnych gości. Pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy i wydaje mi się, że oryginalny, a przynajmniej ja wcześniej nie czytałam niczego w podobnym stylu. Momentami było trochę za dużo rozważań głównej bohaterki, ale na szczęście nie ciągnęło się to przez całą książkę. Muszę też wspomnieć o tym, jak cudownie jest wydana. Od idealnego fontu, dzięki któremu szybko się czyta, poprzez papier, aż po wygodne rozkładanie bez łamania grzbietu. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale chętnie sięgnę też po inne jej pozycje. Oceniam na 4/5 gwiazdek.

{}× 1 | link |
@monika8905
2020-10-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

„Szaniec” to debiut kryminalny pani Agnieszki Jeż. Chodź ciężko mi w to uwierzyć, bo czytając miałam wrażenie, że jest napisany przez rasową autorkę kryminałów.

Tytułowy Szaniec to nazwa ekstrawaganckiego hotelu, położonego na Warmii i Mazurach, w którym spotyka się ośmioro gości. W hotelu panują surowe zasady, żadnego telefonu, telewizji, pełna izolacja od świata, a goście znają tylko swoje imiona.

Podczas pobytu zostaje zamordowany jeden z gości, który jak się później okazuje był księdzem. Obok ciała leży kartka z cytatem biblijnym.

Sprawą morderstwa zajmie się sierżant Wiera Jezierska i komisarz Janusz Kosoń z Komendy Miejskiej Policji w Giżycku.

Wiera prowadząc dochodzenie odkrywa zaskakujące i przerażające fakty o zamordowanym, jak również dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy o reszcie gości. W końcu ktoś z nich musi być mordercą. Pytanie tylko kto?

W książce poruszone są ważne wątki m.in. maltretowanie w rodzinie, pokazana jest bezsilność kobiet bitych przez mężczyzn. Ważny jest również wątek pedofili wśród księży jak również szemrane interesy często zamiatane pod dywan przez kogoś kto ma władzę i pieniądze.

Książkę czyta się szybko i sprawnie. Jest bardzo ciekawa i wciągająca. Zakończenie nie zaskoczyło mnie aż tak bardzo jednak historia i wątki są bardzo interesujące.

{}× 1 | link |
@miedzyksiazkami
2020-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Szaniec" jest debiutancką książką Pani Agnieszki Jeż.Gdy wydawnictwo zaproponowało mi egzemplarz do recenzji bardzo się ucieszyłam, ponieważ akcja dzieje się na Mazurach, które uwielbiam!
Wiera Jezierska jest młodą policjantką, która dopiero zaczyna przygodę w tym zawodzie. Wraz z Januszem Kosoniem prowadzi śledztwo tajemniczej śmierci księdza w ekskluzywnym hotelu z programem surwiwalowym. Przy zwłokach księdza zostaje znaleziona kartka z cytatem z Pisma Świętego-"Do mnie należy pomsta, ja wymierzę zapłatę". Sekcja zwłok jasno pokazuje, że ksiądz został zamordowany. W hotalu oprócz księdza znajdowao się siedem osób, policja próbuje ustalić kto mógł zamordować księdza i przede wszystkim odkryć motyw sprawcy.
Początek mało wciągający, lecz z każdą kolejną stroną książka wciągała bez reszty. Książka porusza dość ciężki temat, nie chce Wam zdradzać, ale pewnie sami się domyślicie. W dużej części jest to temat tabu, a przypadki takie które zostały poruszone w książce są niestety zamiatane pod dywan i nikt nigdy nie ponosi odpowiedzialności za czyny, których się dopuścił.
Jestem ciekawa czy będzie kontynuacja, jeśli tak chętnie po nią sięgnę.

{}× 1 | link |
@ksiazkowa.gladys
2020-10-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Moje drugie spotkanie z autorką, chociaż "Szaniec" to debiut kryminalny autorki. Czy mi się podobała ta książka? Tak!

Tytułowy Szaniec to ekskluzywny i dość nietypowy hotel, na który mogą pozwolić sobie naprawdę bogaci ludzie. Program survivalowy zapewniony w cenie. Hotel położony na odludziu. Idealne miejsce na morderstwo, nieprawdaż?

Jak się okazuje, jednak jest to idealne miejsce na morderstwo. Zero oznak morderstwa, schludnie ułożone ciało, wszystko wskazywałoby na to, że denat zginął śmiercią naturalną. Jednak kartka z biblijnym cytatem, która znajdowała się przy łóżku mówi co innego.

Sprawą zajmują się Wiera i Kosoń. Jak ja polubiłam tę dwójkę! A zwłaszcza Wierę. Niezwykle silna kobieta po przejściach.

Cała akcja toczy się gładko i płynnie. Nie ma zbędnych i niepotrzebnych wątków. Jednak czytając opis książki sceptycznie podchodziłam do tej lektury. Nie przemówił on do mnie, jednak chciałam bardzo przeczytać książkę Pani Agnieszki Jeż i jak się okazało nie zawiodłam się. Świetny kryminał.

{} | link |
@rudemysli71
2020-10-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@popkulturkaosobista
2020-09-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam
@coolturka104
2020-09-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2020-09-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@emilia.lekner
2020-09-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
@sasetka25
2020-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Szaniec”- Agnieszka Jeż

Książka Cios kończący
Cios kończący Mariusz Czubaj
{}6.9/10
Najmroczniejsza sprawa Rudolfa Heinza – „najlepszego w kraj...
Książka Człowiek z lasu
Człowiek z lasu Phoebe Locke
{}5.5/10
Tydzień po narodzinach swojej córki, Amber, Sadie Banner pak...
Książka Żyj szybko, kochaj głęboko
Żyj szybko, kochaj głęboko Samantha Young
{}8.3/10
Czy można przyjaźnić się z kimś, kto był miłością twojego ży...
Książka Figurantka
Figurantka "Aniela Wilk"
{}7.3/10
W tej grze można tylko wygrać lub zginąć. Brutalne śledztwo...
Książka Człowiek, który umarł
Człowiek, który umarł Antti Tuomainen
{}7/10
Przewrotna powieść kryminalna, w której ofiara sama szuka s...

Cytaty z książki

O nie! Książka Szaniec. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe