Tragedie. Tom 4

Eurypides z Salaminy
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Tragedie. Tom 4
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Eurypides (ok. 485-406 p.n.e.) to najmłodszy i najbardziej „nowoczesny” z trzech wielkich tragików starożytnej Grecji, a jego sztuki po dziś dzień nie schodzą ze scen teatrów całego świata. Przyczyną jest ich uniwersalna problematyka, pozwalająca szukać w dawnych mitach odpowiedzi na wiecznie aktualne pytania o wartość życia i śmierci, o siłę miłości i nienawiści, o racje wojen i walor pojednania. Bakchantki, jedyny „dionizyjski” dramat Eurypidesa, przedstawia tragedię rozszarpanego przez własną matkę i ciotki króla Penteusa, władcy, który przeciwstawił się zwycięskiemu pochodowi boga Dionizosa przez świat. Sztuka interpretowana sprzecznie - przez niektórych jako dowód bezbożności Eurypidesa, przez innych jako świadectwo jego nawrócenia - dowodzi, że poeta umiał docenić irracjonalne czynniki rządzące ludzką naturą. Ifigenia w Aulidzie ukazuje wewnętrzną walkę tytułowej bohaterki, która ostatecznie decyduje się złożyć ofiarę z życia, by zapewnić Grekom zwycięstwo pod Troją. Jedyny zachowany w całości dramat satyrowy, Cyklop, opowiada o przygodzie Odyseusza w jaskini Polifema. Tragedia Rhesos, oparta na epizodzie z X księgi Iliady, a przypisywana Eurypidesowi, niepozbawiona jest napięć i przemian nastrojów. Przenosi nas do obozu trackich wojowników, których król nie zadbał o wystawienie straży, poniósł więc niegodną żołnierza, ale zasłużoną śmierć we śnie. Tom został wzbogacony o indeks obejmujący wszystkie tragedie Eurypidesa.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7469-507-7, 9788374695077
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 359

Autor

Eurypides z Salaminy Eurypides z Salaminy
Urodzony w 480 roku w Grecji (Salamina)
Jeden z najwybitniejszych dramaturgów starożytnej Grecji. Urodzony na Salaminiesyn ateńskiego ziemianina, Mnesarchosa i Klejto. Odebrał staranne wykształcenie atletyczne, muzyczne (obejmowało ono poza muzyką umiejętności poetyckie i choreograficzne)...

Pozostałe książki:

Medea Antologia tragedii greckiej Bachantki Tragedie. Tom 4 Andromache Hippolytos uwieńczony Medea and Other Plays Medea. Hippolitos Tragedie Tragedie I: Alkestis, Medea, Dzieci Heraklesa, Hipolit, Hekabe, Błagalnice, Andromacha, Oszalały Herakles, Trojanki Tragedie II Tragedie. Tom 1 Tragedie. Tom 2 Tragedie. Tom 3 Tragedie. Tom V (Fragmenty)
Wszystkie książki Eurypides z Salaminy

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Tragedie. Tom 4 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Tanashiri
2019-11-13
10 /10
Przeczytane Mistrzowie literatury

Eurypides, jeden z najwybitniejszych dramaturgów starożytnej Grecji w "Bachantkach" podjął się trudnego zadania.
Bez wątpienia dzieło jest trudne w czytaniu. Archaiczny język jakim posługiwano się na ogół w tamtych czasach jest dla współczesnego czytelnika nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli ktoś rzadko ma z takimi utworami do czynienia. Mi wydaje się jednak, że jako sam język nie jest aż tak kłopotliwy jak w przypadku Sofoklesa, którego wręcz trzeba czytać słowo po słowie, bardzo powoli aby zrozumieć sens wypowiedzi.
Oczywiście Sofokles to geniusz, udowodnił to nie raz, natomiast Eurypidesa z jego dzieł nie znałam wcześniej. Dopiero po przeczytaniu "Bachantek" mogę śmiało powiedzieć, że w niczym nie ustępuje swoim starożytnym kolegom.

Sam odbiór dzieła wywołuje u mnie mieszane uczucia.
Tragedia zamyka się w ramach czasowych kilku dni. Koncentruje się na losach króla Teb, Pentheusa syna Agawe i Echiona, wnuka Kadmosa.
Pentheus, młodzieniec który nie pozwoli sobie w kaszę dmuchać dowiedziawszy się, że jego poddani a ściślej rzecz biorąc kobiety zamieszkujące jego królestwo, porzuciły codzienne obowiązki i udały się do lasu aby tam oddawać część bogowi Dionizosowi.
Co więcej jest wśród nich jego własna matka.
Nie może uwierzyć, że jego dziad Kadmos i wróżbita Tyrezjasz również oddają boską cześć Dionizosowi, bogowi którego tak naprawdę boskie pochodzenie stale jest poddawane wątpliwości.
Tyrezjasz reprezentuje typ ogółu, którego zdaniem Dio...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Tragedie. Tom 4. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl