Miłość, proszę pani

Agnieszka Jeż
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Miłość, proszę pani
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Dwadzieścia międzywojennych lat– kolorowych i szarych. Biednych i bogatych. Pełnych nadziei i zwątpienia. Wyjątkowych – jak nigdy wcześniej i nigdy później.

Dwie kobiety – Irena i Teresa.

Pierwsza ma wszystko: męża, kochanka, wymarzone dzieci, wykształcenie, dobrobyt. Drugiej wszystkiego brakuje: miłości, szczęścia, pracy i pieniędzy.

Irena Krzywicka – skandalistka, demoralizatorka, uwikłana w głośny romans.

Teresa Kulebianka – od losu dostała słabe karty. Chciała się wyrwać z biedy rodzinnego domu i nigdy tam nie wrócić. Obu życie wystawiło wysoki rachunek za podążanie za pragnieniami.

Kiedy się spotykają, Irena jest na szczycie, Teresa – na samym dole. Ta znajomość je odmieni, zwłaszcza że nic nie może przecież wiecznie trwać – ani nieszczęście, ani szczęście...

Piękna powieść osadzona w realiach epoki, ze słynną Ziemiańską, teatrzykami rewiowymi i salonami literackimi, z postaciami takimi jak Irena Krzywicka i Tadeusz Boy-Żeleński.

Data wydania: 2023-05-31
ISBN: 978-83-8280-690-8, 9788382806908
Wydawnictwo: Filia
Stron: 480
dodana przez: Vernau

Autor

Agnieszka Jeż Pisarka, filolożka polska i lituanistka; przez wiele lat zawodowo zajmowała się książkami na stanowisku redaktorki i wydawczyni. W 2016 roku zadebiutowała jako autorka eseju o międzywojniu "Kuchnia dwudziestolecia."

Pozostałe książki:

W cieniu góry Szaniec Odpłata Pomroka Miłość warta wszystkiego Jedyny dzień w roku Pastwa Kto jest bez grzechu Spotkajmy się po wojnie Zwyczajne cuda Jak przechytrzyć nieboszczyka Miłość w Zakopanem Serce z szuflady Za siódmą górą Zakochany Święty Mikołaj Miłość, proszę pani Dziewczyna z Woli Miłość przyjdzie pocztą Nagły świt Taka miłość się zdarza Nie oddam szczęścia walkowerem Niewierność. Uwikłani w historię Wszyscy pragnęliśmy miłości Ciasteczko z wróżbą Długie południe Szczęści@ry Ciekawski George na wycieczce George jest ciekawski Marzena M. Nieuchronny zmierzch Siedem odcieni miłości Ciekawski George i królik Kuchnia dwudziestolecia. Co i jak Jadano. 100 najlepszych przepisów
Wszystkie książki Agnieszka Jeż

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Miłość, proszę pani

5.06.2023

Pierwszym co skusiło mnie do poznania tej książki, był tytuł. Później był zachęcający opis, który wskazywał, że będę miała do czynienia z zupełnie różnymi kobietami. Byłam bardzo ciekawa, jak Agnieszka Jeż przedstawiła te kontrasty. Dwudziestolecie międzywojenne to czas wielkich zmian, postępu, oczekiwań, ale i rozczarowań. Autorce w pełni udało ... Recenzja książki Miłość, proszę pani

@iza.81@iza.81 × 4

Miłość proszę pani

1.01.2024

Premiera książki 31/05/2023 Pozostając w okresie dwudziestolecia międzywojennego opowiem o książce Miłość proszę pani Agnieszka Jeż - pisarka . Każdą powieść autorki czytałam z zapartym tchem i ogromnym uwielbieniem, jednak jak było tym razem? Do tej pory autorka pisała książki osadzone w czasach II wojny światowej. Przy tej cofnęliśmy się do dwu... Recenzja książki Miłość, proszę pani

"Miłość proszę pani"

5.06.2023

„Miłość proszę pani” to jedna z lepszych książek jakie ostatnio miałam okazję przeczytać. Przedstawia ona ogrom problemów, z jakimi musiały zmierzyć się kobiety w okresie międzywojennym. „Miłość proszę pani” to książka, opisująca los dwóch kobiet. Jedną z nich jest Irena. Osoba, która pochodzi z zamożnej rodziny. Wychodzi za mąż za Jurka, a ich... Recenzja książki Miłość, proszę pani

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tatiaszaaleksiej
2023-08-15
8 /10
Przeczytane

“Miłość jak burza, jak piorun. Niepotrzebna i powikłana. Uczucie jest dobre, jeśli obejmuje dwie osoby. Jeśli jednak wiąże więcej - zawsze będzie z tego jakiś dramat”.

Dwudziestolecie międzywojenne, czas trudny, niepewny, pełen sprzeczności, ale i nadziei. Bogactwo i przepych, a obok skrajna bieda.

Dwie kobiety, Irena i Teresa różnią się od siebie kompletnie wszystkim, statusem społecznym, pochodzeniem, poglądami. Na przemian poznajemy ich niełatwe koleje losu. Irena Krzywicka - postać autentyczna, przyjaciółka Tadeusza Boya Żeleńskiego, kobieta wykształcona, pisarka, feministka walcząca o prawa kobiet. Teresa - postać fikcyjna - to kobieta, która nie ma niczego, zdominowana, wykorzystywana przez mężczyzn, zakompleksiona, biedna, nieradzi sobie z trudną codziennością.

Wyraźnie czujemy klimat i atmosferę tamtych czasów. Pani Agnieszka porusza trudne, ciężkie tematy. Kobiety, którym przyszło żyć w niesprzyjających im czasach, były dyskryminowane całkowicie zależne od mężczyzn, nie mogły o sobie decydować. Bezkarność mężczyzn, bezradność ubogich kobiet, narzucone normy społeczne. Opowieść przepełniona, kontrastami, rażącą niesprawiedliwością, biedą, przeżywanymi dramatami.

Prawda historyczna idealnie współgra z fikcją literacką. Wyraźnie ukazany kontrast, przepaść i podział społeczny. Determinacja, marzenia, namiętności…

Nie jest to łatwa opowieść, mocno, emocjonalnie angażuje, trudno przejść obok niej obojętnie, daje do myślenia...

× 5 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2023-06-05
10 /10
Przeczytane

„Miłość proszę pani” to jedna z lepszych książek jakie ostatnio miałam okazję przeczytać. Przedstawia ona ogrom problemów, z jakimi musiały zmierzyć się kobiety w okresie międzywojennym.

„Miłość proszę pani” to książka, opisująca los dwóch kobiet. Jedną z nich jest Irena. Osoba, która pochodzi z zamożnej rodziny. Wychodzi za mąż za Jurka, a ich małżeństwo jest dość ekscentryczne. Z podroży poślubnej wrócili wzbogaceni nie tylko o nowe doświadczenia i wrażenia, ale również wzbogaceni o jedną osobę. Kobieta zaszła w ciąże. Czy była gotowa na dziecka? Nie bardzo. Czy mieli pieniądze by utrzymać się? Również nie bardzo. Irena nie pracowała, a Jerzy był studentem prawa. Ich stan był jednak chwilowy.

Druga osobą jest Teresa, która pochodziła z niższej klasy społecznej. Często chodziła głodna i zmęczona. Ojciec zostawił jej matkę i odtąd musiały same o siebie zadbać. A jak wiadomo o pracę dla kobiet w tamtym okresie nie było łatwo.

Kiedy się spotykają, Irena miała wszystko męża, kochanka, dzieci, wykształcenie i dobrobyt. Teresa była na samym dole. Brakowało jej wszystkiego. Pracy i pieniędzy, ale również miłości i szczęścia. Miała dwa marzenia. Pierwsze – chciała wyrwać się z swojej szarej codzienności i zacząć żyć na własny rachunek. Drugie – chciała by ktoś się o nią zatroszczył.

Książka w pełni oddaje klimat dwudziestolecia międzywojennego. Ukazuje różnice społeczne oraz wielkie zmiany jakie zac...

| link |
@kamafama0713
2023-05-27
8 /10

Gdybyście mogli porozmawiać z kimś kogo podziwiacie kom byłaby ta osoba?

Najnowsza powieść Pani Agnieszki Jeź ma nie tylko piękną klimatyczną okładkę, lecz także urzekające wnętrze.
"Dorosłego człowieka powinno zajmować coś innego. Wie Pani co?
Miłość, proszę Pani."
Uwielbiam książki w których autorowi udaje się zabrać czytelnika w podróż, a gdy dodać do tego mocne kobiece postaci jest doprawdy idealnie.
Dwie kobiety, dwa skrajnie różne światy. Irenę Krzywicką i Teresę Kulebiankę dzieliło dosłownie wszystko. Podczas , gdy pierwszej udało się odnieść sukces i poukładać życie wedle swych planów, Teresa walczy o wyrwanie się ze szponów biedy wszystkimi dostępnymi jej sposobami.
Obie panie nie są wolne od problemów, a jednak nigdy się nie poddały i to również sprawia, że fabuła staje się dużo bardziej interesująca.
Historia jest opowiadana naprzemiennie z perspektywy obu głównych bohaterek, co pozwala lepiej je zrozumieć.
Na uwagę zasługuje ponadto epoka w której została osadzona akcja książki- jest to okres dwudziestolecia międzywojennego - czas rozwoju sztuki i literatury, przepychu i skrajnego ubóstwa. Jednym słowem-dominują kontrasty. Słynne kawiarnie, przedstawienia teatralne a przy tym postaci które żyły naprawdę, przede wszystkim Tadeusz Boy-Żeleński.
Szybko wciągnęłam się w tę opowieść w głębi duszy kibicując zarówno Irenie jak i Teresie.
Autorka w sposób niezwykle realistyczny kreśliła portrety psychologiczne nadając ...

| link |
@mloda_mama_czyta
2023-07-04
8 /10
Przeczytane

"Miłość proszę Pani" to książka, która przyciąga wzrok czytelnika przepiękną okładką, która koi nerwy.. Opowiada o czasach międzywojnia, a więc wyobrażacie sobie, nie jest to tylko lekka i delikatna lektura..
To książka, która jest jednym wielkim kontrastem tak bym to nazwała, z jednej strony spotykamy Irenę, która jest bogata, świetnie sobie radzi w obecnych czasach, ma męża, dzieci, jest mądra, obyta, niczego jej nie brakuje... ba! Irena ma nawet kochanka, bo przecież i mąż i kochanek szaleją na punkcie kobiety.. a ona cóż.. lubi swoją odskocznię..
Ale jest też Teresa, która już od dziecka widzi najgorsze rzeczy i to u siebie w domu, widzi jak ojciec źle traktuje jej matkę, po czym znika, wraca za jakiś czas i historia się powtarza.. Kobieta jest sama z dziećmi a Teresa zaczyna jej pomagać, opiekuje się siostrami.. ale też ma jedno wielkie marzenie, chce tańczyć.. Czy uda jej się je spełnić? Może ktoś jej pomoże?
Losy tych dwóch różnych kobiet na pewno splotą się ze sobą, jednak.. Czy to coś zmieni?
To zdecydowanie książka o kobietach i dla kobiet, porusza bardzo ważne tematy, które.. o zgrozo są bardzo aktualne w dzisiejszych czasach... są to: bieda, problemy rodzinne.. I uwaga: aborcja.. tak.. przecież, kobiety od zawsze muszą sobie jakoś radzić.. prawda? Bo na końcu to kobieta ma problem.. Jednak niektóre opisy, były tak realne, że aż miałam ciarki na ciele podczas lektury..
Zdecydowanie polecam kobietom, może nie nastolatkom, ale kobiety na pewn...

| link |
@paulaczyta
2023-05-30
7 /10
Przeczytane

Mimo wszystko trzeba działać- nawet gdyby miało to zmienić życie jednej tylko kobiety – warto.

Słynna Ziemiańska, teatr, salony Literackie, dwadzieścia międzywojennych lat, nadzieja, zwątpienia. Obraz życia w tamtej epoce.

Mamy tutaj dwie kobiety. Pierwsza z nich Irena ma pozornie wszystko. Męża kochanka wymarzone dzieci, wykształcenie i dobrobyt. Czego może jej brakować? Kobieta odważna, skandalistka, demoralizatorka uwikłana w romans. To barwna, charakterna i ciekawa postać.

Teresie za to brakuje. Brakuje jej pracy i pieniędzy, a także miłości i szczęścia. Biedna rodziną, z której chciała się wyrwać los dal jej słabe karty, a życie wysoki rachunek za pragnienia.

Obie bardzo się różnią, szczególnie w momencie gdy się spotykają- jedna jest na szczycie, a druga na dnie. A mimo to, a może właśnie dzięki tym różnicom ta znajomość odmienia je obie.

Poza realiami tamtej epoki widzimy tutaj ludzkie dylematy, kobiece problemy, przyjaźnie. Ciekawa książka.

| link |
@esclavo
2023-07-02
7 /10

Autorka potrafi pisać powieści historyczne i właśnie najnowsza "Miłość, proszę pani" jest kolejnym tego dowodem. Tytułowa miłość może sugerować, że powieść to romans - jednak nic bardziej mylnego. Owszem, nie obejdzie się bez porywów serca, jednak to walka o siebie, w czasach temu niesprzyjającym, będzie osią tej historii.

Sama tematyka jest ciężka i w moim odczuciu przygnębiająca. To co spotyka bohaterki wywoływało u mnie duże poczucie niesprawiedliwości, złość i niechęć. Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, że chociaż ta historia jest fikcyjna, to takie rzeczy działy się naprawdę. To nie jest historia na odstresowanie się, a właśnie niosąca ogromny ładunek emocjonalny.

Autorce udało się odtworzyć klimat i atmosferę epoki, dobrze pokazać realia historyczne, a w to wszystko wpleść zajmującą fabułę. Podoba mi się pomysł, wykonanie i to, że książka przyniosła chwilę zastanowienia.

| link |
@wiktoria.wasilewska
2024-01-01
8 /10
Przeczytane
@maria
2023-12-22
10 /10
Przeczytane rok 2023 TOP 23 audiobook retro/ vintage
@iza.81
2023-06-05
7 /10
Przeczytane
@Krzysia
2023-06-15
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Miłość, proszę pani. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl