Tak naprawdę mam na imię Hanna

Tara Lynn Masih
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Tak naprawdę mam na imię Hanna
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wielokrotnie nagradzana powieść, która porusza równie mocno, jak Chłopiec w pasiastej piżamie i Złodziejka książek.

Hanna Śliwka jest u progu czternastych urodzin, kiedy niemiecka armia przekracza granicę okupowanej przez Sowietów Ukrainy. Za nią wkracza Gestapo, mające jasno określony cel – „uwolnić od Żydów” sztetl, w którym mieszka dziewczyna.

Przed nastaniem niemieckiej okupacji Hanna wraz z młodszym rodzeństwem spędzała czas na zgłębianiu sekretów rodzinnej wsi Kwasowa, podziwianiu rysunków przystojnego Leona Stadnicka i pomocy sąsiadom w farbowaniu ozdobnych pisanek. Teraz jednak, razem z Leonem i rodziną, muszą uciekać ze sztetla. Znajdują schronienie w mrocznych jaskiniach pod falującymi łąkami, gdzie podobno zamieszkują złe duchy.

Podczas gdy na powierzchni z rąk nazistów giną ludzie, oni walczą pod ziemią z chorobami i głodem. Kiedy ojciec Hanny nagle znika, to właśnie na nią spada zadanie jego odnalezienia i odpowiedzialność za utrzymanie rodziny i przyjaciół przy życiu.

"Tak naprawdę mam na imię Hanna" to subtelna powieść, w której wojna widziana jest oczyma dziecka. Skierowana zarówno dla starszego, jak i młodszego czytelnika, sławi podtrzymywanie rodzinnych więzi, piękno pomocnej dłoni i nieustępliwość ludzkiego ducha nawet w najtrudniejszych czasach.

Tytuł oryginalny: My Real Name Is Hanna
Data wydania: 2020-11-24
ISBN: 978-83-66481-80-0, 9788366481800
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 288
dodana przez: Asamitt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Tak naprawdę mam na imię Hanna"

12.01.2021

Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wartościowa, mądra, ukazuje prawdę i przyczynia się do pamiętania o tych strasznych czasach. Gdzie bestialstwo i brak człowieczeństwa były na porządku dziennym. Przeznaczona dla młodszego czytelnika, ale uważam, że powinien przeczytać ją każdy. „Dobrzy ludzie potrzebują siebie nawzajem. Bo z ziemi... Recenzja książki Tak naprawdę mam na imię Hanna

Wojna oczami dziecka

7.01.2021

Powieść ta jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, co zachęciło mnie do sięgnięcia po nią, ponieważ tego typu historie oddziałują bardzo mocno na moją wyobraźnię i wywołują silne emocje. Czuję wtedy jakbym faktycznie miała okazję znaleźć się na miejscu zdarzeń. Autorka podkreśla, iż książka jest fikcją literacką, jednakże każda postać i wydarze... Recenzja książki Tak naprawdę mam na imię Hanna

Żyć za wszelką cenę

17.12.2020

Po "Chłopcu w pasiastej piżamie", "Chłopcu na szczycie góry" oraz "Zostań, a potem walcz" autorstwa Johna Boyne przyszła kolej na kolejną książkę w serii. Tutaj jednak wychodzi naprzeciw głodnemu wiedzy w zakresie doświadczeń drugiej wojny światowej młodemu czytelnikowi Tara Lynn Masih i choć przedstawiona przez nią historia Hanny Śliwki jest fik... Recenzja książki Tak naprawdę mam na imię Hanna

Ta historia mogła zdarzyć się wszędzie, gdzie naziści postawili swoje stopy...

25.03.2021

Chociaż jedynie inspirowana prawdziwymi opowieściami ocalałych, ta historia mogła zdarzyć się wszędzie, gdzie tylko dotarła nazistowska nienawiść. W każdym miejscu na ziemi, gdzie w czasie II wojny światowej antysemityzm był główną ideologią, gdzie powstało przekonanie, że Żydzi to podludzie, których życie nie ma żadnej wartości. To chyba jest w n... Recenzja książki Tak naprawdę mam na imię Hanna

Moja opinia o książce

Opinie

@Ewelina229
2020-12-17
8 /10
Przeczytane

Pięknie przedstawiona i opowiedziana fikcja literacka wzorowana na wspomnieniach.
Poznajemy historię rodziny żydowskiej dziewczynki, która wiodła spokojne życie z rodzicami i rodzeństwem a także bardzo im przychylną sąsiadką z którą była bardzo zżyta. Spokój tej rodziny zostaje niestety zburzony w momencie gdy nastaje czas niemieckiej okupacji, a celem wkraczających Gestapo staje się jasno określone hasło "uwolnić od Żydów".
Nastaje czas walki o przetrwanie i ucieczka.

To niezwykle dobrze napisana powieść przedstawiona oczami 14 letniej Hanny, która musi bardzo szybko z dziecka stać się dojrzale myślącą i silną małą kobietą w ciele dziecka.
Cudowna wrażliwość pomimo sytuacji z jakimi musi się często zmierzyć.
Lekkość pióra autora sprawia, że książkę czytelnik pochłania błyskawicznie, piękna, wzruszająca ale i bolesna treść przenosi nas razem z Hanną do kryjówek w których musieli się chować by przeżyć, siedząc tam razem z nią, czytelnik też próbuje przetrwać głód, choroby, ale i strach.

Polecam serdecznie


× 18 | link |
@ewfor
2021-01-14
8 /10
Przeczytane

Ta powieść jest z jednej strony bardzo delikatna, a z drugiej bardzo mocna w swoim przekazie. Moim zdaniem zasługuje na to, aby polecać ją zarówno młodzieży jak i dorosłym czytelnikom. Zresztą uważam, że świetnie nadaje się na lekturę szkolną, bo pokazuje wojnę zarówno pod kątem napaści niemieckiej, ale również sowieckiej.

To książka piękna i okrutna zarazem, pokazująca wojenny świat widziany oczami dziecka. Wojna to nie tylko głód, zimno, brak szkół czy choroby, to przede wszystkim obraz strachu jaki był wszechobecny wszędzie.

Wojna i prześladowania Żydów w jej okresie nigdy nie będą traktowane jak banalne wspomnienie. Nienawiść człowieka do człowieka, tylko za to, że należy do innej społeczności zawsze pozostaną dla mnie bolesną zagadką.

W tej książce poznajemy życie rodziny i kulturę żydowską, zwyczaje, święta, przedmioty kultu i celebrację ważnych dni. Mamy możliwość poznania rodziny silnie związane ze sobą, i ludzi odpowiedzialnych za każdą osobę tak samo. Poznajemy rodzinę, w której wojna przedstawiona jest oczami nastolatki, dziewczynki, która zamiast ukrywać się przed złymi ludźmi, mogłaby w czasach spokojniejszych bawić się, uczyć, cieszyć życiem i poznawać pierwsze oznaki młodzieńczej miłości.

Autorka pięknie ukazała przyjaźń, nie tylko ludzi ukrywających się razem w ciemnych, pozbawionych wszelkich dogodności życia jaskiniach, ale również ludzi, którzy nie wahali się pomóc prześlad...

| link |
@etiudyliterackie
2021-01-14
7 /10
Przeczytane

„Nazywam się Hanna Śliwka. Urodziłam się 22 lutego, zimą 1928 roku. Wciąż oddycham.
Oto moja historia.”


Wojenna codzienność Żydów to były nie tylko obozy zagłady, ale również ucieczka i ukrywanie się przed wrogiem. Każdy dzień owiany niewiedzą, niepokojem i strachem.
Historia czternastoletniej Hanny i jej rodziny, jest straszliwa, ale również dająca świadectwo, że siłą woli, walką można było ten okrutny czas jakoś przetrwać. Choć każdy dzień tułaczki i ukrywania się napawa przerażeniem.


Czytając książki o takiej tematyce za każdym razem podziwiam bohaterów za ich wolę życia i wewnętrzną siłę. To niesamowite, że będąc w tak tragicznej sytuacji Ci ludzie potrafili momentami odnaleźć czas na uśmiech, choć z każdym dniem było o niego coraz trudniej. Książka ta pokazuje również jak ważna jest rodzina i wzajemna pomoc. W pojedynkę wiele nie zdziałamy… Myślę, że właśnie miłość, dbanie o siebie wzajemnie, troska pozwoliły tej familii przetrwać.


Nie ukrywam, że przy literaturze obozowej często łzy spływają po moich policzkach, również tutaj było podobnie. Każda kolejna strona zawierała coraz okropniejsze opisy ówczesnej rzeczywistości: brak jedzenia, brak odzieży, brak dachu nad głową, strach o własne życie, strach o życie bliskich, długo można by tak wymieniać…


Choć jest to fikcja literacka, jak mówi sama autorka, w każdym bohaterze może...

| link |
@Anna_Szymczak
2022-04-26
8 /10
Przeczytane
GO
2021-03-10
7 /10
Przeczytane 2021
@MargaritaCzyta
2021-03-10
8 /10
Przeczytane 2021
@Edyta_Frackowiak
2021-03-20
9 /10
Przeczytane
@_alex_sandra_mama_
2021-03-05
8 /10
Przeczytane
@Bibi1992
2021-01-26
7 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2021-01-12
8 /10
Przeczytane
@DieLeseratte
2021-01-07
7 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_pigulce
2020-12-15
7 /10
Przeczytane
@timido2
2020-12-28
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Życie jednak nie odmienia się nagle, niczym pod wpływem czarodziejskiej różdżki.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl