Wizna

Jacek Komuda
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Wizna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Tragiczny wrzesień 1939 roku.
Niemiecki korpus pancerny generała Heinza Guderiana uderza z całą mocą, usiłując zamknąć kleszcze wokół wycofujących się spod Warszawy polskich armii. Zakładano, że jego sukces przyniesie klęskę stronie polskiej po zaledwie dziesięciu dniach oporu.
Jednak na drodze pancernych zagonów staje polska załoga odcinka Wizna. Dwie kompanie piechoty ukryte w kilku betonowych schronach nad Narwią wsparte sześcioma działami. Mniej niż 700 żołnierzy przeciwko 40 tysiącom.
40 do 1.
Tak rozpoczyna się desperacka walka kapitana Władysława Raginisa. Bój do ostatniej krwi, naboju i samobójczej śmierci dowódcy, który przysiągł, że żywy swej pozycji nie opuści.
Dziś epizod ten znany jest jako legendarna obrona Wizny.
Data wydania: 2020-09-18
ISBN: 978-83-7964-588-6, 9788379645886
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Wrzesień 1939, tom 3
Seria: Wrzesień 1939
Stron: 448
dodana przez: Almaranth

Autor

Jacek Komuda Jacek Komuda
Urodzony 23 czerwca 1972 roku w Polsce
Jacek Lech Komuda – polski pisarz, z wykształcenia historyk. Zafascynowany jest historią Rzeczypospolitej szlacheckiej, autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych w realiach XVII wieku. Bohaterem wielu jego opowiadań i powieści jest Jacek D...

Pozostałe książki:

Bohun Banita Niech żyje Polska. Hura! Tom 1 Czarna szabla Czarna bandera
Wszystkie książki Jacek Komuda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historia jak żywa, czyli 40:1 według Jacka Komudy

{} WYBÓR REDAKCJI
25.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Podręczników do historii nie czytam wcale, a po skończonej edukacji nawet książki historyczne, czy opracowania przychodzą mi z lekkim uczniowskim oporem właściwym przeświadczeniu o nadchodzącym spotkaniu z czymś nudnym. Jak zatem rozpalić w czytelniku chęć poznawania przeszłości, a ściślej rzecz ujmując - historii własnego kraju? Doskonale na ... {} Recenzja książki Wizna

@Johnson@Johnson {}× 35

Honor ponad życie

28.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Honor ponad życie" Rok 1939, wrzesień. Trwa kampania wrześniowa. W całej Polsce trwają walki, polscy żołnierze dzielnie bronią Ojczyzny przed agresorem, III Rzeszą. Na lekcjach historii wiele mówi się o obronie Westerplatte, bitwie nad Bzurą, i innych walkach z kampanii wrześniowej, ale nie przypominam sobie bym słyszała o bitwie pod Wizną, o k... {} Recenzja książki Wizna

@karolina92@karolina92 {}× 4

Odwaga, obowiązek i honor, czyli rzecz o niezwykłych ludziach

16.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Po książki historyczne nie sięgam zbyt często, przynajmniej w porównaniu do innych gatunków. Jeśli jednak sięgam, mój wybór jest bardzo przemyślany. Myślę, że Jacka Komudy i jego powieści nie trzeba nikomu przedstawiać. Sięgając po ten tytuł sądziłam, że będę miała do czynienia z czymś wyjątkowym. Nie pomyliłam się. Wrzesień 1939 roku. Bitwa po... {} Recenzja książki Wizna

Polskie Termopile

23.06.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Wizna” to jedna z najnowszych powieści historycznych pisarza i historyka Jacka Komudy, autora licznych powieści historycznych. Jest to pierwsza z powieści tego autora po jaką sięgnąłem. Interesuję się historią Polski oraz powszechną. Do przeczytania tej książki skłoniła mnie chęć lepszego poznania historii bohaterskiej postawy kapitana ... {} Recenzja książki Wizna

Moja opinia o książce

Opinie

@WystukaneRecenzje
2020-09-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Dzisiaj, mimo iż nie mam jeszcze swojego papierowego egzemplarza, opowiem Wam o „Wiźnie” Jacka Komudy.

Skusiłam się na nią ze względu na to, że chciałam zobaczyć czy powieść historyczna może być dla mnie. Do tej pory sięgałam raczej po te związane ściśle z drugą wojną światową, Hitlerem, jego laboratoriami, bronią, itp. sprawami. Natomiast „Wizna” przyciągnęła mnie okładką. To już trzecie część serii i powiem szczerze, że wielu fanów tego typu książek będzie zachwycona. A czy ja jestem?

W tej powieści czytelnik zbija się z paskudną rzeczywistością roku 1939. Wtedy to niemiecki korpus wbija się z całą siłą w polską armię, która wycofuje się spod Warszawy. Oczywiście to Polsce wróżono klęskę. I tutaj wkracza właśnie tytułowa „Wizna”. Uwielbiam kiedy tytuły mają znaczenie w historii opowiedzianej przez pisarza. I tak dwie kompanie zmieniają wszystko. Ale czy aby na pewno? Rozpoczyna się bitwa. 700 żołnierzy przeciwko armii liczącej sobie 40 tysięcy. Istny pogrom? Musicie przeczytać sami!

Jak dla mnie to książka, którą czyta się bardzo szybko i to za sprawą tego, że nie są przeciągane opisy, dialogi, tylko akcja jest wartka i dość gwałtowna. Przypuszczam, że wiele osób się znajdzie, które będą się zachwycać tą bitwą, a ja odkryłam, że jednak w historii raczej fascynują mnie wynalazki tamtych czasów, tajemnice, psychika ludzi takich jak Hitler, a nie bitwy.

Mimo wszystko uważam, że „Wizna” jest go...

{}× 11 | link |
@frodo
2020-10-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane 2020 Nasza Polska w XX - XXI w.

Jak to zawsze u Pana Jacka - solidnie napisane i opisane jedno z wydarzeń naszej wojny obronnej w 1939 r. Wizna i starcie Kapitana Raginisa i Heinza Guderiana. Jak w tytule piosenki 40:1. To oczywiście fakt historyczny. Ale poza tym dostajemy spojrzenie na odchodzący świat - dworki, konie, karty, wsie - kończącego się dwudziestolecia międzywojennego. No i niewesołe refleksje - jeśli chodzi o władze Polski tego okresu. Solidne rzemiosło. Czekam na więcej.

{}× 3 | link |
@Sargento_Garcia
2020-10-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Historia przygodowa WarBook
@ania_sulkowska_yahoo.com
2020-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Czytając najnowszą powieść Jacka Komudy przeniesiemy się do jednych z "polskich Termopil" tj. bunkrów Wizny w 1939 roku. Od tych prawdziwych różnią się tym, że Leonidas prowadził w ostatni bój dobrze przygotowanych i wiedzących na co się piszą wojowników.
Kapitan Raginis, dostał rozkaz obrony niedokończonych umocnień, na przeciwko których stanął czterdziestotysięczny niemiecki korpus pancerny samego Guderiana. Raginis mógł im przeciwstawić niespełna siedemset żołnierzy, sześć dział i dwanaście (sic!) nabojów do przeciwpancernego ura.
Czytając "Wiznę" poczujemy emocje tego beznadziejnego starcia. Poznamy także żołnieży którzy honor cenili wyżej niż własne życie. Nie są to jednak postacie z granitu, a jedynie zwykli ludzie, którzy w pewnym czasie podjęli pewną decyzję, i człowiek który gdy przysiągł, nie mógł inaczej.
Ta książka to zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla pasjonatów historii i twórczości Jacka Komudy.

{} | link |
@Waldemar_Pietrucha
2021-06-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Komuda
DY
2020-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@kirq78
2020-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Johnson
2020-10-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 📚2020 Polskie Posiadam Powieść Historyczna Egz. Recenzyjny Nakanapne
@maitiri_books_2
2020-10-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@karolina92
2020-09-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@z_glowawksiazkach
2021-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wizna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Hubal
Hubal
Jacek Komuda
{}9.8/10
Henryk Hubal-Dobrzański to legenda. Ostatni żołnierz września. Zbuntowany duch gnębiący Niemców w da...
Westerplatte
Westerplatte
Jacek Komuda
{}8/10
Westerplatte, Wolne Miasto Gdańsk, 1 września 1939, godzina 5:32. Po krótkiej, półgodzinnej walce...
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe